Jump to content
Sign in to follow this  
x-men

Zajednički život prije braka: Da ili ne?

Recommended Posts

Broj parova koji se odlučuju na ovaj korak znatno je porastao u posljednjih desetak godina.

Međutim, hoće li ti parovi nužno i da ostanu zajedno? Nije teško razumjeti zašto je zajednički život prije braka tako popularan.

Zvuči mudro da se „napravi test“ i vidi koliko je veza jaka. Ali, psiholozi tvrde da to ne funkcioniše tako. Nekoliko studija je pokazalo da su parovi koji žive zajedno prije braka, češće razvode kasnije.

Pored toga, parovi koji su živjeli zajedno prije braka na kraju su bili i manje zadovoljni.

Psiholozi kažu da je to zbog toga što muškarci i žene počinju nevjenčano da žive iz različitih razloga. Žene, jer vjeruju da će to dovesti do braka, očekuju da će ih muškarac zaprositi, navodi psiholog Helen Najtingejl. Muškarci, tumači ona, tako odgađaju obavezu jer nisu sigurni da to istinski žele.

Kasnije pristaju na brak iz čiste lijenosti – potiskujući probleme koji izlaze na vidjelo u teškim vremenima kroz koja prolazi svaki bračni par.

Istraživanje američkih naučnika je pokazalo da je 19 odsto onih koji su živjeli zajedno prije vjenčanja kasnije zatražilo i razvod, u odnosu na 12 odsto onih koji su počeli da žive zajedno pošto su se vjenčali.

Autorka istraživanja Galena Roads objašnjava:

„Mislimo da neki parovi koji započinju zajednički život bez jasnog dogovora o braku, na kraju završe u njemu samo zato što žive zajedno“.

[color=#000000]da li je neko od vas prakticirao ovakav pocetaK ili zajednicu i kako je islo?[/color] Edited by x-men

EV ja...

Mada meni moja jedna stara tetka veli vincaj se ti sine... :D jebo on kaze m.... koji je najbolji :D

POcelo je ovako... Posto sam ja inace protiv vezanja i daavljenja bila, odludcila sam se ja za pocetak na ovu opicju.. Ko se opeko i u hladno pushe..

Sto se tice razlike nema je... zena ima svoju ulogu muskarac svoju. ja nepirmjetim da se drugacije prema meni ponasa samo zato sto vjencani nismo...
Tretira me kao svoju suprugu i tako se ponasa prema meni.. Iako vjencana nisam imam prava kao i vjencana zena, jer ih je on meni dao.

I ko se opeko jednom najbolje mu j e pokusati opet al neprevise vezano da covjek ima sanse povuci sekad ugrije ili pregrije...
Isto tao mislim da je razlika dali sad to dvoje zive skupa skorz mladi i zeleni ili dvojee koje su neki zivot zivjeli neku zrelost stekli..

mladima skorz nikako ni ovo a ni vjecanje nebi preporucila nego da se prvo dobro izhanjicaju rogovoe dobro svrgnu..

a da nije svaki muskarac za ove opcije... tu muskarac mora biti i vise nego stabilan..

Guest
za mene to nije bila tema. al svakom svoje. mi smo tek zivjeli u zajednickom stanu tek posle vjencanja i svadbe.

Veliko NE. Edited by bull

[quote name='bull' timestamp='1347501170' post='463722']
Veliko NE.
[/quote]

a grljenje po kaficima da hihi,,

Kakve veze ima grljenje po kafićima :)
I ja bih rekla ne, zbog našeg mentaliteta. Može završiti super, a može kako ne treba. Naši muškarci su ( većinom) jako čudnih svjetonazora :)
U ovo NE spada i šerijatsko vjenčavanje da se zamažu oči roditeljima i rodbini, pa se raziđu nakon par mjeseci. Kod nas se vjera počela koristiti u tako loše i lažne svrhe, država bi trebala iskorijeniti ove hodže i hodžice što usprkos zabranama vjenčavaju po džamijama bez da su se prije toga vjenčali u općini.

[quote name='Nubian Queen' timestamp='1348646073' post='464411']
I ja bih rekla ne, zbog našeg mentaliteta. Može završiti super, a može kako ne treba. Naši muškarci su ( većinom) jako čudnih svjetonazora :)
U ovo NE spada i šerijatsko vjenčavanje da se zamažu oči roditeljima i rodbini, pa se raziđu nakon par mjeseci. Kod nas se vjera počela koristiti u tako loše i lažne svrhe, država bi trebala iskorijeniti ove hodže i hodžice što usprkos zabranama vjenčavaju po džamijama bez da su se prije toga vjenčali u općini.
[/quote]

aman pa jel se to samo kod kuce u krevetu moze zatrudnijeti?zajednicki zivot i u braku moze zavrsiti kako ne treba..

