Jump to content
Punisher

Kantonalna bolnica u Bihacu

Recommended Posts

[img]http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/50513_46786223455_3165599_n.jpg[/img]

Pozivam sve one koji su se, na bilo koji nacin, susreli sa bilo kojim vidom korupcije i davanja mita za usluge pruzene iz oblasti zdravstva u kantonalnoj bolnici "Dr. Irfan Ljubijankic" u Bihacu. Dobro znamo da je cjelokupno BiH zdravstvo ogrezlo o ovoj posasti, ali ipak da je najgore stanje kod nas u nasoj kantonalnoj bolnici. Ne dozvolimo da se opsta besparica i izrazito lose materijalno stanje koristi kao opravdanje za totalno neljudski pristup pacijentima.
Isto tako, ako ste uocili i druge vidove krsenja zakona (pruzanja usluga u privatnim ordinacijama umjesto u bolnici, pogresnih dijagnoza, ne pojavljivanja ljekara specijalista za vrijeme njihovog radnog vremena.......itd, itd) pozivamo vas da se javite i napisete nesto o tome. Molim vas da budete konstruktivni i da, ako je to ikako moguce, prilozite argumente kako bi potkrijepili vase tvrdnje. Scanirajte dokumente, otpusna pisma, recepte... i sve ostalo sto bi moglo pomoci da se barem djelomicno nesto ucini na konacnom iskorjenjivanju svih vidova korupcije i davanja mita kao i vidova organizovanog kriminala koji su nasli svoje mjesto u ponekim bolnicama.

Nista se nece samo od sebe promjeniti. Promjene pocinju ode nas samih. Ucinimo taj prvi korak: prijavimo imenom i prezimenom uz prilozene argumente sve one koji primaju mito i direktno su ukljuceni u ovaj vid korupcije. Vidjet ce te! Za relativno kratko vrijeme imat cemo ogromne pomake. Ne pomisljajmo o tome kako se to nas ne tice. Vec sutra cemo se suociti sa neljudskim odnosom prema pacijentima. Mozda ce to biti netko od nasih clanova porodice. Onaj najblizi...... A sutali smo i nismo nista na vrijeme preduzeli.
  • Upvote 2

Hrabra tema........ a slučaj pokojne tužiteljice Dijane Milić svjež ..... iako je daleko od našeg kantona, ni kod nas ne prolaze dobro oni koji bi "ispravili krivu Drinu" kad je u pitanju korupcija i mito u svim segmentima našeg društva, ne samo u kantonalnoj bolnici ...... da je neko i ranije pokušao nešto kako bi završio? Negdje u Uni??? Ostao bez posla? Napravljen ludim? Ili bi ga/ju proganjali kroz iglene uši, ponžavajući i omalovažavajući? ........... Zašto neko misli da se nešto promjenilo sada? Zbog nove partije na vlasti? Ta partija je ista kao i ona predhodna, zataškava i ignoriše sve krminalne radnje predhodne ..............

Koliko mi je poznato uvedena su neka nova pravila dolaskom novog direktora, ali ostalo je i dalje ono staro pravilo koje "ubija" ionako "ubijenu" sirotinju - "koliko para toliko muzike" ........ dobre promjene, baš "za čovjeka" .......... :icon_cheesygrin:
  • Upvote 1

Ovakva bolnica i ovakav sistem zaštite zdravlja građana Kantona jeste fabriciranje smrti, a ne zdravlja, što zahtijeva dugoročne i temeljne reforme, kako bi građani USK imali kvalitetan zdravstveni servis.Milionski gubici, nezakonito zapošljavanje, prekoračenje ovlasti, pokušaj da se pod hipoteku stave medicinski uređaji i inventar Bolnice uz očito tonjenje dostojanstva zaposlenih, samo su dio opskurne slike „bolnice na kraju grada“.

Zbog svega toga nadležnom tužilaštvu su predate krivične prijave protiv dr. Samira Muminovića i Adnana Alijagića, koji se smatraju najodgovornijim licima u proteklom periodu u menadžmentu bolnice „dr. Irfan Ljubijankić“ u Bihaću.

