Jump to content
Sign in to follow this  
MirzaM

Kupovina originalnih igara - osvrt na Diablo 3

Originalne igrice  

5 members have voted

1. 1. Da li kupujete originalne igre?

• Da, kupio sam do sad barem jednu originalnu igru
      0
    • Kupio sam do sad viÅ¡e od jedne originalne igre
    • Nisam do sad kupio ni jednu originalnu igru

Recommended Posts

Svaki topic samo COD, Cod ovaj, cod onaj...ccc

Dakle, približava se jedan od najbitnijih i sigurno najvećih događaja u današanjem gaming svijetu a to je izlazak najnovijeg nastavka Diablo serijala na kojem Blizzard radi od barem 2008 godine, i to sad 15 maja. Ono što je možda malo specifično za većinu Blizzardovih igara pa tako i za Diablo jeste činjenica da će za igranje biti potrebno registrovanje na battle.net servisu, te kupovina originala koji se onda "nakači" na taj account, te se sa takvim accountom koji ima "u sebi" kupljen original, se može skinut igra sa stranice, logovati se i igrat, bez obzira što Diablo 3 i nije koncipiran kao masovna multiplay igra (dakle može se čitava igra solo preći bez problema).

Ne bi tu doduše ni bilo neke polemike da sam Diablo 3 ne košta odprilike 117KM (59.99 eura) što je po meni fina cifra.

Sada me zanima kako vi gledate općenito na kupovinu originalnih igara? Mislite li da li postoji ta "navika" među gamerima u Cazinu, i da li će te možda kupiti/ili ste već kupili Diablo 3?

Evo jednog clipa iz igre, radi se o fajtu protiv nekog mini bossa:

[media=]http://www.youtube.com/watch?v=-uRMjbf9ThU[/media]

Bila bi to fina navika ali ta cijena je za EU prosjek plate a ne prosjek plate u Bosni. Po meni bi bila cista glupost dati petinu plate na neku orginalnu igru...

Cijena je realna bez obzira u kojoj državi živjeli.
4 godine razvoja je utrošeno na tu igru.

Da Blizzard preseli čitavu kompaniju i zaposlene u BiH vjerovatno bi morali prodavati diablo 3 za 300 eura da pokriju sve troškove....

Inače ne igram baš previše igre tako da neću kupovati diablo 3.

Kad kupim bolji komp možda kupim starcraft i mafiu 2 sigurno (iako su to već starije igre :D)

Slazem se sa Isakom. Mislim da cijene originalnih igara su zaista u mjestu s obzirom koliko se truda utroši u pravljenje jedne. Sama izrada Diabla 3 je trajala približno deset godina i zaista su pazili na sve detalje. Doduše, mi jesmo siromašna zemlja, ali opet mislim da bi gejmerski budzeti mogli podnijeti kupovinu neke originalne igre u nekom rasponu od par mjeseci i da sama averzija prema tome je po meni više plod iskvarene percepcije. Neke igre su zaista umjetnička remek djela ak se smijem tako izrazit, i nedvojbeno vrijede svaku marku, kako mi kažemo. Mislim da će sa općenito "otežavanjem" kupovine ilegalnih igrica, i cazinski gejmeri vidjeti da nije nekad teško i izdvojiti te pare za nešto što smatraš vrijednim i što sigurno može pružit sate zabave.

Erm, Isak SC 1 mozes digitalno kupiti na eu battle net stranici (google ovo), mislim da je 15 eura igrica, kao i ostale te starije od blizzarda. SC 2 je oko 39 eura. To se sve skine digitalno nakon kupovine i odma možeš igrat, na taj fazon sad oni uvode prodaju svojih proizvoda.

[quote name='MirzaM' timestamp='1336598020' post='456184']
Slazem se sa Isakom. Mislim da cijene originalnih igara su zaista u mjestu s obzirom koliko se truda utroši u pravljenje jedne. Sama izrada Diabla 3 je trajala približno deset godina i zaista su pazili na sve detalje. Doduše, mi jesmo siromašna zemlja, ali opet mislim da bi gejmerski budzeti mogli podnijeti kupovinu neke originalne igre u nekom rasponu od par mjeseci i da sama averzija prema tome je po meni više plod iskvarene percepcije. Neke igre su zaista umjetnička remek djela ak se smijem tako izrazit, i nedvojbeno vrijede svaku marku, kako mi kažemo. Mislim da će sa općenito "otežavanjem" kupovine ilegalnih igrica, i cazinski gejmeri vidjeti da nije nekad teško i izdvojiti te pare za nešto što smatraš vrijednim i što sigurno može pružit sate zabave.

