Jump to content

Recommended Posts

Ja volim nas dijalekt, ali ne mozemo u skoli ili u medijima tako. Nedavno na cazin.net pise "Ubistvo na Skokovi". To je previse neozbiljno.

• Upvote 1

Ja volim nas dijalekt, ali ne mozemo u skoli ili u medijima tako. Nedavno na cazin.net pise "Ubistvo na Skokovi". To je previse neozbiljno.

A na forumu može proći, je l' da?   :D

A na forumu može proći, je l' da?    :D

Pa eto stavili smo u pravilnik da se trudimo pisati ispravno. Čini mi se da je situacija bolja. Evo sama ova rasprava će nas malo podstaći da pišemo ispravnije.

Šta je ovdje bilo bisera od vijesti to nije normalno :D Mislim da se neki sjećaju Mecinog '' sepeta oružja '' , a prejaka mi bude i ona vijest za provalu u onu kućicu kad na kraju piše '' očito se radilo o veoma dobro obučenoj i organizovanoj grupi profesionalaca '' ili tako nešto. Smijao sam se tome danima, i sad hoću da crknem kad se sjetim :D

• Upvote 1

Da nije clanak pis'o vrsni novinar Ibro Beckanovic?

Ja nikako ne mogu pisati slova sa kvacicama... ne'a sanse, ko je informaticar zna i sam da to nikad ne moze izaci na dobro...

• Upvote 2

Da nije clanak pis'o vrsni novinar Ibro Beckanovic?

Ja nikako ne mogu pisati slova sa kvacicama... ne'a sanse, ko je informaticar zna i sam da to nikad ne moze izaci na dobro...

je li to do ASCII koda (jednostavnija, angloamerička verzija) ili poteškoće sa meHkim i tvrdim (Č i Ć). Ja sam se na glavu nasadio još prije 16 godina da nađem font sa svim slovima naše abecede (Times New Roman BH), a sada podrška postoji u Windowsu, samo izabereš jezik i koristiš posebne tipke. Ili kupiš sebi u Bosni našu tastaturu za 8 KM.

apsolutno se slazem ,za pismenost na ovom portalu se borim i dobijam minuse  uredno :)

ali sta je s forumom,pozivate nas na pismenost a na forumu pise "ne procitana tema","upisiva na temu" i sl.  :girlsigh:

• Upvote 2

Dialekt nije problem... PravOpis Zavisi gdje i sta se pise...
Sepicu te izmjene postoje u svakom jeziku.. Ovdje je Prije samo Photo bilo ispravno, dok sad se u skoli UCI da je bez ovo P ispred pise..

NASA gramatika mi je strana, kad budem vremena imala mozda je i naucim... Nije od viska, iako mi bas i netreba u zivotu...

Nije isto kad se kaze utjero Sam njoj

Ili Bome Sam njoj ucero !!! :D malo zeze

Ljudi koji dobro poznaju gramatiku naseg jezika , ne koriste tako vulgaran govor.

Pametnim ljudima nije potrebno da budu prosti , jer znaju vise izraza napamet  ,koje  koriste,  a Shabani znaju samo:" Jebenga jaa.. Uceram,Siceram,    

ps. Rijec JEBEM  ili JEBEMU   ima posebno mjesto kod nasih ljudi  (cak i kod penzionera)  -   Zbog cega je to tako ? 

ps. Rijec JEBEM  ili JEBEMU   ima posebno mjesto kod nasih ljudi  (cak i kod penzionera)  -   Zbog cega je to tako ? 

Loša navika i dio folklora. I kao što si primjetio, nedostatak kontrole i često ograničen fond riječi koji koriste. Svi mi možemo da živimo koristeći u svakodnevnom životu 150-200 riječi, ali u tom slučaju će biti poprilično psovki i neartikulisanih izraza.

Malo ko koristi više od 500 riječi (naravno, ostale razumije, ali lično ne koristi ), pa je zbog toga s vremena na vrijeme dobro pročitati kakvu knjigu, Čovjek se prijatno iznenadi nekim riječima, nekad korištenim, ali potisnutim u neki ćošak sjećanja.

apsolutno se slazem ,za pismenost na ovom portalu se borim i dobijam minuse  uredno :)

ali sta je s forumom,pozivate nas na pismenost a na forumu pise "ne procitana tema","upisiva na temu" i sl.  :girlsigh:

Uh, gdje me nađe. :D Do iduce sedmice u ovaj dan cu to prepraviti, sad nemam Zeita sto bi reko Remzudin :)

Mirc je kriv sto ruka leti pisati bez kvačica. Uvijek moram stati i skontati gdje je ćđčžšđš :D

jos je neozbiljnija cinjenica da je vrsni novinar sam prepravio naslov s klixa,jer valjda mi znamo kako se kaze pravilno  :)

Ljudi koji dobro poznaju gramatiku naseg jezika , ne koriste tako vulgaran govor.

Pametnim ljudima nije potrebno da budu prosti , jer znaju vise izraza napamet  ,koje  koriste,  a Shabani znaju samo:" Jebenga jaa.. Uceram,Siceram,    

Brate vi mene previse ozbiljno shvatate.. i  Ironijom i sarkazmom  je lakse uskogrudnost podnositi.., I najmanje mi je bitno sta ce ko ovdje pomisliti..

