Jump to content
PacificHurricane

Android OS ( open source )

Recommended Posts

Google Android je prva otvorena open source mobilna platforma pokrenuta od strane Google Inc. i vođena od strane Open handset Alliance , grupe 47 tehnolo

velika prednost jer je open source. hiljade besplatnih aplikacija. prednost je i to sto se apps programiraju u javi, tj mozes programirati na bilo kojoj platformi.

a java mu je upravo i nedostatak, jer je zbog virtualne masine sporiji u odnosu na iphone.

sve u svemu, nisam do sada koristio smart telefone duzi period, al planiram kupiti neki android.

Koristim android 2.1 sad je na mojoj motoroli droid, i bez rijeci sam. Mogu naravno "root" uraditi da imam 2.2 ili cak ovaj novi Gingerbread ali cekam da mi sam dodje update posto tad gubim garanciju na njemu a to nebih zelio jer sta god se desi mogu dobiti novi. Vec sam bio postavio ponudu ovdje na "prodajem" da prodajem Motorolu Droid i Iphone 3gs, koristio sam se i ovim najnovijim HTC windowsmobile 7,sad je u cure mi ali bih i njega isto prodao posto se njoj nesvidja.
Tako da bih zelio samo cuti misljenje onih koji su ga koristili!!!!!!!!!!!!!
Uradio bih i video usporedjivanje ta tri telefona tj tri razlicite mobilne platforme ali mislim da bih uglavnom bio ismijan jer sam mozda slucajno neku rijec pogresno rekao ili negdje zastao pa se jos dvoumim oko toga jer nezelim da neki seljaci dobiju sansu glupirati se!!!

Apple nevolim jedino jer je taj brend napravljen da bude lijep, markiran i nista drugo. A i Android je sad vodeci na trzistu po prodaji. hocel ga uzdrmati windowsmobile to cemo znati tek poslije nove godine i ovih bozicni prodaja...
Brzinu i funkcije Iphone 4 vec su i Motorola, HTC, LG, Acer prestigli kako sa procesorom i brzinom, tako i sa ekranom, kamerom i bla bla. De shvatite da je taj mobitel sminka i ( fakat je lijep i cool ) nista drugo...
Moj 3gs je hackovan i moze bilo koja se aplikacija instalirati, a na androidu je sve uglavnom FREE . Na pocetku godine jeste Apple imao vise aplikacija ali i to je proslost!!!

Intelov "MeeGo" ( Linux-based open source mobile operating system ) ce mozda biti najbolji open source ali tek dolazi na ovoj novoj Nokiji x7 pa nema cak ni na Youtube-u toliko puno video o njemu, pa isto cekam sta ce biti???

2.2 je vec potukao iOS 4, a vec evo pustili su 2.3 u prodaju. I to nepricam ja nego web portali po svijetu...

[quote name='profac' timestamp='1291481750' post='409722']
velika prednost jer je open source. hiljade besplatnih aplikacija. prednost je i to sto se apps programiraju u javi, tj mozes programirati na bilo kojoj platformi.

a java mu je upravo i nedostatak, jer je zbog virtualne masine sporiji u odnosu na iphone.

sve u svemu, nisam do sada koristio smart telefone duzi period, al planiram kupiti neki android.
[/quote]

Hej ako si gdje na winterdienst-u mogu cekati pare i do marta :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin: dobices ga na kucnom pragu, uz to dobivas i besplatno lopatu ( imam ih viska pa neznam sta cu ) :ap: :ap: :ap:
A ozbiljno ako hos Iphone 3gs ili motorolu droid, dogovoricemo se eto npr u 1001nacht ko ljudi uz kafu i beljenje u plesacice :icon_cheesygrin:

[quote name='scooby-doo' timestamp='1291483732' post='409729']
Hej ako si gdje na winterdienst-u mogu cekati pare i do marta :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin: dobices ga na kucnom pragu, uz to dobivas i besplatno lopatu ( imam ih viska pa neznam sta cu ) :ap: :ap: :ap:
A ozbiljno ako hos Iphone 3gs ili motorolu droid, dogovoricemo se eto npr u 1001nacht ko ljudi uz kafu i beljenje u plesacice :icon_cheesygrin:
[/quote]

Haha, ne mozemo mi to pored plesacica nikako dogovoriti :D kolko ti je taj droid?

