Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

Formula 1 sezona 2011

Recommended Posts

[b]Ponovno sve počinje u Australiji[/b]

[quote]Iako smo u ovim trenucima već trebali raspolagati rezultatima prve utrke, stvari koje nemaju puno poveznica s ovim sportom prisilile su nas da na početak nove sezone pričekamo dodatna dva tjedna. Sada kad je taj period prošao možemo se prepustiti uživanju u prvom F1 vikendu, a nakon dvije godine ponovno će se karte otvoriti u australskom Melbourneu, na stazi u Albert Parku.
VN AUSTRALIJE

Ime staze: Albert Park

Broj krugova: 58

Dužina kruga: 5,303 km

Dužina staze: 307,574 km

Najbrži krug: 1:24,125 min – Michael Schumacher (2004.)

Raspored:
Petak, 26. ožujka: 1. trening – 2:30 h
Petak, 26. ožujka: 2. trening – 6:30 h
Subota, 27. ožujka: Trening – 4:00 h
Subota, 27. ožujka: Kvalifikacije – 7:00 h
Nedjelja, 28. ožujka: Utrka – 8:00 h

Protekle godine prva utrka sezone nije bila na rasporedu u Melbourneu, nije trebala biti ni ove, ali splet okolnosti omogućio je Australcima da ponovno prvi u sezoni ugoste bolide Formule 1. Ponovno će se održati na stazi u Albert Parku, gdje članovi oktanskog cirkusa dolaze od 1996. godine kada se VN Australije premjestila iz Adelaidea.

Tamo je prvi put svjetsko prvenstvo F1 došlo 1985. godine, a dosad je održano 26 njezinih izdanja. Najviše puta, u četiri navrata, pobjedu je odnio Michael Schumacher, a od trenutno aktivnih vozača više od jednog slavlja zabilježio je Jenson Button, i to posljednje dvije godine uzastopce.

Zanimljivo je da je utrka u Adelaideu uvijek bila zadnja u sezoni, dok je premještanjem u Melbourne taj običaj promijenjen pa je u velikoj većini slučajeva prva utrka u kalendaru. Sama staza sastoji se od 16 zavoja tijekom kojih pretjecanja nisu najlakši način probijanja u poretku, ali postoje dva mjesta na kojima su ona vjerojatnija nego na ostalim dijelovima staze. Kako je dio staze tijekom ostatka godine gradska cesta onda je na početku F1 vikenda problem nešto veća prašnjavost i nedostatak gripa, no to se do dana utrke uvelike poboljša.
SPORTNETOVA PROGNOZA

1.Sebastian Vettel
2.Fernando Alonso
3.Mark Webber
...

I ove sezone nezahvalno je prognozirati favorita za sam vrh jer rezultate na testiranjima uvijek treba uzeti s malom zadrškom. Ravnajući se prema njima Red Bull bi trebao biti najbrži, a tome se nadaju i svi domaći navijači koji žele da Mark Webber postane prvi australski pobjednik domaće F1 utrke.

Uz velikog protivnika u momčadskom kolegi Sebastianu Vettelu, ponajviše prijetnje dolazi iz Ferrarija, pogotovo od strane Fernanda Alonsa, koji je ovdje već jednom slavio, 2006. godine u Renaultu. Prije ove utrke Španjolac je izjavio: "Atmosfera u momčadi je odlična i svi jedva čekaju početak rada u Melbourneu da se uvjerimo kako stojimo u odnosu na druge momčadi. Dosad smo odradili puno testiranja, ali po prirodi sam dosta oprezan tako da ću ocjenu našeg rada dati tek kad počne sezona. Ipak, naš cilj je jasan i ne moram ga uopće javno izreći."

U Ferrariju veliku nadu polažu u ovogodišnji bolid, u čiji su razvoj uložili dosta truda i vremena i na njemu ispravili nedostatke s prošlogodišnjeg. Zbog toga ih mnogi smatraju legitimnim kandidatima za postolje, a u istoj rečenici s njima spominje se i Mercedes, nakon što je ta ekipa prošle godine dosta zaostajala za vodećima.
JESTE LI ZNALI...

...da u Australiji ima više klokana nego ljudi...

...da jedna vrsta crva u Australiji zna narasti i do 350 centimetara u dužinu...

...da se u Australiji godišnje proizvede oko milijardu poštanskih markica...

"Idemo u pravom smjeru. Trebali bi biti u dobroj poziciji ove godine, a imamo li pobjednički bolid vidjet ćemo nakon par uvodnih utrka. U svakom slučaju dobra je vijest da ćemo se boriti za najviše plasmane", izjavio je Michael Schumacher pred prvu utrku sezone i tako potvrdio da odlični rezultati s posljednjih testiranja u Barceloni nisu slučajni.

