Jump to content
lucky

Ratni zločinac fikret abdić : predajte mi Agrokomerc

Recommended Posts

Meni je zao tih pristalica APZB jer su oni isto dobrano zavedeni i jos i danas vjeruju da bi im babo mogao ozivjeti san koji nisu dosanjali kad je imao priliku,daj Boze da je babu briga za vas,njegove pristalice,vi njega ne zanimate uopste on je i svama trgovao pa smo se morali boriti jedni pritiv drugi,i sad bi ga opet vratili u neki pocetak koji nije dovrsio,nemojte se zaludjivati tom njegovom idejom jer ona nema buducnost,on je istorija koja je imala jedan dobar period i lose zavrsila jer babu nije zanimao narod nego ga zanimao novac za Cazinsku Krajinu i gledao bi on kako nam kolju familije da smo mu se dopustili,srbski generali i dan danas govore da nisu mogli 5 korpusu nista a babo se digao sa nesto njegovih pristalica protiv korpusa,a imamo mi dovoljno tih snimaka koje su vasi snimali kako palite Bosansku zastavu a kazete da ste Bosanci,nemojte lagati to vidi citav svjet,i jos jednom kazem ne budite u zabludi da bi on mogao nesto napraviti,on je proslost koju treba jos dublje potisnuti.Agrokomerc nece nikad vise biti kao sto je bio a unistio ga je babo nije niko drugi..
  • Upvote 2

[quote name='tomahawk' timestamp='1315588086' post='440117']
Sterao se tepih nekada pred fikreta tukca međutim to njemu nije nista značilo pa je zajedno rame uz rame sa miloševićem krenuo tenkovima na one koji su mu tepih sterali,magarac se borio svim snagama za veliku srbiju pa bi mogli u srbiji da mu daju dio neke korporacije da upravlja,ovo su vaši snovi pusti o njegovu povratku,zapamtite da on nije u Bosni odgovarao za zlodjela za koja ga se tereti.
Neka samo dođe ima još tačaka optužnice za koje Hrvatska nije htjela da ga sudi a odgovoran je i po njima.
[/quote]
Pa to je ono kad je covijek uvijek vise nikad nije zadovoljan,htio je fikret svoju drzavu pa je dobio po nosu,a sad nek ide kod onih za koje je ratovao nek mu daju drzavu pa nek upravlja,ako ima i malo pameti ne bi se ni vracao.
  • Upvote 4

[quote name='Clark Kent' timestamp='1315581410' post='440100']

Svaka cast. Radis SUPER posao.... koliko je ono nezaposlenih??? Da li ono bivsi borci demonstriraju za svoja prava??????

Samo ti radi, hajte onda pokrenute Agrokemerc i ostala produzeca, Radite vec 17 godina i rezultat je NULA
[/quote]

ja radim na pravoj stvari ... ne ide brzo onako kako bih zelio ... al kada znas da je ispravan put i da radis pravu stvar onda covjek i moze biti strpljiv ...

a sta reci nekom kakav je rezultat i kako radi ko podrzava ratnog zlocinca ... samo da ga Allah dz. sacuva i uputi na pravi put ...

[quote name='Krokodil Dundee' timestamp='1315592661' post='440122']
Pa to je ono kad je covijek uvijek vise nikad nije zadovoljan,htio je fikret svoju drzavu pa je dobio po nosu,a sad nek ide kod onih za koje je ratovao nek mu daju drzavu pa nek upravlja,ako ima i malo pameti ne bi se ni vracao.
[/quote]
Nema tu bi nebi nego smije li ili ne smije u BiH jer treba ovde da iziđe pred lice pravde.

[quote name='tomahawk' timestamp='1315600985' post='440139']
Nema tu bi nebi nego smije li ili ne smije u BiH jer treba ovde da iziđe pred lice pravde.
[/quote]

Mislim ja da je on odslužio svoje i da ga niko više nema pravo kazneno goniti. Jedino možda za ono otuđenje Agrokomercove imovine što su spominjali to neku godinu.

