Jump to content
BaroN

Je li ovo neka bolest? :)

Recommended Posts

Kad sam bila manja stalno sam bas brojala korake kad idem od jednog mjesta do drugog npr. vidim otprilike koliko imam i kazem sebi da cu napraviti toliko i toliko koraka i moram ih toliko napraviti, sto neko rece, ako ne uradim onoliko koliko sam zacrtala smanjim ih ili uvecam pa da bude tacno. :D Ili brojim koliko je od jednog mjesta do drugog proslo crvenih auta, koliko plavih, kojih je najvise, kojih najmanje i sl.

Registracije sam odmalena naucila gledati, sjecam se kad sam ucila citati, brojati, racunati pa izgovarati trocifrene brojeve ispravno, znam da je otac dok se vozimo u autu uvijek trazio da procitam brojeve registracije od auta ispred i ja kao sva vazna.: "Tristo sedamdeset i dva, M kao mandarina, petsto dvadeset tri'' :D i tako uvijek i ostala mi navika kad vidim auto prvo u registraciju pogledati i onda kasnije bas tako pocnem i racunati. Moraju biti jednaki rezultati lijeva tri i desna tri broja.
Ali prestala sam i sa tim, doduse ostala navika uvijek prvo registraciju pogledati, ali samo je pogledam, tako da ih puno znam napamet sto cesce vidjam.

Isto sam dok sam dobila racunar prvi put, bila mozda prvi-drugi osnovne i pocela se uciti kucati i stalno sebi kad nisam kod kuce, kad se odmaknem od tastature u glavi je zamisljala i kad neko nesto prica ja zamisljam kako kucam to sto on prica. Onda kad nisam sigurna gdje je koje slovo dok sjedem za tastaturu provjeravala, pamtila i kad razmislim to mi je stvarno pomoglo da poboljsam kucanje, mali vremenski period mi je trebao da pocnem kucati bez gledanja u tastaturu.

Onda jos... Nedavno u skoli ponavljali cirilicu i uhvatim se da sam zaboravila neka slova i da ne pisem onako brzo kao nekada i cijeli taj dan isto tako neko nesto prica a ja u glavi pisem to cirilicom. Takodje pomoglo. :) Isto radim i sa engleskim jezikom, prevodim u sebi sve sto se prica i kontam da li znam napisati.

Kada jedem gledam da uvijek otprilike iste zalogaje uzmem da sazvacem isti broj puta svaki zalogaj i niko se nikada ne moze nacuditi nacinu na koji jedem, ne znam kako bih objasnila, ali mati zna reci da me je tacno milina gledati kad jedem, kako polako i lijepo to radim. Uvijek izvadim sebi tacno onoliko koliko znam da cu pojesti i tanjir uvijek mora ostati ''cist'' iza mene. Kad vidim kako neko mrljavi s hranom, izmrvi sve, napravi nereda, :D najezim se sva.

Kad pisem nesto u svesci tacno pocetak svaki, svako slovo u svakom novom redu, razmak od pocetka lista koliko uvucem mora biti jednak. Cijeli list, sve mora biti ''pod spagu''. Ali mislim da to nije nista, volim urednost samo, ali po knjizi znam sarati cesto. Ono ispunjavanje onih supljina u slovima kao sto su npr. b, p, d i sl., ako pocnem ne znam i ne mogu stati onda. Kockice u svesci znam ispunjavati isto ili uvijek nesto sarkam, ali to je samo dosada.

Mislim da nista to nije strasno. :D

Desava li se vama da kad hodate cestom sami ili s nekim, da brojite korake? Ili kad se vozite u autu s nekim pa ste na suvozacevom mjestu i da kad prolazite kraj bandera ili ograda da brojite svaku ogradu?

Evo sta se meni desava, to je stvarno nenormalno.

Par primjera. Vozim se u autu i ako je puna linija ja cu poceti u sebi brojati do deset i to brzo da izbrojim dok auto nije doslo do isprekidane linije, a ako je isprekidana linija brojim svaku. Jucer hodam dole prema II srednjoj skoli kraj Raiffaisen banke, i imaju one male ograde i ja sad u sklopu svake ograde napravim pet koraka i to bas brojim, a ako budem kratak, onda to preskocim da bih dosao do druge ograde sa tacno pet koraka :S Kad uzlazim uz stepenice na gornji sprat kuce, ima 13 stepenica, ja prve tri normalno hodam, i onda preskacem po jednu, tj. da u pet koraka uzadjem uz te stepenice, i uvijek u sebi brojim "jedan, dva, tri, cetiri, pet"

Jel to neka bolest? Desava li se i vama ili sam izrod u nasem narodu biggrin.gif

Stvarno me zanima, jos odmalena to radim.

ma kakvi,to nije bolest nego jedan Tik.-nemogu da objasnim.