Naravno, s prvim službenim treninzima te s prvim kvalifikacijama i utrkom saznat ćemo barem približan odnos snaga i moći zaključiti tko je najbolje radio u zimskoj stanci. Svi oni koji nemaju svoje favorite samo se nadaju da će izostati pretjerana dominacija jedne momčadi ili jednog vozača, a to je poprilično izvjesno.
[b]
Favorit vikenda[/b]

Red Bull: Po svemu viđenom na predsezonskim testiranjima najbolji dojam ostavili su upravo prošlosezonski prvaci. Prema nekim informacijama u svom bolidu imaju još rezerve, a prošle godine su osvajanjem prve dvije pozicije u kvalifikacijama pokazali da i u Melbourneu mogu dominirati. Tad su ih nesreća i splet okolnosti spriječili da dodu do pobjede, ali ovog puta bi trebali biti još spremniji.
[b]Van forme[/b]

McLaren: I ova prognoza je rezultat dojma ostavljenog u nekoliko prošlih tjedana. Od vodeće četiri momcadi upravo je britanska ostavila najlošiji dojam, a iz njihove ekipe su dolazile informacije o problemima s razvojem bolida. Iako su pred VN Australije napravili neke velike promjene, ne vjerujemo da u tako malom vremenu mogu nadoknaditi zaostatak za vodećom trojkom.
[b]Meteorološka prognoza[/b]

Za razliku od prethodne dvije ova je čisto objektivna, a kaže da ovog vikenda ne bi trebalo biti kiše u Melbourneu. U četvrtak još i postoji određena opasnost od padalina, ali na preostala tri, najvažnija dana, očekuje se sunčano vrijeme s umjerenom naoblakom. Ni temperatura ne bi trebala biti previsoka, s maksimalnim dosegom do 20 stupnjeva.[/quote]
[media]http://www.youtube.com/watch?&v=1cPfnZnacnM[/media]

ma ja samo da znam upaliti tu formulu ,hebo me svak`ako ja tu ne bi bar cetvrti dosho :icon_cheesygrin:

Vettelu neka ostave prvo mjesto, a ostali neka se bore za ostale pozicije. Ovo je danas bilo brutalno, najuvjerljivije kvalifikacije koje sma ja gledao u svojoj dugogodi

svaka čast prvoj četvorici, RedBull i McLaren !!! Sretno 2011-F1

Da li mi se čini ili ferrari opet kasni na početku sezona za konkurencijom. Ima li nade da će kao i prosle godine proraditi od sredine sezone ..hmm

pa mislim da ne kasni ... jer koliko sam pratio massa je dovezao najbrzi krug u utrci ...

men je utrka bila dobra ... samo reditelj prenosa se gubi ... nije prikazao preticanja Alonse ... :icon_cheesygrin:

Od kako su ovi mlađi počeli uzimati postolja, a Ferari im usisava iz auspuha, nema komentara ovdje. Hamilton je dokazao da nije luzer nego je u vrhu kao i prethodnih tri sezone. Vettel takođe, biće uzbudljiva sezona do kraja. Naprijed Hami ! :)
  • Upvote 1

ja nisam stigo na start utrke ... ako ima ko da mi stavi snimku da pogledam ...

[quote name='lucky' timestamp='1306092508' post='428498']
[/quote]

sta je bilo....ugasio ti se bolid? :icon_cheesygrin: ...starto iz pita

mjenjo gumu dole kod Zilhe ... [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

[quote name='lucky' timestamp='1306092508' post='428498']
[/quote]

http://livetv.ru/rs/showvideo/61630/

[quote name='lucky' timestamp='1306093748' post='428500']
mjenjo gumu dole kod Zilhe ... [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]
[/quote]

zar nijesu kočance bile belaj :) :P :P :P :) ?.

svaka cast Butona ... polako dokazuje svima da je kralj strategije ... steta sto je desio se onaj sudar da je morao izaci sigurnosni automobil ...

a vidi luzera sta je kakvu je izjavu dao ...

[font=Arial, Verdana, sans-serif][quote]Hamilton tvrdi da su Massa i Maldonado udarili u njega te da suci rade cirkus

[size=3][b]McLarenov vozač, Lewis Hamilton dao je jedan od interesantnijih intervjua u svojoj karijeri. Nakon turbulentne Velike nagrade Monaka, izjavio je da ga kažnjavaju zato što je crnac.[/b][/size]

[size=3][b][img]http://f1racing.com.hr/images/stories/2011/F1/McLaren/Hamilton/hamilton_massa_monaco_crash.jpg[/img]
[/b][/size]

[size=3][b]Suci ga ne kažnjavaju zato jer ne poštuje sportske običaje, nego zato što je crnac?[/b][/size]

[size=3]Nakon što je na jučerašnjim kvalifikacijama presjekao šikanu, a na današnjoj utrci imao sudar s dvojicom vozača, Lewis Hamilton optužio je suce zbog cirkusa kojeg rade s kaznama.[/size]

[size=3]Hamilton je, podsjetimo, tijekom utrke optužio Felipea Massu da je u njega namjerno udario, no suci su došli do drugačijeg zaključka pa su mu dali kaznu prolaska kroz boks.[/size]