[quote name='cincilator' timestamp='1315601165' post='440140']

Mislim ja da je on odslužio svoje i da ga niko više nema pravo kazneno goniti. Jedino možda za ono otuđenje Agrokomercove imovine što su spominjali to neku godinu.
[/quote]
upravu si nece niko njega vise nizasta goniti,ma nece ga ni za to otudjenje goniti
  • Downvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1315600972' post='440138']

ja radim na pravoj stvari ... ne ide brzo onako kako bih zelio ... al kada znas da je ispravan put i da radis pravu stvar onda covjek i moze biti strpljiv ...

a sta reci nekom kakav je rezultat i kako radi ko podrzava ratnog zlocinca ... samo da ga Allah dz. sacuva i uputi na pravi put ...
[/quote]

Znaci treba da se svi strpe i gladuju sledeci 17 do 20 godina da ta tvoja "stvar" uspije. Hmmmm....
Neka Allah Dz.S. tebe uputi na pravi put jer ni sam ne znas koliko ratnih zlocinaca ti podrzavas....
  • Downvote 2

eto haj recemo narod ceka mnogo godina poslije rata da se nesto napravi a to ej fikret sve sjebo u dva pokusaja autonomije pa smo zato unazadili a ne naprjed krenuli,al jos cudnije mi je da pristalice apzb dodju samo na forum kad je kakva vruca tema o ratnom zlocincu babi,kao da strazare.

[quote name='x-men' timestamp='1315668234' post='440186']
eto haj recemo narod ceka mnogo godina poslije rata da se nesto napravi a to ej fikret sve sjebo u dva pokusaja autonomije pa smo zato unazadili a ne naprjed krenuli,al jos cudnije mi je da pristalice apzb dodju samo na forum kad je kakva vruca tema o ratnom zlocincu babi,kao da strazare.
[/quote]
pa moraju braniti svog babu,dao im covjek svima bogatstvo pa ne daju ljudi njega...ccc sramota da jos ljudi nakon svega vjeruju toj sklemezni koja je pokusala da nas proda cetnicima,pa da ovdje bude druga Srebrenica,a ne bi cetnici ni babine postedjeli samo da su usli u Bihacki okrug,jer su ih samo zato i koristili.
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Ovi vasi komentari bi vrijedili nesto da je USK nakon rata ekonomski razvijen i da nije ocajna situacija. Posto je USK u uzasnom ekonomskom stanju i antifikretovci su uradili jedno veliko nista, vasi komentari ne piju vode. Sorry!!!!!!
  • Downvote 1

[quote name='Clark Kent' timestamp='1315711167' post='440228']
Ovi vasi komentari bi vrijedili nesto da je USK nakon rata ekonomski razvijen i da nije ocajna situacija. Posto je USK u uzasnom ekonomskom stanju i antifikretovci su uradili jedno veliko nista, vasi komentari ne piju vode. Sorry!!!!!!
[/quote]
a Fikret ce nesto uraditi dobro,sa svojih 70 i neku godinu neka sjedi i ceka kad ce ga dva metra ispod zemlje staviti (mada bih ja njega i 4 metra ispod zemlje),

dosta naroda bi ipak prije izabralo zaposlenje i prosperitet nego osvetu Fikretu. Najvaznije je da se on ne bavi više politikom

[quote name='cincilator' timestamp='1315734822' post='440243']
dosta naroda bi ipak prije izabralo zaposlenje i prosperitet nego osvetu Fikretu. Najvaznije je da se on ne bavi više politikom
[/quote]
mislim da si u krivu,mozda bi njegove pristalice to izabrale,a sav ostali narod ne bi se s njim upustali vise ni u sta.

juče ja sa jednim RVI pričo, kaže čojk rat je završio davno, nema čojk posla, gladan svačega. Sve bi halalio samo da se narod zaposli. A protiv su oni što nisu nikad ratovali, što dobijaju iz budžeta za udruženja po 20 hiljada pa nabijaju guzice po austriji i bijelom svijetu, prodaju svoje spomenike za 21 hiljadu, oni koji su na raznoraznim budžetima i slično.
Treba pitati nezaposlene, i sirotinju. Onaj ko njih posluša dobija sljedeće izbore.
  • Upvote 2

Ja pročitao ovaj njegov dokument i ne vidjeh ništa posebno. Valjda je i on u njem ostao površan i općenit, jer mislim da bi taj plan trebao biti napisan bar na kubik papira. Ali, ostavimo to nastranu.

Kao i uvijek, i u ovom slučaju pokušavam uključiti logiku i sabrati i oduzeti neke stvari.
Prvo, uzmimo u obzir da se radi, po meni, o vrlo narcisoidnom liku. Mi krajišnici smo po prirodi inače narcisi, ali nas ovaj debelo šije.

Kada uzmemo u obzir da je Agrokomerc davno nuđen, onda ne možeš da se ne pitaš zašto nije uzet. Stoji njegova konstatacija da A/C nitko bolje ne poznaje od njega samog, ali mogao je on to i iz zatvora. Ali valjda je u pitanju ta narcisoidnost.
Dalje, gdje posebno ne mogu povezati dvije stvari, a to je da je DNZ-u nuđeno mjesto direktora Razvojne banke BiH da podrži platformaše, a ona njegova po njegovom nalogu ne podrži i izblamira cijelo rukovodstvo DNZ. Ovdje bi bile investicije po najpovoljnijim kamatama, a da je direktor bio iz DNZ-a, onda investicije za A/C ne bi bile upitne. Čak šta više, da je DNZ bio sastavni dio platformaša dakle, vlast, onda bi bilo i otpisivanja dugovanja od strane Federacije, a valjda bi i bilo lakše isposlovati onih 53 prema 47 % u korist dioničara, koju on navodi.

