Jump to content
antrax

Radnicka prava - privatni sektor - sektor robova

Recommended Posts

[quote name='Incubus' timestamp='1334520931' post='454141']
Razumijem ja šta ti želiš reći :)

Samo što ja govorim o ovom primjeru:

Ti (izvini ali ti ćeš biti u ovom primjeru loš jer meni se ne da biti loš :D:D) imaš firmu - proizvodiš recimo namještaj (stavi kakvu god drugi tip firme nema veze). I ti imaš sjedište u Cazinu. Kapital si stekao recimo "sumnjivo", uložio ga kad je trebalo i radiš. Iskorištavaš radnike maksimalno. Profit je visok, radnici te psuju po čaršiji. Ne plaćaš baš ni sve poreze jer si eto član (A-SDA, SDA, SDP...) neke stranke i uglavnom dovoljno veza imaš da te se ne dira. Tvoji radnici su kvalitetni. Znaju posao, rade dobro, ali ti njih satra pa i nisu toliko produktivni koliko bi mogli biti.

Ja sam novi mladi poduzetnik (hell yeaaah) i imam neki novac koji sam sitno uštedio, dignuo bih i neki kredit, imam još par ljudi koji bi investirali i recimo da sam baš završio ekonomiju, a eto jedan prijatelj koji bi sa mnom krenuo u biznis je završio industrijski dizajn i baš voli dizajnirati namještaj i dobro to radi.
I mi sad ulazimo na tržište. I nama treba radna snaga. I mi sad procijenimo da nam je isplativije da "ukrademo" tebi radnika jer se priča po čaršiji kako loše plaćaš i maltretiraš i njemu damo veću plaću (npr. 200 KM više nego prima kod tebe) nego da uzmemo nekog novog sa burze i platimo ga isto kao ti ali moramo čekati da postane jednako dobar kao tvoj radnik (jer je on već naučio posao). I sad u slobodnom tržištu mi tvog radnika fino kontaktiamo on dođe potpiše za nas i ti si ostao bez radnika - moraš ići nabavljati novog koji možda ne zna posao tako dobro i dok ti njega naučiš i sve to ti izgubiš 6 mjeseci u kojem mi uspijemo ukrasti i neke tvoje kupce.
I ti si na gubitku!
A isto tako možda ti to shvatiš pa onda mu nudiš + 100 KM (znači daješ mu povišicu od 300 KM) da ostane kod tebe i promijeniš svoj način obhođenja prema radniku ...
I tako se mi natječemo za radnom snagom koja nam treba (naravno sve to ima svoj limit i ti znaš to i teorijski iz ekonomije, ali nećemo ovdje o grafovima i matematici).

Ali šta se može dogoditi u BiH:
1) Ja trebam 12 dozvola da pokrenem posao
2) Ti si politički povezan i velika je mogućnost da svake sedmice dočekujem inspekciju i iako radim sve čisto gubim vrijeme i novac na njih.
3) Moguće je da se donese neki čudan zakon da je zemljište na kojem sam ja planirao raditi tvornicu i koju sam kupio odjednom postala ugrožena zona za cazinske kratkzube žabe i ne mogu tu graditi.
4) Moguće je da si povezan s npr. Elektroprivredom pa da mi oni odugovlače s priključkom struje ili mi "slučajnu" isporučuju neodovljan napon.
5) Moguće je da si i zajebaniji igrač pa mi šalješ svoje reketare.

I lista se nastavlja i nastavlja i nastavlja...

A moguće i da me lucky optuži za damping - ko zna :)

Uglavnom ono što hoću reći da kod nas država (politika) diktira sve i da smo mi ekonomski neslobodna zemlja!
I to je najveći problem!

Jer kod nas radnik nema izbora.
[/quote]

Shvacam poruku, ali moram reci neke stvari iz licnog iskustva, i stvarnog iskustva. Vecina privrednika je dobra sa svim strankama, i svim politicarima. Ono sto se desava u ekonomiji, tj. zloupotreba od strane privrednika nije totalno stranacki, ali su politicke partije daleko odgovorne, jer njihovi kadrovi nisu uspjeli ustrojiti porezne inspektore da ne uzimaju mito, i da djeluju u interesu drzave. To je tako svagdje, a narocito u postkonfliktnim zemljama u razvoju, koje su katastrofalno prosle kroz privatizaciju, itd, ali da ne idem u siroko. Takodjer tvrdim da ne moze politika pomoci znacajno kada ti inspektor napise zapisnik, i na kraju kazni te debelo.

Da bismo to sve mijenjali, i poceli se boriti, potrebno je da se normalni ljudi, prvenstveno edukovani, moralno odgojeni, i dovoljno zreli, ukljuce u politiku, jer se na taj nacin mogu mijenjati stvari. Ja da imam moc, ja bih za vrat uhvatio svakog od direktora poreznih inspektorata (ureda i institucija) samo zato jer inspektori uzimaju mito ko ludi. To su cifre od 5 do vise desetina hiljada KM!!!! (nažalost, ČAK i inspektori Uprave za indirektne poreze!!!) Treba se u korijenu poceti rjesavati problem, a to se moze kroz politicki angazman, jer kritika ne pali, moras uzeti i sam poceti pokazivati i uticati na odredjene stvari!

Takodjer, briga poduzetnika koji je nepismen, lopov, korumpiran, politicki iskoristavatelj, svercer, i KRIMINALAC (jer vecina ih je takvih, svaki koji taji porez on je nista vise nego KRIMINALAC) i ako dobije kaznu, on ce opet po svome, pa druga, pa treca, sve on to poplaca i ide dalje. Znaci nije ni rijesenje adekvatno i efektivno (long-term) ni te kazne, niti ispravni inspektori. Mora biti pismen, edukovan, i KOMPETENTAN covjek na celu firme, da bi onu prvu kaznu shvatio na ispravan nacin!

Ovo govori da je to jedan lanac, koji treba korak po korak rjesavati, gdje danas, nazalost, radnik (obican gradjanin) najvishe ispasta. Ja jesam politicki aktivan, ali ne branim ni jednu stranku koja je dopustila clanovima i funkcionerima da rade ilegalne stvari. Smatram da se pojedinci moraju sankcionisati, i ne smije im se dopustiti da iskoristavaju radnika kao "crnca".

