Jump to content
antrax

Radnicka prava - privatni sektor - sektor robova

Recommended Posts

Drage kolege,

Ponukad iskustvima i saznanjima o nacinu upravljanja ljudskim resursima u lokalnim privatnim firmama, gdje se radnici iskoristavaju, liseni svih radnickih prava, ljudskih prava, te ponizenog i unistenog dostojanstva covjeka, odlucio sam da pokrenem ovu temu, kako bismo malo diskutovali o iskustvima, saznanjima, rjesenjima i Vasim prijedlozima.

Naime, mnogi su danas nepismeni direktori, vlasnici, menadzeri, kako ih ja "odmilja" zovem "KO' FOL MENADZERI", koji zaposljavaju i do 300 radnika, ali usljed nepismenosti, neinformiranosti, neadekvatnosti sistema, i ponukani zeljom za jos vecim bogastvom, pohlepom, omalozavaju svoje radnike, ponasajuci se kao da ti radnici su dno dna, i prasina na zemlji, koji moraju da rade za njih. Nazalost, to se danas desava, i danas je u mnogim privatnim firmama nenormalno postalo normalno:

Nenormalno je:
- da moras platiti ratu za kredit redovno
- da moras dobiti platu na vrijeme
- da moras imati godisnji odmor (zakonski 18 dana godisnje)
- da moras dobiti regres
- da nagradis radnika za doprinos preduzecu (vlasniku)
- da preduzece nije pravno tijelo, nego vlasnik je preduzece
- da ZNANJE pobjedjuje i donosi uspjeh
- da ZNANJE poboljsava poslovanje
- da STRUKA mora biti nagradjena i adekvatno placena
- da radnik ima familiju
- da radnik se zeni/udaje, i treba mu slobodno
- da radnik dobije gripu, osip, kozice, upalu krajnika, bubrega, pluca
- da radnik ima kreditne kartice
- da radnik ima SUBOTU slobodnu
- da radnik vodi dijete na more!!!
- da radnik/ca moze da bude trudna
- da radnik/ca koristi porodiljni dopust
- da radnik/ca pogrijesi
- da radnik/ca ima dnevnicu isplacenu
- da radnik/ca ima pravo na zdravstvene preglede
- da radnik/ca ima pravo na doplatak za hranu
- da radnik/ca ima pauzu
- da radnik/ca ima svoje zivotne probleme
- da radnik/ca ima svoj zivot, i svoje obaveze, aktivnosti

NORMALNO je:
-. da je radnik ROB!

Desava nam se ono sto se Americi desavalo na pocetku 1900-tih, ako ste citali "Jungle", by Upton Sinclair, znate sta pricam - cistokrvni kapitalizam bez zakona.

Radujem se Vasim komentarima i prijedlozima.
  • Upvote 3

Dakle komentar. Bit će ovo duži komentar i onom kome se ne da čitati neka jednostavno preskoči. Pokušat ću se držati "lokalno", ali budući da je ova tema široka ne znam koliko ću uspjeti.

Da bismo raumjeli ekonomske tokove u poslijeratnoj BiH moramo se vratiti u prošlost. Historija je ovdje zaista učiteljica i u njoj možemo pronaći brojne uzroke današnjeg stanja.

Mi smo tek nakon '45. godine smo iz feudalizma prešli u industrijsko doba. Nažalost ne u kapitalizam, nego u socijalizam.
Iako će se sad na ovom forumu javiti brojni oni koji će tvrditi neke gluposti o Titu i o bivšoj državi treba reći da je nevjerovatan napredak ostvaren u Jugoslaviji. Već 5-10 godina nakon rata Jugoslavija je bila sposobna proizvoditi visoku tehnologiju kao što su transformatori i generatori, a i građevinski radovi su zaista bili impozantni (pogledati samo hidroelektrane po Bosni). Već sam na temi o Agrokomercu pisao o tome kako je stvarana vrijednost u Jugoslaviji (na leđima radnika i budućnosti - mirovinskih fondova svih građana). I zaista imali smo jedan liberalni socijalizam, trgovali sa svijetom, a na kraju je Ante Marković napravio izvrstan potez uvođenjem kapitalizma na mala vrata. Na žalost rat je sve prekinuo i dobili smo ovo što smo dobili.

Treba reći da je sve sagrađeno u Jugoslaviji zaista bilo vlasništvo svih građana!

E sad šta se dogodilo. Ima li smo rat (neću ulaziti u razloge rata iako će svako kad objektivno sagleda činjenice vidjeti da su narodi nahuškani jedni na druge isključivo radi bogaćenja određenih struktura i preraspodijele bogastsva) nakon kojeg smo odmah ušli u kapitalizam.

E sad šta se dogodilo - kod nas je politika oblikovala kapitaliste. Oni to nisu zaradili svojim radom (osim ako (legalnim i pravim) radom smatrate pripadnost političkoj partiji ili šverc brašnom po 1000 KM).

Pored šverca u ratu i ostalih muljaža dogodila nam se i druga pljačka - privatizacija. Privatizacija je normalna stvar u kapitalizmu, ali činjenica je da su neke tvornice i drugi objekti držani u vlasništvu države i namjerno uništavani da bi se prepustili jeftino u ruke nekom poduzetniku. Naravno da je bilo tvornica u Jugoslaviji koje ne bi opstale u kapitalizmu - to niko ne spori, ali ono što je naša privatizacija uradila je bilo strašno. Zar je ikome bilo normalno da jedan čovjek preuzme 3-4 tvornice odjednom? Da je i najpametniji na svijetu ne bi uspio sve to voditi. A druga stvar puno strašnija je što je sve to izgrađeno (kako sam već rekao) kapitalom radnika.

I da ne bi bilo da branim onaj sistem - veliki broj tih ljudi koji su privatizirali su bili upravo direktori tih tvornica koji su nakon rata odlučili sve to preuzeti. A došli su na direktorska mjesta samo zato jer su bili članovi saveza komunista i uspješno l... g... većim komunistima. A veliki broj istih je sad u različitim strankama u BiH.

Nakon rata kapital je počeo pritjecati na naš prostor. Međutim taj sav kapital je uglavnom išao preko DRŽAVE! I tu je naš najveći problem. Jer takvi poduzetnici se nikad ne bi ni uspjeli obogatiti niti bi njihov posao uspio da nisu imali veze u vlasti i radili uglavnom za državu (većina). Jer država je dobivala donacije iz vana, država je ulagala, država je dijelila pare za ovo ili za ono itd itd...