Hoću reći, zašto to sve sada traži a sve je mogao dobiti ulaskom u vlast? Iz tog razloga ne mogu a da ne zaključim da tu nešto mnogo smrdi.
Možda on hoće da pobere sve zasluge, obzirom o kakvom se narcisu radi.

A ono u što najviše sumnjam, već odavno, jeste to da on i njegova familija hoće čučnu na A/C. Ali, kako god bilo, tj.vlasništvo, bitno je da narod radi.
Ali, njegova lijepa dječica imaju lošu reputaciju na osnovu FINAB-a, mnogi naši ljudi su izvarani.

I na kraju, on ne zna da je gajret-volonterizam negdje '94 poginuo na Hasinom vrhu i još ga nisu ni mrtva pronašli. Možda čeka na identifikaciju u Šejkovači. Dakle, neka ne računa na gajret kada su ljudi izdvajali po trećinu svoje plaće za razvoj firme, ili još gore da daju suhe novce. To je bilo nekad i neće biti više nikad.

Jedino što ti preostaje jeste da svojim novcem kupiš ono što si indirektno uništio, jer valjda mu je sada cijena dovoljno pala tako da odgovara tvojim trenutnim novčanim sredstvima. I mislim da je to osnovna priča u i oko Agrokomerca.
  • Upvote 2

