Jump to content
PacificHurricane

Bosnjacki velikani i prvaci

Recommended Posts

Hajmo se prisjetiti velikana nase nam drage Bosne i Hercegovine..
Koga vi smatrate da je ostavio neizbrisiv trag za nas bosnjake???

[url="http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/intervju/80686-zamjenik-reisu-l-uleme-hafiz-ismet-ef-spahic-za-avaz-bosnjacima-prijeti-sudbina-muslimana-spanije.html"]http://www.dnevniava...na-spanije.html[/url]

[url="http://imageshack.us/f/141/dsc04903s.jpg/"]http://imageshack.us/f/141/dsc04903s.jpg/[/url]
ostaje mi jos Ceric u mojoj privatnoj zbirci slika, ali sa njim u maju cu aBd da osnem jednu fotku za sjecanje :)

ne znam sad tacno kako si mislio...onako opcenito il`nama pojedinacno licno

ovo opcenito ne bih dirao posto su tu razilazenja misljenja ogromna i tu se razlikujemo i u tome koji nam je segment zivota bitniji od drugog....a za mane licno osobe koje su nesto znacile i znace su nasi bivsi i sadasnji sportisti koji nas puno bolje predstavljaju nego neki bivsi i sadasnji politicari,reisi i ostali prikljucci koji samo belaj navlace...tako da ako bosanske znacajne licnosti moramo dijeliti na bosnjacke,hrvatske i srpske onda bi tu svakako bio rahmetli Mirza Delibasic,nas selektor Safet Susic,Vahid Halilhodzic,Edin Dzeko itd itd...a jedan Ivica Osim,koji nije bosnjak,je vise zavrijedio nego svi politicari i hodze zajedno tako da bi mi se u ovom slucaju puno vise svidjalo da u temi umjesto ono ,,bosnjacki,, stoji ,,bosanski,, Edited by viking

Jedan od velikana ce svakako biti i Dzeko, tj vec je...

Ali svak valjda ima pravo na svog velikana bez da netko drugi omalovazava tu navedenu osobu. Naibu reis Spahic nije nikakav zlocinac, nit se tereti za kakve gluposti, doprinio je mnogocemu i stoga ne vidim problem da ga netko blati bez osnove...

[left]Mujo Hrnjica, pravo ime mu je bilo Mustafa Turcalovic, ako neko nije znao.[/left] Edited by Jiggy Bau

u friskijoj istoriji rahmetli Alija Izetbegović ...

A onda dolazi rahmetli Nurija Pozderac ...

[quote name='GAGO2' timestamp='1329740922' post='449601']
Lucky a sto je sa Chericem.Zar i on nije dao neki doprinos u bratoubilackom ratu....
[/quote]

Nije on, nas smo dvojica, mi smo pucali jedan na drugog :). Halali :)

@Gago2 izazivati prepirke na ovoj temi je smijesno i glupo.
Bosna i Hercegovina datira vise od 1000 godina, stoga se nadam da ste razumni navesti nekog tko nije ostavio negativnog utjecaja..

Svidjelo se to tebi ili ne, Ceric je medju najutjecajnim muslimanima svijeta. On kad udje u prostoriju, svi zapamte taj dan.
O njemu historija nece nista negativno zapisati, stoga mani se gluposti...

Računaju li se u ovo i oni srbi koji su prešli na islam i značili nešto u određenom vremenskom periodu?

Hoću da pitam, da li oni promjenom vjere promjeniše i naciju?

I da, Nurija Pozderac nije bio bošnjak. Na Sutjesci nije poginuo niti jedan bošnjak, bar koliko je meni poznato.

[quote name='scooby-doo' timestamp='1329741460' post='449605']
Bosna i Hercegovina datira vise od 1000 godina, stoga se nadam da ste razumni navesti nekog tko nije ostavio negativnog utjecaja..