Da bismo izmijenili ekonomske uvjete u BiH, i napravili ih znatno povoljnijim, to moramo raditi kroz politicki sistem, tj. kroz vlast, jer ona diktira sve, tj. skupstina donosi zakone, itd... znaci moraju se KOMPETENTNI ukljucivati u politiku, moraju se MORALNi tu ukljuciti, jer drukcije se nece nikad nista promijeniti!

Te sheme, podvale, ogovaranja, namjestanja, lobiranje itd, ja nazivam politikanstvom, i to postoji svagdje u svijetu, i naravno nije dobrodoslo, ali postoje drugi nacini kroz zakone da se limitira (ogranici) takvo djelovanje, da se zastiti proizvodnja, da se zastiti konkurentna proizvodnja, konkurentno i slobodno trziste, da se olaksa ulazak na trziste (Entrance Barriers), itd...

[quote name='antrax' timestamp='1334522989' post='454147']
Shvacam poruku, ali moram reci neke stvari iz licnog iskustva, i stvarnog iskustva. Vecina privrednika je dobra sa svim strankama, i svim politicarima. Ono sto se desava u ekonomiji, tj. zloupotreba od strane privrednika nije totalno stranacki, ali su politicke partije daleko odgovorne, jer njihovi kadrovi nisu uspjeli ustrojiti porezne inspektore da ne uzimaju mito, i da djeluju u interesu drzave. To je tako svagdje, a narocito u postkonfliktnim zemljama u razvoju, koje su katastrofalno prosle kroz privatizaciju, itd, ali da ne idem u siroko. Takodjer tvrdim da ne moze politika pomoci znacajno kada ti inspektor napise zapisnik, i na kraju kazni te debelo.
[/quote]

Pa to je problem o kojem govorim.

Jednostavno politika određuje ekonomska kretanja u državi i privrednici da bi radili MORAJU biti dobri s politikom.
Oni koji nisu neće uspjeti i gotovo!

Ne bih se ja složio ovdje s inspektorima jer čim daješ jednoj instituciji toliku moć i tolike kazne - tu će prije ili kasnije doći do malverzacija!

Da bismo to sve mijenjali, i poceli se boriti, potrebno je da se normalni ljudi, prvenstveno edukovani, moralno odgojeni, i dovoljno zreli, ukljuce u politiku, jer se na taj nacin mogu mijenjati stvari. Ja da imam moc, ja bih za vrat uhvatio svakog od direktora poreznih inspektorata (ureda i institucija) samo zato jer inspektori uzimaju mito ko ludi. To su cifre od 5 do vise desetina hiljada KM!!!! (nažalost, ČAK i inspektori Uprave za indirektne poreze!!!) Treba se u korijenu poceti rjesavati problem, a to se moze kroz politicki angazman, jer kritika ne pali, moras uzeti i sam poceti pokazivati i uticati na odredjene stvari![/quote]

Slažam se ja s tobom.
Ali ja jedino što bih uradio kad bih došao na vlast je da odmah odmah ODMAH smanjim ovlasti vlasti na minimum, smanjim poreze na minimum i unesem sve to u ustav da se ne može mijenjati. I uradim to čim prije.
Zašto?
Zato što je jednostavno tako da vlast korumpira. To je u ljudskoj prirodi.

I ja da imam vlast kako god sad razmišljam ne znam da li bih bio pravedan. Možda bih previše počeo gurati novca u visoke tehnologije ili IT ili nešto slično, a to uopće ne mora biti nužno najpametnije.

Evo danas primjera obnovljivih izvora energije - sve vlasti to sponzoriraju, sve je to kao super cool pametno, svi to podržavaju - a sve više se otkriva da je to TOTALNO NEISPLATIVO i da bi to mogao biti sljedeći novi balon.

Ali eto - to je cool (pa i ja sam mislio dugo vremena da su obnovljivi izvori nešto apsolutno savršeno dok nisam bolje pogledao brojke).

Jednostavno takve stvari se moraju pustiti tržištu gdje svako upravlja svojim novcem, a ne državi koja samo ubire poreze.

Država mora obezbjediti samo minimum minimuma - sve ostalo ljudi mogu sami.

A ja sam ti jednom se vozio s jednim carinikom. I kaže on meni: "Jebiga ja moram uzeti ponekad pare i pustiti nešto preko granice. Ne bih ja to nikad da imam plaću 4 - 5 000 maraka)."

Eto ti razmišljanja - njemu je normalno da on u ovakvom stanju i u ovakvoj državi ima 4-5 000 maraka za taj posao. Je li to normalno - nije?

Da imamo slobodnu trgovinu bez carina da li bi bilo prostora ovakvim manipulacijama - ne bi!

Takodjer, briga poduzetnika koji je nepismen, lopov, korumpiran, politicki iskoristavatelj, svercer, i KRIMINALAC (jer vecina ih je takvih, svaki koji taji porez on je nista vise nego KRIMINALAC) i ako dobije kaznu, on ce opet po svome, pa druga, pa treca, sve on to poplaca i ide dalje. Znaci nije ni rijesenje adekvatno i efektivno (long-term) ni te kazne, niti ispravni inspektori. Mora biti pismen, edukovan, i KOMPETENTAN covjek na celu firme, da bi onu prvu kaznu shvatio na ispravan nacin!
[/quote]

Ja se ne slažem u vezi poreza.

Jednostavno ja ne vidim smisao plaćanja poreza ovoj državi.
Ustvari prošao sam BiH, Hrvatsku i Sloveniju i ni u jednoj ne vidim smisao plaćanja OVOLIKOG poreza.
Eventualno 12 % poreza je ok za sloveniju za usluge koje dobivaš, 8 % za Hrvatsku i jedno 5 % za BiH.

To je omjer efikasnosti birokracije, infrastrukture i zdravstva - šta dobivaš iz koje države. Mirovine su ionako samo pljačka ionako će moja djeca morati raditi da bih ja imao mirovinu.

