Jump to content

Recommended Posts

Upgrade na Win 8 će u SAD stajati 40 dolara. Kod nas vjerovatno nešto više.

Muka mi otvarati temu, pa evo ovdje da Vas upozorim..

naime java softwer je napadnut jos nepoznatim virusom i neobranjivo je.. 97% svih racunala na svitu valjda koristi nesto od jave :)
dok ne dodje zakrpa, ovdje se mozete posavjetovati i provjeriti dali ste ranjivi na virus:
[url="http://www.isjavaexploitable.com/"]http://www.isjavaexploitable.com/[/url]

"Windows vratio Start dugme"

To je i prvo i zadnje sto mi je smetalo na njemu jos prije godinu dana, ukupno sam za godinu proveo 10 minuta radeci na njemu, i iz principa ga nisam jos ni jednoj svojoj musteriji napravio. Ako ovaj Blue update uradi nesto, ako ne, moj desktop je zadovoljan i sedmicom...

Ima li promjena kod forumasa sto se tice win8..

Ja ga koristim vec oko godinu dana, evo sad i 8.1 i zadovoljan sam.. Extra brzo podizanje sistema i lakoca rada sa istim.. Ima sve sto mi treba, i vise od toga..

A vrlo brzo sam se navikao da nema start dugme... Eto sad u 8.1 su ga kao vratili, ali nije klasicno kao i prije..

win 8.1 je doosta poboljsanje. ovo sa ucitavanjem programa na disk tj da se win 8.1 nikad do kraja ne ugasi poboljsalo je to da mi se sistem pali za 2 do 3 sekunde.. a i naucio sam se raditi sa shortcuts tj win + F kad nesto trebam traziti iz sistema, ostalo sve sam kopirao na desktop tako je skoro identicno kao win7

Juce je predstavljen windows 10 prewiev... I stavljen je da se moze dovnloadati (naravno radna verzija)..

Jos uvijek nije do kraja zavrsen, jos par mjeseci ima do izlaska officionalnog windowsa, a do tad svako ko zeli moze skinuti prewiev i testirati windows te slati povratne informacije sta valja a sta ne valja sa njim...

Evo ja sam skinuo cisto da vidim kako izgleda i na prvi pogled je odlican..

Vracen je start meni (malo izmjenjenog oblika), brz je isto kao i win8, sve dobro funkcionise, osim sto ima par problema sa kompatibilnosti (avast se ne moze instalirati), ali tako su i rekli da ce biti i da je sve ovo testna verzija i da se instalira na vlastitu odgovornost..

Evo malo slika kako izgleda..

6BO4rmL.png

Dobra stvar je sto mozes vrlo jednostavno birati otvorene tabove samo jednim klikom... na taskbaru je dodana precica i klikom na nju otvara u prozorcicima trenutno sto imas otvoreno i samo odaberes..

pBLOxg6.png

Takodjer, otvaranje aplikacija vise nije u full screenu nego u window koji mozes povecavati i smanjivati po zelji

zCG6lef.png

Na taskbaru je dodana isto ikona za pretragu "search".

Gasenje racunara i restart je takodjer pojednostavljeno i jednostavno klik na start i na vrhu ima tipka za gasenje

Y2msZBc.png

A devetka?

Ovo se već otima kontroli, svaki novi OS ima sve kraći rok trajanja. Koliko prošle godine, osmica je bila nova, a već se sprema novi. Nastavlja se trend da nakon jednog dobrog OS Microsoft napravi jedan loš, a onda na brzinu izda još noviji koji je nalik prethodnom, ali sredi dječije bolesti prethodnog do te mjere da se razlikuju po stabilnosti.

Tako je bilo od početka, koristio sam sve sisteme

Windows 3.11 dobar, revolucionaran, uz MacOS prvi vizuelno upotrebljiv OS (u stvari, piratska kopija MacOS, malo modifikovana)

Windows 95, krš živi, vrlo nestabilan, uveo multimediju u svaki dom

Windows 98, vrlo stabilan i mnogo brži nego 95

Millenium Edition, užas, nakon par mjeseci muke sam ga izbrisao i instalirao opet 98

XP, odličan, po meni najbolji Windows ikad, zbog kvaliteta i stabilnosti koristi se još uvijek, iako nema zvanično suport, u bankomatima i industriji cijelog svijeta

7, dobar, ali ne puno bolji nego XP da bi se opravdala zamjena, više je uveden da MS zaradi pare

8, nisam koristio puno, ali me neke stvari nerviraju, sin mi je dobio komp u školi sa instaliranim 8.0 koji ne može da se upgradira na 8.1, shit teži, grafički podsjeća na ogroman Nokia/Windows telefon, vjerovatno da bi bio podrška u prodaji mobila.

Trenutno imam instaliran W7 kao default OS na svim kompjuterima u kući (osim onog školskog) i tako će da ostane dok god bude podrške za isti.

WIn 9 su preskocili, mada je u pocetku bilo govora da ce se tako zvati ali na kraju izbacise naziv win10..

Kod 8 su isli da prilagode windows i korisnicima mobitela i tableta kao i racunara i laptopa..

Ono sto nisu bas racunali, jeste to da ljudi tesko se odvikavaju od neceg nasto su navikli... Nagla i kompletna promjena izgleda windowsa nije dobro primljena i to mu je najveca mana trenutno.. Sto se tice rada i funkcionalnosti win8 je zasigurno bolja i stabilnija nego sedmica i laksa za upotrebu, samo se treba navici na sucelje..

Zato u 10 se nije nista puno mijenjalo osim bas tog sucelja, tj start menija... Sve drugo je kolko-tolko isto kao 8 i 8.1.

Mada ovo sad sto su izbacili je radna verzija i bice tu jos dosta promjena pa kad konacno izadje finalni proizvod mozda bude i nekih vecih promjena.

Po meni, jos jedan drugi razlog za ovako brzo mijenjanje OS-a jeste i dostupnost piratskih verzija i velika rasirenost istih.. Tako da sa novim OS pokusavaju zaraditi vise novca..

kakav god oni windows izbacili, ja ga sebi mogu optimizirati po zelji.. 8.1 pro frcera relativno brzo, naravno hardware mi je highend na trzistu..

gledam sam taj start button i sto se mene tice bice olaksanje za neke, iako sam se ja vec navikao raditi sa skracenicama! Laptop koristim za business te za IT sektor.. Dok sam u slobodno vrijeme na mobacu tako da mi vise nije ni bitno kako sta windows nego mi je vazno da je optimiziran (brz) max za rad

PRvi belaji kod novog windowsa...

Danas izbacili novi prewiev i svemi je zamrljano po ekranu..  slova ne vidim, i sve radim napamet.... nadam se rijesiti uskoro... a vidio sam da nisam jedini sa ovim problemom.

MpeUT0b.png21n49uw.png