I naši poduzetnici su se osjetili moćni!

Nakon toga došle su banke na ove prostore, cijeli svijet je bio u boom-u, krediti su bili povoljni, naši stranci su dolazili i trošili novac tu..sve je raslo, a time i bogatstvo tih istih poduzetnika.

A oni su se osjećali sve moćniji i moćniji.

Ali činjenica je da većina njih nije ustvari imala pojma o tome kako stvarno voditi i stvarati kompaniju.

Nisu shvatili da je zadovoljan radnik dobar radnik, da radnici stvaraju kompaniju i da ponekad profit mora ostati i u kompaniji. Nisu iskoristili dobra vremena za stvaranje firmi već su iskoristili za vlastito bogaćenje - a često i pretjerano trošenje i sada veliki broj njih plače i kuka i žali se na tešku situaciju.

Da su ikad pročitali koju knjigu o poduzetništvu, o ekonomiji, o stvaranju vrijednosti shvatili bi da se kompanija stvara desetljećima i da u kompaniju treba ulagati, da moraš ulagati u ljude, da ljudi koji rade za kompaniju nose kompaniju.
Možemo mi kritizirati ameriku kako je to na ovom forumu popularno, ali tamo je normalno da radnici dobivaju dionice i udjele u firmama u kojima rade kao plan njihovog umirovljenja.

Ja poznajem dosta naših lokalnih poduzetnika i sada želim reći da pored ovog što sam nabrojao ima zaista i kvalitetnih ljudi, ljudi koji su spremni potrošiti i 200 maraka na knjigu, ljudi koji razmišljaju, koji razmišljaju i o radnicima i ljudi koji su pokrenuli posao s malo novca ulažući i kuće i stanove što su im roditelji ostavili i dižući kredite. Ima kvalitetnih kompanija i kod nas i u cijeloj BiH - ali su u manjini.

Ali treba biti svjestan da neko ko se u ratu obogatio švercajući brašno i neko kome je stranka dala da upravlja firmom na kraju rata nikad ne može shvatiti ovo o čemu antrax govori. Nikad! Oni nikad neće poštivati rad i radnika jer oni su do svog kapitala došli preko noći. Često se spominje Rockefeller, Bilderberg grupa, Rotschild i ostali u nekim teorijama zavjere - ali to su obitelji koje svoje bogatstvo stvaraju stoljećima. To su ljudi koji shvaćaju šta znači kapital i vrijednost.

I ti poduzetnici ne shvaćaju vrijednost dobrog, obrazovanog, vrijednog i sposobnog zaposlenika.
Oni će neki i zaposliti nekog mladog i pametnog, ali će onda:
1) iskorištavati ga
2) neće slušati kvalitetne savjete jer su oni najpametniji

To pravi poduzetnik i pravi menadžer ne radi. Kažu da je najveća kvaliteta menadžera da prepozna ljude kvalitetnije od sebe.

A ako se ti prema radniku ponašaš ovako kako je antrax napisao onda ti nikad nećeš biti kvalitetan poduzetnik niti će firma biti kvalitetna.

A sad idem malo u obranu kapitalista:D

Dakle ja za sve krivim državu i političare. Da nije bilo takve politike takvi ljudi nikad ne bi imali ni priliku da budu to što jesu.
A oni poduzetnici koji su kvalitetni nemaju nikakvog motiva da posluju pošteno, da posluju odgovorno i da razmišljaju na duge staze.

Dakle mi imamo poreze kao da smo bogati kao švicarska - umjesto da država štedi i ostavlja što više novca u džepovima građana i da stavi 0 poreza na zadržanu dobit i pogotovo reinvestiranu našem poduzetniku se daje olakšanje da kupi auto na firmu. Pa zašto to ne bi učinio?
Puno ljudi izbjegava poreze i puno ljudi ne uplaćuje doprinos? Zašto?
Pa vjerovatno zato što su previsoki. Naravno da će uvijek biti onih koji neće plaćati, ali ekonomska teorija i historija je dokazala i pokazala da porezna politika mora biti provediva.

A i naši ljudi samo kliču "živijo nermin", "živio lipovača", "živio alija"... a nisu svjesni da ti ljudi APSOLUTNO NIŠTA NE PRIDONOSE DRUŠTVU. Oni samo raspoređuju novac - put tamo, kružni tok vamo, socijalna pomoć tamo, zaposli 300 ljudi u administraciji tu, nove tablice, novi pasoši itd... Oni rade posao koji bi danas mogao raditi računarski program (vjerovatno bolje nego oni) i kompliciraju i život i poslovanje svima.
Pa evo na cazin.net se fino može pročitati procedura dobivanja pasoša u cazinu.
Ja sam prošlo ljeto predao za registraciju auta i čekao saobraćajnu 7 dana. Došao 7. dan i nisam dobio jer je čovjek ispred mene preko veze dobio isti dan. Onda sam ja morao svoje veze potegnuti i dobio sutra saobraćajnu. Znači i kad hoćeš ići pošteno NE IDE!

I takve stvari će ugušiti i poduzetništvo i sve.

Tako da ja ne krivim poduzetnike jer da je normalna situacija oni NIKAD ne bi uspjeli. Sve ovo im je omogućila država. Pa pogledajte samo rast budžeta općina i kantona, a pogledajte rast bdp-a. Ako je to normalno onda nešto sa mnom nije u redu.

Država i političari su postali bog i batina. Privatni sektor jednostavno hrani realni sektor koji je sve deblji i deblji, a privatni postaje sve siromašniji i siromašniji.

I za kraj - smatram da bi grupa kvalitetnih mladih ljudi koji bi odlučili poslovati kako treba uspjeli ove naše poduzetnike maknuti s tržišta u roku godinu-dvije dana. Kada bi se dobit reinvestirala u firmu, kada bi se tražio obrazovan kadar, kada bi se slali radnici na edukacije, kada bi se radnicima davali udjeli u firmi itd itd.. Naravno kad ovi ne bi bili u talu s političarima koji bi novim firmama vjerovatno rekli da rade damping (kako to naš vrli ekonomist lucky tvrdi) ili nešto slično i otjerali te nove firme ubrzo.

Svako ko je ikad kretao se u poslovnim krugovima u BiH zna kako stvari rade, kako političari funkcioniraju i kako se dobivaju razne dozvole, poslovi i slično... tako da nije potrebno objašnjavati.