Slazem se sa vecinom ovoga sto si gore napisao, mada je i iPhone 4 prava masina, ne treba potcjenjivati. Prednost Androida je sto imas 20-30 razlicitih telefona, velicina, performansi i naravno cijena. Dok je iPhone samo jedan i jedna cijena, pa se ti prilagodi i kad ti nesto ne pase. Lakse je napraviti aplikaciju ako hoces sam da prckas.

Taj MeeGo ce biti dobar isto.

Uglavnom ovo je prica kao Windows vs. Linux, a svak ima svoje porednosti i nedostatke. Najgore bi bilo da je samo iOS ili Android, nebi insan imao izbora :)

Drug Selvedin iz partije :) ima onu nokiju N900 i taj neki linux ali nisam ja njemu nikad u oci htio reci da je to dobar OS :) sad ovo sto je Intel napravio za Nokiu valja cekati i uvjeriti se...
Naravno da je Iphone 4 telefoncina, to govori i sama cijena, 1200 eura u Saturnu otkljucan. Ali su ovi na androidu dosta raznovrsniji sto kazes.
Droid sam kupio na Seiersbergu, isto je otkljucan ( imam jos godinu garancije u handyboerse )
A to se nemoze ovako dogovoriti preko neta za cijenu, nekad sam ja dole po Bosni sverco telefone i moje je pravilo da prvo pitam koliko bi ti dao za tel, i sta god ti kazes ja onda kazem duplo :icon_cheesygrin: pa se onda nadjemo na pola :lol:
Ako ti pase takvo cjenkanje :)
Selma i Amra mi nisu vratile zvucnike jos od oni gledanja filmova, pa izgleda jednom cu put pod noge i tamo u dom morati navratiti, a ti pare cuvaj dok nedodjem :)

[quote name='scooby-doo' timestamp='1291485164' post='409732']
Drug Selvedin iz partije :) ima onu nokiju N900 i taj neki linux ali nisam ja njemu nikad u oci htio reci da je to dobar OS :) sad ovo sto je Intel napravio za Nokiu valja cekati i uvjeriti se...
Naravno da je Iphone 4 telefoncina, to govori i sama cijena, 1200 eura u Saturnu otkljucan. Ali su ovi na androidu dosta raznovrsniji sto kazes.
Droid sam kupio na Seiersbergu, isto je otkljucan ( imam jos godinu garancije u handyboerse )
A to se nemoze ovako dogovoriti preko neta za cijenu, nekad sam ja dole po Bosni sverco telefone i moje je pravilo da prvo pitam koliko bi ti dao za tel, i sta god ti kazes ja onda kazem duplo :icon_cheesygrin: pa se onda nadjemo na pola :lol:
Ako ti pase takvo cjenkanje :)
Selma i Amra mi nisu vratile zvucnike jos od oni gledanja filmova, pa izgleda jednom cu put pod noge i tamo u dom morati navratiti, a ti pare cuvaj dok nedodjem :)
[/quote]

U njega je Maemo, al taj novi MeeGo ce biti bolji.

Hvala tebi dostu, ja se tako ne cjenkam :D cekam produzenje ugovora sad u februaru, pa cu uzeti neki android a tebi danke :)

Imao sve verzije mobile OS-a,sad moram trpiti WM 6.5 ali prve prilike idem na Android i HTC stvarcicu koja bude top u ponudi, trenutno je to Desire, medjutim iPhone je prica za sebe i stvarno tel leti, ali ima i mana te necu se petljati tamo gdje mi je znanje malo, ali recimo neki pdf dokument ili word doc nije moguce copy paste, moram skinuti program pa preko wi-fi ubaciti preko dog programa a onda mogu citati taj dokument stim programom ili vec neki dr readerom, ko koristi mac onda i iphone je za njega, za evropsko trziste je android car a tek kad ojaca i rasiri se, Microsoft je pao i phone 7 ga nece spasiti iako izleda lijep i sigurno funkcionalan al vjerujem i bugovit kao i prijasenje verzije!!! Edited by PC_DoctorE

