Jump to content

Recommended Posts

[quote name='TequilA' date='27 August 2010 - 11:55 ' timestamp='1282902959' post='392853']
Proof ?
[/quote]

dokaz su ti zdrava logika i analogija[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

ali ako ba

Allah Uzviseni je rekao: "Svako covjekovo dijelo pripada njemu izuzev posta! On pripada Meni i Ja posebno za njega nagradjujem!"
  • Upvote 2

Vi ste to izgleda prema svom nekom tefsiru tako :icon_cheesygrin:

[font=Arial][size=2] Muhammed a.s. kaze:"U prvoj noći mjeseca ramazana otvaraju se d

Od Sehl ibn Sa'da es-Saidija, r.a., prenosi se da je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: [b]'Da dunjaluk vrijedi kod Allaha kao krilce mušice, ne bi nevjernik na njemu popio ni gutljaj vode.'[/b]" (Tirmizi, Hasen-sahih) Edited by Cain

[color="#333333"][size="3"]U noći Miradža, Allah dž.š. upita Muhameda a.s.: "Šta tražiš od Mene?" Odgovorih: "Ummet!" "Pogledaj" reče On, Uzvišeni, - ispred sebe". Pogledao sam i vidio veliko, beskrajno more, a u njemu jedno drvo, na tom drvetu ptica i u njezinu kljunu malo zemlje, koliko jed no zrno. Veličanstveni i Moćni reče: "More - to je Mo ja milost, ono drvo - to je dunjaluk, ptica je tvoj um met, a ona mrva zemlje u njezinu kljunu - to su grijesi tvoga ummeta. Da ona ptica ispusti onu mrvu zemlje da li bi se to primijetilo na morskoj površini? Nemoj bri nuti za grijehe tvoga ummeta, Ja Sam Najmilostviji. Kad oni ne bi griješili, stvorio bih ljude koji griješe i op raštao im." Još dodade: "Tvom ummetu je jedna trećina grijeha oproštena tvojim noćašnjim dolaskom, druga trećina će im biti oproštena tvojim šefa'atom(zagovorništvom) na Sud njem danu, a treća trećina će im biti oproštena Mojom milošću i oprostom."[/size][/color]

[color="#333333"]
[/color]
  • Upvote 4

Ubada b. Samit, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik,s.a.v.s., rekao: "Nije od mog ummeta onaj ko ne po

Bilježi Taberani hadis, da je Sellema, dadilja Poslanikovog, sallallahu alejhi we sellem, sina ,Ibrahima, upitala:"O,Allahov Poslanice, obradovao si muskarce svakim hajrom, a nisi žene?"Pa rece Poslanik: "Jesu li te tvoje prijateljice na to nagovorile?"Pa ona rece: "Jesu, one su me nagovorile."A Poslanik salallahu alejhi we selem kaza:

"Zar nije zadovoljna jedna od vas da kada je trudna od svog muža, a onje njom zadovoljan, da ima nagradu poput postaca i klanjaca naAllahovom putu? Pa ako je zadese porodajni bolovi, ne znaju stanovnicinebesa ni zemlje, kakve je skrivene radosti cekaju. Pa kada rodi, neizade iz nje kap njenog mlijeka, niti ce (dijete) posisati gutljaj, ada ona nece imati za svaki gutljaj i usisaj dobro djelo, pa ako nocprobdije zbog njega (djeteta), imace nagradu kao da je oslobodilasedamdeset robova na Allahovom putu.(hadis bilježi Taberani, a svi prenosioci su mu povjerljivi)

Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: „Neće se pomjeriti stopala nijednog čovjeka na Sudnjem danu kod njegova Gospodara sve dok ne bude upitan pet pitanja: O životu, kako ga je proveo? O mladosti, kako ju je iskoristio? O imetku, kako ga je stekao i u šta ga je trošio? I šta je radio s onim što je naučio?“ (Tirmizi, hasen.)
  • Upvote 1

[b]
"Miris dzenneta se moze osjetiti na daljini od petsto godina hoda, a nece ga osjetiti o­naj ko je neposlusan roditeljima niti o­naj ko prekida rodbinske veze.\" (Taberani)[/b]
  • Upvote 2

[b]
Allahov poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Da znate ono sto ja znam malo bi ste se smijali, a puno bi ste plakali.”[/b]

"Poslije poboznosti i bogobojaznosti muslimanu nije nista korisnije dato kao dobra zena: kada joj muz nesto naredi, ona to izvrsi: kada je pogleda, ona ga svojim pogledom razveseli i raspolozi; ako je za neku stvar zakune, ona to izvrsi; ako cuva svoje postenje i muzevu imovinu kada je on odsutan." (Ibn Madze)
  • Upvote 1

[quote name='Cain' timestamp='1342982679' post='461643']
"Poslije poboznosti i bogobojaznosti muslimanu nije nista korisnije dato kao dobra zena: kada joj muz nesto naredi, ona to izvrsi: kada je pogleda, ona ga svojim pogledom razveseli i raspolozi; ako je za neku stvar zakune, ona to izvrsi; ako cuva svoje postenje i muzevu imovinu kada je on odsutan." (Ibn Madze)
[/quote]
Da moze 1000 pluseva dobio bi :)