[quote name='Ciklama' timestamp='1312965217' post='436280']
Hrabra tema........ a slučaj pokojne tužiteljice Dijane Milić svjež ..... iako je daleko od našeg kantona, ni kod nas ne prolaze dobro oni koji bi "ispravili krivu Drinu" kad je u pitanju korupcija i mito u svim segmentima našeg društva, ne samo u kantonalnoj bolnici ...... da je neko i ranije pokušao nešto kako bi završio? Negdje u Uni??? Ostao bez posla? Napravljen ludim? Ili bi ga/ju proganjali kroz iglene uši, ponžavajući i omalovažavajući? ........... Zašto neko misli da se nešto promjenilo sada? Zbog nove partije na vlasti? Ta partija je ista kao i ona predhodna, zataškava i ignoriše sve krminalne radnje predhodne ..............Koliko mi je poznato uvedena su neka nova pravila dolaskom novog direktora, ali ostalo je i dalje ono staro pravilo koje "ubija" ionako "ubijenu" sirotinju - "koliko para toliko muzike" ........ dobre promjene, baš "za čovjeka" .......... :icon_cheesygrin:
[/quote]

Kantonalno tužilaštvo u Bihaću je tokom prošle godine za krivična djela podmićivanja te protiv službene i druge odgovorne dužnosti podiglo 20 optužnica protiv više osoba. Najsvježiji primjer je kazna zatvora od osam mjeseci izrečena ljekaru (V.N.) Kantonalne bolnice u Bihaću. Edited by Punisher

Pozdravljam optimizam,
od-uvijek ima optužnica, presuda .......... ali .... prije bih rekla da je to još uvijek ono "siti vuci, ovce na broju".

tesko ce se tome izaci na kraj ali treba uvesti undercover pa ih stvarno unistiti do kraja a sve stavljati u javnost,gradjani su isto bezobrezni,neko ko moze platiti plati a sta ce oni koji ne mogu...

nije samo bolnica korupcije ima svagdje i u svemu a x-men ko moze plati ko ne moze crkne sta je njih briga imas li ti ili nemas njima je bitno
da im se gurne u džep.......... Edited by SEMRA

sta je to cudno??? to je svakodnevnica.. trundica kao nema za carski rez..nek krepa... isto tako drugi slucajevi...

dok god narod daje i oni ce primati..

narod je moc, samo sto jos neznaju...
  • Upvote 1

kod nas se placa carski rez a ovdje ne placa,kod nas se placa sve sto je nenormlano platiti,pa ni tim trudnicama ne mogu obezbjediti neke stvari dzab dzabe..

[quote name='x-men' timestamp='1312976852' post='436294']
tesko ce se tome izaci na kraj ali treba uvesti undercover pa ih stvarno unistiti do kraja [b]a sve stavljati u javnost[/b],gradjani su isto bezobrezni,neko ko moze platiti plati a sta ce oni koji ne mogu...
[/quote]

Tako je, drug....Imao sam clana porodice koji je proveo ovog ljeta tri sedmice u bolnici na lezanju. I, dolazeci svaki dan u posjetu....uvidio sam sta se radi i na koji nacin se radi. Vjerujte mi, dobro se razumijem u zdravstveni sistem i znam poprilicno dobro kako isti funkcionise. Ali, ovo sto sam za tih 3 sedmice vidio je prevazislo svaku mjeru. Sam odnos prema pacijentima je vise nego ponizavajuci, na lezanju se nalazi pola njih koji putem raznoraznih malverzacija pokusavaju ostvariti neka prava na penziju ali im je za to potrebno "cisto onako" provesti odredjeno vrijeme u bolnici. Bit cu iskren i reci kako je odnos veceg dijela onog tehnickog kadra vise nego zadovoljavajuci i da tu ima najvise pomaka ka boljem. Redovno presvlacenje pacijenta, posteljine, ciscenja prostorija, usluga kada je u pitanju redovna ishrana i pice je vise nego dobra ( s obzirom na opcu nestasicu) ali sam odnos viseg i visokog medicinskog osoblja je katastrofalan.........Uzas jedan. Pa, ljudi moji ...oni "dilaju" raznoraznim lijekovima koje nigdje i ne prijavljuju....Primarijusi dr. su potpuno zauzeti svojim privatnim poslom da ih veci dio dana i nema na radnom mjestu, a o pacijentu kojeg su oni preuzeli skoro da i ne znaju nista....osim ako je taj isti pacijent njihov klijent u privatnoj praksi...