[center]
[size="4"]Vrijednost imovine [b]Agrokomerca[/b] procijenjena je na oko[/size]
370 miliona maraka. U ovaj iznos nisu uracunati stanovi, [b]imovina[/b] koja je van Bosne i Hercegovine, poljoprivredno zemljiste i Stari grad, koji je kulturno-historijsko naslijedje. Revizija imovine, koju je radila privatna sarajevska agencija, pokazala je da je Agrokomerc sto posto drzavno vlasnistvo iako je jos prije rata preregistriran u d.d., a zaposleni, navodno, otkupili vecinski dio dionica, sto je i [b]Fikret Abdic [/b]cestonaglasavao. No, drzava je procijenila da je sve njeno i da ce kao takvo ici u privatizaciju. Nedavna odluka Vlade Unsko-sanskog kantona da potencijalnim ulagacima koji pokazu interesovanje za neko preduzece ista ustupe za simbolicnu jednu marku izazvala je velike polemike u javnosti, a u nekim dnevnim listovima pojavili su se napisi o tome kako ce [b]Mirsad Veladzic[/b] i [b]Hasan Cengic[/b] na ovaj nacin kupiti vecinski dio [b]Agrokomerca[/b].
Agrokomerc je od rata naovamo uspio pokrenuti svega deset posto proizvodnje. Hiljade radnika je ostalo bez posla i od nekadasnjih sedam i po hiljada zaposlenih, sada radi nesto vise od hiljadu. Generalni direktor [b]Sefik Stulanovic[/b] tvrdi da je sva oprema zastarjela, da se u nekim segmentima proizvodnje koristila stara ruska tehnologija, da se mora mijenjati energent koji je koristen u proizvodnji…Ukratko, da se sva postrojenja i sve fabrike moraju rekonstruisati. Kao primjer koliko to kosta, navodi proizvodnju pileceg mesa, koja u Agrokomercu trenutno uopce ne radi, a za koju je potrebno 20 miliona maraka da bi se pokrenula. Nausprot njemu, sada vec bivsi radnici [b]Agrokomerca[/b] porucuju: “[b]Neka nama daju objekte koji propadaju i mi cemo pokrenuti proizvodnju![/b]” I pitaju:
“[b]Zasto je Agrokomerc, ako vec, kako kazu, nista ne vrijedi, interesantan Mirsadu Veladzicu, Hasanu Cengicu, Amiru Avdicu i nekim Arapima koje su oni nedavno doveli u Kladusu i vodali po Agrokomercu?[/b]”
[b][size="4"][color="#ff0000"]Prevara radnika[/color][/size][/b]
Oko cetiri i po hiljade radnika [b]Agrokomerca[/b] od rata naovamo dobilo je rjesenje o prestanku radnog odnosa. Odlucili su da se organiziraju i prosle godine registrirano je Udruzenje za zastitu nezaposlenih dionicara [b]Agrokomerca[/b] s ciljem da se bore za svoja prava, ali i protiv neregularne privatizacije koja se provodi u Agrokomercu. Njeni rezultati objavljeni su u lokalnim novinama. Medju kupcima su [b]Ramo Stulanovic[/b] (brat generalnog direktora), [b]Mujo Milak,[/b] zamjenik generalnog direktora, [b]Besim Mujcin[/b], pravnik u Agrokomercu, Mirsad Veladzic, koji je kupio kancelariju cija je cijena bila 120.000 maraka. Jedan od kupaca je i Seh-in banka, na cijem celu je [b]Ejub Alagic,[/b] donedavni predsjednik SDA Velika Kladusa…
Kako se provodila mala privatizacija, ilustrativno pokazuje sljedeci primjer: na tender br. 32 prijavio se [b]Hamed Sakanovic[/b] s ciljem da kupi jedan poslovni prostor. “[b]Medjutim, ja tada nisam znao[/b]”, pisao je kasnije u svojim zalbama Hamed, da je “[b]tender vec unaprijed namjesten za Sadama Omanovica od strane njegovih prijatelja koji su bili u Komisiji. Iako je moja ponuda od 105.000 maraka bila bolja od Sadamove, koja je iznosila 52.000, ja sam proglasen neozbiljnim kupcem i taj objekat je pripao Sadamu, nekadasnjem pratiocu Mirsada Veladzica. Kada je tender zavrsio, od Halida Toromanovica sam zatrazio objasnjenje, a on mi je ponudio da mi sredi bilo koji drugi objekat u zamjenu za taj[/b].” Sakanovic je ulozio zalbu na rezultat ovog tendera, ali dok je cekao rjesenje, Sadam je potpisao ugovor o kupovini objekta. Komisija je donijela odluku da je Sakanovic najbolji ponudjac i on je, veli, otisao u Agenciju da potpise ugovor, no rekli su mu da je ugovor vec potpisan, ali da on izvrsi uplatu, a oni ce raskinuti sklopljeni ugovor. Posudio je, prica, 80 hiljada maraka sa mjesecnom kamatom od dva posto i uplatio za objekat. No, tek tada pocinju problemi za Sakanovica jer niko nece da “delozira” Sadama iz objekta uz obrazlozenje da nisu nadlezni. U medjuvremenu je Sakanovic, tvrdi, platio i avans za radove firmi “Forsrit” u iznosu od 40.000 maraka koje ne moze realizirati. Potvrdu za ovaj slucaj smo potrazili kod direktora Stulanovica, koji je samo prokomentirao da je taj slucaj na sudu.
Moze se reci da je mala privatizacija zavrsena, no velika tek treba da uslijedi. Ali, u medjuvremenu je Udruzenje dionicara ulozilo zalbu na rjesenje revizora o tome da je Agrokomerc sto posto drzavni. Slucaj je trenutno na Vrhovnom sudu u Sarajevu. Udruzenje se obratilo i Kantonalnom sudu trazeci da se zaustavi privatizacija [b]Agrokomerca[/b] dok se ne rijese vlasnicki odnosi. Slucaj je dosao i do Doma za ljudska prava. Naime, [b]Muhamed Skrgic[/b], [b]Raska Cerimovic[/b] i [b]Fikret Murtic[/b], bivsi radnici i dionicari [b]Agrokomerca[/b], obratili su se za pomoc Domu, koji je donio odluku da se “[i]zastaje sa upisom u sudski registar DOO ‘Perutnina-Agrokomerc’ Velika Kladusa dok traje privremena mjera Doma za ljudska prava za Bosnu i Hercegovinu koja je odredjena u trajanju od 90 dana, osim ako Dom prije toga istu ne povuce[/i]”. Privremena mjera je stupila na snagu 22. juna i jos uvijek je na snazi. U obrazlozenju se navodi da je “[i]DOO ‘Perutnina-Agrokomerc’ podnio zahtijev za upis u sudski registar. Uz zahtijev su prilozene potrebne isprave za upis u sudski registar izuzev dokaza o uplati osnivackog uloga, uplati sudske takse, oglasa za objavljivanje u sl. glasniku Unsko sanskog kantona[/i]”.
Na pitanje kako su mogli poceti sa privatizacijom ako nisu rijeseni vlasnicki odnosi, Stulanovic odgovara: “[b]Vlasnistvo u Agrokomercu je utvrdila agencija Rev Sarajevo, i sto se nas tice to je zavrseno. Slucaj je na sudu i mi cekamo odluku[/b].” Tvrdi da je mala privatizacija provedena prije zalbe Udruzenja, a naglasava da ce velika privatizacija ici u okviru federalne, a ne Kantonalne agencije za privatizaciju, cime odluka vlade USK o ustupanjima preduzeca inostranim ulagacima za jednu marku sa njima nema veze. Upitan koliko ima istine da ce Veladzic i Cengic preuzeti Agrokomerc, Stulanovic veli da ukoliko velika privatizacija bude podrazumijevala upis dionica, kako je najavljeno, onda ce dionice moci upisivati ko hoce, pa tako i njih dvojica.