Ne bih se složio ni da pamet edukacija i kompetencija nešto znače. Ja mogu biti sve to, ali ja za svoj kapital moram gledati profit jer profit je zrak za firmu - bez profita umire - i ako nema profita nema ničega. Tako da - ako od države dobivam PUNOOOO manje nego što joj dajem uvijek će mi cilj biti da je zajebem.
Neko sad kaže - ali ako svi tako razmišljaju od čega će država živjeti - država ima itekako dovoljno prihoda da se organizira ispravno - problem je što BiH ima više administracije nego cijela bivša Juga skupa - je li to normalno? I održivo? Pa to ni američki privatni sektor ne bi stigao poplaćati.

Ovo govori da je to jedan lanac, koji treba korak po korak rjesavati, gdje danas, nazalost, radnik (obican gradjanin) najvishe ispasta. Ja jesam politicki aktivan, ali ne branim ni jednu stranku koja je dopustila clanovima i funkcionerima da rade ilegalne stvari. Smatram da se pojedinci moraju sankcionisati, i ne smije im se dopustiti da iskoristavaju radnika kao "crnca".

Da bismo izmijenili ekonomske uvjete u BiH, i napravili ih znatno povoljnijim, to moramo raditi kroz politicki sistem, tj. kroz vlast, jer ona diktira sve, tj. skupstina donosi zakone, itd... znaci moraju se KOMPETENTNI ukljucivati u politiku, moraju se MORALNi tu ukljuciti, jer drukcije se nece nikad nista promijeniti!
[/quote]

Sve sam o politici već napisao gore. Neću ponovo

Te sheme, podvale, ogovaranja, namjestanja, lobiranje itd, ja nazivam politikanstvom, i to postoji svagdje u svijetu, i naravno nije dobrodoslo, ali postoje drugi nacini kroz zakone da se limitira (ogranici) takvo djelovanje, da se zastiti proizvodnja, da se zastiti konkurentna proizvodnja, konkurentno i slobodno trziste, da se olaksa ulazak na trziste (Entrance Barriers), itd...
[/quote]

Naravno. Lobiranja postoje svugdje. Ali upravo je taj crony capitalism doveo do krize. Pravi liberalni kapitalizam je rješenje.

Ako u jednoj državi treba 1 dozvola da se pokrene posao, a u drugoj 12 gdje će korupcija biti veća?

Svaka država koja pokušava nešto limitirati i slično dugoročno shvati da je to pogrešno za razvoj države... jebiga... previše je toga pogrešno nasađeno u ovoj našoj državi ...

ukratko,
prvo i osnovno da se moraju izjedanciti radnici u industriji sa radnicima u administraciji..
nelogicno je da su plate administraciji duplo ili troduplo vece nego onih u industriji..

drugo,
radnici imaju pravo na svoja prava, ali mentalitet naseg radnika je dobrano u socijalizmu, tj on bi sva prava ali da ga se ne tjera da previse ( prema njegovom sudu ) radi.. Edited by snake
  • Upvote 2

[quote name='snake' timestamp='1334671451' post='454283']
ukratko,
prvo i osnovno da se moraju izjedanciti radnici u industriji sa radnicima u administraciji..
nelogicno je da su plate administraciji duplo ili troduplo vece nego onih u industriji..

drugo,
radnici imaju pravo na svoja prava, ali mentalitet naseg radnika je dobrano u socijalizmu, tj on bi sva prava ali da ga se ne tjera da previse ( prema njegovom sudu ) radi..
[/quote]

Ma ustvari nema tu previše problema...

1) Poduzetnici koji iskorištavaju će se u konačnici suočiti s propašću jer takvi obično nisu sposobni voditi firmu (vidi se to i u cazinu).

2) Radnici kod nas bi živjeli u socijalizmu izgleda - ne shvaćaju kapitalizam.

3) Državni sektor isto još živi u socijalizmu, a zadužuje se u kapitalizmu.

Uglavnom ne piše nam se dobro..
  • Upvote 1

[quote name='snake' timestamp='1334671451' post='454283']
ukratko,

drugo,
radnici imaju pravo na svoja prava, ali mentalitet naseg radnika je dobrano u socijalizmu, tj on bi sva prava ali da ga se ne tjera da previse ( prema njegovom sudu ) radi..
[/quote]

Ma kako da ne rade, rade oni i to dobro, ali zar je pogresno traziti godisnji odmor? Podjimo samo od tog godisnjeg, covjek radi za 500 KM mjesecno, i poslodavac mu neda ni godisnji zimi, kamo li da u sred ljeta ga pusti na dan na more da ode. Subotu radnu da ni ne spominjemo. Kod nas nepismeni poslodavci hoce da te jebu za platu ispod prosjeka koju ti daju :[i])[/i]

Incubus... naravno da ce propasti...

Slazem se da treba raditi na ujednacavanju ili bar smanjivanju razlike u visini plate. Ali bojim se da bi tada nasi privatnici trazili da se smanjenje plate u administarciji, a ne da se poveca plata radnicima kod njih, jer po njima radnici i ovako su previse placeni.

Mogu se sloziti da su radnici skloni tome, ali isto tako smatram da veci broj nasi poslodavaca krsi osnovna prava radnika i vrsi razne pritiske na radnike, tako iako radnik zna da ima pravo na godisnji od 18 dana, regres, sedmicni odmor... ne smije ni trzaiti ta svoja prava.

[quote name='onnnn' timestamp='1334677399' post='454290']
Slazem se da treba raditi na ujednacavanju ili bar smanjivanju razlike u visini plate. Ali bojim se da bi tada nasi privatnici trazili da se smanjenje plate u administarciji, a ne da se poveca plata radnicima kod njih, jer po njima radnici i ovako su previse placeni.