Kada je navedeno "dilanje" lijekovima u pitanju, najvise se daju pacijentima takozvani psihoaktivni lijekovi. I to bez pismenog traga o njihovoj primjeni za vrijeme bolnickog lijecenja. A znate zasto? Dva su razloga za to. Kao prvo: farmaceutska industrija pojedine specijaliste debelo placa (citaj podmicuje) kako bi ovi svojim pacijentima davali one lijekove koji i nisu u opstoj upotrebi, odnosno jos nisu odobreni od strane vlastitog ministarstva zdravstva jer se o njima vrlo malo zna a skoro nista o dejstvu na zdravlje pacijenata. S obzirom da je za proizvodnju i samo sluzbeno odobrenje za neki lijek da se moze upotrebljavati potrebno nekoliko godina i brdo para.....nasa farmaceutska industrija pronalazi sebi "dilere" u vidu pojedinih specijalista koji su spremni da ove lijekove "ispod stola" dilaju pacijentima i prate njegove reakcije na iste. Za ovu uslugu budu debelo nagradjeni.
Drugo: Ako ti isti pojedini specijalisti imaju svoju privatnu praksu ( a dobar dio ih ima) onda im onaj period koji pacijent sprovede na bolnickom lijecenju sluzi za stvaranje "buducih ovisnika" koje ce odmah nakon otpustanja iz bolnice uputiti kod sebe privatno.......Ovo se ne moze drugacije nazvati nego ZDRAVSTVENOM MAFIJOM. Velik je novac ovdje u pitanju. Vjerujte mi da se zbog ovih i ovakvih slucajeva gubi licenca, zabrana rada i naposljedku visegodisnji zatvor ostaje jedina opcija.

Kada sam u tih skoro mjesec dana vlastitog iskustva, tragajuci za podacima o koristenim lijekovima, dosao do zakljucka da tog traga i nema bio sam sokiran. Zelio sam se uvjeriti u cinjenicno stanje time sto cu doci u posjetu i van odredjenog vremena za to, a odmah nakon jutarnje vizite kada se lijekovi i daju pacijentima.......Nigdje traga o vrsti terapije, a na moj pokusaj da od vise medicinske sestre dobijem odgovor, doticni Prim dr. se je samo tako uzrujao i sprecio svako dalje istrazivanje time sto mi je on licno dao neko sturo objasnjenje o vrsti terapije za koju jos uvijek ne znam sto je predstavljala.....Mozete samo pretpostaviti. Kada sam, razocaran opcim pristupom koji pojedini specijalisti dr. imaju prema pacijentima, odlucio da prekinem tu agoniju i svog clana porodice izvucem odatle - te svima dao do znanja o cemu se ovdje radi- doticni prim dr. naprasno odlazi na odmor sedam dana. Jednostavno "bjezi" jer je uvidio da bi se moglo saznati sta se ovdje sve radi... Cekao sam ga da se vrati, ali njega nije bilo ni nakon sedam dana. Bolesnicki slucaj je prepustio svome kolegi i nakon tih sedam dana. Vise ga nisam vidio......Necete mi vjerovati: clan moje porodice je te tri sedmice bio potpuno nepokretan u krevetu (infuzija, pempers, kateter...), bez mogucnosti da se podigne, jede ili govori veci dio tog vremena - a dosao je u Bolnicu u prilicno dobrom stanju, pokretan i svjestan svega. Radi redovnih kontrola, kazali su...... Odmah nakon izlaska iz bolnice i to u invalidskim kolicima, ista osoba vec nakon nekoliko dana staje na noge, pocinje da govori, ide sama u VC, jede, bez katetera i svega ostalog.........Cudo ne vidjeno. Nisam mogao da vjerujem svojim ocima, ali sam bio presretan.