I iskreno se divim ljudima koji zaista pokušavaju voditi svoje privatne biznise u našem okruženju.

I antrax mislim da griješiš. Jer ono što se dešavalo u americi je bio kapitalizam bez zakona, a kod nas je kapitalizam sa strogim i selektivnim zakonom. Zato jer ako si dobar s političarima možeš natjerati radnike da rade i nedjeljom čitav dan bez doprinosa i slično, a ako nisi dobar s politikom onda će ti naći krivi zarez u računovodstvu i zatvoriti ti firmu. Tu je puno veći problem i to je meni čak gore od ovog što je bilo u americi (iako ne smatram ni da je to doba bilo toliko loše, ali to je skroz druga tema).

Zašto bi ti ulagao svoj kapital, trud i rad kad nemaš nikakvu sigurnost u ovoj državi? Apsolutno nikakvu (osim ako nisi blizak politici). Kod nas politika kroji sve.

Dragi prijatelju [i]Incubus[/i]

Sa mnogo toga se slazemo, odnosno bit je tu zajednicka, medjutim u svom izlaganju sve vezes sa politikom. U jednu ruku, tako posmatrano, politika je sve, ali kada sam ovo pisao, nisam ni htio da naslutim nesto politicko, nego striktno moja poruka se je odnosila na: nepismenost, i nestrucnost "ko'fol menadzera" danasnjih.

Slazem se kada kazes da je politika imala upletene ruke, i dopustila dosta stvari da prodju nekaznjeno, sto danas ima, za posljedicu, katastrofalno stanje. Po meni, ja ne bih smanjivao doprinose, mozda samo odredjene. 10% poreza na dobit nije neka stavka u budzetima, i poreznom kontu, ali ostali doprinosi, koji se ne iskoristavaju u pravim tokovima, mogu se srezati, ili stagnirati, dok ne postignemo standard, gdje se moze takav doprinos iskoristiti i usmjeriti u pravi novcani tok, i smjestiti u obliku investicije tamo gdje treba! gdje ce davati stabilan i siguran RETURN (povrat)!

Sto se tice dobrote sa politikom, ja znam mnoge koji to nisu, i koji jesu, a sve zavisi koliko je posao, tj. proizvod i usluga vezana za potraznju javnih institucija, tj. onih preduzeca gdje politika moze pruziti zeleno svjetlo, itd. Mnogi njeguju politicare, tek tako da se zna da su oni tu negdje, pa cak balansiraju izmejdu svih stranaka. Medjutim to je njihova politika, jer opet, kapital ima snagu odredjenu.

Na kraju mozemo doci do zakljucka da politika je jedina ta, koja uz SNAZNU volju, moze da stane u kraj ovakvom nacinu upravljanja privredom! Bitna je inicijativa, i zato je bitno da se mladi ljudi ukljucuju u politicki zivot, koliko toliko, ne mora biti aktivan, ali eto, na neki pasivan nacin da makar daje savjete nekom svom prijatelju politicaru, zato su potrebna druzenja visoko obrazovanih ljudi, zato su potrebna razlicita misljenja, okrugli stolovi, nebitno ko ih organizira, zatko je potrebna KOMUNIKACIJA!!!!!! izmedju svih!

Ja jednim dijelom krivim politiku, a drugim dijelom krivim nas same! Zasto ti radnici dopustaju da se tako neko prema njima ponasa (znam, moraju jer namaju drugog izbora), ali isto tako, jer nemaju podrsku, jer nisu jedinstveni, jer nema sindikata privatnog sektora! jer nemaju sigurnosti!

Moram ti reci Incubus, da politika svagdje kroji sve, i u Sloveniji kada dolazi Konzum u Ljubljanu, otvara se u nekim tajnim krugpovima odredjeno politicko pitanje da ili ne! Ja sam godinama bio sudionik privrednog desavanja u svojoj firmi, pa i u drugoj (tudjoj), gdje politika nije krojila nikad nista! Medjutim, mora se imati u svijesti da je POLITIKA SERVIS GRADJANA, i da je trebaju iskoristavati ali na MORALAN I ETICAN nacin. Da bi se to znalo, mora se nauciti sta je to ETIKA I MORAL, zar ne?

To je takodjer ono sto fali ne samo nasim menadzerima, nego i stanovnistvu! Ja evo idem sutra da proucim zakon o sindikatima, jer nisam upoznat najbolje, ali zanima me kada i da li se sada moze osnovati sindikat privatni, tj. kao udruzenje, odnosno, recimo sindikat limara, ili sindikat varioca, sindikat pekara, pa da svojim clanovima djeluju zajedno.

Moja poruka, i htijenje na ovoj temi, jeste da pokusamo iznaci rjesenje, i prijedlog kako djelovati, kakvu kampanju provesti, da se utice na stvaranje pozitivnije klime u tim firmama, i u svijetsima tih gradjana. Znam da ova tema otvara niz drugih pitanja, koja ako pocnemo diskutovati, odosmo predaleko.

Dosta je onih koji su u ratu, i cak poslije rata, iskoristili visak potraznje z aodredjenim proizbvodima, uslugama, te na taj nacin veoma brzo, uz maksimalne marze, zaradili milione. Ti milioni se tope, i vjerujte da svaki poduzetnik, koji ne angazira edukovanog momka, ili djevojku, da ce ostati bez tih miliona. A oni koji su isli "na vodu" po te milione ce tek da se pate, kao i njihova djeca, jer dok su cetnici htjeli da ubiju nas, oni su iste grlili, ali opet to je malo veca politika.

Hocu da kazem, da mora se takodjer djelovati inicijativom ka politickim vlastima, ili svim partijama, da se zahtjeva i inicira donosenje zakona, gdje direktor tvornice od 100 ljudi ne moze biti covjek sa zavrsenom 3-godisnjom mehanicarskom skolom! Svaka cast mehanicarima, ali hocu da kazem, da struka mora biti gdje to sistematizacija zahtjeva. Da ne moze doktor biti racunovodja, niti informaticar pekar, itd...
To je moj prijedlog!

Pozz druze

Slažem se ja s tobom.

Samo krenut ću od zadnje rečenice.

Mislim da u zakonu već stoji da ne smije direktor biti neko bez završene bar više škole ili tako nešto. Možda griješim, ali čini mi se da je tako.