[quote name='PC_DoctorE ' timestamp='1291486761' post='409736']
Imao sve verzije mobile OS-a,sad moram trpiti WM 6.5 ali prve prilike idem na Android i HTC stvarcicu koja bude top u ponudi, trenutno je to Desire, medjutim iPhone je prica za sebe i stvarno tel leti, ali ima i mana te necu se petljati tamo gdje mi je znanje malo, ali recimo neki pdf dokument ili word doc nije moguce copy paste, moram skinuti program pa preko wi-fi ubaciti preko dog programa a onda mogu citati taj dokument stim programom ili vec neki dr readerom, ko koristi mac onda i iphone je za njega, za evropsko trziste je android car a tek kad ojaca i rasiri se, Microsoft je pao i phone 7 ga nece spasiti iako izleda lijep i sigurno funkcionalan al vjerujem i bugovit kao i prijasenje verzije!!!
[/quote]
Desire HD bilo bi preporucljivo, a za windowsmobile pa on je meni ovako za starije malo, naravno to mislim u smislu da je toliko jednostavan i funkcionalan da dosadi kroz sedmicu dvi. Sve je tu jedan windows ima, ikone su sve cetvrtaste i jedino mozes odrediti velicinu neke ikone. i ono fakat sve radi tip top ali j...a kad se svi grade i stavljaju samo svoje stvari. Npr na androidu Google i Youtube rade perfektno. windowsmobile ima cak i word, excel i super je. Iphone ubitacno preferira samo kompaktibilnost sa iMac-om ili iPad-om, ali mislim da je tu android za jednu stepenicu otisao vise jer ga mnoge IT firme koriste...

De ako ti ili neko drugi bude imao priliku isprobati novi Gingerbread nek odmah i obavezno pise, posto me zanimaju informacije iz prve ruke :)

[quote name='PC_DoctorE ' timestamp='1291486761' post='409736']
Imao sve verzije mobile OS-a,sad moram trpiti WM 6.5 ali prve prilike idem na Android i HTC stvarcicu koja bude top u ponudi, trenutno je to Desire, medjutim iPhone je prica za sebe i stvarno tel leti, ali ima i mana te necu se petljati tamo gdje mi je znanje malo, ali recimo neki pdf dokument ili word doc nije moguce copy paste, moram skinuti program pa preko wi-fi ubaciti preko dog programa a onda mogu citati taj dokument stim programom ili vec neki dr readerom, ko koristi mac onda i iphone je za njega, za evropsko trziste je android car a tek kad ojaca i rasiri se, Microsoft je pao i phone 7 ga nece spasiti iako izleda lijep i sigurno funkcionalan al vjerujem i bugovit kao i prijasenje verzije!!!
[/quote]

ja sam preko i tunesa lako ubacio dokumenat u svoj iphone ... ili te nisam dobro svatio ...

ja nisam mogao, mozda jer je veci dokument, radilo se od pdf skripti od 150 MB, ja nisam uspio...ima opcija ali mi je svejedno glupo, neznam sto jednostavno ne moze copy paste napraviti bilo sta, moras ubaciti u folder te taj folder sherovati i onda sync, ako ne pazis te otkacis taj folder npr videa on te pita da li zelis obrisati sadrzaj ako se preletis on ti obrise i sa iphone, to je od mene veliki minus, kad je u pitanju rad sa multimedijom i dokumentima!!!

kako je u bosni za mobilni internet? imajul kakvi paketi ili se racuna po MB?

Ovi pametni telefoni bez pravog interneta isti su kao i obicni telefoni..

paketima je to regulisano ...

al kafici su poceli imati svoj nezasticeni wireless ... tako da i netreba ici preko interneta od operatera kojeg koristis ...

[quote name='lucky' timestamp='1291564642' post='409862']

al kafici su poceli imati svoj nezasticeni wireless ... tako da i netreba ici preko interneta od operatera kojeg koristis ...
[/quote]
Ma probavao sam svoj tel kad dodjem dole za vikend ( msn, facebook ) i ubitacno je sporo. Cak sam morao otici u postu i sebi rucno ukucati postavke posto ( vjerovatno na androide, a mozda i ostale smartphone ) nije htjelo automatik, dobijem poruku da ce poslati instalaciju, i da je poslana ali ona u sredini najvaznija nije htjela doci... A u ovom jednom kaficu isto wlan bio je sporiji. Neznam jeli samo kod BHTelecom-a ali nisu oni za dole. Bez Browsera i Youtube-a, app Facebook, MSN sl. Moj tel je onda samo obicni telefon. Stoga sam se vratio na staru nokiju i mig33 koji jos uvjek ide perfektno :)

[quote name='lucky' timestamp='1291564642' post='409862']

[/quote]

kakve su cijene paketa?

Jeli imao ko priliku isprobati ovaj novi Symbian^3 na N8? Ne znam ima li ga na kojem drugom smart phoneu... Edited by 3rror

[quote name='profac' timestamp='1291573474' post='409884']
kakve su cijene paketa?
[/quote]
evo cjenovnika u prilogu od BH tlekoma ...

u svakom pretplatnickom paketu za telefon imas 10 MB ukljucenog saobracaja ...