Ma kod nas je to zacarani krug. mi narod smo dosta poglupi, kako starim sve vise vic da su bosanci glupi shvatam ozbiljno :)

Kao mozda i mnogi imam par teorija za izvlacenje ali nitko ne slusa...
Svi moraju biti svjesni da kad se sad potrudimo da ce tek nase unuce brati plodove naseg truda.
Ali nikom se neda truditi, nitko ne shvata obicnu prirodu da kad usijes moras sacekati plod i tvoj trud da se pretvori u dobir...
Narod odustane, eno svi prvo imaju spas u vjeri ali neka bolje dangubiti i kukati!!! Nevazno musliman krscanin, ali imas u vjeri mehanizam da te tjera na bolje..
drzava za glupisona :D
narod zna da je glup :D

eto sta mi pusimo zadnje desetljece :)
  • Upvote 1

Kolega @Punisheru, je li ovo vaše iskustvo ili je copy nečijeg iskustva?

[quote name='Ciklama' timestamp='1313074479' post='436412']
Kolega @Punisheru, je li ovo vaše iskustvo ili je copy nečijeg iskustva?
[/quote]
Sve sto sam naveo je moje licno iskustvo, draga kolegice. I to ne tako davno dozivljeno.

rade oni i sa apotekama ti doktori pa te samo preporuci javi se tom i tom,al znas one rjeci to se tesko nabavi ono uzmu na pricu ali su jako dobre tablete haha,,tako je i u opstini kad se trebas vjencat ajj ne moze to ili moze ali ja ti to mogu srediti takve rjeci,niej da smo mi glup narod nego mi pricam o takvim stvarima da su problem ali nista ne poduzimamo,,,

[quote name='x-men' timestamp='1313075563' post='436417']
rade oni i sa apotekama ti doktori pa te samo preporuci javi se tom i tom,al znas one rjeci to se tesko nabavi ono uzmu na pricu ali su jako dobre tablete haha,,tako je i u opstini kad se trebas vjencat ajj ne moze to ili moze ali ja ti to mogu srediti takve rjeci,niej da smo mi glup narod nego mi pricam o takvim stvarima da su problem ali nista ne poduzimamo,,,
[/quote]

Da, tacno je i to da mnogi doktori rade direktno vezani sa pojedinim apotekama. I o ovom cemo pisati opsirnije, ali samo nesto kasnije. Da se vratimo na "dilanje" lijekovima. Zamislite da vas doktor, kod koga je u isto vrijeme vas clan porodice na lijecenju u Bolnici, posalje u svoju privatnu ordinaciju kako bi vam izdao lijecnicki nalaz. Iako ste ga trebali normalnim putem i to besplatno dobiti u bolnici. I potom za izdavanje tog nalaza zatrazi 100 KM. A da se ne osjeca duznim ni potvrdu o tome da vam da. Tek kada vi, potpuno bijesni na sve to, zatrazite od njega pismenu potvrdu o uplati sredstava on vam izdaje istu ali sa cudjenjem sto to trazite i uz pitanje: "A stace vam to?! " Samo, nije to jedino.....na dan prijema u bolnicu ( a nakon redovne procedure kod Doma Zdravlja i upute specijalisti), a kako bi doktora obavjestili o slanju pacijenta u kantonalnu bolnicu, stupamo u kontakt sa njim. On nas ponovno upucuje da se nadjemo kod njega u privatnoj ordinaciji i to nam naplacuje dodatnih 50 KM-ova. A pacijent je redovnim putem upucen u bolnicu!!!! Edited by Punisher

mr.punisher...okani se ti toga...nemoj da mi ovd` moramo iskupljati mito da te vadimo iz zatvora :)

ja sam prije par godina otisho da zub uslikam.....uradio to...otisho na salter i platio sve sto se trebalo platiti i poslije toga ide neka sestrica il`sta ja znam vec sta i kaze ,,evo gospodine ,gotova je slika,,....al eto ti belaja....lakse iscupati Obelixu svinjsku nogu iz ruke nego tu moju sliku....vucem ja jadnik a ona neda....sve dok buraz ne shapnu da cu morati bar 20 maraka i njoj dati posto to inace ne ide tako brzo....srecom imadoh sitnih pa me ne oguli za vise :)
  • Upvote 1