Svidjelo se to tebi ili ne, Ceric je medju najutjecajnim muslimanima svijeta. On kad udje u prostoriju, svi zapamte taj dan.
[/quote]

Pa sta je ceric to pozitivno uradio da ga se naziva velikanom?

Jos kraj pozderaca, ive andrica, mese selimovica itd itd...

Nedžad Sinanović je istinski bošnjački velikan, mislim da je visok 222 cm.
  • Upvote 1

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1329667806' post='449552']
[left]Mujo Hrnjica, pravo ime mu je bilo Mustafa Turcalovic, ako neko nije znao.[/left]
[/quote]

Daj malo pročeprkaj po korjenima tog krajiškog velikana, pa ćeš vidjeti da je on bošnjak koliko i Gandi.

[quote name='scooby-doo' timestamp='1329741460' post='449605']

[/quote]

Ma nisam ja htio nikakvu prepirku nego se malo nasalio sa mojim kolegom Luckyjem jer mi to ovako ponekad kroz ovaj forum pa se malo zezamo.A sto se tice doticnog efendije za kojeg ti kazes da je toliko uticajan u svijetu ja bi se malo zamislio o tome.Prvo na kakav je nacin dosao na poziciju reisa???Drugo dali zivi skromno kako bi trebao vjerski poglavar ili zivi u izobilju???Trece ako on propagira MIR po svjetu danas zasto to nije ucinio u svojoj zemlji odnosno u nasem bratoubilackom ratu u Krajini a mogao je i umjesto da nas je pomirio na vrjeme on se stavio u sluzbu politike i dodao ulje na vatru.Cetvrto kako je mogao tek prosle godine doci u Kladusu i rukovati se sa Autonomasima i nakon toga na hutbama pricati kako su se danas Krajisnici pomirili???Narod se u Krajini izmirio davno i fala dragom Allahu dz.s mi nismo cekali da on dodje da nas pomiri.Dakle po njemu nema pomitrenja dok on nedodje i nepomiri nas.Ima toga jos mnogo ali nebi ja pisao o tome jer nije vrjeme ni mjesto a i doticni gospodin ce kad tad kad nebude vise na DOZIVOTNOJ POZICIJI koju je bio zacrto da bude reis do zivota morati odgovoriti na mnoga pitanja....
  • Upvote 1

[quote name='Legionar' timestamp='1329742146' post='449606']
Računaju li se u ovo i oni srbi koji su prešli na islam i značili nešto u određenom vremenskom periodu?

Hoću da pitam, da li oni promjenom vjere promjeniše i naciju?

I da, Nurija Pozderac nije bio bošnjak. Na Sutjesci nije poginuo niti jedan bošnjak, bar koliko je meni poznato.
[/quote]
[quote name='Legionar' timestamp='1329747031' post='449619']
Daj malo pročeprkaj po korjenima tog krajiškog velikana, pa ćeš vidjeti da je on bošnjak koliko i Gandi.
[/quote]
Po tebi ne postoje bosnjacki ili bosanski velikani... Kol'ko sam zakljucio iz ova dva posta, ti si jedan od onih sto kazu da su bosnjaci poturceni srbi.
De reci da je tako, bice zanimljivije xD
P.S. De ti reci ko je po tebi bosnjacki velikan xD

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1329789796' post='449667']
Po tebi ne postoje bosnjacki ili bosanski velikani... Kol'ko sam zakljucio iz ova dva posta, ti si jedan od onih sto kazu da su bosnjaci poturceni srbi.
[/quote]

Bosanski velikani su drugi par rukava, ali je problem što su bosanci preko noći izbrisani.
Nisam tako mislio, ima i hrvata koji su poturčeni, a ima i bošnjana.

Čeprkaj po istoriji, pa ćeš vidjeti gdje će te odvesti, a ne da ti ja ovdje naizgled pametujem o tome.

Osnovni problem kod naši ljudi je što vjeru i naciju poistovjećuju, a to su sasvim dva različita pojma i oni se ne moraju uvijek poklapati. Naročito se ne poklapaju ovdje u Bosni.

