Jump to content
Bosna

Kvrgusa

Recommended Posts

Slicno je kljukusi i pravi se sa piletinom,daleko ukusnije od kljukuse.

<{POST_SNAPBACK}>

to je super, fakat dobro ;)

to mora da je "kljukusa sa kokom" kako se kod nas zove... i ne stavlja se citava kokos na sred, kako su neki mislili, nego u komadima ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Ali najbolja je kada lijepo stavis meljevenog mesa i onda kada ude gotova jos i sira i pijes kiselo mlijeko ili tecni jogurt mmmm. :eat::eat:
I na kraju moras to sve malo da zalijes. :D:cheers: :cheers:

Kako na ovo nisam naletjela prije... :) Sa kvrgusom sam odrasla i ovo kako je tu opisana mi se bas i neslaze sa kako moja nane pravi.Mislim ima tu dosta verzija napisanih....[b]Da se razumjemo ja sam rodom iz Prijedora a Nane mi je prava Kozarcanka a kvrgusa je Kozaracki specijalitet[/b]... e pa ovako mi to pravimo

2-3 jaja (zavisi od velicine tevsije kao i kolicina brasna)
150-200g brasna
soli
1 citavo manje pile

zaljevanje
mlijeka
vrhnja za kuhanje

- Od jaja,brasna i soli umjesati tijesto gusto kao za palacinke. Pile iskomdati i posoliti.
-Tevsiju sasvim malo pouljiti i staviti u sparet da se zagrije. Na vruce ulje sasuti tijesto.
Ubaciti meso u posudu u kojoj ste umutili tijesto i sasvim malo promjesati piletinu rukama.
-Poredati piletinu po tijestu i staviti peci isprva na 250*C dok neporumeni.Kad porumeni smanjiti temperaturu ipeci dok meso nebude gotovo oko 35-40 minuta. Ispecenu kvrgusu zaliti sa mjesavinom 50:50 mlijeka i vrhnja.. Vratiti u pecnicu i zapeci jos jednu 5-10 minuta. Posluzti samostalno ili sa salatom.

[b]I dok sam ja ovo pisala moja kvrgusa se vec pece... :) Stavim vam sliku kako to izgleda cim bude gotova.. :drool: [/b]

Sve je to okej, ali ovo "citavo manje pile" jel to kvrgusa za jednu osobu : :icon_cheesygrin:

Nemoj zaboraviti staviti sliku :D

[quote name='sanel87' post='258183' date='Aug 29 2008, 14:28']Sve je to okej, ali ovo "citavo manje pile" jel to kvrgusa za jednu osobu : :icon_cheesygrin:

Nemoj zaboraviti staviti sliku :D[/quote]

Pa dobro sad moze i pola veceg pileta nemora biti citavo malo pile :icon_cheesygrin: a Kvrgusa je bila za dvoje ali jelo nas je cetvaro iznenadni gosti... :) Tako da je bolje bilo sto sam stavila pola velikog pileta... :icon_cheesygrin:

evo danasnjeg rucka......
[img]http://i253.photobucket.com/albums/hh46/Mediha/untitled.jpg[/img] Edited by PeachLove22

Evo kako se to radi kod mene :D

[img]http://img81.imageshack.us/img81/2684/krajiskabatakusaah0.jpg[/img]

ova zadnja slika sanel87 mi je plaho poznata :lol:

ja nekad znam pilece meso sat prije nego sto cu praviti kvrgusu staviti u marinadu od bijelog luka, bude jako ukusno.

PeachLove22 zar Kozaracani ne stavljaju u tijesto pola vode, pola mlijeka? ;)

[quote name='Eve' post='258652' date='Aug 31 2008, 15:00']ova zadnja slika sanel87 mi je plaho poznata :lol:

ja nekad znam pilece meso sat prije nego sto cu praviti kvrgusu staviti u marinadu od bijelog luka, bude jako ukusno.

PeachLove22 zar Kozaracani ne stavljaju u tijesto pola vode, pola mlijeka? ;)[/quote]

Moja greska.... ja nekad umjesam samo mlijekom a nekad pola-pola..a ako nema mlijeka onda vodom... :)

[quote name='sanel87' post='258649' date='Aug 31 2008, 14:51']Evo kako se to radi kod mene :D

[img]http://img81.imageshack.us/img81/2684/krajiskabatakusaah0.jpg[/img][/quote]

i koga ti zezas za [b]citavo manje pile..a vidi u tebe Ctavo veliko pile... :D
[/b]