Jump to content
Sign in to follow this  
tomahawk

Protivdiverzantski vod "Munja"

Recommended Posts

Blizi se April,mjesec koji obiluje događajima iz blize proslosti,počeci otpora i organizovanja odbrane od četničkog agresora.Mnogi znani i neznani heroji krajine ponudiše na raspolaganje svoju mladost,živote i dijelove tijela sa samo jednim ciljem:Zastititi sebe i svoje najmiliji od najcrnjeg scenarija koji ljudski um moze isplanirati a to je nestanak jednog naroda,ubistvo i progon sa zemlje na kojoj zive generacijama.

Mozda neki ne znaju da je jedna jedinica tadasnje teritorijalne odbrane (TO) odigrala jednu od presudnih uloga u samim počecima rata.

PROTIVDIVERZANTSKI VOD MUNJA-Ratni put

Jedinica je osnovana 04.04.1992 godine u Cazinu,a sačinjavali su je odabrani momci sa teritorija cijele naše opštine koji su u JNA prošli izviđačko diverzantsku obuku.
Zbog njene specifične namjene raspon godina u jedinici je bio od 18 do 30.
Prvi komandir PDV-a je bio major Esad Basagic pod čijom komandom jedinica ulazi u prva borbena dejstva 19 aprila u Bosanskoj Krupi.
Nakon uspostavljanja fronta na Grmusko Srbljanskom plato jedinica prelazi u zonu odgovornosti TO Cazin.
Zbog potrebe za kadrovima TO Cazin povlači majora Esada Bašagića na drugu dužnost dok je za komandira PDV-a postavljen Poručnik Faruk Sivić Dugi.
U avgustu 1992 naredbom komadanta TO okruga Bihać na čelo jedinice dolazi vodnik diverzant Esnaf Rekić.
U sadejstvu sa dugim jedinicama (Ključko-Sanskom i UNPROFOR vodom) PDV 15.septembra izvodi akciju na Grmuško Srbljanskom Platou nazvanu po mjestu "Trnjak". O snazi udara govori i to da je četnički agresor pozvao u pomoć i avione sa aerodroma u Banja Luci da bi zaustavili akciju.
U istoj akciji PDV trpi prve gubitke u ljudstvu, četiri poginula pripadnika i više teže i lakše ranjenih boraca.
U akciji trnjak su poginuli Mujić Mersudin Braco po kojem je kasnije nazvana ulica na Klisi.
Dedić Jasmin koji je prvi od kasnije poginula tri brata.
Ljubijankić Jusuf Šaćkin
Čizmić Senad Seno
I pored gubitaka jedinica PDV nastavlja sa borbenim dejstvima na platou sve do 06.11.1992 godine kada naredbom komande ulazi u sastav Odreda za specijalna dejstva čiji je komadant Senad Šarganović Šargan.Komandir jedinice Rekić Esnaf postavljen je za zamjenika komadanta odreda a komandu nad jedinicom preuzimaju Topić Amir Deba kao komandir i Toromanović Aladin zamjenik.
Kao elitni vod odreda za specijalna dejstva jedinica prolazi sva teža ratista u zoni odgovornosti 5.Korpusa.Tako je učestvovala u slamanju najjačih neprijateljskih ofanziva kao sto su ofanzive u Bosanskoj Bojni,Bužimu,Kedića Glavici,Ćorkovača,Vrnograč,Februarska ofanziva i mnoge druge.
Nakon taktičkog jačanja Petog Korpusa PDV učestvuje u zauzimanju Pećigrada,Orašca,Kulen Vakufa,Bosanskog Petrovca,Ključa i Sanskog Mosta gdje netreba zaboraviti spomenuti razbijanje Arkanovih Tigrova.
Na žalost mnogi od heroja nisu danas zivi,Na Grabežu su život izgubili Asmir Suljić i Mujadžić Senad Pinki.U kasnijim dejstvima zivot za slobodu su dali Osmanagić Ibro-Frgo i Kličić Senad Mićo.
Prilikom izvlačenja ranjenog druga Toromanović Aladina Štricle nesebično je život dao Osmanagić Hase jedna od najboljih duša koje je ovaj svijet vidio...
Mnogi od pripadnika PDV-a su danas teški invalidi kao komandir Amir Topić Deba,Džaferović Sead Đuka,Toromanović Aladin Štricla,Čizmić Šefik,Prošić Šefik,Lipović Mirsad i mnogi drugi.
Pripadnici protivdiverzantskog voda su mnogo puta pismeno pohvaljivani od komande korpusa a četvorica od njih su nosioci najvišeg ratnog priznanja značke
Zlatni Ljiljan a to su:Rekić Esnaf (posthumno,poginuo na Lohovskim Brdima), Čizmić Šefik,Amir Topić Deba i Esad Bašagić.