[size=3]Međutim, Hamiltona to nije spriječilo da u završnici utrke ne bude agresivan, nego je sudjelovao u još jednom sudaru. Naime, u prvom zavoju sudario se s Williamsovim vozačem Pastorom Maldonadom, kojeg je to stajalo šestog mjesta.[/size]

[size=3]Zbog toga je trenutno pod istragom.[/size]

[size=3]"Od šest utrka, mene su sucima priveli pet puta. Ovo je cirkus," požalio se Hamilton BBC-u. "Ovo je totalno luđački cirkus."[/size]

[size=3]Na pitanje novinara postoje li, kojim slučajem, opravdani razlozi zbog kojih je tako zanimljiv sucima, Hamilton je odgovorio neuspjelom šalom: "Možda zato što sam crnac. To Ali G govori. Nemam pojma."[/size]

[size=3][b]Massa udario u Hamiltona?[/b][/size]

[size=3]U nastavku razgovora s novinarima, prokomentirao je sudar s Massom za kojeg tvrdi da nije kriv. "Ja sam bio puno brži od Masse," pravda se. "Bio sam na unutrašnjoj strani, on je počeo prerano skretati i udario je u mene. Pokušao sam proći preko rubnika i izbjeći ga, ali obojica smo zaglavili."[/size]

[size=3]"Kaznu sam, naravno, dobio ja, ali to je uobičajeno. Massa me je zadržao u kvalifikacijama, a ja sam dobio kaznu. On je skrenuo prema meni, a ja sam dobio kaznu."[/size]

[size=3][b]I Maldonado udario u Hamiltona?[/b][/size]

[size=3]Još je naglasio i da nije on kriv za sudar s Maldonadom u zavoju Ste. Devote, koji se tri kruga prije kraja utrke dogodio u borbi za šesto mjesto.[/size]

[size=3]"Ja sam bio na unutrašnjoj strani i na televiziji možete vidjeti da je cijelom dužinom bolida prerano skrenuo kako bi me zaustavio. On je udario u mene."[/size]

[size=3]"Ovo je smiješno. Svi ti vozači su totalno smiješni. Ovo mi je sve glupo."[/size]

[size=3][b]Hamilton će i dalje maksimalno napadati[/b][/size]

[size=3]Dok se čeka odluka sudaca po pitanju sudara s Maldonadom, Hamilton je rekao da ga ništa neće obeshrabriti da i dalje pretječe.[/size]

[size=3]"Ovo utječe na moje samopouzdanje. Mislim da je ovaj sport jednostavno... Ljudi me hoće gledati kako vozim utrke, žele gledati pretjecanja, a onda vas kazne zbog pretjecanja. Kazne vas jer radite show, kazne vas jer pokušate pretjecati."[/size]

[size=3]"S moje strane sve je bilo fair. Da sam kasno kočio i udario u nekoga, digao bih ruke i priznao da je potez bio glup. Ali, to danas nije bio slučaj."[/size]

[/quote][size=3][/size]

[/font]

Idiot, jučer se ponašao kao kreten na stazi i još nešto prigovara. Vettel pored dobrog bolida ima i neiscrpan izvor sreće. U svakom slucaju dobar napredak Ferrarija.

Well Done!
  • Upvote 1

Han`de te vas dvojica....jesmo li mi gledali istu trku :icon_cheesygrin: ...pa zar upravo prvi safety car nije bio na stetu Vettelu nije u tom trenutku morao u box mijenjati gume za razliku od drugih ? :icon_cheesygrin: ...onaj drugi safety car je to izravno i mirna bosna

[quote name='viking' timestamp='1306795096' post='429098']
Han`de te vas dvojica....jesmo li mi gledali istu trku :icon_cheesygrin: ...pa zar upravo prvi safety car nije bio na stetu Vettelu nije u tom trenutku morao u box mijenjati gume za razliku od drugih ? :icon_cheesygrin: ...onaj drugi safety car je to izravno i mirna bosna
[/quote]

Prvi pit stop je bio u istim krugovima, samo sto vettel nije htio u boks zbog guzve na stazi gdje je mislio dobiti na vremenu pred ulazak u boks. Alonso je usao na vrijeme, ali i u hrpu drugih zaostalih vozaca. Onda je Vettel shvatio da su mu blizu button i Alonso i da ako ode u boks , moze biti najvise na 3. mjestu, pa je odlucio cuvati gume i ostati do kraja te se braniti od Buttona i Alonsa. Gume su mu bile na granici pred kraj trke, Safety ga je spasio definitivno.

izgleda da je meclarenovcima ove godine cilj sto vise vozaca izbaciti sa staze ... :icon_cheesygrin:

u njih sad tehnicki napredak ide u smijeru razvoja izdrzljivosti od udara, dvojicu je izbacio i dosao do pobjede, well done

Ono Buttonovo auto treba dobro pregledati....kako su poceli moglo bi se i oruzja naci