Rijeci pri smrtnom slucaju

14 posts in this topic

Posted · Report post

Da se vecina koristi rijecima poput moje saucesce i RIP to vidimo svakodnevno.

Ali koje su rijeci primjerene muslimanima da kazu drugima kad izrazavaju zalost nekome?
0

Posted · Report post

Ja ne govorim nek prime moje saucesce ni RIP,uvijek kazem neka je umrlom vjecni rahmet ili kad neko nekome umre kazem : primite moj rahmet, ja tako, ako je greska velika kad tako kazem recite kako cu ubuduce ;)
0

Posted · Report post

[quote name='selma90' timestamp='1296069097' post='416375']
Ja ne govorim nek prime moje saucesce ni RIP,uvijek kazem neka je umrlom vjecni rahmet ili kad neko nekome umre kazem : primite moj rahmet, ja tako, ako je greska velika kad tako kazem recite kako cu ubuduce ;)
[/quote]

Saucesce i RIP to nije kod nas nikako ja mislim ok da se govori jos gore kad cujem neka mu je ili joj je laka crna zemlja :S to kako znam ne koristi se nikako ... ja isto kao i selma kazem primite moj rahmet i bom neka je vjecni rahmet umrlom bar tako mi moji rekli i tetka i tako
0

Posted · Report post

Kad cujem "primi moje saucesce" radije bi da me neko oplete samarom, nego da mi to kaze....:(

Stvarno kod nas to nije fino za cuti, jer znamo da nije nas izraz, ali mi sve sto cujemo od drugih pohvatamo, pa koristimo....

Ako nemam neku pametnu za reci, pametno sutim...i mirna Bosna...

Recimo kod nas ima izraza "Neka dragi Allah podari lijepi dzennet" ili "Neka je vjeciti rahmet".....
0

Posted · Report post

"moje iskreno saucesce" je naispravnije ako cemo pricati o nasem jeziku, a to sa rahmetom i dzenetom to nema veze sa jezikom vec sa religijom.. pa tako ne mozete ocekivati od ljudi koji su ateisti i sl. da koriste fraze kao "vjeciti rahmet" i sl.
Ako cemo pricati i o tim religiskim izrazima saucesca onda bi trebali reci "allah mu rahmetelje" ili tako nekako kako se je to vjekovima govorilo kod nas dok su svi ljudi bili vjernici.. ali danas je i tako sve prevrnuto na glavu pa i izraz saucesca :(
0

Posted (edited) · Report post

[quote name='Skrgan' timestamp='1296301587' post='416751']
"moje iskreno saucesce" je naispravnije ako cemo pricati o nasem jeziku, a to sa rahmetom i dzenetom to nema veze sa jezikom vec sa religijom.. pa tako ne mozete ocekivati od ljudi koji su ateisti i sl. da koriste fraze kao "vjeciti rahmet" i sl.
Ako cemo pricati i o tim religiskim izrazima saucesca onda bi trebali reci "allah mu rahmetelje" ili tako nekako kako se je to vjekovima govorilo kod nas dok su svi ljudi bili vjernici.. ali danas je i tako sve prevrnuto na glavu pa i izraz saucesca :(
[/quote]

Pravilno saučešće u islamu je da onaj koji izražava saučešće kaže:
ina lillahi ve ina ilejhi radžiun--svi smo mi Božiji i svi ćemo se Bogu vratiti
A ožalošćeni odgovara: innallahe mea sabirin Bog je uz one koji se strpe.
Ovo je dakle pravilno.

Međutim kod nas se kaže: Primi moj rahmet..tj,primi moju milost
A ožalošeni kaže hvala hvala. Edited by Soloy
0

Posted (edited) · Report post

Uvijek mi je bilo glupo kad musliman kaže RIP za nekog ko je umro.. :angry:
Skoro je mojoj poznanici umro svekar, ja sam joj rekla da smo svi Allahovi i Njemu se vraćamo.
Sreća pa nemam priliku te riječi izgovarati često ljudima, ali nikad ne bih rekla RIP ili primi moje saučešće.. Edited by mrs_muhamedagić
0

Posted · Report post

Ja uvijek kazem "ina lilahi ve ina ilejhi radziun", jer se tako kaze kad neko umre, a i brete vise mi je to "cool" od RIP ili bilo cega drugog :D
0

Posted · Report post

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1296394557' post='416877']
Ja uvijek kazem "ina lilahi ve ina ilejhi radziun", jer se tako kaze kad neko umre, a i brete vise mi je to "cool" od RIP ili bilo cega drugog :D
[/quote]

Svaka cast! Ako si vec religiozan onda koristi se ispravnim islamskim izrazom saucesca! Ali ne shvatam zasto bi vi meni npr. uzeli za zlo kada bi ja rekao da izrazavam svoje iskreno saucesce posto ja sa religijama nemam niti zelim da imam nista zajednicko!? Valjda onda imam prava da koristim nas vlastiti jezik i formulisem rijecima to sto zelim da kazem, umjesto da koristim arapski jezik i islamsko izrazavanje saucesca, iako niti znam sta trebam reci, niti znam sta to znaci, niti zelim da se tako izrazavam!?

I jos da dodam da nisam sam, ima dosta ljudi koji nisu vjernici tako da je ova tema cista glupost i treba pod kljuc, jer prozivati i ismijavati ljude jer koriste vlastiti jezik je smijesnije od onog sto ste htijeli postici ovom temom!
2

Posted · Report post

RIP = pocivao u miru, nije nase muslimansko, ali sve vise i vise osoba koristi rijec RIP (npr. na facebooku vidim da se puno pise RIP)

A zasto nasi muslimani onda npr. umjesto da kazu merhaba, oni kazu dobar dan, ni to nije naski, hocemo ka evropi ? :)
0

Posted · Report post

Inne lillahi ma ehaze, ve lehu ma eata, ve kullu
0

Posted · Report post

[quote name='Orhideja' timestamp='1296409930' post='416906']
Inne lillahi ma ehaze, ve lehu ma eata, ve kullu
1

Posted · Report post

[quote name='Skrgan' timestamp='1296395455' post='416878']
Svaka cast! Ako si vec religiozan onda koristi se ispravnim islamskim izrazom saucesca! Ali ne shvatam zasto bi vi meni npr. uzeli za zlo kada bi ja rekao da izrazavam svoje iskreno saucesce posto ja sa religijama nemam niti zelim da imam nista zajednicko!? Valjda onda imam prava da koristim nas vlastiti jezik i formulisem rijecima to sto zelim da kazem, umjesto da koristim arapski jezik i islamsko izrazavanje saucesca, iako niti znam sta trebam reci, niti znam sta to znaci, niti zelim da se tako izrazavam!?

I jos da dodam da nisam sam, ima dosta ljudi koji nisu vjernici tako da je ova tema cista glupost i treba pod kljuc, jer prozivati i ismijavati ljude jer koriste vlastiti jezik je smijesnije od onog sto ste htijeli postici ovom temom!
[/quote]

Ma ko te opet dira? - Stvarno su ti ljudi bezobrazni. Nemoj se ti "ni
1

Posted · Report post

Tačno je da prema islamskim propisima nema normativa za izrazavanje tazije-suče
0