Ja ne bih nikome ništa branio ukoliko se radi o njihovom novcu. Ako neko osnuje firmu neka stavi i frizera za direktora - to ne bi trebala država određivati.
Ali u normalnom tržištu takav bi ubrzo ostao bez posla.

Kod nas je problem što je privatni sektor ovisan o državi. Država ubire poreze, država uzima sav novac iz banaka i time privatnom sektoru ostaju zaista mrvice.

Ali vratimo se na temu. Možda sam ja otišao predaleko.

Slažem se ja sa svim tim. Pa naši poduzetnici (a ima ih dosta) su u vremenima ekspanzije poslovale odlično, ali nisu znale taj zamah iskoristiti za unapređenje poslovnih procesa, za nabavu novih tehnologija i najvažnije za obrazovanje kadrova i štednju stečene dobiti. Ali zbog svoje bahatosti i neznanja nisu shvatili da rast nikad ne može trajati vječno. Naravno da niko nije očekivao ovoliku recesiju, ali korekcija je morala doći i to su pametne firme predvidjele, ulagale u vremenima ekspanzije i danas posluju pozitivno. Da su naši poduzetnici pametnije upravljali svojim kompanijama, a ne izvlačili keš i trošili ga na neki luksuz danas su i oni sami mogli imati više.

Sindikati i sve što ti govoriš su pozitivne stvari koje funkcioniraju u razvijenim državama, ali ja smatram da je jedina stvar koja može ovakvo stanje promijeniti konkurencija.

Jedino mladi, obrazovani, sposobni i energični ljudi koji uđu na tržište i uzmu i dio tržišta i radnu snagu od etabliranih poduzetnika mogu uzdrmati trenutno stanje pa natjerati i njih same da se mijenjaju. Kao što ti kažeš - novac se topi, a vjerujem i brže nego što su oni sami mislili da je moguće tako da danas ima prilika za preuzeti dio kolača - samo je pitanje hrabrosti i sposobnosti.

Da budem iskren ja trenutno nemam hrabrosti da poslujem u Cazinu. Znam da to nije ono što bi trebao govoriti niti razmišljati tako, ali jednostavno ne osjećam da poslujem u sigurnom okruženju gdje vladaju zaista ekonomski, a ne neki drugi zakoni.

Ali sam siguran, ako neko odluči ući kao novi igrač sa znanjem i sposobnošću može napraviti velike stvari ako mu se ekipa iz ABC-sira tj. ABC-SDA, SDP i sličnih zločninačkih organizacija ne uplete i odluči ga maknuti.

A tek onda kad bi se vidjelo da se može poslovati na drugačiji način i da taj drugačiji način donosi 3 x više prihoda, 2 x više dobiti, a da su zaposlenici 5 x zadovoljniji onda bi se počela mijenjati cijela paradigma i krenuli bismo velikim koracima naprijed.

A što se tiče politike i u drugim državama nije situacija puno bolja...to je i jedan od razloga ovolike krize.

Što se tiče slovenije oni su po ekonomskim slobodama na 74. mjestu. Iza njih je jedino grčka od država EU:D

Da su dopustili todoriću da uzme agrokor čitava ekonomija bi odahnula ... ovako će pivovarna laško vjerovatno u stečaj, a NLB će dokapitalizirati iz poreza (a naravno plaće u javnom sektoru idu dole, uvodi se veći porez na dobit, veći porez na kapitalnu dobit, porez na plovila, na vozila veće snage, na imovinu itd itd itd..)

Tako da su samo napravili sranje - kako politika obično i napravi.

Nisi ti @Incubus nista pogrjesio sto si spomenuo politiku u ovom svemu sto je @Antrax napisao u vezi radnika,dobro si rekao,preko noci su se obogatili i ne cjene sad radnika a mnogi ti direktori sefovi profiteri se drze zajedno i iskoristavaju radnika kao Roba,zato sto ti profiteri nikada u zivotu nsu radili niti znaju kako je tesko riljati za minimalku i nemati radnicka prava,sve sto imaju stekli su kradjom i lazima..

[quote name='antrax' timestamp='1334173192' post='453764']
Dragi prijatelju [i]Incubus[/i]

Sa mnogo toga se slazemo, odnosno bit je tu zajednicka, medjutim u svom izlaganju sve vezes sa politikom. U jednu ruku, tako posmatrano, politika je sve, ali kada sam ovo pisao, nisam ni htio da naslutim nesto politicko, nego striktno moja poruka se je odnosila na: [b]nepismenost, i nestrucnost "ko'fol menadzera" danasnjih.[/b]

[/quote]

a zasto samo menadzere nazivas nepismenim ?

A kasnije dam i ja svoj ovrt na problematiku ...

[quote name='lucky' timestamp='1334208459' post='453776']
a zasto samo menadzere nazivas nepismenim ?

A kasnije dam i ja svoj ovrt na problematiku ...
[/quote]

Ma ne menadzere, nego one sve koji su "menadzeri", a nemaju blage veze o nauci, ekonomiji, itd..koji od radnika prave roba, i koji kradu drzavu u kojoj zive, i ne postuju zakone iste :)
pozz

ma sve ok svatio sam sta si mislio ...

al hajmo biti realni pa reci da ljude i ne interesuju njihova prava ... svi smo sjedili s nekim ko radi i kada se pocne zaliti na tretman prema njemu da smo rekli da bude sretan sto radi i pricu usmjerili na druge stvari a ne na problem o kom je nama pricato ...

onda ti "menadzeri" mogu se tako ponasati kada ne znam ja kao radnik svoja prava ... jer mi treba da budemo "sretni jer radimo" ...

ovdje je napisano na moja pisanja o tome da je sindikat u grani kojoj radim predlozio da se ukine TO a da se plata uveca za taj iznos ... jer imali bi vecu osnovicu za penziju ... neko napiso da je taj prijedlog protivzakonit ... mores misliti prijedlog protivzakonit ...

pogledaj slucaj prosvjete gdje je predsjednik kantonalnog sindikata jednostavno otisao na listu politicke partije ...
svi bi mi da nam je bolje al da se neko drugi za to izbori ...

i zato ce biti onakve stvari normalne sto si naveo u prvom postu ...

Dobra tema.

Drzava ne stoji iza radnika i to je najveci problem u svemu. Upravo to dozvoljava privatniku da radi sta hoce i kako hoce. Zakoni se ne primjenjuju, eto kad krenes samo od radnog vremena i pravo na slobodne dane, pa to niko ziv ne kontrolise.