Mogu se sloziti da su radnici skloni tome, ali isto tako smatram da veci broj nasi poslodavaca krsi osnovna prava radnika i vrsi razne pritiske na radnike, tako iako radnik zna da ima pravo na godisnji od 18 dana, regres, sedmicni odmor... ne smije ni trzaiti ta svoja prava.
[/quote]

Naravno, i ja sam za to da se smanje plate, a narocito topli obroci u drzavnoj administraciji, tj. da se realno odredi visina toplih obroka, npr. uzmes normalan rucak (glavno jelo) i pice, i vidis koliko to kosta u 100 restorana u kantonu, ili opcini, nadjes prosjek i ne smije da predje 6 KM jer je to realna cifra, a ne 16 KM, pa sta, oni janjetinu jedu? hehe, ili je mozda veci zeludac, hehe.

16 KM gotovine za dorucak/rucak, a radnik u privatnoj firmi dobije obrok od 4 KM, i to u 99% slucajeva firma mu nadje restoran koji "ko fol" za taj iznos pravi jelo, i primoran je jesti, ili ga kompenzira kroz robu (sto je slucaj u marketima i sl.). To je nasa realnost!

I najsmijesnije mi je sto u vecini slucajeva, taj obrok od restorana je tezak, jer gdje ce radnik raditi na ribi, ili povrcu kakvom, ne, mora biti kljukusa, kobasica, meso, itd, ali kako je spremljeno? bolje ne znati, zalosno!

normalno je da poduzetnik tezi da sto vise zaradi i ostvari profit i da radnika sto vise iskoristi ... kao sto je normalno i da radnik zeli dobiti sto vise a da sto manje radi ...

isto tako je normalno da svi zelimo sto vise zakonsku regulativu tumaciti u svoju korist ... i to je sasvim normalno ...

al nenormalno je da se takvo ponasanje pravda s rijecima "budi sretan sto radis" ... treba ljudima dati savjet kako da se bore protiv toga kada poslodavac pretjera ili radnik kada pretjera u svojim namjerama ...

znaci bit je da se covjek nebitno bio radnik ili poslodavac , nauci kako se suprostavi ... odnosno da iscrpi zakonsku regulativu u zastiti svojih prava ...

topli obrok se racuna 2% od prosjeka plate u Federaciji ... i njega treba skroz ukinuti ... jer samo sluzi da vlasnici firmi neoporezovano izvucu pare iz firme ... daj mi platu vecu za TO i plati na to doprinose ...

Inače se slažem da naši poduzetnici nisu pravi poduzetnici, ali te njihove slabosti će se ionako tek pokazati.

Želio bih, ipak, malo stati i u obranu poduzetnika.

Ovi primjeri su iz Mađarske i Hrvatske, ali itekako primjenjivi. Zaista vas molim da pročitate oba teksta iako su dugačka jer su izvrsna!