Erm, Isak SC 1 mozes digitalno kupiti na eu battle net stranici (google ovo), mislim da je 15 eura igrica, kao i ostale te starije od blizzarda. SC 2 je oko 39 eura. To se sve skine digitalno nakon kupovine i odma možeš igrat, na taj fazon sad oni uvode prodaju svojih proizvoda.
[/quote]

Pa s boljim internetom sve ide u cloud.
Još malo će se igre igrati bez instaliranja uopće i vjerovatno ćeš plaćati po tome koliko koristiš (pay as you go)...što će biti u redu da i probaš igricu pa ako ti se ne sviđa prestaneš...

[quote name='Incubus' timestamp='1336598566' post='456186']
Pa s boljim internetom sve ide u cloud.
Još malo će se igre igrati bez instaliranja uopće i vjerovatno ćeš plaćati po tome koliko koristiš (pay as you go)...što će biti u redu da i probaš igricu pa ako ti se ne sviđa prestaneš...
[/quote]

Ustvari prije da će zaživjet jedan drugi model, a to je da će igre biti u potpunosti besplatne (već ima jako puno igara takvih), s tim da određene pogodnosti npr. brže levelovanje, drugačiji izgled lika, i te gluposti koje te ne čine snažnijim u odnosu na druge igrače, se plaćaju. Ili pak ove malo "tvrđe" će imati neki besplatni period (free trial) koji ima wow i ostali slični MMO koji ti onda pružaju šansu da to isprobaš, u suštini i ne moraš često platiti nešto za šta nisi siguran da će ti se svidjet. Diablo to nije imao ništa doduše, imao je "open beta" weekend gdje se moglo sve isprobat do 13 tog levela, al mozda bude neki trial u skorijoj buducnosti.

Blizzard već odavno koristi model tipa, imaš svoj account na njihovom servisu, i na njega kačiš igre koje kupiš, samo sa stranice skineš instalaciju, loguješ se u igru sa tim accountom kad je instaliraš i pičiš. Dosta brzo, sigurno, i efikasno.

[quote name='MirzaM' timestamp='1336598935' post='456189']
Ustvari prije da će zaživjet jedan drugi model, a to je da će igre biti u potpunosti besplatne (već ima jako puno igara takvih), s tim da određene pogodnosti npr. brže levelovanje, drugačiji izgled lika, i te gluposti koje te ne čine snažnijim u odnosu na druge igrače, se plaćaju. Ili pak ove malo "tvrđe" će imati neki besplatni period (free trial) koji ima wow i ostali slični MMO koji ti onda pružaju šansu da to isprobaš, u suštini i ne moraš često platiti nešto za šta nisi siguran da će ti se svidjet. Diablo to nije imao ništa doduše, imao je "open beta" weekend gdje se moglo sve isprobat do 13 tog levela, al mozda bude neki trial u skorijoj buducnosti.

Blizzard već odavno koristi model tipa, imaš svoj account na njihovom servisu, i na njega kačiš igre koje kupiš, samo sa stranice skineš instalaciju, loguješ se u igru sa tim accountom kad je instaliraš i pičiš. Dosta brzo, sigurno, i efikasno.
[/quote]

Ma sa napretkom interneta i brzinom svašta će još smisliti... a i virtualna stvarnost napreduje...
Samo BH telecom nazaduje...

Cuti, kad se sjetim one 3 gige limita donedavno :P hahaha, nama me znoj oblije :D

diablo 3 ce uskoro biti jeftinije za uzeti, to sam siguran.

Blizzardove igre inace su po meni posebne igre i jedine koje igram. Zato ih uvijek uzimam u originalu. Tako da sam sebi i Diablo 3 uzeo i upravo danas u 17:00 mogu instalirati i od 00:00 vec mogu igrati.

Zadnji put sam 2003. igrao diablo 2 i evo neki dan sam ponovo igrao. Fino je vidjeti da jos uvijek ima puno ljudi na B.NETu koji igraju d2 online. Isto to vazi i za StarCraft 1.

pozz
  • Upvote 1

Najbolje je ono na igrati nikako :)

Nakon pola godine od izlaska, sve su te igre jeftinije i pristupacne kao original. Drugo, dosta ih prelazi u cloud i postaju besplatne sa osnovnim opcijama, sto je po meni najbolja stvar.

