Jump to content
picasso

Ezan

Recommended Posts

svi ste culi da se neko sali da hodza pusti audio snimak na svom playeru i ne mora da uci ezan. sada se to sve cesce vidi u praksi

koliko je to ispravno?

koliko je to eticki?

tako umjetno i neprirodno cak apsurdno....
da li onda moze masina da se moli umjesto covjeka, ako moze da umjesto njega poziva na molitvu? kome onda ide sevap onome sto stisne play ili onome koje na snimku?

[quote name='picasso' timestamp='1310649183' post='433202']
svi ste culi da se neko sali da hodza pusti audio snimak na svom playeru i ne mora da uci ezan. sada se to sve cesce vidi u praksi

koliko je to ispravno?

koliko je to eticki?

da li onda moze masina da se moli umjesto covjeka, ako moze da umjesto njega poziva na molitvu? kome onda ide sevap onome sto stisne play ili onome koje na snimku?
[/quote]

koriste MNOGE hODZE TU tehniku jer su lijene da puste svoj glas ili nemaju pojma od ucenja,zaradjuju na guzovima a bijele koverte rado primaju,,Ezan trebaju glasom ucuti a tehniku samo za ozvucenje koristiti...

razumljivo je ako nema vremena ali ako je lijen prouciti ezan??? Da mu se Bog Svemoguci smiluje

Nema vremena?!

Pa to je njegov posao, on je hodza za to. To je kao kad kazes eno nije mi mogao prijatelj Jusuf naci knjigu u knjizari u kojoj radi jer nije imao vremena [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif[/img]

Ja licno znam hodzu koji to zna cesto koristiti, iako ih ima i vise pretpostavljam, ali sam za ovog siguran. Opet, niko mu to ne zamjeri pa ni ja. Ne idem u dzamiju i bas me ne zanima kako ce hodza raditi svoj posao, ali ako se kaze da nema vremena onda on ne radi svoj posao i nije mu tu mjesto.

[quote name='BaroN' timestamp='1310664647' post='433242']
Nema vremena?!

Pa to je njegov posao, on je hodza za to. To :icon_cheesygrin: je kao kad kazes eno nije mi mogao prijatelj Jusuf naci knjigu u knjizari u kojoj radi jer nije imao vremena [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif[/img]

Ja licno znam hodzu koji to zna cesto koristiti, iako ih ima i vise pretpostavljam, ali sam za ovog siguran. Opet, niko mu to ne zamjeri pa ni ja. Ne idem u dzamiju i bas me ne zanima kako ce hodza raditi svoj p :icon_cheesygrin: osao, ali ako se kaze da nema vremena onda on ne radi svoj posao i nije mu tu mjesto.
[/quote]
E bravo, samo da te dopunim, u Bosni vecina ne radi svoj posao!
Nego cojece ja sam tebe znao kao sutljivog krupnijeg momka :D
djesi se to napio ledene vode iz zvona :icon_cheesygrin:

To ja nisam mogao pred tobom doci do izrazaja od Raidera i hodza [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

Danas kad sam zadnji put cuo ezan bio je to lijepi glas naseg puskarskog hodze, najbolji je u Cazinu :)

[quote name='picasso' timestamp='1310649183' post='433202']

koliko je to ispravno?

koliko je to eticki?

[/quote]

prije su ljudi kopali sa piukom il kako se zove,,pa cekic i spica,,pa hilti,,pa bager itd...
tako i hodze napreduju,,jos malo ce njeko programirati program za pc(ako vec i nije) pa da se sam pali kad treba da ne moraju ni izlaziti iz HODZINSKE KUCE,,,
naravno vidim baron fali svog hozu da i ja slatinskog pofalim,,
kako ja znam za sebe mozda sam jednom cuo kod nas audio ezan i to je bas biloo da nije bilo nikoga,,i kako znam za see nije omasio nijednog sabaha da prouci...