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1329789796' post='449667']
[/quote]

Aha, zaboravih ti odgovoriti.
Obzirom da me Bosna sa ovom nacionalnom strukturom zanima kao lanjski snijeg, onda me isto i zanimaju i ti njihovi takozvani velikani.

Samo bih mogao pričati o Bosanskim velikanima, ali ih ovi nacionalisti uništiše preko noći.

[quote name='GAGO2' timestamp='1329788230' post='449665']
Ma nisam ja htio nikakvu prepirku nego se malo nasalio sa mojim kolegom Luckyjem jer mi to ovako ponekad kroz ovaj forum pa se malo zezamo.A sto se tice doticnog efendije za kojeg ti kazes da je toliko uticajan u svijetu ja bi se malo zamislio o tome.Prvo na kakav je nacin dosao na poziciju reisa???[color=#ff0000][b]Drugo dali zivi skromno kako bi trebao vjerski poglavar ili zivi u izobilju???[/b][/color]Trece ako on propagira MIR po svjetu danas zasto to nije ucinio u svojoj zemlji odnosno u nasem bratoubilackom ratu u Krajini a mogao je i umjesto da nas je pomirio na vrjeme on se stavio u sluzbu politike i dodao ulje na vatru.Cetvrto kako je mogao tek prosle godine doci u Kladusu i rukovati se sa Autonomasima i nakon toga na hutbama pricati kako su se danas Krajisnici pomirili???Narod se u Krajini izmirio davno i fala dragom Allahu dz.s mi nismo cekali da on dodje da nas pomiri.Dakle po njemu nema pomitrenja dok on nedodje i nepomiri nas.Ima toga jos mnogo ali nebi ja pisao o tome jer nije vrjeme ni mjesto a i doticni gospodin ce kad tad kad nebude vise na DOZIVOTNOJ POZICIJI koju je bio zacrto da bude reis do zivota morati odgovoriti na mnoga pitanja....
[/quote]

ovo je Gago dovoljno da on nije posten,i cak zeli za sebe rezidenciju a narod gladuje oko njega,kakav je to poglavar,podjeli sa narodom i budi gladan kao svi pa ce te jos vise cjeniti kao poglavara,a uzimati i zadnje pare od naroda i bacati price kad mu se pruzila sansa ma hvala njemu na poglavarstvu,slican mi je nekima tamo po bliskom istoku koji uzivaju u blagodatima a po ulicma gladni zedni a mole se svi istom Bogu,.@Legionar ima poturica i istina je to a sta je svabo koji predje na islam poturica ili,nisu svi u Bosni prisilno presli na Islam.

[quote name='x-men' timestamp='1329807249' post='449673']
ovo je Gago dovoljno da on nije posten,i cak zeli za sebe rezidenciju a narod gladuje oko njega,kakav je to poglavar,podjeli sa narodom i budi gladan kao svi pa ce te jos vise cjeniti kao poglavara,a uzimati i zadnje pare od naroda i bacati price kad mu se pruzila sansa ma hvala njemu na poglavarstvu,slican mi je nekima tamo po bliskom istoku koji uzivaju u blagodatima a po ulicma gladni zedni a mole se svi istom Bogu,.@Legionar ima poturica i istina je to a sta je svabo koji predje na islam poturica ili,nisu svi u Bosni prisilno presli na Islam.
[/quote]

Nažalost, opet se nismo razumjeli, ali znam i zašto.
Nismo se razumjeli zato što se za pojam prelaska na islam stanovništva Bosne koristi pojam poturčavanje, a to je pogrešno.

Pretpostavimo da danas dođu rusi, vojno nas poraze, a naše stanovništvo da bi se na neki način spasilo pređe na pravoslavlje. Da li bi mi u tom slučaju automatski postali rusi samo zato što smo prešli na pravoslavlje koje je u rusiji najzastupljenija?
Naravno da ne bi.