O tome kako se desilo da radnici koji su godinama upisivali dionice ostanu bez icega, direktor ovako objasnjava: “[b]Prema Markovicevom zakonu, koji je to 1991. godine omogucavao, u Agrokomercu su plate obracunavane na sljedeci nacin: jedna trecina se isplacivala u novcu, jedna trecina u dionicama, i jedna trecina u karticama koje su radnici koristili za kupovinu robe u Agrokomercovim prodavnicama. Na konto toga je trebalo obracunavati i uplacivati i doprinose. Medjutim, doprinosi nisu uplacivani ni za sta. Kasnije smo nasli zapisnik po kome je jedan dio uplacivan, ali to je islo na racune tzv. Autonomne pokrajine Zapadna Bosna. Revizori su to sve otkrili i na osnovu toga donijeli odluku da je Agrokomerc drzavni. Naravno da su radnici osteceni, ali izdvajanje za dionice je bilo fiktivno[/b].” Upitan sta je sa potrebnom dokumentacijom, jer su nam u Udruzenju rekli da im je Visi sud iz Bihaca poslao dopis u kome tvrde da je nestala knjiga dionicara, Stulanovic odgovara: “[b]Kada je Agrokomerc 1991. godine preregistriran kao d.d., napravljen je spisak dionicara i tada su upisivane dionice koje ce se otplacivati u narednom periodu. Neki su upisivali i po milion maraka[/b].”
[b][size="4"][color="#ff0000"]Nista ili nesto[/color][/size][/b]
I dok se ceka na odluku nadleznih institucija koja moraju presuditi ko je vlasnik [b]Agrokomerca[/b]: drzava ili radnici, najveci poslijeratni ugovor [b]Agrokomerca[/b] koji je trebao pokrenuti kompletnu proizvodnju pileceg mesa zamrznut je u trenutku kad je u sudski registar trebalo upisati novo preduzece pod nazivom “Perutnina-Agrokomerc” Velika Kladusa, u kome bi Slovenci bili vlasnici 55 posto, a Agrokomerc preostalog dijela firme. [b]Enver Munjakovic[/b], predsjednik Udruzenja dionicara, smatra da je ugovor sa slovenskom Perutninom skrivena namjera da se na lak nacin dodje u posjed velikog dijela [b]Agrokomerca[/b]. Zbog cega su oni protiv takvog ugovora, Munjakovic objasnjava: “[b]Mi iz ovog podneblja decenijama smo isli raditi u Sloveniju i bili njihovi kmetovi. Razlika bi sad bila sto bismo mi u svojoj zemlji i u svojim fabrikama opet bili njihovi kmetovi[/b].” Svoju izjavu potkrepljuje time sto Agrokomerc u zajednicko preduzece unosi puno vecu vrijednost, a postaje manjinski vlasnik: nekretnine koje po ugovoru ulaze u novo preduzece, Munjakovic tvrdi, iznose oko 50 posto nekadasnjeg [b]Agrokomerca[/b], a Slovenci ulazu svega sedam i po miliona maraka. Takodjer, dalje tvrdi da su ovaj ugovor namjestili za sebe pojedinci iz sadasnjeg rukovodstva kako bi oni poslije otkupili onih 45 posto “Perutnine-[b]Agrokomerca[/b]” koja ce poslovati sa profitom.
Vrijednost nekretnina koje Agrokomerc unosi u ugovor je prema knjigovodstvenim vrijednostima oko 45 miliona maraka. To je vrijednost koja je u projektu privatizacioje dostavljena i Federalnoj agenciji. Medjutim, i Slovenci su radili procjenu tih nekretnina i to po americkom metodu, kako tvrdi Stulanovic, u kome je obracunavan i profit koje bi to novo preduzece trebalo da donosi u narednih pet godina. Vrijednost tih nekretnina, po njima, jeste 13,5 miliona maraka i to je iznos koji je i prihvacen u novom ugovoru pa su Slovenci sa svojim ulaganjem od nesto vise od sedam miliona maraka postali vecinski vlasnici zajednickog preduzeca. U ugovoru su strani partneri preuzeli na sebe da pokrenu proizvodnju, sto podrazumijeva kupovinu nove automatske opreme, obezbjedjivanje trzista i zaposljavanje radnika. S obzirom da je oprema automatska i da je jedan radnik dovoljan da obavlja poslove na dvije farme, sveukupno bi bilo zaposleno stotinjak ljudi. U tom dijelu proizvodnje Agrokomerc je, prema podacima Udruzenja dionicara, nekada zaposljavao dvije i po hiljade ljudi. Dakle, njih vecina ce ostati bez radnog mjesta. Na komentar da je inostrani partner fakticki otkupio dio [b]Agrokomerca[/b] po cijenama koje su njima odgovarale i da ce vecina radnika ostati bez posla, Stulanovic kaze: “[b]Iza sebe imamo pet godina nicega, samo troskove, a i to je nesto.[/b]”
Osim svega pomenutog, veliki problem kada je u pitanju Agrokomerc i sve ono sto se desava oko njega jeste duh Fikreta Abdica, koji je u Velikoj Kladusi stalno prisutan i koga ne mogu da se oslobode ni sadasnje aktuelno rukovodstvo, a ni Fikretove pristalice. Nepovjerenje medju ljudima zbog autonomije i njenih zrtava jos uvijek je izrazeno. Kad smo u razgovoru sa Stulanovicem pomenuli Udruzenje dionicara, on ih je nazvao takozvanim ne zeleci to da objasnjava, ali je prokomentirao da oni rade po instrukcijama Fikreta Abdica. S druge stranje u Udruzenju tvrde da njihovi clanovi nisu samo bivsi autonomasi, da oni stite interese svih dionicara i da ni u kom slucaju nisu politicka organizacija. Objasnjavaju da za sve sto urade pozitivno za Agrokomerc “[b]oni kazu da smo Abdicevi politicki istomisljenici i ratni zlocinci”. “Na lokalnom radiju pozivali smo sve bivse radnike da se zajednicki borimo, bez obzira na politicke stranke, da se borimo protiv onoga sto se radi u Agrokomercu, a sto bi svugdje na svijetu bilo neregularno[/b].”
Agrokomerc nije vlasnistvo Fikreta Abdica i dionicara jer su revizijom sve te dionice ponistene. No i ako ga Hasan Cengic ili neko od slicnih[i] uspjesnih[/i] poslijeratnih biznismena kupi, jedno je sigurno: radnici su sve izgubili jer vise nemaju ni radnih mjesta ni dionica za koje se njima odbijalo od plate, bez obzira sto je njihov upis bio fiktivan. Preostaje im, kazu, samo iseljavanje iz BiH, koje je u ovom kraju ionako naglaseno. [/center][center][size="1"][color="#800000"]Objavljeno u broju 168 DANA, 18. august / kolovoz 2000.[/color][/size][/center]