Imali smo ja i Januar dok smo radili zajedno na compu program koji je bez greske ucio ezan una svakom vaktu... jako dobra stvar,,,

----

nekad su hodze isle na munaru uciti ezane, zar bi i sad trebali? Napreduje tehnika i treba je iskoristiti, meni nema nikakve razlike nit me zanima da li je live ili playback verzija , bitno da upozori vjernike da je vakat klanjati.. pa ko zeli da uzme abdest i klanja, to je svrha ezana... Edited by Dobar_Los_Zao
  • Upvote 1

mene nervira to sto hodza ( iz lijenosti ili neceg drugog i to u praviu najvise u vrijeme sabaha, izgleda da mu je teze malo ustati ) prepusta ezan nekima koji stvarno, uz svo uvazavanje ne zvuce bas tako dobro i uglavnom se deru sa zvucnika...

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1310677776' post='433291']
Imali smo ja i Januar dok smo radili zajedno na compu program koji je bez greske ucio ezan una svakom vaktu... jako dobra stvar,,,

----

nekad su hodze isle na munaru uciti ezane, zar bi i sad trebali? Napreduje tehnika i treba je iskoristiti, meni nema nikakve razlike nit me zanima da li je live ili playback verzija , bitno da upozori vjernike da je vakat klanjati.. pa ko zeli da uzme abdest i klanja, to je svrha ezana...
[/quote]

dzaba njemu x perfektni programa il kaseta koje uce,kad je njemu minus u knjigu :)

pa neb ja dala sevapa za jednu kasetu a samo taj jedan moze da prevagne da me dzehenem ne dokaci (recimo kao primjer)
  • Upvote 4
  • Downvote 1

je li to onda bezobrazluk? da li je neprosvjetljenost ili je jednostavno nemar?

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' timestamp='1310770822' post='433472']
dzaba njemu x perfektni programa il kaseta koje uce,kad je njemu minus u knjigu :)

pa neb ja dala sevapa za jednu kasetu a samo taj jedan moze da prevagne da me dzehenem ne dokaci (recimo kao primjer)
[/quote]

Mislis da je dzeatlijama manji sevap ako se ezan uči na kasetu?

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1310824816' post='433540']
Mislis da je dzeatlijama manji sevap ako se ezan uči na kasetu?
[/quote]

Prema većinskom djelu islamskih učenjaka - EZAN je kolektivni farz - ako ga jedan čovjek prouči s ostalih spada obaveza (na primjer; imam prouči ezan u džamiji - s mještana koji nisu stigli otići na namaz u džamiju spada obaveza da ga uče dok su u svojim kućama) - međutim, ako čovjek ne čuje ezan da je učit, treba ga proučiti, makar bio u džamiji sam (bez mikrofona, ako zna da bi učenje na mikrofon moglo uzrokovati neki problem u džematu).

a što se tiče sevapa - sevap ima onaj ko ga uči.

[quote name='doktoraider' timestamp='1311255100' post='434327']
Prema većinskom djelu islamskih učenjaka - EZAN je kolektivni farz - ako ga jedan čovjek prouči s ostalih spada obaveza (na primjer; imam prouči ezan u džamiji - s mještana koji nisu stigli otići na namaz u džamiju spada obaveza da ga uče dok su u svojim kućama) - međutim, ako čovjek ne čuje ezan da je učit, treba ga proučiti, makar bio u džamiji sam (bez mikrofona, ako zna da bi učenje na mikrofon moglo uzrokovati neki problem u džematu).

[/quote]

Da , lijepo objasnjeno, koliko sam shvatio da je nebitno kako se ezan uči, bitno da ga cujemo, s tim da je neko uskraćen za sevap (u ovom slučaju imam) što ga nije učio u živo...

ne. Bitno je da ga uči čovjek, a ne kaseta. - a svakako da ezan treba učiti po nastupanju namaza odmah (pogotovo za podne, ikindiju, akšam) možda i za jaciju, jer možeš zbuniti džematlije da ponavljaju namaz, misleći da su poranili. - problem je što (po većini islamski učenjaka) bivamo svi griješni (ljudi i imam) što nije proučit ezan.
  • Upvote 1

Ja sam jednom kod majke bila,i hodža svratio na kafu,kad nakon par minuta poče ''on učiti''.I moj tata ga pita kako to?JE li stavio kasetu? I on kaže kako nije,već sin njegov uči,vježba se kao...E sad,ako je to slagao,onda ne valja...

