Jump to content
EcI PeCi PeC

4 dana poslije ramazana...

Recommended Posts

Et ljudi top puko Bajram proso.,.

Imam par pitanja bez ljutnje i provokacije odgovorite ako ne zabodjite temu...

Znaci mnogi nasi krajisnici su i dalje misljenja da se za ramazan nesto prije moze izcistiti..

Znaci nesto prije ramazana i za vrijeme ramazana se ne kurva ne pije alk, ne jede krmetina, pripazi se na komsiju, i rodbinu.. nekkao su ljudi skorz milostvili itd itd..

Zanima me sad osobe koje se tog ciscenje pravilnika pridrzavaju, koliko dugo posle ramazana to drze, ili se smije odma 4 dana pik jovo na novo... ;)

biti zavidan zloban, hasum, provokantan, lazov, kradov itd itd itd itd...

NIKOG OSOBNO NEPROZIVAM U OVOM POSTU, samo pokusavam i svoje to porijeklo shvatiti... Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 1
  • Downvote 1

čitao sam u jednoj knjizi zanimljivu konstataciju; Onaj ko poslije ramazana nastavi s ibadetima, dobrovoljnim postom (na primjer, 6 dana ševala - čovjek dobija nagradu kao da je postio cijelu godinu a ne samo mjesec Ramazan) - to bi mogao biti lijep znak da je Allah subhanehu ve te'ala primio ibadete tokom Ramazana. Jer onaj ko radi nešto od ibadeta u Ramazanu, Allah tebarake ve te'ala mu olakša činjenje dobrih dijela i nakon Ramazana, jer sama svrha posta je postizanje bogobojaznosti.

Svakako da sve one, koji se nažalost mogu naći u videu "Nekako sam tužan dan prije Bajrama" ne treba odbacivati, jer većina nas, bar na ovim prostorima nije odrasla u pokornosi svome Gospodaru, nažalost. Već im je Allah subhanehu ve te'ala pokazao pravi put - nekom s njegovih 10 nekom s 20 ili 50 godina.

MOŽDA bi se svi oni koji su iskreni - trebali paziti ovih izraza... "tokom ramazana svi nekako fini, a nakon toga, su loši.." Moramo znati da je od Allahovih davanja i to što je tokom Ramazana olakšano činjenje dobrih dijela, a otežano činjenje loših dijela, pa čak i onima koji ih čine kroz cijelu godinu.

selam alejkum Edited by doktoraider
  • Upvote 2

svi mi imamo postovanje prema nekom ili necem ...

tako i mi Krajisnici imamo poštovanje prema mjesecu ramazanu i trudimo se da to postovanje mu iskazemo ...

koliko nakon ramazana traje sve zavisi od osobe do osobe ...
  • Upvote 2

[quote name='picasso' timestamp='1315044947' post='439330']

postoji vise okolnosti i razloga zasto se to desava
ja sam misljenja da to biva nekako ovako:

postoje ljudi koji su uvjeri zbog nekih interesa, cesto privatni interesi koji su nemoguci u nekim prostorima u danasnje vrijeme ako nisi vjernik. u tom slucaju covjek javno vjeruje i koristi svaki trenutak za promociju tog svog vjernickog statusa. to se cesto manifestuje vjerskim pozdravom, odlazcima na okupljanja vjernika cesto upotrebljavanje vjerskih termina u govoru. na prvi pogled nista lose. medjutim, kada upoznate bolje osobu vidjecete da pada na raznim iskusenjima, cesto se primjeti nedostatak sabura, bogobojaznosti, postovanja prema vjeri i vjernicima. da bi prikrio sve te svoje nedostatke i poboljsao promidzbu iskorist ce i ramazan kao odabrani mjesec kod muslimana. medjutim Gospodar svih svjetova vidi to i on koji Njega pokusava obmanjivati sam je u zabludi....

drugo- covjek je sklon greskama. dat mu je razum i sam donosi odluke ii pri tom radi funkcionira, ali i grijesi. u tim svojim greskama cuje da postoji nesto sto brise greske, u tom kontekstu se cesto pominje mjesec ramazan, onda odluci da se u tom mjesecu povuce. smiri se i iz straha da nedospije do njega neka od kazni ovog ili onog svijeta on sebi bar malo zalihe pravi.... koliko toliko.... kasnije se vrati svojoj staroj praksi pa ce obrisati sljedeceg ramazana - zaboravl pri tom - AKO DOCEKA

neki vjeruju cvrsto da postoji Bog pa onda u ramazanu pojacaju svoja vjerovanja koja su predhodno zapostavili iz nekih razloga

sve ovo gore cesto me podsjeti na to kada se kaze da su sejtani svezani u okove tokom ramazana i djeluju samo na onoga ko mu se priblizava svojevoljno.... tako da ce i oni manje lojalni vjeri u ramazanu biti slabije aktivni u cinjenju grijeha

neki se trude i bez ramazana sacuvati moral, zdravlje, ne nastetiti drugima i prirodi, ne povrijediti vjerska nacela (ne zbog vjere nego iz pristojnosti)

pa se kaze - ko ucini i trun dobra - vidjet ce, ko ucini i trun zla vidjet ce ga....

postoje oni koji stvarno vjeruju iz srca, zive vjeru i njima je svaki mjesec ramazan....
[/quote]

Svaka čast, na ovo je teško nešto dodati.

e ovako ja sam cuo da je jedan covijek pitao hodzu koliko prije ramazana treba prestati piti da se ocisti,a ovaj mu odgovorio bplje da pijes uz ramazan a da ostale mjesece nepijes

a isto znam da bi postio mjesec ramazan nije dovoljno nepiti 15 dana prije,vec da se cistis citavu godinu za ramazan odnosno da ne pijes nikako
  • Upvote 1

Ja mislim da se treba piti uvijek, ako se pije, a ne prestati dok je ramazana.