Kod mene nije tako extremno ko kod tebe,ali imam i ja jedan takvi tik.

Taj Tik mi se uvek pojavi kad Autom vozim dalek put,kao n.pr. za Bosnu i kad vozim duze od 4 Sata neprekidno

onda mi se pojavi misljenje samo za Sex.

Postoji dijagnoza: Obsessive–compulsive disorder (OCD

http://bs.wikipedia.org/wiki/Opsesivno-kompulzivni_poremećaj

http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive-compulsive_disorder

Opsesivno-kompulzivni poremećaj (OKP) spada u grupu koju danas naučnici zovu anksiozni poremećaji ili neuroze.

Opsesije su neprijatne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući. Osoba sa OKP opsesivne misli doživljava kao vlastite, a ne kao nametnute izvana. Opsesije nisu pretjerane brige o stvarnim životnim problemima.

Kompulzije su ponašanja ili akti koje osoba sa OKP osjeća da mora izvršiti, iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali. Veoma je teško im se oduprijeti, jer osoba sa OKP se osjeća anksioznom dok ne izvrši ritual.

OKP KRUG: Opsesija - Anksioznost - Kompulzija - Olakšanje

Šema iznad prikazuje tipični krug osobe koja ima opsesivno-kompulzivni poremećaj. Opsesije uzrokuju anksioznost, uzrokujući da osoba sa OKP se upusti u kompulzije u pokušaju da smanji anksioznost uzrokovanu opsesijama. Izvršavanjem ovih kompulzija ili rituala ne rezultira trajnom promjenom ili trajnim olakšanjem, već u stvari opsesivno-kompulzivni simptomi se pogoršavaju.

Po ovome smo svi, ili bar većina bolesni. Neko manje, neko više, neko se brine a nekom se ... bukvalno, svaka četiri sata.

• Upvote 1

Desava li se vama da kad hodate cestom sami ili s nekim, da brojite korake? Ili kad se vozite u autu s nekim pa ste na suvozacevom mjestu i da kad prolazite kraj bandera ili ograda da brojite svaku ogradu?

Evo sta se meni desava, to je stvarno nenormalno.

Par primjera. Vozim se u autu i ako je puna linija ja cu poceti u sebi brojati do deset i to brzo da izbrojim dok auto nije doslo do isprekidane linije, a ako je isprekidana linija brojim svaku. Jucer hodam dole prema II srednjoj skoli kraj Raiffaisen banke, i imaju one male ograde i ja sad u sklopu svake ograde napravim pet koraka i to bas brojim, a ako budem kratak, onda to preskocim da bih dosao do druge ograde sa tacno pet koraka :S Kad uzlazim uz stepenice na gornji sprat kuce, ima 13 stepenica, ja prve tri normalno hodam, i onda preskacem po jednu, tj. da u pet koraka uzadjem uz te stepenice, i uvijek u sebi brojim "jedan, dva, tri, cetiri, pet"

Jel to neka bolest? Desava li se i vama ili sam izrod u nasem narodu biggrin.gif

Stvarno me zanima, jos odmalena to radim.

Ma nije to bolest...

Nego obicno se uvijek koncentrira na isto, samo ono sto se moze brojati...Kada si u drustvu i dok razgovaras sa nekom,vjerujem da ti ne pada na met,brojati bandere, parkirana auta  i stepenice...Bez brige si vjerovatno, pa sve to uzima prioriteta..Da imas more  obaveza, ne bi stigao brojati sve to...

Nije to nista opasno...postoje gore stvari u zivotu..od samog brojanja bandera !:)

Ma klasicni OKP ali sa blagim simptomima, nije razlog za brigu. :)

Jesil medicinska sestrica ? Nemoj lagati,ljudi mogu dobiti depresiju.!!

Curice, nasmija ti mene, svaki put letimično pogledam tekst i kad vidim OKP prva misao mi je Odjeljenje krim policije ... poremećaja se sjeti tek kad vidim da s njim tekst dobiva smisao ... :D

Remzo ... Curica je nova ovdje i ne zna za tvoj neobični način komunikacije ... 'ajd' budi dobar i poželi joj dobrodošlicu. ;)))

Jesil medicinska sestrica ? Nemoj lagati,ljudi mogu dobiti depresiju.!!