[url="http://imageshack.us/photo/my-images/6/dnevniavaz.jpg/"][img]http://img6.imageshack.us/img6/1929/dnevniavaz.jpg[/img][/url]

[quote name='Legionar' timestamp='1315753871' post='440276']
I na kraju, on ne zna da je gajret-volonterizam negdje '94 poginuo na Hasinom vrhu i još ga nisu ni mrtva pronašli. Možda čeka na identifikaciju u Šejkovači. Dakle, neka ne računa na gajret kada su ljudi izdvajali po trećinu svoje plaće za razvoj firme, ili još gore da daju suhe novce. To je bilo nekad i neće biti više nikad.

[/quote]

ja kreno citati i kada sam vidio da se radi kao o maturskom radu osnovca prestao citati ...

i ovo za volonterizam mi je zapelo ... ako mu je to srz oporavka agrokomerca ... zajebo se je posteno ...

al eto ne znam volio bih da mi neko kaze imal u dokumentu finasijska konstrukcija za finansiranje tog svog plana oporovka agorkomerca ...

i jel spominjo da ce imovinu od agrokomerca koju je zloupotrebom polozaja prebacio na svoju vlastitu firmu vratiti agrokomercu ...

@clark kent, ratni zlocinac da moze kome pomoci , zar to nebi trebalo da su na prvom mjestu majke poginulih autonomasa ? Men svaki mjesec dolazi majka poginulih autonomasa i dajem joj 20 maraka (dva sina su joj poginula kao autonomasi) ... kada ratni zlocinac toj kategoriji pomogne da ne mora prositi onda cu se ja poklopiti po usima i sutati kada spomene se ratnog zlocinca u kontestu oporavka agrokomerca ...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='Angel of Death' timestamp='1315581232' post='440099']