[quote name='mevludin21' timestamp='1315088494' post='439384']
e ovako ja sam cuo da je jedan covijek pitao hodzu koliko prije ramazana treba prestati piti da se ocisti,a ovaj mu odgovorio bplje da pijes uz ramazan a da ostale mjesece nepijes

a isto znam da bi postio mjesec ramazan nije dovoljno nepiti 15 dana prije,vec da se cistis citavu godinu za ramazan odnosno da ne pijes nikako
[/quote]

da taj hodza nije slucajno bio pindzo ?

[quote name='lucky' timestamp='1315119414' post='439393']

da taj hodza nije slucajno bio pindzo ?
[/quote]
Ili Zare :D

Kakav je ko covjek ili vjernik Allah zna najbolje...:) kakav je prije ramazana i poslije, nije moj belaj...je li hasum, laznjak ovakav ili onakav sebi je...ne meni...

Licno pazim na sebe i svoje ponasanje, nas narod lijepo kaze cisitim ispred svojih vrata, mada znam da mi nekad nesto promakne, ali de nisam savrsena...

Moje ponasanje se bitno ne mijenjena uz ramazan ili poslije ramazana...jest da dok postim, puno vise pazim na usi, oci i svoj jezik...opet kazem ako neko ima potrebu "ocistit" se prije ramazan, pa opet poslije ramazan nastaviti tamo gdje je stao...postujem to...jer bolje i 30 dana u godini dodji tobe, nego ne doci nikada i nikako...

Bolje ikad biti dobar nego nikad, pa haj i oni koji odluce da ne piju uz Ramazan i ustrucavaju se nekih stvari opet su na neki nacin svjesni koliko taj mjesec zapravo znaci i koliko vrijedi ... sve je to do osobe, svi smo mi razliciti ...

gore mi je kad neki poste citav Ramazan i za Bajram odu i napiju se ...
  • Upvote 1

mah i prije i poslije neka pije ko hoce neka se grjesi ko hoce ali kad tad dodje insanu neki smiraj i vise te vuce u ono sto si izostavljao,i ja sam prije grjesio sa misljenjem i isto tako govorio danas vako sutra nako,ama to je licna stvar kako ce i koliko ce i klanjati i ici u dzamiju i kakva ce osoba biti.

neki dan sam cula: tesko se onom koji sudi drugome umjesto Allaha... samo cu to reci :D

svakom njegovo :)
  • Upvote 3

kada covjek posti pogotovo sada ovi ramazani ljetni - dan dug, vrucina sto iziskuje velike gubitke tecnosti i energije, ne pada mu na um da bilo cim pokvari taj post. to vam je kao kada kupite automobil i skupo ga platite i onda ga cuvate i od najmanje ogrebotine... neka mi Allah oprosti u poredjenju sa materjalnim, ali mislim da je slikovitije ovako objasnjenje....
  • Upvote 2

neznam, posto su kod nas skoro pa sve muslimani a vidim drugu praksu ne onako kako je to naredjeno.. pa smao pitam.. koliko treba da savjest proradi..

nedavno sam imala diskusiju sa jednom forumasem al iz dijaspore i kaze da je isto zapazio.. da se smije raditi sta hoce 10 mj. jer ioank se jedan cisti jedan posti...

zalostno je to kao ljudi tako misle....ostali 10 mj su bitni..

cast izuzetcima

Posted · Hidden by picasso, September 8, 2011 - off topic
Hidden by picasso, September 8, 2011 - off topic
bolje da se pozabavimo sa onima koji neznaju od vjere i Ramazana ništa..

ja tebe ionak neuzimam za ozbiljno.... kao da si nedonagranjen .... fali nesto... hmm... mozda nedostatak muskog hormona??

hajd sad prosetaj...

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1315380952' post='439844']
ja tebe ionak neuzimam za ozbiljno.... kao da si nedonagranjen .... fali nesto... hmm... mozda nedostatak muskog hormona??

hajd sad prosetaj...
[/quote]

dijete drago, TI SE GUBIŠ KO ABDEST, nek ti je Allah u pomoći..

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1315379976' post='439842']
bolje da se pozabavimo sa onima koji neznaju od vjere i Ramazana ništa..
[/quote]
ja mislim da se mi ne trabamo baviti time, nismo dusebriznici
mozda ad se pozabavimo postom od provokacija?
  • Upvote 2

[quote name='picasso' timestamp='1315403631' post='439880']
ja mislim da se mi ne trabamo baviti time, nismo dusebriznici
mozda ad se pozabavimo postom od provokacija?
[/quote]

slazem se, samo sto ne prepoznajemo jednako kada se radi o provokacijama, i na tome treba poraditi

Allah zna najbolje...
  • Upvote 1

I tako 4 dana poslije ramazana :)

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1315409967' post='439895']

slazem se, samo sto ne prepoznajemo jednako kada se radi o provokacijama, i na tome treba poraditi

Allah zna najbolje...
[/quote]

svako neka sebe prepozna bice dovoljno
  • Upvote 1