[quote]
[color=#555555][font=Verdana,]
Mogao bih zaposliti 12 ljudi sa neto plaćom od €760, ali neću. Mogli biste raditi za mene u lijepom uredu. Nije telemarketing, niti prijevara. Radili biste ozbiljan posao koji zahtjeva dosta vještina, 8 sati dnevno, slobodni vikendi. Bili biste zaposleni legalno, platio bih sva davanja koja moram. Evo zašto neću:[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ne bih zaposlio žene.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Razlog je jednostavan. Žene rađaju. Ja ne smijem pitati želi li žena djecu. Kad bih imao pravo pitati, žena bi me mogla namjerno zavarati, ili naknadno promijeniti mišljenje. Nemojte me pogrešno shvatiti, nemam ništa protiv žena koje rađaju. Tako sam i ja rođen, tako su i moja djeca rođena. Ne bih zaposlio ženu, jer ukoliko zatrudni, otići će na 3 godine porodiljnog, tijekom kojih ju ne mogu otpustiti. Ukoliko želi dvoje djece, nema je 6 godina. Naravno, posao se treba obaviti, pa ću morati zaposliti nekog drugog da nauči njen posao. Ali ne samo da ju ne mogu otpustiti tada, nego ju ne mogu otpustiti ni kada se vrati, tako da ću morati otpustiti onoga koga sam zaposlio umjesto nje. Kada se žena vrati s porodiljnog, zakonom sam obvezan povećati joj plaću jer joj je porastao staž, te joj dati slobodne dane koje je skupila dok je bila na porodiljnom. Kada se vrati na posao, otići će na 2-4 mjeseca plaćenog godišnjeg.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ne bih zaposlio ljude starije od 50 godina.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Nemam ja ništa protiv starijih radnika. Ali ih ne bi zaposlio jer uskoro ulaze u [i]zaštićeno doba[/i]. A tada ću zaglaviti s njima, jer ne smijem otpustiti ljude koji su u zaštićenom dobu, te ću im morati isplaćivati plaću i ostale troškove čak i ukoliko uopće ne rade ili ne zadovoljavaju nekakve prihvatljive standarde. Posao mora biti obavljen, pa moram zaposliti još nekoga. Što se mene tiče, neka budu zaštićeni, ali ih zato neću zaposliti.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Zaposlio bih samo muškarce 25-50 godina starosti.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Oni su također riskantni, jer ih ne mogu otpustiti ukoliko tako odlučim (tvrtka ne zarađuje dovoljno ili mi se ne sviđa kako rade). Velik je rizik da ću zbog toga završiti na sudu, i velika je vjerojatnost kako će oni dobiti parnicu, ali taj rizik prihvaćam.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Koštat ćete me €1572:[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
[url="http://monopolizam.files.wordpress.com/2012/01/madjarska.jpg"][img]http://monopolizam.files.wordpress.com/2012/01/madjarska.jpg?w=600[/img][/url][/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ovo su stvarni podatci sa stranice [url="http://www.nettober.com/"]www.nettober.com[/url] (mađarski kalkulator plaća). Kao što vidite, vaša plaća od €760, mene košta €1572. Ova razlika od 2 puta može biti manja samo ukoliko vam isplaćujem manju plaću. Ali ako to napravim, nećete imati dovoljno novca i postat ćete depresivni, uništit ćete sebe, moju kompaniju i mene.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Usporedba Mađarske i Europe:[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
[url="http://monopolizam.files.wordpress.com/2012/01/berkoltseg-europa.gif"][img]http://monopolizam.files.wordpress.com/2012/01/berkoltseg-europa.gif?w=600[/img][/url][/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ovaj grafikon je iz Deloittovog istraživanja. Kao što možete vidjeti, država vam uzme više od 50% onoga što zaradite. Idiotizam je da vam plaćam više od €1500, a vi dobijete manje od pola tog iznosa. Posebno zato jer nećete imati ništa bolje zdravstveno osiguranje od nekoga sa minimalnom plaćom.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Također bih napomenuo kako osoba od 35 godina starosti ima pravo na 25 dana godišnjeg odomora. To znači jedan mjesec radnih dana. Ukoliko trebam 12 zaposlenika, morat ću zaposliti 13 ljudi zbog toga. Ali ipak bih vas zaposlio.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ja sam hrabri poduzetnik. Prodao bih svoj stan i preselio se u manji kao podstanar. Nadao bih se kako je €90000 koje bih na taj način stekao dovoljno. Hrabro bih krenuo u taj podhvat, ali ako ne uspije, ne bih cmizdrio.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Moja tvrtka pružala bi odličnu uslugu, ali to je nemoguće bez odličnih radnih uvjeta. Zaposlio bih 13 ljudi, plus sebe. To je 14 ljudi u 158 kvadrata lijepih, udobnih ureda. To bi koštalo €10/m2 mjesečnog najma i €3,5/m2 režija, što je €2133 mjesečno.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ovo bi bili troškovi:[/font][/color][list]
[*]Ured: €2133
[*]Plaće: 13 x €1572 = €20436
[*]Ostali troškovi (marketing, računovodstvo..): €3058
[/list][color=#555555][font=Verdana,]
Ukupno mjesečno: €25627[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Zastrašujuć mjesečni račun, zar ne? To bih plaćao svaki mjesec, neovisno o zaradi, bila ona dobra ili loša. U slabijoj ljetnoj sezoni, ili pred Božić kad svi manje rade.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Tvrtka nema šanse da proda više usluga od 1000 sati mjesečno. Ovo znači kako bih, da pokrijem troškove, morao odrediti cijenu od €25627/1000 = €25/sat. Ali trebam i nešto zaraditi. Nećemo biti pohlepni, pa ću staviti 20% profita, što znači kako ću sat rada naplaćivati €30 + PDV, što je otprilike €37.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Ja sam optimističan, pa ću pretpostaviti kako će marketing rasturiti, planovi će biti savršeni, posao će cvjetati i sve će ići kao po špagi. To će generirati €30 x 1000 sati = €30000 prihoda. €4373 je profit. Recimo da si odredim plaću €1521, to bi koštalo moju tvrtku €3144, što ostavlja €1229 profita prije oporezivanja. Nakon toga, još ću platiti porez na dobit, korporativni porez i lokalni porez na tvrtke i ostaje mi €507, tj. toliko bi svaki mjesec rastao kapital moje tvrtke.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
I tako, zarađivao bih €1521 mjesečno, ali ne zaboravite, morao sam prodati stan kako bih pokrenuo posao. Živio bih umjeren podstanarski život, ne bih puno trošio, ali ne bih niti stigao, jer bih za razliku od mojih zaposlenika radio 12 sati dnevno, pa i vikendom. Recimo da bih tako uštedio €900 mjesečno, a moja početna investicija od €90000 isplatila bi se za 100 mjeseci, tj. 9 godina.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
Nadam se kako je razumljivo da pod ovim okolnostima ne osjećam potrebu da pokrenem tvrtku. Ali zbog ova 4 razloga defititivno ne bih pokrenuo posao:[/font][/color][list]
[*]Konkurencija prodaje sličnu uslugu, ali u mnogo gorim uvjetima, za €9 po satu. Sve spremaju u džep, nema računa, nema plaćanja PDV-a. Ne preuzimaju nikakvu odgovornost, nema garancije, ukratko – ne postoje. Ne trebaju ured, niti računovodstvo. Radeći tako 5 sati dnevno, mogu doći do iznosa od €1000 i pokazati srednji prst na moju ponudu od €760, gdje ne bi smjeli fušati, nego održavati nekakve standarde ili varati klijente.
[*]Konkurencija bi vrijeđala moju kompaniju, suočio bih se sa anti-kapitalističkom kampanjom, gdje bih bio prozvan pohlepnim šupkom koji naplaćuje €37 za nešto što oni naplaćuju €9, postao bih neprijatelj dragog mađarskog naroda, dok ostali [i]pošteno[/i] rade za djelić moje plaće.
[*]Mnogi od mojih zaposlenika dolazili bi na posao samo kako bi naučili raditi, a pomalo bi krali klijente govoreći im kako im mogu pružiti istu uslugu znatno jeftinije. Zatim bi namjerno prouzročili štetu kako bi dobili otkaz, nakon čega bi me tužili jer su dobili otkaz. Tada bi proširili po svim mogućim forumuma kako su radili u lošim uvjetima, a tvrtka previše naplaćuje za svoje usluge.
[*]Da se požalim na sve ovo, nikoga ne bi bilo briga.
Eto zašto ne zapošljavam. Zaposlit ću jedino ako:[/font][/color][list]
[*]Mogu otpustiti radnika kad smatram da ne zadovoljava
[*]PDV padne na 20%, ili još bolje na 15%
[*]Veći prihod nije eksponencijalno više kažnjavan
[*]Ako država kažnjava korupciju, a ne poštene tvrtke.
Dok se te stvari ne promijene, ne zapošljavam.[/font][/color]

[/quote]