Ti ces nam pricati iz Amerike kakva ce nam biti zemlja , a ? Oni su se borili za ono sto je uvijek tu bilo i sto ce uvijek biti a to je Bosna . Taj tvoj prdonja ne moze vise sam ni u wc a za nesto vece od toga je nesposoban . Shvati da ako sam ja rodjen na bosanskoj zemlji da sam ja onda Bosanac , isto tako kao i Lucky , X man itd ... a ne nekakav autonomas koji se prodao za tops kojeg vise nema . Vecina ih nema veze sa Alijom i SDA , vecina Bosanaca ne voli Aliju i njegov Dayton ali sta je tu je . MI JESMO BOSANCI a ne nikakve autonomasi , zapadni - Bosanci jer toga nikad nije bilo niti ce biti a vi o tome mozete samo sanjati . Ja vam savjetujem da pokusate napraviti APZ - Amerika kad ste vec ovdje toliko zlocina cinili pa onda pobjegli toliko kilometara preko . Sto niste ostali i borili se za ono sto govorite da je vas i za ono sta vjerujete ? Cinjenica je jedina da ste se prodali za pare , da ste prodali svoju naciju , svoj ponos , svoj narod i da ste prosuli sve one godine koje su nasi ratovali protiv cetnika jeduci nista vise od blata . Oni se ne trebaju bojati da ce ikad nestati Bosne ali taj vas padavicar je ionako hodajuci tabut , kada izadje neka vam podjeli po paket topsa i vratite se nazad u rupe iz kojih ste izasli . Jer to rade samo misevi .

Samo da se razumijemo odmah da ja nisam clan nijedne partije , i da mrzim nacionaliste pa bili to ti ekstremni Alijini mudzahedini , Tudjmanove ustase ili Slobodanovi cetnici . Ja sam za uzajamni zivot , za jednu drzavu bez entiteta , sa svim priznatim vjerama i rigoriznim zakonima koji bi kaznjavali takve kao ti koji bi cijepali ovo malo sto imamo .
[/quote]

covjece ti si pun mrznje. koliko se njih borilo za bosnu i sta su dobili? od cega ratni invalidi zive? sami sebi mater psuju kad vide na sto im drzava lici za koju su svoje zdravlje dali..
  • Upvote 1

[quote name='x-men' timestamp='1315668234' post='440186']
[/quote]

sta znaci fikret je kriv i sto u zadnjih 16 godina nista nije naparvljeno u AC i sto u ovoj zemlji nista neide naprijed? ma daj covjece opusti se malo...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='Krokodil Dundee' timestamp='1315679083' post='440200']
pa moraju braniti svog babu,dao im covjek svima bogatstvo pa ne daju ljudi njega...ccc sramota da jos ljudi nakon svega vjeruju toj sklemezni koja je pokusala da nas proda cetnicima,pa da ovdje bude druga Srebrenica,a ne bi cetnici ni babine postedjeli samo da su usli u Bihacki okrug,jer su ih samo zato i koristili.
[/quote]

ovako ne zelim da branim fikreta ni najmanje, cak sam misljenja da i on gleda samo svoj dzep, ali taj fikret je uspio odmah poslije rata par stotina ljudi zaposli u hrvatskoj... znaci ekonomski je sigurno sposoban da napravi nesto

Bas mi je dobro bilo doslo ovo lose vrijeme proteklog vikenda. Taman da svoju dokonost "ubijem", izmedju ostalog, citajuci i ovaj "Prijedlog za preuzimanje i obnovu Agrokomerca". :D Men's' cini da su se mnogi ohrabrili obecanjima i najavama vlade Federacije BiH u svezi AC-a. Naravno da je potrebno pokrenuti svako preduzece koje je perspektivno, a koje do sada nije koristilo svoje maximalne kapacitete. I to sve u cilju otvaranja novih radnih mjesta. Cak i sa pokretanjem jednog dijela od ukupnog kapaciteta AC-a, ovo preduzece bi bilo gigant za nas kraj. Otvorile bi se neslucene mogucnosti za proizvodnju i plasman poljoprivrednih proizvoda. Pored vec postojecih (stocarstvo i proizvodnja mlijeka) ovo bi bilo vise nego dovoljno da se prepolovi trenutna nezaposlenost i otvore sasvim nove perspektive. Sada se postavlja pitanje kako u ovim vremenima globalnog "kokuzluka" namaci tolika sredstva za obnovu i pokretanje proizvodnje ovog preduzeca. Odgovor je jasan. Od imovine AC-a koja nije direktno vezana za proizvodnju, a koja se nalazi u susjednim nam republikama. Davanjem iste pod hipoteku ili direktnom prodajom. Sto da ne?! Ima tu jos podosta materijala koji se nije otudjio do sada. :D