[quote name='x-men' timestamp='1348648989' post='464415']
aman pa jel se to samo kod kuce u krevetu moze zatrudnijeti?zajednicki zivot i u braku moze zavrsiti kako ne treba..
[/quote]
Naravno da može završiti kako ne treba, ali je manja vjerovatnoća da će se razići nakon prepirke oko boje tepiha. Barem će ih procedura oko razvoda u većini slučajeva odgovoriti od razilaženja. Edited by Nubian Queen

[quote name='Nubian Queen' timestamp='1348649302' post='464418']
Naravno da može završiti kako ne treba, ali je manja vjerovatnoća da će se razići nakon prepirke oko boje tepiha. Barem će ih procedura oko razvoda u većini slučajeva odgovoriti od razilaženja.
[/quote]

oke ima i toga al sigurno znas da ima slucajeva vjencani zive zajedno pa nakon nekog vremena pocnu nesuglasice oko bas boje tepiha ili farbe zidova pa se razvedu zbog banalnih razloga,ja mislim da se je bolje razvesti dok nisi u braku i probati zivjeti sa osobom,nije to sad neka proba niti garancija al kad sve probavamo pa sto ne i to..

[quote name='x-men' timestamp='1348649679' post='464420']
oke ima i toga al sigurno znas da ima slucajeva vjencani zive zajedno pa nakon nekog vremena pocnu nesuglasice oko bas boje tepiha ili farbe zidova pa se razvedu zbog banalnih razloga,ja mislim da se je bolje razvesti dok nisi u braku i probati zivjeti sa osobom,nije to sad neka proba niti garancija al kad sve probavamo pa sto ne i to..
[/quote]
Ako cemo ici u krajnost, nesuglasice nastaju kad se ljudi zalete pa uđu u brak(ili počnu živjetizajedno, nije bitno) nezreli, bez posla, bez cilja...i onda dođe beba i muška strana skonta kako on eto nije baš više tako sretan i ode. Situaciju u ovom slučaju još više pogoršava činjenica da nisu u braku, pa se muškarac samo ispali u nepoznato i ignoriše obaveze. i još ako je kakav krajiški sivonja ( izvinite fini momci) izjavi i da nije njegovo:)

pa ja ko drugi nego ti krajiske sivonje a gdje su nase krajiske sivonjice zene hihi...

[quote name='Nubian Queen' timestamp='1348646073' post='464411']
U ovo NE spada i šerijatsko vjenčavanje da se zamažu oči roditeljima i rodbini, pa se raziđu nakon par mjeseci. Kod nas se vjera počela koristiti u tako loše i lažne svrhe, država bi trebala iskorijeniti ove hodže i [b]hodžice što usprkos zabranama vjenčavaju po džamijama bez da su se prije toga vjenčali u općini.[/b]
[/quote]
kako mislis zabranjeno serijatsko vjencanje ? kojim zakonom ?
[quote name='Nubian Queen' timestamp='1348653424' post='464422']
Ako cemo ici u krajnost, nesuglasice nastaju kad se ljudi zalete pa uđu u brak(ili počnu živjetizajedno, nije bitno) nezreli, bez posla, bez cilja...i onda dođe beba i muška strana skonta kako on eto nije baš više tako sretan i ode. Situaciju u ovom slučaju još više pogoršava činjenica da nisu u braku, pa se muškarac samo ispali u nepoznato i ignoriše obaveze. i još ako je kakav krajiški sivonja [b]( izvinite fini momci)[/b] izjavi i da nije njegovo:)
[/quote]

ja prihvatam izvinjenje ... xD

[quote name='lucky' timestamp='1348679190' post='464435']

ja prihvatam izvinjenje ... xD
[/quote]

Nije zabranjeno šerijatsko vjenčanje, već je zbog (po meni) opravdanih razloga, donešena odluka ili zakon da efendije ne mogu vjenčati nikog šerijatski dok ne dobiju dokaz o općinskom vjenčanju. E sad, koliko se toga pridržavaju, pitanje je .... :)

najbolje je ´nako pomalo zajedno zivSti :-)

Sve je ti mnogo lakse nego sto sebi to ponekad zamisljaju. Sve zavisi koliko je muskarac muskarac i koliko petlje ima.