Ako ćemo ići tom logikom, onda ni turci nisu turci, oni su arapi, jer islam se kao religija širio iz Arabije. Dakle, nacija i vjera nemaju ništa zajedničko, samo se slučajno mogu preklapati.

A ako ćemo ići nekim drugim načinom poturčavanja, xxxxxxxxxxxxxxxxxx, onda moram reći da su srbi, prije svega oni u srbiji, više turci po genetskoj strukturi nego mi u bosni.

Kao prvo, više su bili pod osmanskom vladavinom.
Kao drugo, nisu prelazili na islam kao ovi u Bosni, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.
Prelaskom na islam bosanskog naroda, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, pa je time u našim venama vrlo, vrlo malo turske krvil.

Nedavno je provedeno neko istraživanje i genetska struktura srba u srbiji je 18 % ista kao i kod turaka.
Ali meni nije bilo potrebno to istraživanje, jer vidi samo koliko su srbi po fizionomiji slični turcima, crni, obrvani i sl., a uz sve to kod njih je najpopularnija istočnjački ritam.

Nadam se da ćeš skontati šta sam ovim htio reći. Edited by Vento
Rječnik.

decki hajmo posle ovog mog posta okanuti se reisa :)

prvo sabor islamske zajednice je najvece zakonodavno i prestavnicko tijelo, oni koji malo vise poznaju IZ, znaju da Ceric tamo nije jedini, da ima dosta jakih i utjecajni licnosti.. Sve sto Ceric radi manje vise proslo je kroz sabor, ima jos dosta ljudi koji mnogo vise odlucuju..
reis je dodatno okaljan preko raznih medija pa i ono sto jes i nije sad je kompletno izmjesano u javnom misljenju, naravno Allah dz.s najbolje zna..
Ceric ce zeljeli neki ili ne, biti upisan kao reis koji je u teskim vremenima vodio IZ i muslimane u Bosni, naravno dodace i sta negativno jer nije on Alojzije Stepinac kojeg su komunisti proganjali i zivot mu skratili..

Ova tema treba ici u pozitivnom smjeru, hajmo za pocetak da na neciji post dopisivate samo pozitivne stvari. jer kako vidim nemoguce je da nema nijedne licnosti da netko nema nesto negativno.
ja mislim da problem lezi u danasnjici u nama, sto smo ovako veseli komentarima :)

Nikad nije lose pisati ISTINU I SAMO ISTINU MA KAKVA ONA BILA.Dakle ja licno cu uvjek iznositi samo cinjenice i ISTINU pa nema veze o kome se ovdje radilo.Tako nas bar uci casni K'uran koji se kod nas u Bosni sljedi samo u onim slucajevima kada se od toga ima licne koristi.Danas ISTINA ili te ubije ili te strpa u zatvor treceg nema a takav je zeman dosao u Bosni....
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1329822129' post='449693']decki hajmo posle ovog mog posta okanuti se reisa :)
prvo sabor islamske zajednice je najvece zakonodavno i prestavnicko tijelo, oni koji malo vise poznaju IZ, znaju da Ceric tamo nije jedini, da ima dosta jakih i utjecajni licnosti.. Sve sto Ceric radi manje vise proslo je kroz sabor, ima jos dosta ljudi koji mnogo vise odlucuju..
reis je dodatno okaljan preko raznih medija pa i ono sto jes i nije sad je kompletno izmjesano u javnom misljenju, naravno Allah dz.s najbolje zna..
Ceric ce zeljeli neki ili ne, biti upisan kao reis koji je u teskim vremenima vodio IZ i muslimane u Bosni, naravno dodace i sta negativno jer nije on Alojzije Stepinac kojeg su komunisti proganjali i zivot mu skratili..
Ova tema treba ici u pozitivnom smjeru, hajmo za pocetak da na neciji post dopisivate samo pozitivne stvari. jer kako vidim nemoguce je da nema nijedne licnosti da netko nema nesto negativno.
ja mislim da problem lezi u danasnjici u nama, sto smo ovako veseli komentarima :)[/quote]

Slažem se da reisu nije mjesto na topicu koji se zove "Bošnjački velikani i prvaci". :)

Ne znam samo zašto uvlačiš usporedbu sa Stepincem. Za vrijeme dotičnog Katolička crkva u Hrvatskoj i BiH bilježi najstravičnije zločine na religijskoj osnovi (ubijanje i pokatoličenje pravoslavaca i Jevreja, poslije rata i uspostava "štakorskih kanala").

