Jump to content
Sign in to follow this  
mell

Boja noktiju

Recommended Posts

Pušači imaju žute nokte, poljoprivrednici crne, a šminkerice lakirane. No, kad se uklone slojevi boje ili prljavština, nokti otkrivaju stanje našeg srca, bubrega, štitnjače, te manjka li nam minerala i vitamina.

Nokti mogu pomoći u dijagnosticiranju bolesti i pružiti uvid u opće zdravstveno stanje.

Nedostaju bijeli polumjeseci na korijenu nokta?
To može ukazivati na nedostatak vitamina A, probleme s bubrezima i nedostatak proteina. Treba imati na umu da neki ljudi nikad nisu imali ove polumjesece, pa razloga za zabrinutost imaju samo oni koji su ih nekad imali.
Nokti koji se lako lome, izbrazdani su ili se listaju?
Mogući uzroci su nedostatak vitamina A i D, loša cirkulacija, problemi sa štitnjačom, nedostatak klorovodične kiseline (sastavni dio želučane kiseline), nedostatak željeza, nedostatak kalcija ili proteina.

Boja noktiju treba da bude slicna boji dlanova.
Kod mene su ružičaste boje, ali nisu lakirani? To bi trebalo imati veze s visokim krvnim tlakom. Kakvo je stanje kod Vas?

Ne mogu sad provjeriti jer sam nalakir'o ih sa ljubicastim lakom, ali provjericu kad skinem lak, to je bitno. xD Edited by Jiggy Bau

moji su modelirani i tako da uvijek neka druga boja i mustrra ....

prirodna boja je normalna i imam zdrave nokte...mozda kao boja dlana.. Edited by EcI PeCi PeC

Koliko vidim u mene su normalni, sreca ne lome se nikad i imaju boju kao dlanovi :) takodjer imam polumjesece :D

Heh, ja sam provjerila svoje, morala sam.
Inace nosim malo upecatljive boje lakova, te sam unazad nekoliko dana imala crveni, pa je on i nakon skidanja acetonom ostavljao tu ruzicastu boju, te problema sa krvnim tlakom nemam, hvala Bogu :) Tako, ako Vam se kada desi slicno, slobodno posumnjajte u to :) Edited by mell

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]VODORAVNE IZBOČENE CRTE - Mogu imati veze s psihičkom ili fizičkom traumom (rigorozne dijete, emotivni šok) koja može poremetiti dovod keratina koji gradi nokat. Ako su čitavi nokti pokriveni izdignutim prugama, to može biti znak da je tijelo predugo izloženuo stresu. Ako je na noktu istaknuta samo jedna linija riječ je o umjerenoj i popravljivoj šteti.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]OKOMITE CRTE -Javljaju se s godinama, no također mogu biti povezane s preaktivnom štitnjačom, nekim kroničnim kožnim bolestima te probavnim smetnjama.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]KONVEKSNI NOKAT (izbočen poput leće) - Upozorava na respiratorne probleme poput kroničnog kašlja ili učestalih prehlada. Također se javlja kod pušača. Progresivnu opstrukciju bolest pluća često karakterizira nokat savijen poput kuke. S prestankom pušenja, nokat se najčešće vraća u normalno stanje.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]KONKAVNI NOKAT (udubljen poput tanjura) - Obično je znak loše prehrane i manjka određenih nutrijenata. Upućuje, naime, na mineralnu neravnotežu u organizmu čija je posljedica stanivanje i slabljenje nokta. Oporavak slijedi nakon što se poboljša prehrana i počnu uzimati vitamini. Udubljen se nokat povezuje i s manjkom željeza te je čest kod trudnica i žena u menopauzi. Nokti se vraćaju u normalu nakon nadomještanja željeza.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]SIĆUŠNA UDUBLJENJA I GRUBOST NOKTA - mogu upućivati na psorijazu. Izražena psorijaza može toliko zadebljati nokat da se on odvoji od podloge. Ako se nokti zadebljaju i pritom poprime žućkastu boju to može upućivati na problem s limfnim sustavom ili na dijabetes.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]KRHKI NOKTI - koji su tanki i listaju se mogu ukazivati na mineralnu neravnotežu u organizmu. Manjak kalcija i proteina može biti uzrok mekih i lomljivih noktiju.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]KVRŽICE NA NOKTIMA - mogu ukazivati na rizik od kardiovaskularnih bolesti no također mogu biti simptom ciroze jetre.[/background][/size][/font][/color]

[b]BOJA NOKTA [/b][color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]- U idealnim uvjetima, boja tkiva ispod nokta trebala bi odgovarati pigmentaciji kože dlana.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]BIJELI I ŽUTI NOKTI - mogu upućivati na disfunkciju jetre. Blijedi nokti upućuju na manjak željeza i anemiju.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]BLIJEDO-RUŽIČASTI NOKTI- označavaju manjak energije. Crveni nokti znak su visokog krvnog tlaka i sklonosti prema kardiovaskularnim bolestima.[/background][/size][/font][/color]

[b]MRLJE NA NOKTIMA[/b]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]BIJELE MRLJE - upućuju na manjak cinka i magnezija. Umor i anksioznost mogu proizvesti diskoloracije koje nestaju kada se stres smanji. Horizontalne bijele crte povezuju se s akutnom temperaturom i nekim koronarnim bolestima.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]CRVENE MRLJE - označavaju dugotrajni visoki tlak. U iznimno teškim situacijama mogu označavati bakterijsku upalu srca.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]SIVO-BIJELE MRLJE - kod bolesti bubrega jedan od simptoma može biti smeđe-siva boja na dnu nokta i bijela pri vrhu.[/background][/size][/font][/color]

[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=3][background=rgb(246, 249, 254)]CRNE TOČKE - mogu signalizirati bakterijsku infekciju srčanih zalizaka. One su zapravo mala oštećenja u tkivu ispod nokta.[/background][/size][/font][/color]
  • Upvote 1