Koliko privatna firma treba otprilike da ima radnika, da bi se po zakonu mogao sindikat oformiti?
  • Upvote 1

[quote name='profac' timestamp='1334300617' post='453927']
Dobra tema.

Drzava ne stoji iza radnika i to je najveci problem u svemu. Upravo to dozvoljava privatniku da radi sta hoce i kako hoce. Zakoni se ne primjenjuju, eto kad krenes samo od radnog vremena i pravo na slobodne dane, pa to niko ziv ne kontrolise.

Koliko privatna firma treba otprilike da ima radnika, da bi se po zakonu mogao sindikat oformiti?
[/quote]

mislim da jednih 10-ak radnika treba da bi se oformilo vijece uposlenika.,a preko vijeca ides u sindikat koji ti pripada po proizvodnoj grupi(hemijski,metalurši usw usw.)

Inace sindikati na ovim prostorima su uzasni. Pojma nemaju o nicem.

Lijepo sam citao jedno pismo poduzetnika iz slovenije gdje pita sindikate - gdje ste bili kad se drzava zaduzivala preko svojih mogucnosti za nemoguce projekte, gdje ste bili kad su drzavna poduzeca isla u neisplative investicije, gdje ste bili kad su se drzavne banke zbog korupcije i glupih projekata morale dokapitalizirati novcem iz budzeta itd itd...

Uglavnom sindikati su na ovim prostorima nocna mora. Eno u hrvatskoj sindikati kao preuzimaju firme i ne daju da ide stecajni postupak. Pa kakve su to budalestine. Onda protesti protiv kapitalizma, oni bi kao da radnici preuzmu firme. Pa koji k... osnujte svoje firme i radite ako je to tako lako...

Uglavnom da ne bismo samo po poduzetnicima ... o sindikatima ne mislim nista dobro.

[quote name='Incubus' timestamp='1334302139' post='453934']
Inace sindikati na ovim prostorima su uzasni. Pojma nemaju o nicem.

Lijepo sam citao jedno pismo poduzetnika iz slovenije gdje pita sindikate - gdje ste bili kad se drzava zaduzivala preko svojih mogucnosti za nemoguce projekte, gdje ste bili kad su drzavna poduzeca isla u neisplative investicije, gdje ste bili kad su se drzavne banke zbog korupcije i glupih projekata morale dokapitalizirati novcem iz budzeta itd itd...

Uglavnom sindikati su na ovim prostorima nocna mora. Eno u hrvatskoj sindikati kao preuzimaju firme i ne daju da ide stecajni postupak. Pa kakve su to budalestine. Onda protesti protiv kapitalizma, oni bi kao da radnici preuzmu firme. Pa koji k... osnujte svoje firme i radite ako je to tako lako...

Uglavnom da ne bismo samo po poduzetnicima ... o sindikatima ne mislim nista dobro.
[/quote]
sindikat uglavnom radi sa poslodavcima u korist njih mislim

[quote name='Perviz' timestamp='1334302277' post='453935']
sindikat uglavnom radi sa poslodavcima u korist njih mislim
[/quote]

Ne bih rekao...

U Hr i Slo rade [b]protiv [/b]zdravog razuma i protiv cjelokupnog drustva.

[quote name='Incubus' timestamp='1334302420' post='453936']
Ne bih rekao...

U Hr i Slo rade [b]protiv [/b]zdravog razuma i protiv cjelokupnog drustva.
[/quote]
to jos gore

Ljudi moji, svi su u pravu na svoj način.
Ja sam isto stajališta da generalno stanje u državi se odražava i na privatni (čitaj robovlasnički) sektor.

@Lacky: Kažeš, radnik se žali okolo a ne smije poslodavcu jer treba biti sretan što radi..

Gle, i treba biti sretan jer radi jer ako živiš u Bosni, razumiješ zašto tako kažem.
Najmanji je problem tražiti svoja prava, za koja znamo da imamo i možemo ostvariti ali se u tomslučaju možemo oprostiti s poslom.
E tu se onda javlja problem kako pronaći novi posao.

Biću malo konkretniji/prozvaću neke firme:

npr. U firmi [b]IZBOR trgovine d.o.o[/b] radnici potpisuju godišnji odmor od 18 dana a imaju pravo iskoristiti samo 6.
Uzimajući u obzir da trebaju mijenjati radne kolege/inice koji su na odmoru pa rade tri (3) sedmice duplu radnu smjenu da bi oni mogli ići na godišnji, ispada da nemaju godišnji nikako.

Isto tako kad su popisi robe (kvartalno), strepe hoće li biti manjka jer u tom slučaju moraju nadomjestiti manjak iz svoje plate.
O višku nema govora jer višak gazda nikad neće prikazati.

Tu postoji i norma koju moraju ispuniti da bi dobili mukotrpno zarađenu platu..akjo prebace normu, realan moram biti, poslodavac im plati i redovna je ali isto tako ako i podbace oduzima s plate.

Opće je poznato da su plate minimalne i hajd sad oduzmi radniku s minimalne plate određenu svotu novca i to na način da poslodavac uplati na račun i ti mu razliku moraš privatno vratiti.
Isto tako znam da minimalnu platu niko ne bi smio dirati.

Dalje, firma iz Velike Kladuše [b]BF komerc [/b]
Sramota me kad odem u kupovinu da mi žena koju ja mogu nositi u zubima podiže vreću šećera od 50 kg..naravno iole savjestan čovjek neće to dopustiti ali govorim o problemu izrabljivanja ljudi.

Taj isti Feđa Babić (BF komerc) daje otkaze radnicama koje ostaju trudne..zaboga, moraju ljudi zasnovati porodicu..ili bi trebali pitati poslodavca kad je pravo vrijeme za brak, djecu itd.

Malo sam se emotivno unio u ovo jer imam nekoga bliskog koji je u sličnoj situaciji.

I slažem se s nekim komentarima (da ne tražim ko je šta napisao, uglavnom smo sličnog mišljenja) [b]suština problema nije u poslodavcima već u državnom aparatu.[/b]

Lično sam mišljenja da se stanje neće ni promijeniti dok se ne desi neki vid socijalnog bunta..samo je pitanje ko će ga pokrenuti..niko nema hrabrosti..a ja sam [b]za[/b] socijalni bunt.