Dialekt nije problem, to je dio patriotizma. Mislim da bi se trebalo cuvati.. A ne kao neki ovdje se stidjeti i to podvlaciti...

Da vas svicarac cuje da se trudite da gramaticki pricate da bi nacitaniji djelovali.. kOprcali bi se....

Nego hozane... zar se neosjeti razlika.. ja sama ti ucerala... ili ja sam ti utjerala :D

Opustite se ;) ja ionak nezelim  nit su mi potrebne potvrde ovdje.. Meni pase ova uloga super...

Edited by EcI PeCi PeC

ne znam brete...za mog vakta je kurjak  karadzic bio popularan i ono njegovo pravilo ,,pisi kao sto govoris i citaj kako je napisano,,..citati znam prilicno dobro a pisem onako kako govorim....jes da znamo biti karastrofa za oci i usi al` nije ni to smak svita...ha ja...sto bi pupan reko ,, ne mores da si kuruz,,... kako bi to zvucalo kad bi reko ,,ne mozes da si kukuruz,, :-)...ne ide brete,nije prirodno a ni drustveno

Edited by viking
  • Upvote 1

Zar je tebi bitno kakvim te ocima ovdje vide??

nije fazon u tome jel zajebancija ili ne, pravopis treba da bude onaj nacin pisanja na koji smo navikli, meni se puno razlikuje kad neko napise recimo "nemere" kad znam da je to u vecini slucajeva zajebancija, i kad neko napise "nemoze" jer znam da to nije zajebancija, nego taj neko ne zna da se ne pise odvojeno od glagola, osim kod necu nemoj, nemam i nedostaje :D 

• Upvote 1

Meni je manje bitno hoce li neko napisati ne more ili ne moze, ali puno mi znace tacke, zarezi, velika slova i smisao recenica. Ako vidim post bez tacki i zareza, ja to i ne citam. Doslovno moram naprezati mozak da skontam sta pise, a kad je puno postova ne da mi se, nego samo preletim po postovima.

Ima oko godinu dana kako sam ja pocela koristiti velika slova kad pisem po internetu, znaci i forum i facebook komentari i mail, osim chata jer tad brzo pisem pa mi se ne da. Samo nikako da ubacim ova bosanska slova jer sam vjezbala tipkanje s nekim programom na engl jeziku i tako sam navikla. 
A svoje postove uvijek procitam najmanje jednom prije nego objavim, i opet se potkrade gresaka. 

• Upvote 2

Dali je potreban pravopis na forumu ili ne???
LoLLipop je slicnu temu zakljucala jos 2009 ali posto mene izjedaju komentari i flodanje nekih clanova o pravopisu, evo im ovdje mjesta da se to lipo i pismeno rascisti!!!

Odmah da ostavim svoje misljenje!
Meni je drago vidjeti nekog sto puno ulaze u stil i nacin pisanja, prati na greske i iste suzbija u daljnjem pisanju. Naravno lijepo je to vidjeti i za svaku pohvalu (jos ako sta pametno pise :D )
Ali evo ja onako s vremena na vrijeme. Nekad imam volje i trudim se biti pismen i pametan, a nekad bih onako sta prosvrljao ofrlje jer se i osjecam nekako u opustajucoj atmosferi.
Ali onda dodju daviti, ovamo bi lijepo ostvarivao internet komunikaciju, mijenjao misljenja i stavove. Ali neki mi tu zelju uniste :(

Znaci dragi forumasi dali je bitan pravopis, ili samo necije misljenje (koje je usput jedinstveno)???

Meni je bitno i volim kada je lijepo napisano...Nema mi nista gore kada vidim da se recenica pocinje malim slovom... Oboje mi je bitno..sve to govori o osobi koja to pise..

Eh sad, desi mi se da pisem sa tel, ili tablete, uvijek ponovo procitam napisan post, ako primjetim gresku popravim,nekad ponovo procitam nakon postanja uocim gresku ako je ima..obavezno edit... ( samo ovdje to mogu nakon 5 min. malo mi je to vremena ) :)

Kad pisem sa telefona veze nemam nekad ni ja sta sam napisala. Takodje mislim da trebate imati obzira prema nama iz dijaspore, pa ja pola zivota zivim van BiH, a da ne dodjem na forum ili na fb ne znam sta bih pisala na nasem jeziku. Svakako da se trudim da pisem ispravno ali ponekad imam problem formulisat recenicu.

Ja sam vazda nepismena, po tome sam poznata na forumima. :D

Ma pisem kako stignem, srecom godine lingvisticke sekcije su odradile svoje pa eto kobajagi rjedje grijesim. :)

Moje dame, nemate vi problema sa pravopisom. To je nešto što se ne može zaboraviti.

Da dopunim Banjaluku ... ima onoh koji nisu ni mrdnuli iz BiH i misle da je Pravopis lektira ..... :D

Zavisi kakav je forum, kakvi su clanovi i na kraju kakve su teme.. Mada, vecinom gledam da stavljam tacku, zarez, pogotovo u duzim postovima, jer inace tesko bi se mogao post razumjeti.. Kod ostalog, ne gledam toliko...

Ma ja se zezam, ja i konverzacije na vocapu lektorisem a kamoli forumske postove. OKP brate, nije ni nama ludima lako. :suicide:

Svi ste pomalo nepismeni, zato sam tu da vas naučim  :mail: