Rijeci pri smrtnom slucaju - Religija - Cazin.NET Forum

Skok do sadržaja

Slika

Rijeci pri smrtnom slucaju

• Please log in to reply
13 odgovora na ovoj temi

#1 auslanderka zauvjek bosanka

auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke
  • Spol:Žensko
  • Interests::) ja i on..i nasa djecica u sreci <3
  • Ljubavni status:Neću da kažem

Objavljeno 26 January 2011 - 18:51

Da se vecina koristi rijecima poput moje saucesce i RIP to vidimo svakodnevno.

Ali koje su rijeci primjerene muslimanima da kazu drugima kad izrazavaju zalost nekome?
  • 0

I want to die with my forehead on the ground Slika
The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue
Tears in my eyes Slika Slika

Slika

Slika

Slika

#2 selma90

selma90

ღ Mujina zena ღ

• ljepota
  • 1310 Poruke
  • Interests:ღ cojk i djeca ღ
  • Ljubavni status:Vjenčani

Objavljeno 26 January 2011 - 20:11

Ja ne govorim nek prime moje saucesce ni RIP,uvijek kazem neka je umrlom vjecni rahmet ili kad neko nekome umre kazem : primite moj rahmet, ja tako, ako je greska velika kad tako kazem recite kako cu ubuduce ;)
  • 0
Slika
Slika Slika

Mehmed & Nail

இڿڰۣ-ڰۣ—

Slika

"Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu tog puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer se sav topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš, da voliš ga jos i više."

#3 Zelka

Zelka

Nicinca

• +PREMIUM MEMBER
  • 1634 Poruke

Objavljeno 27 January 2011 - 15:48

Ja ne govorim nek prime moje saucesce ni RIP,uvijek kazem neka je umrlom vjecni rahmet ili kad neko nekome umre kazem : primite moj rahmet, ja tako, ako je greska velika kad tako kazem recite kako cu ubuduce ;)

Saucesce i RIP to nije kod nas nikako ja mislim ok da se govori jos gore kad cujem neka mu je ili joj je laka crna zemlja :S to kako znam ne koristi se nikako ... ja isto kao i selma kazem primite moj rahmet i bom neka je vjecni rahmet umrlom bar tako mi moji rekli i tetka i tako
  • 0

Enej & Nirvana & Amon

#4 Amren

Amren

Zena za sva vremena

• +VIP MEMBER
  • 1783 Poruke
  • Ljubavni status:Zarucen/a

Objavljeno 29 January 2011 - 10:24

Kad cujem "primi moje saucesce" radije bi da me neko oplete samarom, nego da mi to kaze....:(

Stvarno kod nas to nije fino za cuti, jer znamo da nije nas izraz, ali mi sve sto cujemo od drugih pohvatamo, pa koristimo....

Ako nemam neku pametnu za reci, pametno sutim...i mirna Bosna...

Recimo kod nas ima izraza "Neka dragi Allah podari lijepi dzennet" ili "Neka je vjeciti rahmet".....
  • 0

Slika

LOŠA SAM - dokazaću vam da mogu biti još gora! LAŽEM - pa šta!?Iskrenost me je uvijek koštala! TJERAM INAT - uvijek,jer prolazim u životu mnogo bolje! NE POPUŠTAM - nikada,tjeram svoje do kraja! BEZOBRAZNA SAM - za vas koji ne možete da podnesete istinu u lice! DRSKA - za one koji me ogovaraju! Ali za ljude koje volim ŽIVOT DAJEM !!! :)