[b]Dosta je više[/b]

Podijelit cu s Vama svoje iskustvo. Naime, ja sam radila u jednoj takvoj firmi, znaci, osiguran si na 8 sati a radis doslovno citav dan, ukljucujuci i vikende, bez slobodnih dana. Naravno, placen si samo za one sate za koje si i prijavljen. Koliko si ti radio, nisu te mogli platiti. Ja sam taj posao radila dok mi napokon nije doslo u glavu da nije vrijedno zdravlja, te iskljucenja privatnoga zivota, jer gdje je zdravi razum kad ti radis od 8 h do 21 h, te ti nije ni do ceg. Tako sam ja odlucila raditi legalno :), znaci, radila sam ono radno vrijeme za koje sam placena, iskljucujuci vikende, jer oni nisu bili radni.

Doduse, ubrzo sam promijenila posao, ali vrijedilo je satisfakcije :)
  • Upvote 1

Slazem se sa vecinom stavova, posebno oko onog gdje kolega kaze, da u sustini radnici ne zele promjene, i isuvise su pasivni na ono sto se desava oko njih, i sto utice na njih. Moraju biti pasivni, kad nemaju drugog izbora, kad znaju da imaju za vratom rezije, djecu, skolovanje, obaveze, kredite, itd.. tako da moraju da sute i trpe, ali licno mislim da ce ovo u buducnosti biti veliki problem, jer netrpeljivost je sve veca. U prilog ovom svemu ide nepismenost, i neinformiranost samih radnika, kako u korjenu usljed njihovog neznanja i neskolovanosti, tako i u nepostojanju volje da nauce i saznaju vishe o pravima koje ih sljeduju.

Vidim neko je spomenuo godisnje, pa to se u svakoj firmi radi na taj nacin. Niko te nista ne pita, potpisi, ili ce oni potpisati. Ja sam licno bio svjedok kada radnici mole direktora za godisnji, pa i ja sam za druge sam molio, hvalio ih, samo da odu ljudi nakon 5 godina na 4 dana godisnjeg, od kojih su dva dana Subota i Nedjelja! To je smijesno!

Smatram da se na ove probleme treba ukazati, i medijski kvalitetno pokriti, u zargonu receno, "bombardovati" aktivnostima, i dici glas, kako bi i vlast bila primorana reagovati. Citam danas analizu rezultata akcije federalne inspekcije za licencirane softvere, od koji Microsoft prednjaci, pa smijesno. Kada smo vidjeli analizu akcija za rad na crno, neplacene doprinose, UTAJU POREZA NA DOBIT, "COOKING THE BOOKS", UTAJU PDV-a, [b]MOBING...[/b]ovo su ozbiljni problemi koji sa kojim se suocavaju radnici nasih preduzeca, gdje to svakodnevno utice na njihovo zdravlje, zdravlje njihove porodice, ponasanje, odnose u porodici, okolini, vodi ka alkoholizmu, nemaru na radu (ah da, zastita na radu je posebna tema[b]!!![/b]).

Iako mozda nisu svjesni, takodjer smatram da neko mora da odrzi seminare, prezentacije, da pokrene kampanju na tu temu, kako bi ljudi stekli odredjene informacije, kako bi se i poduzetnici zapitali sta to rade, i koliko ce ih kostati!

Vecina radnika radi jer mora, i to samo da prezivi. Kakve su to firme, u kojima radnici rade, i "j..bu" majku poslodavcu, misle sve najgore o istom, i jedva, ali jedva cekaju da predju u dr. firmu i za istu platu. Ja sam pobornik i onog [b]da svako preduzeće mora voditi adekvatna osoba, tj. skolovana osoba, zavisno od funkcije, ali ne bih dopustio da direktor bilo koje firme d.o.o. bude ispod Bachelor stepena kvalifikacija![/b]

Pozdrav :)

[quote name='Rhapsodic' timestamp='1334304572' post='453948']
Ljudi moji, svi su u pravu na svoj način.
Ja sam isto stajališta da generalno stanje u državi se odražava i na privatni (čitaj robovlasnički) sektor.

@Lacky: Kažeš, radnik se žali okolo a ne smije poslodavcu jer treba biti sretan što radi..

Gle, i treba biti sretan jer radi jer ako živiš u Bosni, razumiješ zašto tako kažem.
Najmanji je problem tražiti svoja prava, za koja znamo da imamo i možemo ostvariti ali se u tomslučaju možemo oprostiti s poslom.
E tu se onda javlja problem kako pronaći novi posao.

Biću malo konkretniji/prozvaću neke firme:

npr. U firmi [b]IZBOR trgovine d.o.o[/b] radnici potpisuju godišnji odmor od 18 dana a imaju pravo iskoristiti samo 6.
Uzimajući u obzir da trebaju mijenjati radne kolege/inice koji su na odmoru pa rade tri (3) sedmice duplu radnu smjenu da bi oni mogli ići na godišnji, ispada da nemaju godišnji nikako.

Isto tako kad su popisi robe (kvartalno), strepe hoće li biti manjka jer u tom slučaju moraju nadomjestiti manjak iz svoje plate.
O višku nema govora jer višak gazda nikad neće prikazati.

Tu postoji i norma koju moraju ispuniti da bi dobili mukotrpno zarađenu platu..akjo prebace normu, realan moram biti, poslodavac im plati i redovna je ali isto tako ako i podbace oduzima s plate.

Opće je poznato da su plate minimalne i hajd sad oduzmi radniku s minimalne plate određenu svotu novca i to na način da poslodavac uplati na račun i ti mu razliku moraš privatno vratiti.
Isto tako znam da minimalnu platu niko ne bi smio dirati.

Dalje, firma iz Velike Kladuše [b]BF komerc [/b]
Sramota me kad odem u kupovinu da mi žena koju ja mogu nositi u zubima podiže vreću šećera od 50 kg..naravno iole savjestan čovjek neće to dopustiti ali govorim o problemu izrabljivanja ljudi.

Taj isti Feđa Babić (BF komerc) daje otkaze radnicama koje ostaju trudne..zaboga, moraju ljudi zasnovati porodicu..ili bi trebali pitati poslodavca kad je pravo vrijeme za brak, djecu itd.

Malo sam se emotivno unio u ovo jer imam nekoga bliskog koji je u sličnoj situaciji.