Ne zna on mene :D ja sam ti TRUTH POLICE :D

Nisam med. sestra ali cu aBd u hecime pa treniram na virtualnim pacijentima. :D

A imam isto sto i kolega iz uvodnog posta, nije to nista strasno. Cak ni lijekovi ne trebaju. :D Edited by Dacina curica

Curice, nasmija ti mene, svaki put letimično pogledam tekst i kad vidim OKP prva misao mi je Odjeljenje krim policije ... poremećaja se sjeti tek kad vidim da s njim tekst dobiva smisao ... :D

Remzo ... Curica je nova ovdje i ne zna za tvoj neobični način komunikacije ... 'ajd' budi dobar i poželi joj dobrodošlicu. ;)))

Ma nema problema,za tebe cu raditi sve.

Po sto je nova,cekam do onog trenutka kad budem primjetio kad sazna sta je moje istraga.

Nisam med. sestra ali cu aBd u hecime pa treniram na virtualnim pacijentima. :D

Ja neznam sta je aBd,ali za virtualni trening dosla si na pravog.
Ako uspijes preci preko mene,onda si jaka preci preko svakoga.

Nekad kad mi je dosadno na poslu gledam kroz prozor i brojim auta. Ali odmah zaboravim koliko sam prebrojala. Kad se.vozim ( ako ja ne vozim) ako ne tipkam po telefonu i ne igram candy crush onda nekad brojim nesto oko puta ali isto odma zaboravim. Ima jedna zgrada preko puta gdje radim i nekad brojim prozore ali ni sada ne znam koliko ima prozora na zgradi.
Eto znaci nisam ni ja citava. Ali ja sam najveci dio svog zivota provela bez roditelja skoro da sam odrasla sa nenom. A bila sam zivo dijete i sjecam se da kad bih dosadila neni ona bi mi rekla " hajde na prozor i broji auta" ili "broji koliko ce proci ljudi koliko zena a koliko djece" Sjecam se da bi mi davala tespih da brojim zrna pa da od onog velikog pravim tri mala. Gajbu krompire da brojim kolko ima krompira u njoj. Znam da vam je smijesno ali stvarno je bilo ovako.

Nekad kad mi je dosadno na poslu gledam kroz prozor i brojim auta. Ali odmah zaboravim koliko sam prebrojala. Kad se.vozim ( ako ja ne vozim) ako ne tipkam po telefonu i ne igram candy crush onda nekad brojim nesto oko puta ali isto odma zaboravim. Ima jedna zgrada preko puta gdje radim i nekad brojim prozore ali ni sada ne znam koliko ima prozora na zgradi.
Eto znaci nisam ni ja citava. Ali ja sam najveci dio svog zivota provela bez roditelja skoro da sam odrasla sa nenom. A bila sam zivo dijete i sjecam se da kad bih dosadila neni ona bi mi rekla " hajde na prozor i broji auta" ili "broji koliko ce proci ljudi koliko zena a koliko djece" Sjecam se da bi mi davala tespih da brojim zrna pa da od onog velikog pravim tri mala. Gajbu krompire da brojim kolko ima krompira u njoj. Znam da vam je smijesno ali stvarno je bilo ovako.

To je jedan sasvim normalen Effekt radnog Sindroma aktivnosti,ne znaci to da nisi citava.
Ako njeko nema posla,onda ne vjerujem da ce neko stati na jednom mjestu i ukociti se kao spomenik.?
Ako ne pusis cigaretu ili popijes pivo,onda ti organisam trazi pokret i zabavu;to je kod svakog normalna stvar.
Ja ponekad uzmem Metar i mjerim objekte ili uzmen Noz i gulim kablove,da kasnije prodam Bakru.

Ama imam i ja svojih bisera, npr. Niko mi ne moze rasiriti ves da se susi jer niko nije behest k'o ja da pazi koje velicine ili boje treba bit i stipaljka za odredjeni ves. Paze zene pa redaju ves po velicini al' ... ja benesta. :D

Ama imam i ja svojih bisera, npr. Niko mi ne moze rasiriti ves da se susi jer niko nije behest k'o ja da pazi koje velicine ili boje treba bit i stipaljka za odredjeni ves. Paze zene pa redaju ves po velicini al' ... ja benesta. :D

benest sam ja,sto sam dokazao da znam peglati.