#5 Amon Ra

Amon Ra

Humanae Libertas

• Članovi
  • 1071 Poruke
  • Spol:Muško

Objavljeno 29 January 2011 - 12:46

"moje iskreno saucesce" je naispravnije ako cemo pricati o nasem jeziku, a to sa rahmetom i dzenetom to nema veze sa jezikom vec sa religijom.. pa tako ne mozete ocekivati od ljudi koji su ateisti i sl. da koriste fraze kao "vjeciti rahmet" i sl.
Ako cemo pricati i o tim religiskim izrazima saucesca onda bi trebali reci "allah mu rahmetelje" ili tako nekako kako se je to vjekovima govorilo kod nas dok su svi ljudi bili vjernici.. ali danas je i tako sve prevrnuto na glavu pa i izraz saucesca :(
  • 0

Nece ovo djeco na dobro poci

jer sve ide unatrag, zivimo u plemenima k'o Apaci

a gde cemo djeco i ja i vi, nama srce kuca za sve njih

probudi me ovo je neki ruzan san,

sto manje dijete znas, to si manje nesretan

CUVAJTE BRATSVO I JEDINSTVO KAO ZENICU OKA SVOGA !

Slika

#6 Soloy

Soloy

Član

• Članovi
  • 63 Poruke
  • Ljubavni status:Slobodan/na

Objavljeno 29 January 2011 - 23:55

"moje iskreno saucesce" je naispravnije ako cemo pricati o nasem jeziku, a to sa rahmetom i dzenetom to nema veze sa jezikom vec sa religijom.. pa tako ne mozete ocekivati od ljudi koji su ateisti i sl. da koriste fraze kao "vjeciti rahmet" i sl.
Ako cemo pricati i o tim religiskim izrazima saucesca onda bi trebali reci "allah mu rahmetelje" ili tako nekako kako se je to vjekovima govorilo kod nas dok su svi ljudi bili vjernici.. ali danas je i tako sve prevrnuto na glavu pa i izraz saucesca :(

Pravilno saučešće u islamu je da onaj koji izražava saučešće kaže:
ina lillahi ve ina ilejhi radžiun--svi smo mi Božiji i svi ćemo se Bogu vratiti
A ožalošćeni odgovara: innallahe mea sabirin Bog je uz one koji se strpe.
Ovo je dakle pravilno.

Međutim kod nas se kaže: Primi moj rahmet..tj,primi moju milost
A ožalošeni kaže hvala hvala.

Ova tema je uređena od Soloy: 29 January 2011 - 23:56

• 0

#7 mrs_muhamedagić

mrs_muhamedagić

Šef

• Članovi
  • 215 Poruke
  • Interests:<3 Abdulkerim <3

Objavljeno 30 January 2011 - 14:12

Uvijek mi je bilo glupo kad musliman kaže RIP za nekog ko je umro.. :angry:
Skoro je mojoj poznanici umro svekar, ja sam joj rekla da smo svi Allahovi i Njemu se vraćamo.
Sreća pa nemam priliku te riječi izgovarati često ljudima, ali nikad ne bih rekla RIP ili primi moje saučešće..

Ova tema je uređena od mrs_muhamedagić: 30 January 2011 - 14:13

• 0
milka - moj način da ti ka

#8 Jiggy Bau

Jiggy Bau

Elb Foruma

• +PREMIUM MEMBER
  • 2208 Poruke
  • Ljubavni status:U vezi

Objavljeno 30 January 2011 - 14:35

Ja uvijek kazem "ina lilahi ve ina ilejhi radziun", jer se tako kaze kad neko umre, a i brete vise mi je to "cool" od RIP ili bilo cega drugog :D
  • 0
Humanitarianism is the expression of stupidity and cowardice.

#9 Amon Ra

Amon Ra

Humanae Libertas

• Članovi
  • 1071 Poruke

Objavljeno 30 January 2011 - 14:50

Ja uvijek kazem "ina lilahi ve ina ilejhi radziun", jer se tako kaze kad neko umre, a i brete vise mi je to "cool" od RIP ili bilo cega drugog :D

Svaka cast! Ako si vec religiozan onda koristi se ispravnim islamskim izrazom saucesca! Ali ne shvatam zasto bi vi meni npr. uzeli za zlo kada bi ja rekao da izrazavam svoje iskreno saucesce posto ja sa religijama nemam niti zelim da imam nista zajednicko!? Valjda onda imam prava da koristim nas vlastiti jezik i formulisem rijecima to sto zelim da kazem, umjesto da koristim arapski jezik i islamsko izrazavanje saucesca, iako niti znam sta trebam reci, niti znam sta to znaci, niti zelim da se tako izrazavam!?