I slažem se s nekim komentarima (da ne tražim ko je šta napisao, uglavnom smo sličnog mišljenja) [b]suština problema nije u poslodavcima već u državnom aparatu.[/b]

Lično sam mišljenja da se stanje neće ni promijeniti dok se ne desi neki vid socijalnog bunta..samo je pitanje ko će ga pokrenuti..niko nema hrabrosti..a ja sam [b]za[/b] socijalni bunt.

[b]Dosta je više[/b]
[/quote]

E vidite, to je to. To je mobing cisti, to je izivljavanje i maltretiranje, smatram da Cazin, i USK, i cak BiH treba da ima instituciju koja ce se baviti ovim problemom, nesto kao SOS kuca, koija ce savjetovati radnika, koja ce mu besplatno pruziti pravnu pomoc, i koja ce moci da mu udahne moralnu snagu da se usprotivi, pa i tuzi tog poslodavca.

Vecina njih ne postuje drzavu i zakone, a milione zaradjuju, pa majka mu stara, ako imas 1 000 000 KM dobiti, sta fali da imas 800 000 KM godisnje, a da mirno spavas, i da te svi vole :) heh
  • Upvote 1

[quote name='Rhapsodic' timestamp='1334304572' post='453948']

[/quote]

ne nisam napisao da nesmije reci poslodavcu jer treba biti sretan da radi , vec kada nama se neko zali da mu u vecini slucajeva kazemo da bude sretan da radi ...

umjesto da mu kazemo da potrazi svoja prava u zakonu o radu, kolektivnom ugovoru za granu u kojoj radi , pravilniku preduzeca u kom radi ...

ne mora biti u preduzecu osnovan sindikat ... radnici jednostavno mogu dogovoriti se sa granom u kojoj rade da njoj placaju clanarinu ... al tada placaju mislim samo 0,3% od plate ... a za formiranje vijeca uposlenika mislim da je potrebno 15 radnika u firmi ...

jos jedna problem je ugovori na odredjeno vrijeme ... gdje poslodavci po zakonu mogu drzati i produzavati radniku ogovor na odredjeno vrijeme do dvije godine i onda napravi prekid od mjesec dana i ponovo ispocetka ... tu nista nebi bilo lose da se tu ne radi o stvarima da te poslodavac moze ucjenjivati i raditi sve ono iz prvog posta ove teme jer ako neslusas i neponasas se u skladu s tim neces dobiti produzenje ugovora ... ili uzmite mladi par koji zeli rijesiti stambeno pitanje i ode u banku i ne moze dobiti kredit za rjesavanje stambenog pitanja iz razloga sto je na odredjeno radno vrijeme zaposlen (npr. 3 mjeseca ili 6 mjeseci ) ...

Treba radnike informirati o njihovim pravima, i dati im na znanje kako mogu se boriti i uciniti sebi bolje :=)

[quote name='antrax' timestamp='1334513017' post='454129']
Treba radnike informirati o njihovim pravima, i dati im na znanje kako mogu se boriti i uciniti sebi bolje :=)
[/quote]

Pa, zar ne postoje raznorazni sindikati za to?! :D

Nikakvi sindikati neće spasiti radnika. Sindikati su interesna grupacija - i u većini slučajeva se pokazilo da uglavnom rade za sebe - puno je slučajeva gdje su sindikati zloupotrebljavali svoj položaj, uzimali novac nezasluženo, koristili službena auta itd itd itd...

Jedina zaštita radnika je edukacija, ali edukacija od osnovne i srednje skole. Djeca moraju od malih nogu učiti se šta je kapitalizam, šta je poduzetništvo, kako ekonomija funkcionira, a država mora olakšati mogućnos pokretanja posla.
Po Global Competitiveness Reportu za 2011-2012 u BiH za pokretanje posla treba 12 dozvola i pri samom smo dnu na svijetu.

A jedina zaštita od nepoštivanja radničkih prava i izrabljivanja radnika je mogućnost da ti radnici ili neko drugi pokrene posao i počne se odnositi drugačije a samim time i firma će biti uspješnija i natjerat će i ove "izrabljivače" da se ponašaju drugačije.

Pa nisu radnici u njemačkoj, švicarskoj ili švedskoj zaštićeni od države. Zaštićeni su zato što poduzetnici znaju da ako budu loši prema radniku da ovaj ima puno mogućnosti da promijeni posao i time doprinese konkurenciji.

Jedino zdravo, slobodno, otvoreno tržište i konkurencija može pridonijeti razvoju i poduzetništva, a time i radničkih prava.

Mi trebamo smanjiti državni aparat, pojeftiniti ga, olabaviti regulaciju pokretanja posla, smanjiti temeljni kapital, uvesti efikasne zakone, smanjiti administraciju ... i država mora prestati povlačiti većinu novca od banaka - novac mora biti na raspolaganju poduzetništvu.

[quote name='Incubus' timestamp='1334518912' post='454137']
Nikakvi sindikati neće spasiti radnika. Sindikati su interesna grupacija - i u većini slučajeva se pokazilo da uglavnom rade za sebe - puno je slučajeva gdje su sindikati zloupotrebljavali svoj položaj, uzimali novac nezasluženo, koristili službena auta itd itd itd...

Jedina zaštita radnika je edukacija, ali edukacija od osnovne i srednje skole. Djeca moraju od malih nogu učiti se šta je kapitalizam, šta je poduzetništvo, kako ekonomija funkcionira, a država mora olakšati mogućnos pokretanja posla.
Po Global Competitiveness Reportu za 2011-2012 u BiH za pokretanje posla treba 12 dozvola i pri samom smo dnu na svijetu.

A jedina zaštita od nepoštivanja radničkih prava i izrabljivanja radnika je mogućnost da ti radnici ili neko drugi pokrene posao i počne se odnositi drugačije a samim time i firma će biti uspješnija i natjerat će i ove "izrabljivače" da se ponašaju drugačije.

Pa nisu radnici u njemačkoj, švicarskoj ili švedskoj zaštićeni od države. Zaštićeni su zato što poduzetnici znaju da ako budu loši prema radniku da ovaj ima puno mogućnosti da promijeni posao i time doprinese konkurenciji.

Jedino zdravo, slobodno, otvoreno tržište i konkurencija može pridonijeti razvoju i poduzetništva, a time i radničkih prava.