[quote name='3rror' timestamp='1291573672' post='409889']
Jeli imao ko priliku isprobati ovaj novi Symbian^3 na N8? Ne znam ima li ga na kojem drugom smart phoneu...
[/quote]
Dodje jos na C7 i E7, ima fakat jos jedan na slici ali neznam koji je model i nigdje nemogu ni naci!!! E7 izgleda dobro, ali ni nje a ni N8 nema ovdje gdje ja zivim. Sef menadzmenta od Nokie je nesto priznavao oko kvarova na N8, ali se nije nista vise culo! Ja sam zadnju Nokiu imao X6 i jedvo jada sam prodao jednom turkisu za 180

[quote name='scooby-doo' timestamp='1291580965' post='409907']
Dodje jos na C7 i E7, ima fakat jos jedan na slici ali neznam koji je model i nigdje nemogu ni naci!!! E7 izgleda dobro, ali ni nje a ni N8 nema ovdje gdje ja zivim. Sef menadzmenta od Nokie je nesto priznavao oko kvarova na N8, ali se nije nista vise culo! Ja sam zadnju Nokiu imao X6 i jedvo jada sam prodao jednom turkisu za 180€, ono jes imala 16GB i super je isla muzika, ali ostale stvarcice :S bila mi je skroz prespora. Ali i mene zanima kakva je N8, i jel dobar multitouch na njoj, kakva je kamera od 8mp zadovoljaval itd??? Ali X7 ova nova ce izaci na MeeGo OS, znaci valjda im je symbian propao!!!
[/quote]
Kamera kod N8 je 12 Mpx, citao sam reviewe i pisu da se kamera cak istice i od ostalih 12mpx kamera na drugim mobitelima :) Cini mi se savrsena, video snimanje u HD 720p rezoluciji, 16GB prostora, trebala bi biti i brza sudeci po specifijakcijama i jako mi se svidja dizajn. Jedino mi je upitno kao sto kazes taj multitouch kako ce raditi, i kakav je novi Symbian...Mene sto se tice neka je i propao ali da bar bude na N8 pristojan i meni je ok s obzirom da je ovo smartphone s 12mpx kamerom. Edited by 3rror

[quote name='3rror' timestamp='1291735635' post='410178']
Kamera kod N8 je 12 Mpx, citao sam reviewe i pisu da se kamera cak istice i od ostalih 12mpx kamera na drugim mobitelima :) Cini mi se savrsena, video snimanje u HD 720p rezoluciji, 16GB prostora, trebala bi biti i brza sudeci po specifijakcijama i jako mi se svidja dizajn. Jedino mi je upitno kao sto kazes taj multitouch kako ce raditi, i kakav je novi Symbian...Mene sto se tice neka je i propao ali da bar bude na N8 pristojan i meni je ok s obzirom da je ovo smartphone s 12mpx kamerom.
[/quote]
Ma pogrijese i najbolji, kad toliko te tehnologije ima da narod poboravi :) A super onda kad je dobra cam, jer znam problem sa SonyE i X10 gdje kamera toliko bljak neznam, a na starijem modelu Satio pravo je ozbiljan konkurent mojoj Alphi i svi hvale Satio zbog toga. Usput ako ko bude makar i pogled bacio uzivo na Anzu ( X12 ) de bogati nek se javi sa comment-om jer sam ja nekad bio veliki fan SonyEricsson korporacije, ali ovi OS dosli na snagu pa dok se prilagode malo valjda ce i tu biti bujruma za nahraniti makar oci :)

[quote name='3rror' timestamp='1291573672' post='409889']
Jeli imao ko priliku isprobati ovaj novi Symbian^3 na N8? Ne znam ima li ga na kojem drugom smart phoneu...
[/quote]
Dosla mi je C7 u ruke i symbian3 :icon_cheesygrin:
Odma da velim da je nista prema androidu. I dalje se mora sa strane vuci prstom kad hos neke stvari pregledavati u padajucem Meni-u, sam uredjaj je onako ok, ali i dalje me nervira ona crvena tackica koja zacrveni i moras cekati da nesto otvori :) isto haman sve ko u predhodnim verzijama ( X6, C6 ) ili sam se navikao vec na na ovaj svoj tel, ali nije mi prakticno ni po pitanju Browsera. One njihove OVI-Maps i Shop i to im je beton :)