[quote name='viking' timestamp='1313140313' post='436481']
mr.punisher...okani se ti toga...nemoj da mi ovd` moramo iskupljati mito da te vadimo iz zatvora :)

[/quote]

Poznavajuci samog sebe, nema od "okanjivanja" bogme nista dok netko ne zavrsi iza resetaka. :D
  • Upvote 2

[quote name='Makee' timestamp='1313141992' post='436485']
[color=#0000ff][size=8][b]Znam samo jedno....NASI SU DOKTORI DAVNO ZABORAVILI ZAKLETVU KOJU SU DALI....[/b][/size][/color]
[/quote]
  • Upvote 3

[left]18.06.2012 godine u 22.45 u Kantonalnoj bolnici „Dr Irfan Ljubijankić“ umro je Husnija (Hasana) Kurtović (1936-2012) iz Arapuše, opština Bosanska Krupa. Vama ovo ime ne znači ništa, ali meni znači mnogo, jer je on moj otac. Zbog događaja koji su prethodili njegovoj smrti u ustanovi kojom i vi upravljate, a koju i ja djelimično finansiram svojim porezom, zahtjevam od vas da koristeći ovlaštenja i instrumente koja su vam na raspolaganju sprovedete istragu o postupcima zdravstvenih radnika u ovom konkretnom slučaju.[/left]

[left][url="http://www.cazin.net/usk/bihac/25651-pismo-enesa-kurtovica-ministarstvu-zdravstva-i-za-sve-one-koji-hitno-zavrse-u-bolnicama-krajine.html"][font="Arial, Helvetica, sans-serif"]cjelo pismo[/font][/url][/left]

citala sam ovo pismo strasno, nezelim ni u jednoj sekundi osjetiti sto je sin od husnije i sam husnija prezivio i sojeco u tim mometima ....

kakvo je to osoblje, kakva je to skola, kakav je to karakter...

i sama radim u tom smjeru ovdje se po cijelu noc presjedi pored covjeka za kojeg se zna da umire, samo da nije sam.. prica mu se cita mu se... a o covjeku kojem je pomoc potrebna da i nepricam...

kako samo mogu mirno spavat... Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 2

Ja Sam isto procitala i jadan covjek i njegova obitelj ... ali ja stvarno ne razumijem kakvi doktori rade u toj bolnici ... pre par godina kuma moja vanmaternicna trudnoca zena mora na ciscenje hitno nitko nije pitao dali zelimo platiti da joj ciste po anestezijom na zivo su je cistili vristala je cijeli ginekoloski odjel je cuo kad je dosao moj kum pita mene sta je to reko ciste joj na zivo ... pita on sestrice sto nitko nije pitao zelimo li platit kao nismo znali da mozete platit a morali smo je rijesiti ... omg a ja bila cijelo vrijeme sa njom ...

Predprosle godine moja komsinica dole bila u posjeti iz njemacke i pre toga ovdje je dobila vakcinu za gripu a nije znala da je trudna i dole dobila bolove kad je napravila test pozitivan trudna je osla u bihac muz sve placa i bom tako rece da je bila vakcinisana oni njoj istog trena cistiti ... i covjek njen nebude ljen sjede istog trena u auto zenu i za njemacku kod njenog doktora ... kad su rekli sta su mu dole rekli on pitao jesu to skolovani doktori ... pa sad koliko je takvih scena boze me zakloni

ne kazu djabe tko ode u bihac ili se vrati na pola mrtav ili mrtav

Nije ono bolnica vec klaonica ...
  • Upvote 2

ja se samo pitam kad ce se tamo nesto promjeniti? svi smo imali neka cudna iskustva s njima ili neko koga poznajemo i to je toliko ocito da tamo ima nepravilnosti, ali nikada se to ne mjenja. pa nije to cvjecara
  • Upvote 2