Za PS3 i Xbox ja se nikad ne bih patio sa skidanjem sa interneta, pa otkljucavanjem konzole i tako to. Polovne igre za te konzole u orginal pakovanju: 5-10 eura.

[quote name='makcode' timestamp='1336997646' post='456511']
diablo 3 ce uskoro biti jeftinije za uzeti, to sam siguran.

Blizzardove igre inace su po meni posebne igre i jedine koje igram. Zato ih uvijek uzimam u originalu. Tako da sam sebi i Diablo 3 uzeo i upravo danas u 17:00 mogu instalirati i od 00:00 vec mogu igrati.

Zadnji put sam 2003. igrao diablo 2 i evo neki dan sam ponovo igrao. Fino je vidjeti da jos uvijek ima puno ljudi na B.NETu koji igraju d2 online. Isto to vazi i za StarCraft 1.

pozz
[/quote]

Dijelimo mišljenje. Ja sam kupio diablo ima desetak dana, evo bas sam ga sad instalirao. Zaista su blizzardove igre posebne, i iako je diablo 3 poprilično skup, mislim da će vrijediti svaku marku. Ma ja sam odrastao uz diablo, kojeg sam igrao na svom pentimu sa 133 mhz kad sam ga prelazio, a i dvicu sam presao na dvije tezine sa čarobnicom (doduse samo sam igrao single play, jer nisam imao pristup originalu).

Cijena blizzardovih igrica, ne pada baš tako brzo. Slazem se definitivno da će biti jeftinije nakon nekog vremena, ali ja jednostavno zelim odmah u akciju tako da nisam puno razmisljao da li da ga kupim sad ili prije, ako ga mogu priuštiti sad nema potrebe da čekam :)

Moj battle tag je Sorrow#2884, ako budes kad zainteresovan da odigramo dodaj me slobodno (vrijedi i za ostale ako budu planirali igrati). Do sad imamo ja i moj drug koji ćemo večeras odmah u 12, pridružiće nam se kasnije još jedan.

Pozdrav!

Dodao sam te. Moj BattleTAG je ZuuL#2781

danas idem u bosnu pa kad se vratim mozemo odigrati.. ja sam sad level 33.. ali do ponediljka ces ti biti 60 ili si mozda vec sad 60 :D

[quote name='makcode' timestamp='1337343650' post='456789']
Dodao sam te. Moj BattleTAG je ZuuL#2781

danas idem u bosnu pa kad se vratim mozemo odigrati.. ja sam sad level 33.. ali do ponediljka ces ti biti 60 ili si mozda vec sad 60 :D
[/quote]

Vidio sam danas da si me dodao :D Nisam, ja sam 41 lvl, igram sa dva svoja druga, pa ono, dok ustimas vrijeme sa svakim prodje vremena kad ni ne igras :D. Mi smo prešli tek prvi ACT na nightmare, al to je iz razloga što ne srljamo main quest, nego istrazujemo sve bas pa ide sporije. Na hellu cemo main quest samo. Ja ne znam kako bi se to odrazilo da te zovnemo sa nama, mislim da bi se tebi smanjio xp puno, da ne bi vrijedilo. Bolje da sacekamo kad se izjednačimo u levelima, pa možemo odigrat, praticu ti ja lvl :D

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1337375069' post='456811']
Ima li igdje u Cazinu kakav CD shop gdje se mogu kupiti igrice?
[/quote]

Imas u robotu gore na spratu stalak sa originalnim igricama i ima par naslova (nesto starijih doduse).

Većina raje ima paypal a moze se naci dosta jeftino originalnih igrica online, ja sam iz rusije uzo ovaj novi cod oko 20€ uplatio i poslali mi na mail org cd key u roku 5 min :)

[quote name='amrica5' timestamp='1345648517' post='462905']ma stace ti to kad imas besplatno igre na tabletu[/quote]
Online igranje je već nešto drugo. Da te pitam kad bi pisala knjige bil volila da ih narod skida sa neta iki da ih kupi pa čita? Jasnije?

ma morala bi placat stampanje i sve to ovako samo jedan word ili pdf i eto ga nek listaju ko novine heheheh

[quote name='amrica5' timestamp='1345793368' post='463012']ma morala bi placat stampanje i sve to ovako samo jedan word ili pdf i eto ga nek listaju ko novine heheheh[/quote]
Bi sigurno :wacko:

pa kako ja odem na tabletu na play store i dosta igara besplatno et kako oni daju i samo skinem na tablet i igram ili program 80% besplatno sve sto treba