problem kod androida je da firme npr. motorola, samsung, htc, itd. su tako spori sto se tice updatea kad svak ima neki svoj interfejs npr motoblur kod motorole, htc sense kod htc tako da se uvjek ostaje na staroj verziji. znaci sigurnost telefona nije dobra. pitanje je uvijek hoce li biti ikako novi update za telefon ili ne. ako se zeli update redovan treba onda uzeti onaj od googlea nexus one ili nexus s. onda drugo onaj android market je pretrpan smecom. imao sam priliku koristiti nexus one i htc desire hd i mogu reci da su skroz daleko iza ios-a. ako hocu da podesim neku obicnu funkciju moram i 10 neki menia uci i traziti po nekoliko minuta da dodjem do njih. onda aplikacije kao sto je npr mail ne podrzava push notifikacije osim na exchange mailovima. treba odmah snimati neki drugi mail program preko marketa. onda sto mi se ne svidja je to sto za svaku sitnicu treba gmail account.

android je inace dobar os, bolji nego winmobile 7 ali nije ko ios. ios je do sad naj napredniji mobilni operating sistem i sa svakom novom verzijom postaje bolji i razvijeniji.

poz

Merhaba

evo da se i ja malo javim evo zapocecu sa svojim mobitelom HTC android na njemu jako super telefon puno dobrih aplikacija a sto je jako bitno mnoge se neplacaju. Moj satari koristi iphone nemoguce od moguceg telefon koje funkcije i aplikacije ima svaka cast samo veliki minus sve se placa moras imat kreditnu kartu da bi kupio aplikaciju. Koristio sam i N8 kamere dostu nema bolje alstari moj sto je telefon spor poseri ga nama jebla te nokija i njihov synbianneznam nija kako se zove talefon je ziva katastrofa

[quote name='makcode' timestamp='1292796964' post='412181']
problem kod androida je da firme npr. motorola, samsung, htc, itd. su tako spori sto se tice updatea kad svak ima neki svoj interfejs npr motoblur kod motorole, htc sense kod htc tako da se uvjek ostaje na staroj verziji. znaci sigurnost telefona nije dobra. pitanje je uvijek hoce li biti ikako novi update za telefon ili ne. ako se zeli update redovan treba onda uzeti onaj od googlea nexus one ili nexus s. onda drugo onaj android market je pretrpan smecom. imao sam priliku koristiti nexus one i htc desire hd i mogu reci da su skroz daleko iza ios-a. ako hocu da podesim neku obicnu funkciju moram i 10 neki menia uci i traziti po nekoliko minuta da dodjem do njih. onda aplikacije kao sto je npr mail ne podrzava push notifikacije osim na exchange mailovima. treba odmah snimati neki drugi mail program preko marketa. onda sto mi se ne svidja je to sto za svaku sitnicu treba gmail account.
android je inace dobar os, bolji nego winmobile 7 ali nije ko ios. ios je do sad naj napredniji mobilni operating sistem i sa svakom novom verzijom postaje bolji i razvijeniji.
poz
[/quote]
Problem nije kod update-a jer to ide bez problema, jedino je problem kod nadogradnje na noviji OS jer kao u mom slucaju motorola nije platila za moju verziju da posalju Froyo iako je najavljivala. Tako da sam ostao na staroj 2.1 ako cemo ici normalnim putem kao sto ovaj rece android ima besplatne aplikacije, i plus tek od pocetka ove godine je u igri i trci i imao je pola manje vremena nego iOS i relativno prema ocjenama je tu kao Apple.
To sto se google stiti svojim gmailom isto je kao sto je iPhone jedino kompaktibilan sa svojim iMac-om ili iPad-om, tako da ja android direkt spajam na bilo koji comp i prebacivam bilo sta kao na neku memory ili mogu preko tih aplikacija "pretrpanim smecem" sto kazes skidati bilo koju mp3 besplatno, video i sl. Jes da na ovaj drugi nacin iPhone mogu otkljucati da mi je sve besplatno ali tako i mogu root-ovati android pa da imam najnoviju verziju, tako da i tu su isto onako na vagi.

Realno rekao bih da je sad u decembru sve do vlastitog ukusa, iako cu ja u mrkle sate ponoci reci da je android bolji :icon_cheesygrin:
kako ce se pokazi novije verzije slijedi odmah nakon reklama, ostanite sa nama
vasa OS televizija :lol:
  • Upvote 1