[quote]
[color=#555555][font=Verdana,]
Zaposlenici u Hrvatskoj možda nisu dovoljno svjesni koliko poreza plaćaju. Dio krivice leži u sustavu oporezivanja plaća, po kojem su poslodavci u ime radnika obvezni obračunavati doprinose i poreze, te ih uplaćivati na račune državnog proračuna. Na račun radnika isplaćuje se samo neto plaća. Prosječna neto plaća za kolovoz 2011. iznosila je [url="http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Ekonomija/Prosjecna-placa-za-kolovoz-je-5.514-kuna"]5.514 kuna[/url] (35 kn po satu neto), što u bruto2 iznosu (uzet ću za primjer Zagreb) iznosi 9.207 kuna, tj. 57,5 kn po satu bruto. Tako je radnik djelomično platio sve one lijepe besplatne stvari poput zdravstva, školstva, mirovine itd. Dakle, samo na temelju oporezivanja dohotka, radnik sa ovom prosječnom plaćom, radio je za državu nešto više od 64 sata, ili malo više od 8 radnih dana. Prevedeno na godinu, samo za troškove države ovaj radnik je radio oko 100 radnih dana (8 sati na poslu), ili oko 40% svog radnog vremena.[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
No, to nije sve, još nismo završili sa oporezivanjem. Tu su još PDV, razne trošarine, carine, biljezi i ostala davanja. Pretpostavimo da ovaj radnik potroši svu svoju plaću, godišnje će platiti 12.372 kune PDV-a, što je dodatnih 353 sata rada, ili 44 radna dana (353 sata / 8 radnih sati dnevno).[/font][/color][color=#555555][font=Verdana,]
2011. godina ima 260 radnih dana (gledam radni tjedan od 5 dana). Za sad smo samo na temelju poreza na plaću i PDV-a došli do brojke od 144 radnog dana, što je [b]više od 55% vremena[/b] koje radnik provodi na poslu. Jesmo li gotovi sa radom za državu i možemo malo za sebe? Ne još. Ukoliko taj radnik posjeduje TV, radio, autoradio, kompjuter ili mobitel sa mogućnošću primanja radio signala, plaćat će RTV pretplatu u iznosu 80 kuna (ili prevedeno 27 sati godišnjeg rada, tj. 3.4 radna dana). Besplatno zdravstvo nije besplatno, tako da treba platiti i participacije ili dopunsko zdravstveno osiguranje, besplatno školstvo također nije besplatno, tako da se plaćaju školarine, ukoliko zatrebate putovnicu, to je [url="http://www.mup.hr/44.aspx"]70 kuna[/url] samo za biljege, registracija prosječnog automobila gotovo [url="http://www.tehnicki-pregledi.hr/kalkulator.html"]900 kuna[/url] (naknade za okoliš, usluge registracije i tehničkog pregleda, cestarina itd.), a ukoliko odlučite i maknuti auto iz garaže, 35% cijene svake litre ide za trošarine, HC i HAC. Još nisam ni spomenuo naknade za radijsku frekvenciju ukoliko posjedujete mobitel, javnobilježničke pristojbe, pristojbe za razne dokumente, carine, porez na nasljedstvo i darove itd, te sve moguće namete koje plaćaju kompanije.[/font][/color]

[/quote]

Sve to stoji, i djelomicno se slazem da su doprinosi na place visoki, ali ne moze se ekonomski razvoj temeljiti samo na nizoj stopi doprinosa! Evo dacu ti primjer jedan, recimo da preduzetnik izdvaja mjesecno bruto 50 000 KM za place radnika, gdje na to jos dodaje 25 000 na crno za iste te radnike, a godisnje ima profita cca 1 000 000 KM, i zivi kao lord, ali sa milion i jednom brigom, nezadovoljnim radnicima, niko ga ne voli, radnici kao robovi itd. Zar nije lahkse izdvojiti 80 000 KM mjesecno, raditi legalno, i imati profit 700 000 KM, koje mozes investirati kako hoces kroz firmu, i imati cist racun, znati gdje ti je svaki fening, najsretnije radnike na svijetu, i uredno placati porez, ne brineci se za inspekciju, sud, itd...jos naravno produziti sebi zivot usljed manjeg stresa!

Ovo je jedan primjer u ovim nasim nekonkurentnim uslovima sa 66% doprinosa na neto placu. Slazem se da je to veliko, ali kao sto rekoh, moramo tome sistematicno prici, i poceti rjesavati. Ne mozes smanjiti doprinose, a da ne reformiras zdravstvo i penzioni sistem, sto je jos kompliciranije, jer neko mora biti zrtva pri tim reformama, zato jos niko nije ni povukao to pitanje, jer ne mogu ga rijesiti a da nekome ne uskrate penzije, ili osiguranje...

Nasi budzeti, recimo lokalni, puno racunaju na rente i ostale doprinose, ali moramo se boriti da se to promijeni, da se prilagodi trzistu. Znam sta hoces da kazes, tesko je stvoriti toliku vrijednost, tj. razliku u cijeni da bi se isplatilo imati malo ili srednje preduzece. Preduzetnici nisu meta napada u ovoj temi, ali oni moraju reagovati zajedno. Kod nas je problem sto su nasi nepismeni, i treba im 189 tumaca da im razjasne kako djelovati protiv lokalne vlasti, ili doprinosa na lokalnom nivou, kako se pobuniti na legalan nacin, kako traziti ustrojstvo znatno atraktivnije za poslovanje!
Poduzetnik kada je pitan, za njega je sve skupo, kao i svako, ali mora se naci realna granica koja se mora postovati. Drzava mora poceti kaznjavati kradju onog sto joj pripada, samo tako se moze pomoci ustroj privrede! Ovo je jedan od stepenica, ostala smanjenja i prilagodbe je Incubus spomenuo vec.

Kroz temu mozemo zakljuciti da je potrebno sistematsko mijenjanje stvari, korak po korak, jer tesko je jedno promijeniti, a da se ne reformise drugi faktor koji je zavisan, ili komplementaran prvom.

ako pogledate malo bolje strukturu zaposlenih , dakle od ukupnog broja radnika 70% ih je zaposleno u drzavnoj administraciji, 30% radi direktno u ostalim granama..
dakle jedan potpuno neravnomjeran odnos koji drustvo sigurno vodi u propast..
kad svemu tome dodate opstu apatiju izazvanu nzainteresiranoscu bilo koje politicke vlade da rjesava zivotna pitanja, korupciju i lopovluk, kad smo jedni drugima hasumi, kad ne vrijede opsta drustvena pravila ponasanja, kad moral i etika ne postoje cak ni medju vjerskim sluzbenicima, kako da ocekujete da poslodavac bude bolji prema radniku..
ja sam za radnicka prava, postivanje istih, ali i korektan odnos poslodavac zaposlenik u smislu da ni jedan ni drugi ne zloupotrijebe svoja prava ili obaveze..
medjutim kao i sve ostalo u ovoj zemlji i toj je cista utopija, tako da od generalno poboljsanja nema nista do daljnjeg, a to daljnjeg je jedno 10-15 godina.. Edited by snake
  • Upvote 2