[quote name='lucky' timestamp='1348679190' post='464435']
[/quote]
Nisam rekla da je zabranjeno, nego da bi se trebala poštovati zabrana šerijatskog vjenčanja prije građanskog.
Ožene se šerijatski na 15 dana i onda svako svojoj kući. Apsolutna glupost i pokušaj pakiranja vanbračne zajednice u omot zvani "vjera".
Kad mi kaže: "vjenčali smo se mi šerijatski, ja dobar sa hodžom" , muka me spopane.

[quote name='Nubian Queen' timestamp='1348750518' post='464455']

Nisam rekla da je zabranjeno, nego da bi se trebala poštovati zabrana šerijatskog vjenčanja prije građanskog.
Ožene se šerijatski na 15 dana i onda svako svojoj kući. Apsolutna glupost i pokušaj pakiranja vanbračne zajednice u omot zvani "vjera".
Kad mi kaže: "vjenčali smo se mi šerijatski, ja dobar sa hodžom" , muka me spopane.
[/quote]. Ma nije ti jedina opticna varka. Nas komplet sistem i nacin je gnjio i shuplj. Ja licno bi vise volila da Moje djete PrVO bez vjencanja provjeri i je to za zivot ili ne

[quote name='Ciklama' timestamp='1348685053' post='464436']
Nije zabranjeno šerijatsko vjenčanje, već je zbog (po meni) opravdanih razloga, donešena odluka ili zakon da efendije ne mogu vjenčati nikog šerijatski dok ne dobiju dokaz o općinskom vjenčanju. E sad, koliko se toga pridržavaju, pitanje je .... :)
[/quote]
Znaci vjera se ne moze mjesati u svjetovne stvari a svjetovne stvari se mogu mjesati u religijske stvari ... takav propis moze donijeti samo glupi bosanac ... ako hodze nesto rade kako ne treba tu je islamska zajednica da mu oduzme dekret hodze i rijesen problem ...
[quote name='Nubian Queen' timestamp='1348750518' post='464455']
[/quote]

ja sam pogresno procito al kao sto napisah kolegici prije da se ne ponavaljam ...

ko o cemu vojnik no skarecnu i kurva o postenju....

ljudi moji nije svacije kroz selo pjevati.. i vjernike na rate glumiti.. i vaziti o vjeri

boze sacuvaj citajul se poneke osobe!! imajul spiglu ispred lica!!!!!

najbolja opcija da se to prije malo izmjerka jel to to ili ipak nije... Edited by EcI PeCi PeC

Treba sa nekim vrecu soli pojesti pa da vidis kakav je. Neki misle ako prvo zive bez vjencanja da su se " upoznali" dovoljno da bi se onda mogli i vjencati. Ljudi se mijenjaju i nakon 10 ili vise godina.
Sta onda kad otkrijete da vam ne valja partner da nije za nekog zajednickog zivota, ide li onda drugi pa treci sve dok ne dodje pravi?
I onda kad dodje djete sa tim "pravim" kazes mu " znas sta sine mama je imala dosta muskaraca i sa svakim zivjela dok ti nije nasla pravog tatu"
Garancija uspjesnog braka nije u provjeravanju partnera nego u kompromisu.

Znaci vjera se ne moze mjesati u svjetovne stvari a svjetovne stvari se mogu mjesati u religijske stvari ... takav propis moze donijeti samo glupi bosanac ... ako hodze nesto rade kako ne treba tu je islamska zajednica da mu oduzme dekret hodze i rijesen problem ...

ja sam pogresno procito al kao sto napisah kolegici prije da se ne ponavaljam ...

Problem nije do hodza niti da oni sta rade pogresno.. Problem je bas u svjetovnom, odnosno u drzavi.. Ne priznaje niti gdje uvazava dokument seriatskog vjencanja, pa samim tim zena nema i nikakvog prava u braku, niti poslije braka, ako dodje do razlaza..

Seriat jasno propisuje sva prava i obaveze zene i muza u braku, ali nema institucije koja ce provoditi seriat, tako da od toga bas nema koristi..

I zbog cilja zastite, prvenstveno zene i njenog prava, IZ BiH je donijela takvu odluku da se ne može seriatski vjencati ako nisi opcinski.

I to je tako u Bosni..

Dok vecina krscanskih zemalja priznaje i crkveno, ali isto tako i seriatsko vjencanje kao validno, i samim tim i prava istih se postuju,