Nemojte vi feministice kvariti temu. Jasan je hadis kao dan. Pise kako pise Edited by Cain

Ebu Hurejre, r.a, također, prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s: “ Kada nastupi ramazan, otvore se džennetska, zatvore džehennemska vrata a šejtani se povežu ! ” (Bilježe Buhari i Muslim)

Huzejfe b. El-Jeman, r.a, prenosi da je čuo Vjerovjesnika, s.a.v.s, kako kaže: “ Smutnja za čovjeka može biti u njegovoj porodici, imovini i u susjedu, a otklanja je obavljanje namaza, post i dijeljenje zekjata !” (Bilježi Buhari)

Prenosi se od Ibn Omera, radijallahu anhu, da je rekao: „Jedne prilike okrenuo se prema nama Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i rekao: „Skupino muhadžira, Allahu se utječem od toga da doživite pet stvari sa kojima ćete biti iskušani: ..... i neće uskratiti zekat na svoj imetak, a da im neće biti uskraćena kiša s neba, a da nije životinja nikad im ne bi pala,....“[1]

Pa imaju predaje stepen vjerodostojnosti, ne mpzes ti ni ja ni niko danas bolje od Buharije poznavati

ovdje je Cain u pravu ... tema je zamisljena kao mejsto gdje bi se stavljali hadisi a ne vodila diskusija o tome koji su vjerodostojniji ... 

predlazem da superhik otovori temu o tom i da se diskutira ... 

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Požurite sa dobrim djelima, jer će se pojavljivati smutnje koje će nastupati kao dijelovi mrkle noći; čovjek će osvanuti kao vjernik, a omrknuti kao nevjernik, ili će omrknuti kao vjernik, a osvanuti kao nevjernik - prodavat će svoju vjeru za dunjalučke stvari."
(Muslim)

vasu diskusiju sam prebacio u novu temu pod nazivom VJERODOSTOJNOST HADISA

molim da tamo nastavite diskusiju ... 

pozz 

Od Abdullaha ibn Omera se prenosi da je Vjerovjersnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Allahu naš, blagoslovi nam Šam! Allahu naš, blagoslovi nam Jemen!“ Rekoše: „I naš Nedžd!?“ Poslanik reče: „Allahu naš, blagoslovi nam Šam! Allahu naš, blagoslovi nam Jemen!“ Rekoše: „Allahov Poslaniče, i naš Nedžd!?“ Kaže Abdullah ibn Omer: „Mislim da je treći put rekao: „Tamo će biti potresa i smutnji! Tamo će izaći šejtanov rog!“ (Buhari 4. Kilabul-fiten. Babul-lileni minel-mešrik. )

Muslim, takodjer, u svojoj knjizi, poglavlje El-fiten donosi više predaja u vezi s ovim. U jednom Poslanikovom s.a.w.s. hadisu stoji: “Upravo sa ovog podrucja (Nedzd) ce da se pomoli glava nevjerstva.”
U ovom hadisu se govori da će se šejtanska skupina pojaviti iz Nedžda. Ibn Hadžer al-Asqalani u svojoj knjizi Fathul Barije, objašnjavajući ovaj hadis je rekao: ” Ashab koji je rekao ‘i naš Nedžd’ je iz regije Hidžaz “, a to je pobijanje tvrdnje nekih da je Nedžd u Iraku. I još jedan dokaz iz istog hadisa je da je Poslanik s.a.w.s. izašao iz Ajišine r.a. kuće u Medini i pokazao na istok i rekao : „Odatle će se pojaviti šejtanova skupina“ i u drugom hadisu pripovijeda i sam Ibn Tejmijje u svojoj knjizi ona se zove Bayan Talbees al-Gahmeeya „šejtanova skupina će izaći sa ISTOKA“. Tu nema sumnje, istočno od Medine je Nedžd-Hidžaz i nemoguće je da je Irak.

Polazna tacka vehabizma, posredstvom Muhammed ibn Abdulvvehaba, bila je regija Nedzda, koja je sve do danas ostala središte vehabizma. Sve politicke i vjerske vođe vehabizma su porijeklom iz Nedzda, tj. njihovo politicko vodstvo je u rukama porodice Saud, potomaka pomenutog Muhammeda ibn Saud en-Nedzdija, dok je njihovo vjersko vodstvo sve, do skora bilo ograniceno na porodicu Sejh, potomke pomenutog Sejha Muhammeda ibn Abdulvvehab en-Nedzdija. Tek nedavno ovo vodstvo biva prošireno i na alime iz drugih porodica, uz uslov da su porijeklom iz Nedzda. Do sada nijedna osoba koja nije bila porijeklom iz Nedzda nije mogla postati clan Vijeca velikih alima -”Hej’atu kiberil-’ulema” (ideološki vrh vehabizma, bolje receno: Vatikansko vijece vehabija)

"Svaki čovjek, kada osvane, svoju dušu prodaje, pa je otkupi, ili je upropasti.” (Muslim)