Pokusat' cu u jednom kracem tekstu dati pregled smjernica kojima bi se odvijao razvoj poljoprivredne proizvodnje u nasem kraju. Dakle, razvoj poljoprivredne proizvodnje u buducem periodu bi se zasnivao na rastucim potrebama stanovnistva za hranom u opstini Cazin kao i u sirem regionu, sto bi ovu djelatnost svrstalo u strateske ciljeve ukupnog dugorocnog ekonomskog razvoja naseg kraja. Realne mogucnosti brzeg razvoja poljoprivredne proizvodnje u opstini zasnivaju se na postojecim resursima:

- relativno povoljni prirodni uslovi koji pogoduju raznovrsnoj poljoprivrednoj proizvodnji,
- poljoprivredno zemljiste u kome obradivo cini blizu 90%, od cega oranice i baste, kao najplodnije zemljiste cini preko 70%, sto je povoljniji odnos nego u cijeloj Republici pa cak i medju boljima u cijelom regionu,
- relativno visoko ucesce poljoprivrednog u ukupnom stanovnistvu (oko 22% sa tendencijom opadanja do 17%) cini znacajan faktor brzeg razvoja poljoprivredne proizvodnje.

Pored prednjih faktora razvoja, postojeca i planirana prehrambena industrija sa veoma ambicioznim programima razvoja, koji se vec znacajno realizuju, naslanja se na sirovinsku bazu iz primarne poljoprivredne proizvodnje sa kojom cini tehnolosko jedinstvo u finalizaciji brojnih prehrambenih proizvoda. Navedeni uslovi i mogucnosti razvoja poljoprivredne proizvodnje opredjeljuju pravce razvoja u ovoj djelatnosti koji se ogledaju kroz:
[list=1]
[*]zaustavljanje sadasnje nekontrolisane potrosnje obradivog zemljista, narocito onog najkvalitetnijeg, sposobnog za intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju, kao i daljeg usitnjavanja posjeda individualnih poljoprivrednika,
[*]zastitu i racionalno koristenje postojeceg fonda zemljista uz osvajanje novih povrsina primjenom mjera hidromelioracije, arondacije, krcenja neproduktivnog tla. Sistemom mjera drenaze, odbrane od poplava (kompleksi u dolinama Korane, Radetine, Toplice, Mutnice....) izgradnjom krupnih vodnih objekata (vodne akumulacije, regulacije, nasipi, obodni kanali, crpne stanice.....
[/list]

Eh, .....:D da se ja ne bi ovdje raspisao a drugi kopirali treba sacekati kraj septembra pa da vidimo kakav je interes sadasnje vlasti po ovom pitanju. A iznosenje detaljnih planova moze jos malo da saceka. Nece ih moljci pojesti. :D

Evo kome je teško čitati,ovo je link na kojem snimak Elvire Abdić Jelenović koja govori o ovom dokumentu
[url="http://www.radiozapadnabosna.com/11_09_11.html"]http://www.radiozapadnabosna.com/11_09_11.html[/url]

[quote name='lucky' timestamp='1315805158' post='440324']

ja kreno citati i kada sam vidio da se radi kao o maturskom radu osnovca prestao citati ...

i ovo za volonterizam mi je zapelo ... ako mu je to srz oporavka agrokomerca ... zajebo se je posteno ...

al eto ne znam volio bih da mi neko kaze imal u dokumentu finasijska konstrukcija za finansiranje tog svog plana oporovka agorkomerca ...

i jel spominjo da ce imovinu od agrokomerca koju je zloupotrebom polozaja prebacio na svoju vlastitu firmu vratiti agrokomercu ...

@clark kent, ratni zlocinac da moze kome pomoci , zar to nebi trebalo da su na prvom mjestu majke poginulih autonomasa ? Men svaki mjesec dolazi majka poginulih autonomasa i dajem joj 20 maraka (dva sina su joj poginula kao autonomasi) ... kada ratni zlocinac toj kategoriji pomogne da ne mora prositi onda cu se ja poklopiti po usima i sutati kada spomene se ratnog zlocinca u kontestu oporavka agrokomerca ...
[/quote]

Kojim slucajem da ozivi Agrokomerc majkama i porodicama poginulih autonomasa i korpusovaca bi bilo puno lakse. Svaka "kategorija" u USK bi osjetila poboljsanje. Sto se tice kome je i koliko je FA pomogao upitaj prvo Hrvatske izbjeglice iz 1991e, sanjane i krupljane iz 1992e, i mnoge druge famelije. FA na zalost ne moze da pomogne svakom ali je ipak pomogao i vise doprinio Krajini nego rahmetli Alija ili bilo koji drugi nacionalist i ratni zlocinac koje ti velicas.