[quote]
[color=#555555]Eto zašto ne zapošljavam. Zaposlit ću jedino ako:[/color][list]
[*][b]Mogu otpustiti radnika kad smatram da ne zadovoljava[/b]
[*]PDV padne na 20%, ili još bolje na 15%
[*]Veći prihod nije eksponencijalno više kažnjavan
[*]Ako država kažnjava korupciju, a ne poštene tvrtke.
[/list]

[color=#555555]Dok se te stvari ne promijene, ne zapošljavam.[/color]
[/quote]

a koje taj sto ce utvrditi da radnik ne zadovoljava ... sef koji je sinoc pio i bio u kurvanju i doso na posao mahmoran i neispavan ...

ovaj prvi tekst kao onaj tekst u vezi rada, godisnjeg spavanja itd ... gdje pisac stavlja akcenat na samo jendu stvar ...

[quote name='lucky' timestamp='1334727001' post='454324']
a koje taj sto ce utvrditi da radnik ne zadovoljava ... sef koji je sinoc pio i bio u kurvanju i doso na posao mahmoran i neispavan ...

ovaj prvi tekst kao onaj tekst u vezi rada, godisnjeg spavanja itd ... gdje pisac stavlja akcenat na samo jendu stvar ...
[/quote]

Ja samo hoću da kažem da su kod nas problem ratni profiteri i oni u talu s politikom.

Poduzetnik koji je uložio SVOJ novac (a ne ukrao ga) i koji plaća porez jer nije omiljen u vrhovima stranaka ima pravo i nakon opijanja i kurvanja valjda raditi u svojoj firmi šta hoće.

A pametan vlasnik nikad neće otpustiti radnika koji je kvalitetan.

Međutim činjenica je da se danas (ne samo u BiH nego u Europi) ljudi boje zapošljavati jer je teško otpustiti.

A o otpuštanju u javnom sektoru da i ne govorimo.

Ja samo hoću da naznačim da je danas jako teško biti POŠTEN poduzetnik.

I još jedna stvar.

Moraju se brže pokretati stečajevi. To bi po meni najviše spriječilo zloupotrebu od strane lopova.

Nisi isplatio 2 mjeseca plaće - odmah stečaj. Radnici ima odmah da se naplate iz stečajne mase.

Kod nas se sa stečajem čeka dok se ne nakupi par milijuna dugovanja i 10ak neisplaćenih plaća.

treba procitati tekst do kraja gdje je covjek ukalkulirao svoj rad od 12 sati dnevno, razumljivo jer se radi o njegovom biznisu..
to sto neko u podsvijesti ima kurvanje to je njegov "problem" :)

i naravno, madjar je definitivno u pravu..

[quote name='Incubus' timestamp='1334728635' post='454327']
I još jedna stvar.

Moraju se brže pokretati stečajevi. To bi po meni najviše spriječilo zloupotrebu od strane lopova.

[b]Nisi isplatio 2 mjeseca plaće - odmah stečaj[/b]. Radnici ima odmah da se naplate iz stečajne mase.

Kod nas se sa stečajem čeka dok se ne nakupi par milijuna dugovanja i 10ak neisplaćenih plaća.
[/quote]

opet po onima koji imaju prijavljene radnike, onaj koji ih ne prijavljuje ili su na minimalcu opet ne briga mnogo o tome..

[quote name='snake' timestamp='1334728770' post='454328']
treba procitati tekst do kraja gdje je covjek ukalkulirao svoj rad od 12 sati dnevno, razumljivo jer se radi o njegovom biznisu..
to sto neko u podsvijesti ima kurvanje to je njegov "problem" :)

i naravno, madjar je definitivno u pravu..
[/quote]

Pa naravno... to niko ne vidi.

A na kraju krajeva posao se i pokreće radi zarade - i svako ima pravo tu zaradu trošiti kako god on želi.

[quote name='snake' timestamp='1334729092' post='454329']
opet po onima koji imaju prijavljene radnike, onaj koji ih ne prijavljuje ili su na minimalcu opet ne briga mnogo o tome..
[/quote]

Tu se slažem! Ali to je onaj problem nepostojanja pravne države i korumpiranosti o čemu smo već govorili.

Ali i dalje smatram da stečajevi moraju ići brzo i efikasno, a ne održavati agoniju dugi niz mjeseci i godina...

kod nas je problem sto sef nece da radi dok postane sef postane i diktator, prije nego ce postat sef bio je niko i nista i nikakav radnik,dok ovdje gdje ja radim sef radi isto kao i ja a frma mu tako dobro profitira i ima posla i jedan posao mu kosta sigurno 200 300 hiljada eura ali on radi kao i radnik,naravno kad ima kakve sastanke ili sta nije snama ali na poslu kao da nije sef,i dobar je sa radnicima,upoznao sam na jednom radilistu i nase ljude sa nasim sefom,ima grupu od 6 ljudi prljavi su svi i placeni su svi i sef radilista je rekao da u zivotu nije vidio kako ti ljudi dobro i brzo rade,kod nas u nasim firmama u Bosni ima ljudi koji rade al ima i onih koji samo gledaju gdje ce nalsoniti gujcu i dobiju istu platu kao oni sto rade 100%,to hocu da kazem na ono sto je lucky boldovao,sef moze znati da li j radnik dobar i produktivan,to se lako vidi.. Edited by x-men

niko nikom ne osporava da zaradi i da trosi pare gdje i kako hoce ...

ja se zaposljavam isto iz motiva da zaradim ... al nikada mi motiv nece biti da idem na posao da tamo neki mahmorni sef na meni neke svoje frustracije ispoljava ...