[quote name='Vento' timestamp='1329860062' post='449765']
Slažem se da reisu nije mjesto na topicu koji se zove "Bošnjački velikani i prvaci". :)

Ne znam samo zašto uvlačiš usporedbu sa Stepincem. Za vrijeme dotičnog Katolička crkva u Hrvatskoj i BiH bilježi najstravičnije zločine na religijskoj osnovi (ubijanje i pokatoličenje pravoslavaca i Jevreja, poslije rata i uspostava "štakorskih kanala").
[/quote]

Pa stepinac, reis, kulenović, pavelić, džamija u zagrebu, evo noći evo dana evo braće muslimana hrvatskog cvijeca :DD

[quote name='Vento' timestamp='1329860062' post='449765']

[/quote]
za vrijeme doticnog (citaj reis) su bili stravicni zlocini i genocid nad jednim narodom (ciljano vjerskoj skupini). od 1993 je predvodio vrh IZ.
naravno sam je izbjegao torture koje je npr Stepinac dozivio licno, ali u kontekstu ne znam sta je problem poistovjetiti dvije vjerske licnosti koji su djelovali u teskim uvjetima...

posto vama to para oci i usi, ne znam zasto ali da zavrsim sa historijskim spisima... :)

2009 agencija Reuters objavljiva knjigu 500 najutjecajnih muslimana danasnjice, gdje o prvih 50 izlazu cinjenice, tako je Ceric (na 39 mjestu) opisan kao vodilja muslimana u Evropi, pisu o njegovoj deklaraciji evropskih muslimana, te o tome da je izrazito djelovao na medjureligijskom dijalogu. Bice upamcen po tome svidjelo se to kome ili ne :)

ne kontam da ga ovdje neki napadaju ko vasilija Kacavendu, pustite covjeka na miru i hajmo dalje se obrazovati o ljudima koji su ostavili utjecaj na nasu drzavu i naciju...

[quote name='scooby-doo' timestamp='1329860825' post='449767']
za vrijeme doticnog (citaj reis) su bili stravicni zlocini i genocid nad jednim narodom (ciljano vjerskoj skupini). od 1993 je predvodio vrh IZ.
naravno sam je izbjegao torture koje je npr Stepinac dozivio licno, ali u kontekstu ne znam sta je problem poistovjetiti dvije vjerske licnosti koji su djelovali u teskim uvjetima...
[/quote]

Neusporedivo je to što je za vrijeme Stepinca počinjen genocid uz veliki doprinos Katoličke crkve kako na samim zločinima, tako i na sakrivanju počinilaca poslije rata. Pročitaj malo o Miroslavu Filipoviću (negdje je označen i kao Tomislav Filipović) kojeg je Vjekoslav Luburić nazvao Majstorovićem, fratrom koji je učestvovao u brojnim pokoljima pravoslavnog življa i davao oproste ostalim ubicama. Za vrijeme Cerića je bošnjački narod, to je tačno, doživio genocid. Međutim, taj genocid je počeo 1992.godine, dok je reis bio neko drugi. Kako je i zašto taj drugi ostao bez funkcije reisa je već neka druga priča.

Što se tiče velikana iz reda bošnjačkog naroda... Teško je ocijeniti šta znači pripadnost bošnjačkom narodu. Da li se tu može ubrojiti i, npr., Emir Kusturica koji je biološki gledano rođen u porodici bosanskog muslimana i koji je najveće filmove snimio u Bosni i o Bosni? Da li tu spada Meša Selimović? Da li tu spada Mak Dizdar?