[quote name='doktoraider' timestamp='1311255100' post='434327']

[/quote]

Pa da ne moze masina izvrsavati farz, samo ne znam kako to hodze koje to rade ne mogu svatiti nije neko tesko pravilo

dobro ovdje sad pocinjemo polako prelaziti da je zabranjeno pustati ezan na kaset,,pa me interesuje gdje i kad je to zapisano,,itd,,

A gdje je zapisano da moze :icon_cheesygrin:

[quote name='x-men' timestamp='1311491268' post='434671']
A gdje je zapisano da moze :icon_cheesygrin:
[/quote]

da al niko ne daje argumente da je dozvoljeno,,svi daju neke argumente da je zabranjeno,,,mene interesuje samo gdje i kad

pa tad kasete nisu ni mogli zabraniti jer ih nije bilo...
hodzama treba uvesti kontrole... malo cesce d aih neko proseclja i sakcionise ako se n ne pridrzava pravila..

[quote name='snake' timestamp='1310709520' post='433308']
mene nervira to sto hodza ( iz lijenosti ili neceg drugog i to u praviu najvise u vrijeme sabaha, izgleda da mu je teze malo ustati ) prepusta ezan nekima koji stvarno, uz svo uvazavanje ne zvuce bas tako dobro i uglavnom se deru sa zvucnika...
[/quote]

slažem se, samo ima i hodža sa takvim glasom da je haman pa bolje da puste audio zapis.... :acute:

[quote name='doktoraider' timestamp='1311411967' post='434601']
ne. Bitno je da ga uči čovjek, a ne kaseta. - a svakako da ezan treba učiti po nastupanju namaza odmah (pogotovo za podne, ikindiju, akšam) možda i za jaciju, jer možeš zbuniti džematlije da ponavljaju namaz, misleći da su poranili. - problem je što (po većini islamski učenjaka) bivamo svi griješni (ljudi i imam) što nije proučit ezan.
[/quote]

ma imaš toliko džamija, čuje se ezan iz sela u selo, tako da ta odgovornost sigurno pada...a Allah zna najbolje...

e ne znam to.

oko ovih stvari, ljudi nebi trebali previše polemizirati. Ezan je jedan veliki ibadet, na Sudnjem danu, učači ezana imaće najdulje vratove (nadajući se nagradi) .. ne treba ga čovjek ostavljati i tu svijest treba probuditi kod naroda. Međutim, u ovom trenutku, bojim se da postoji jedan veći prioritet od samog ezana, a vezan je za ezan. Namaz! - pa stoga, možda će se činiti grubo međutim, parafrazirat ću riječi jednog starog dida kad je pričao s čovjekom o ezanu i namazu.. rekao mu je.. kamo sreće da si vrućeg katrana sasuo u svoje uši za prvi put kad si čuo ezan da uči a nisi se odazvao tom ezanu (odnosno namazu).

Stoga.. ovaj forum "religija" nije kao i svaki drugi, na ovom cazinet forumu ili bilo kojem. Ovdje se ne može puno filozofirati (odnosno nebi trebalo). tako da, ne razumijem komentare tipa; a koji su argumenti.. itd itd (nebi li se "uspostavilo" da može svakako). dok tuga čovjeku nekad se javi i u grudima bude teško.., međutim, prisjeti se čovjek da će toliko neznanje zavladati pred Sudnji dan, da će čovjek tražiti odgovor je li Ramazan obaveza postiti.
  • Upvote 3

ma hoću ti reći uči se ezan uglavnom, naša naselja su gusto nasijana pa se čuje nekad sa dvije tri strane...u tom sam kontekstu pisao...