Mi trebamo smanjiti državni aparat, pojeftiniti ga, olabaviti regulaciju pokretanja posla, smanjiti temeljni kapital, uvesti efikasne zakone, smanjiti administraciju ... i država mora prestati povlačiti većinu novca od banaka - novac mora biti na raspolaganju poduzetništvu.
[/quote]

Slazem se sa svim, ali RADNIKE se mora educirati, moraju znati svoja prava, jer u kapitalizmu, da bi covjek opstao, pogotovo oni sa SSS, i proizvodni radnici, nemaju vremena, niti su naucili da citaju previshe zakone, itd..nego da rade. Mora se dati njima na znanje da ne moze neko da dodje i ponasa se ili pravi roba od njih!

To se moze postici i kroz stroziju kontrolu, a naravno razumijem sta hoces da kazes sa svim ovim mjerama, donekle bi se i podstakao poduzetnik da se ponasa bolje i obezbjedi pristup pravima radniku.

Ja mislim na postojece stanje, gdje su najgori slucajevi, gdje ljudi u vrlo profitnim firmama, izrabljivaju radnike, i doslovno ih tretiraju kao ljude nize klase, gdje svjesno (nepotrebno jer su veliki "profitasi") varaju drzavu, i kradu iste te radnike, to je ono sto predlazem, i za sta se treba boriti. Nije Mujo kriv ako nema faks, ili neki ekstra trazen zanat, mora on raditi, ali ne mora biti tvoj/moj rob, i ne mora se njemu doslovno jebati mater, tjerati ga da radi 8 dana sedmicno, za NISTA! 300 KM danas je doslovno "komad kruha i voda" :)

[quote name='antrax' timestamp='1334519911' post='454139']
Slazem se sa svim, ali RADNIKE se mora educirati, moraju znati svoja prava, jer u kapitalizmu, da bi covjek opstao, pogotovo oni sa SSS, i proizvodni radnici, nemaju vremena, niti su naucili da citaju previshe zakone, itd..nego da rade. Mora se dati njima na znanje da ne moze neko da dodje i ponasa se ili pravi roba od njih!

To se moze postici i kroz stroziju kontrolu, a naravno razumijem sta hoces da kazes sa svim ovim mjerama, donekle bi se i podstakao poduzetnik da se ponasa bolje i obezbjedi pristup pravima radniku.

Ja mislim na postojece stanje, gdje su najgori slucajevi, gdje ljudi u vrlo profitnim firmama, izrabljivaju radnike, i doslovno ih tretiraju kao ljude nize klase, gdje svjesno (nepotrebno jer su veliki "profitasi") varaju drzavu, i kradu iste te radnike, to je ono sto predlazem, i za sta se treba boriti. Nije Mujo kriv ako nema faks, ili neki ekstra trazen zanat, mora on raditi, ali ne mora biti tvoj/moj rob, i ne mora se njemu doslovno jebati mater, tjerati ga da radi 8 dana sedmicno, za NISTA! 300 KM danas je doslovno "komad kruha i voda" :)
[/quote]

Razumijem ja šta ti želiš reći :)

Samo što ja govorim o ovom primjeru:

Ti (izvini ali ti ćeš biti u ovom primjeru loš jer meni se ne da biti loš :D:D) imaš firmu - proizvodiš recimo namještaj (stavi kakvu god drugi tip firme nema veze). I ti imaš sjedište u Cazinu. Kapital si stekao recimo "sumnjivo", uložio ga kad je trebalo i radiš. Iskorištavaš radnike maksimalno. Profit je visok, radnici te psuju po čaršiji. Ne plaćaš baš ni sve poreze jer si eto član (A-SDA, SDA, SDP...) neke stranke i uglavnom dovoljno veza imaš da te se ne dira. Tvoji radnici su kvalitetni. Znaju posao, rade dobro, ali ti njih satra pa i nisu toliko produktivni koliko bi mogli biti.

Ja sam novi mladi poduzetnik (hell yeaaah) i imam neki novac koji sam sitno uštedio, dignuo bih i neki kredit, imam još par ljudi koji bi investirali i recimo da sam baš završio ekonomiju, a eto jedan prijatelj koji bi sa mnom krenuo u biznis je završio industrijski dizajn i baš voli dizajnirati namještaj i dobro to radi.
I mi sad ulazimo na tržište. I nama treba radna snaga. I mi sad procijenimo da nam je isplativije da "ukrademo" tebi radnika jer se priča po čaršiji kako loše plaćaš i maltretiraš i njemu damo veću plaću (npr. 200 KM više nego prima kod tebe) nego da uzmemo nekog novog sa burze i platimo ga isto kao ti ali moramo čekati da postane jednako dobar kao tvoj radnik (jer je on već naučio posao). I sad u slobodnom tržištu mi tvog radnika fino kontaktiamo on dođe potpiše za nas i ti si ostao bez radnika - moraš ići nabavljati novog koji možda ne zna posao tako dobro i dok ti njega naučiš i sve to ti izgubiš 6 mjeseci u kojem mi uspijemo ukrasti i neke tvoje kupce.
I ti si na gubitku!
A isto tako možda ti to shvatiš pa onda mu nudiš + 100 KM (znači daješ mu povišicu od 300 KM) da ostane kod tebe i promijeniš svoj način obhođenja prema radniku ...
I tako se mi natječemo za radnom snagom koja nam treba (naravno sve to ima svoj limit i ti znaš to i teorijski iz ekonomije, ali nećemo ovdje o grafovima i matematici).

Ali šta se može dogoditi u BiH:
1) Ja trebam 12 dozvola da pokrenem posao
2) Ti si politički povezan i velika je mogućnost da svake sedmice dočekujem inspekciju i iako radim sve čisto gubim vrijeme i novac na njih.
3) Moguće je da se donese neki čudan zakon da je zemljište na kojem sam ja planirao raditi tvornicu i koju sam kupio odjednom postala ugrožena zona za cazinske kratkzube žabe i ne mogu tu graditi.
4) Moguće je da si povezan s npr. Elektroprivredom pa da mi oni odugovlače s priključkom struje ili mi "slučajnu" isporučuju neodovljan napon.
5) Moguće je da si i zajebaniji igrač pa mi šalješ svoje reketare.

I lista se nastavlja i nastavlja i nastavlja...

A moguće i da me lucky optuži za damping - ko zna :)

Uglavnom ono što hoću reći da kod nas država (politika) diktira sve i da smo mi ekonomski neslobodna zemlja!
I to je najveći problem!

Jer kod nas radnik nema izbora.
  • Upvote 1