Po završetku rata voljom Allaha na ahiret su preselili Sivić Faruk Dugi, Mulalić Emir Jamar, Selimović Ismet Ićo i Dedić Tofik Škoro.
Svima njima neka je vječni Rahmet i lijepi Džennet.

Prezivjeli pripadnici jedinice PDV se i danas okupljaju jednom u godini na dan osnivanja.

Neka mi oproste ako sam nekog u pisanju teksta zaboravio spomenuti.
  • Upvote 3

svaka cast na temi druze ...

o ovim ljudima treba pisati da se nezaboravi njihov nesebicni doprinos u stvaranju nase Bosne i Hercegovine ...

Zaboravio sam spomenuti da je Mujić Mersudin Braco zivot izgubio trčeći kroz minsko polje da bi ukazao prvu pomoć ranjenom drugu.Čizmić Senad također je pokusavao pod vatrom izvući prijatelja,i pritom ga je pogodio snajper.
Ima li neka ljudska veličina da se sa ovim primjerima moze usporediti.
  • Upvote 2

ja trazio po internetu njihov amblem da stavim ovdje al jos nisam uspio naci ...

tomahawk potrazi i ti a i ja cu se obratiti nekim od pripadnika PDV Munja da mi uslikaju amblem ...

Autor amblema rahmetli Mujić Mersudin Braco.

[img]http://www4.slikomat.com/10/0323/wex-pdv.jpg[/img]

[quote name='tomahawk' date='23 March 2010 - 16:34 ' timestamp='1269354861' post='366618']

Dedić Jasmin koji je prvi od kasnije poginula tri brata.

[/quote]

Rahmet svima. Braca Dedic su zasluzila da se ulica po njima zove.

cestitek PDVu munja za sve sto su dobro ucinili

poginulima u ratu da se dragi Bog smiluje i nagradi ih

ranjenima sto manje bolova u zivotu a kolko znam samo ih je par ostalo da nisu nijedno njima zelim dug i sretan zivot

rahmet dusi svim izginulima,a vama cestitke koji i danas mislite o njima.isti vod PDV-T.O-KAKANJ imali smo sa osnivanjem martu 92.gde sam jedan od prvi ucesnika bio.

Nisam siguran 100% da li se radi o toj akciji iz septembra 1992. na Trnjaku, ali tu je i moj dajdza poginuo (Kapić Samir, koliko znam, bio je pripadnik UNPROFOR voda.). Kako su pricali oni koji su prezivjeli, poginuo je dok se i sam ranjen vracao po drugog tesko ranjenog suborca koji se (cini mi se) prezivao

[quote name='ne_znam_ko_sam' date='26 March 2010 - 22:14 ' timestamp='1269638091' post='367217']
Nisam siguran 100% da li se radi o toj akciji iz septembra 1992. na Trnjaku, ali tu je i moj dajdza poginuo (Kapić Samir, koliko znam, bio je pripadnik UNPROFOR voda.). Kako su pricali oni koji su prezivjeli, poginuo je dok se i sam ranjen vracao po drugog tesko ranjenog suborca koji se (cini mi se) [b]prezivao

[quote name='ne_znam_ko_sam' date='26 March 2010 - 23:14 ' timestamp='1269638091' post='367217']
Nisam siguran 100% da li se radi o toj akciji iz septembra 1992. na Trnjaku, ali tu je i moj dajdza poginuo (Kapić Samir, koliko znam, bio je pripadnik UNPROFOR voda.). Kako su pricali oni koji su prezivjeli, poginuo je dok se i sam ranjen vracao po drugog tesko ranjenog suborca koji se (cini mi se) prezivao

Osmanagic Ibro je takodjer dobitnik Zlatnog ljiljana, a niste to naveli pa da se nadovezem :)