a koliko je u pravu vidimo po tome koliko ima firmi koje rade ... radi se o obicnom cirkularnom mailu tipa ako ovaj mail ne posaljes na sedam adresa u roku od sedam minuta desit ce ti se velika nesreca ... a neko se sjetio to sebi staviti na blog ...
  • Upvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1334810010' post='454389']
niko nikom ne osporava da zaradi i da trosi pare gdje i kako hoce ...

ja se zaposljavam isto iz motiva da zaradim ... al nikada mi motiv nece biti da idem na posao da tamo neki mahmorni sef na meni neke svoje frustracije ispoljava ...

a koliko je u pravu vidimo po tome koliko ima firmi koje rade ... radi se o obicnom cirkularnom mailu tipa ako ovaj mail ne posaljes na sedam adresa u roku od sedam minuta desit ce ti se velika nesreca ... a neko se sjetio to sebi staviti na blog ...
[/quote]

A šta bi da nemaš posla i familija ti gladuje? Da li bi prihvatio posao kod takvog šefa ili ... šta drugo?

Btw. koliko sam primijetio po komentarima na vijest o lancu prostitucije kod nas ljudi pravdaju i trgovinu ljudima i ilegalnu prostituciju.

Radnicka prava onda ipak nemaju sanse...

ma ne pravda jarane niko to,ja sam prvi napisao da i onaj ko je postavio text slagao je o tom koliko je daleko policijska stanica od ta dva kafica,drugo pola policije pilo kafe i sjedilo u tim kaficima,ima vecih kriminalaca od oovih sto su na spisku da su to radili,al tako je kod nas kad se okome na jednog ili dvojicu da bi sakrili i udaljili se od neceg sto je jos vaznije i gdje je kriminal jos veci,i jos nesto on sto mi je zapelo za oko,ono sto pise,bivsi specijalac 5 korpusa ARBIH,pa kakva je to logika novinara koji je to pisao,sto nije napisao bivseg trenera karatea ili boxa ili kik boxa jer se covjek i stim bavio,sta mislis kako ti clanci djeluju na mnogobrojne citaoce,bivsi specijalac i jos 5 korpusa ARBIH?sta se stim postize,pozdravljaju ga svi na ulici a dok covjek okrene ledja vaki je naki je,sto nisu textopisci napisali o njegovim uspjesima dok je bio aktivni sportista? Edited by x-men

[quote name='x-men' timestamp='1334824960' post='454404']
ma ne pravda jarane niko to,ja sam prvi napisao da i onaj ko je postavio text slagao je o tom koliko je daleko policijska stanica od ta dva kafica,drugo pola policije pilo kafe i sjedilo u tim kaficima,ima vecih kriminalaca od oovih sto su na spisku da su to radili,al tako je kod nas kad se okome na jednog ili dvojicu da bi sakrili i udaljili se od neceg sto je jos vaznije i gdje je kriminal jos veci,i jos nesto on sto mi je zapelo za oko,ono sto pise,bivsi specijalac 5 korpusa ARBIH,pa kakva je to logika novinara koji je to pisao,sto nije napisao bivseg trenera karatea ili boxa ili kik boxa jer se covjek i stim bavio,sta mislis kako ti clanci djeluju na mnogobrojne citaoce,bivsi specijalac i jos 5 korpusa ARBIH?sta se stim postize,pozdravljaju ga svi na ulici a dok covjek okrene ledja vaki je naki je,sto nisu textopisci napisali o njegovim uspjesima dok je bio aktivni sportista?
[/quote]

Pa to je jednostavno. Novinari znaju kakve kljucne rijeci privlace citatelje. I posto je to pisao Avaz ili ko vec a ovi nasi sa cazin.neta ionako samo kopiraju njima nije zanimljivo napisati trener karatea jer to ljude u sarajevu nece privuci da citaju. Ali specijalac 5. korpusa hoce.

Medjutim sama vijest je nevazna.

Vazno je da ljudi uvijek kod nas pravdaju nekog koga znaju ... tako ce pravdati i njega i sve privatnike koji iskoristavaju narod ...

Uglavnom licemjerje i dvostruki kriteriji...ponekad i trostruki.

vecina je svjena situacije, vecina je svjesna ishoda - propasti, a i dalje se sve kotrlja u istom smjeru....

mene samo zanima

da li vi smatrate da sitem treba da svojim aparatima stiti radnika i njegova prava ili radnik treba da se bori za svoja prava?

[quote name='picasso' timestamp='1334826479' post='454406']
vecina je svjena situacije, vecina je svjesna ishoda - propasti, a i dalje se sve kotrlja u istom smjeru....

mene samo zanima

da li vi smatrate da sitem treba da svojim aparatima stiti radnika i njegova prava ili radnik treba da se bori za svoja prava?
[/quote]

Jedino jako gospodarstvo stiti radnika. Nikakvi zakoni, kazne i slicno nece pomoci ako je gospodarstvo slabo.

Poduzetnik uvijek trazi povrat na svoj kapital - naci ce ga ili u pokretanju biznisa ili na burzi ili u banci ili u nekoj drugoj drzavi...prilika raznih ima...

Drzava treba samo obezbijediti okvir u kojem ce poduzeca poslovati.

U njemackoj radnik nije zasticen zbog drzave nego zato sto ima vise opcija. I u Njemackoj kad je nastupila kriza su stopirali povecanje placa, cak neke i smanjivali - a radili vise. Tako to ide.

Ali kod nas drzava zivi preko svojih mogucnosti, a politicarima odgovara da ljude naviknu da ovise od drzave i ocekuju da ce drzava sve napraviti jer tako imaju glasove.

Kod nas samo drzava treba omoguciti jednostavno pokretanje poduzeca, jednostavno zaposljavanje i otpustanje i jednostavne stecajeve. I treba poceti zivjeti u skladu sa svojim mogucnostima i time ce krediti biti dostupniji privatnom sektoru. Jednostavno (ali trazi odricanje moci od strane nasih politicara).

Uostalom sve pise: http://www.doingbusiness.org/ samo treba kopirati.

Ali neka mi imamo i opcina i kantona i vlada i ministara i fondova i javnih poduzeca kao u prici... a pogledaj javna poduzeca na sta lice...