I jos da dodam da nisam sam, ima dosta ljudi koji nisu vjernici tako da je ova tema cista glupost i treba pod kljuc, jer prozivati i ismijavati ljude jer koriste vlastiti jezik je smijesnije od onog sto ste htijeli postici ovom temom!
  • 2

Slika

#10 111111

111111

Član

• Članovi
  • 774 Poruke
  • Interests:You are Banned

Objavljeno 30 January 2011 - 16:00

RIP = pocivao u miru, nije nase muslimansko, ali sve vise i vise osoba koristi rijec RIP (npr. na facebooku vidim da se puno pise RIP)

A zasto nasi muslimani onda npr. umjesto da kazu merhaba, oni kazu dobar dan, ni to nije naski, hocemo ka evropi ? :)
  • 0

...... kada date gas razmislite koga imate i volite...150km/h nije vrijedno vase krvi po asfaltu .....

Pogledaj

Spoiler

#11 Orhideja

Orhideja

Stariji šef

• Članovi
  • 333 Poruke
  • Interests:Pisanje, citanje, folklor, zivotinje, meditacija, Rock n Roll ,tradicija, masaza,umjetnost, kultura, muzika, yoga, relaksacija :)

Objavljeno 30 January 2011 - 18:52

Inne lillahi ma ehaze, ve lehu ma eata, ve kullu
  • 0
[size="3"][font="Comic Sans MS"] Nikad olo

#12 Amon Ra

Amon Ra

Humanae Libertas

• Članovi
  • 1071 Poruke

Objavljeno 30 January 2011 - 18:57

[quote name='Orhideja' timestamp='1296409930' post='416906']
Inne lillahi ma ehaze, ve lehu ma eata, ve kullu
  • 1

Slika

#13 doktoraider

doktoraider

Talib

• +PREMIUM MEMBER
  • 3246 Poruke
  • Interests:اقْرَأْ

Objavljeno 31 January 2011 - 08:02

Svaka cast! Ako si vec religiozan onda koristi se ispravnim islamskim izrazom saucesca! Ali ne shvatam zasto bi vi meni npr. uzeli za zlo kada bi ja rekao da izrazavam svoje iskreno saucesce posto ja sa religijama nemam niti zelim da imam nista zajednicko!? Valjda onda imam prava da koristim nas vlastiti jezik i formulisem rijecima to sto zelim da kazem, umjesto da koristim arapski jezik i islamsko izrazavanje saucesca, iako niti znam sta trebam reci, niti znam sta to znaci, niti zelim da se tako izrazavam!?

I jos da dodam da nisam sam, ima dosta ljudi koji nisu vjernici tako da je ova tema cista glupost i treba pod kljuc, jer prozivati i ismijavati ljude jer koriste vlastiti jezik je smijesnije od onog sto ste htijeli postici ovom temom!

Ma ko te opet dira? - Stvarno su ti ljudi bezobrazni. Nemoj se ti "ni
  • 1
aaa

#14 ANWAR_AL_BUSNEVI

ANWAR_AL_BUSNEVI

Mala Legenda

• Članovi
  • 434 Poruke

Objavljeno 10 March 2011 - 12:22

Tačno je da prema islamskim propisima nema normativa za izrazavanje tazije-suče
  • 0
OD MASRIKA DO MAGRIBA, OD STAMBOLA PA DO RIMA NIGDJE NEMA OVE ZEMLJE.....AL NI NAS VAKI KAKI SMO

0 Korisnik(a) pregleda ovu Temu

0 Gosti i 0 Anonimnih korisnika