Pusenje i posljedice pusenja - Zdravlje - Cazin.NET Forum

Skok do sadržaja

Slika

Pusenje i posljedice pusenja

• Please log in to reply
33 odgovora na ovoj temi

#1 SEMRA

SEMRA

Stariji šef

• Članovi
  • 356 Poruke
  • Spol:Žensko
  • Interests:prijateljstvo
  • Ljubavni status:U vezi

Objavljeno 04 December 2009 - 09:27

evo posto sam vidjela da ima tema trudnice i cigarete pa se sjeti da otvorim ja temu pusenje i posljedice pusenja...
Pušenje je način konzumiranja duhana uzimanog u obliku cigara (umotanih u duhanov list), cigareta (malenih cigara umotanih u papir), cigarilosa, i pomoću lule. Drugi oblik konzumacije duhana je žvakanje i šmrkanje. Kako duhan sadržava u sebi otrovne alkaloide, kao što je nikotin a prilikom pušenja se stvara i katran, nerazrijeđeni beznikotinski kondenzat dima, pušenje je opasna navika za zdravlje ljudi jer štetno djeluje na krvožilni sustav i pluća. Kada pušači puše, oni također štete ljudima oko sebe, što se naziva pasivno pušenje. Također, pasivni pušači udišu i dim koji je nefiltriran pa udišu i više dima nego pušač.Prvi podaci o pušenju zapisani su u dnevniku Kristofora Kolumba 6. studenoga 1492. godine gdje je opisano kako Indijanci motaju list duhana i pale ga s jedne strane, a s druge uvlače dim u pluća te ga potom izdišu. Prvi pušači u Europi su Kolumbovi mornari, a Španjolci prvi Europljani koji 1595. godine uzgajaju duhan u svojim prekomorskim kolonijama te ga uvoze u Europu pod imenom Ťtobaccoť. U razdoblju od 1600. - 1700. godine, pušenje se proširilo Europom.[1]
Posljedice pušenja na organizam
Pušenje je glavni rizični čimbenik za razvoj raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega, mokraćnoga mjehura, gušterače, a i rak vrata maternice i neki oblici leukemije češći su u osoba koje puše.[2] Pritom je sasvim svejedno je li riječ o aktivnom ili pasivnom pušaču. [3] U bolesnika s astmom pasivno pušenje izaziva nelagodu, pa i izravno astmatični napad, a kod dojenčadi i male djece dovodi do učestalijeg bronhitisa, upale pluća, astme, drugih bolesti dišnog sustava i smanjene plućne funkcije te akutne i kronične upale srednjeg uha. Sindrom iznenadne smrti dojenčadi također je češći u dojenčadi izložene duhanskom dimu.
Cigareta (fr. cigarette - mala cigara) je proizvod koji se pravi od prethodno prerađenih (prečišćenih) i konačno isječenih listova duhana, koji su čvrsto umotani u papirni valjak (obično manji od 120 mm u dužini i 10 mm u širini). Cigarete se koriste za pušenje, aktivnost koju upražnjavaju uživatelji duhana tj. pušači. Danas su zbog politike pooštravanja zakona o pušenju u mnogim zemljama na snazi propisi protiv mnogih vidova reklamiranja cigareta. Također, proizvođači cigareta obavezni su na svojim proizvodima vidno istaknuti upozorenje o štetnosti pušenja po zdravlje.
Cigarete se razlikuju od cigara po tome što su manje, i prave se od prerađenih listova duhana i omota od bijelog papira.
Tvari koje proizvođači cigareta dodaju duhanu
Duhanu se dodaju mnoge tvari kako bi se pojačalo djelovanje nikotina i na taj način povećalo potencijal ovisnosti.

Velik broj aditiva služi prema izjavama duhanskih tvrtki za poboljšanje okusa, je konzerviranje, za vlažnost, za poboljšanje izgaranja i povezanost sastojka.[1].
amonijev klorid (pojačavaju djelovanje nikotina)
šećeri i glikol karamelliziraju zajedno s amoniakom i utječu na okus
mentol
razni spojevi glikola
šelak kao ljepilo
gospino bilje
kava
čaj
kakao da bi ublažili djelovanje dima
dekstrin
melasa
škrob
  • 0
♥♥Save Energy ,Don't talk to me!♥♥
♥♥Ne RaDi OnO

#2 SEMRA

SEMRA

Stariji šef

• Članovi
  • 356 Poruke
  • Interests:prijateljstvo

Objavljeno 04 December 2009 - 09:30

E-cigareta
E-cigareta je elektronski sklop zamišljen kao zamjena za klasičnu cigaretu.
Osim naziva e-cigareta često se koriste: elektronska cigareta, elektronička cigareta, eCigareta ili električna cigareta. Prvu e-cigaretu 2004. godine dizajnirao je i patentirao Lik Hun - korporacija Ruyan iz Kine.
E-cigareta predstavlja zdraviju alternativu pušenju. Zdravija je zbog toga što ne sadrži u sebi više od 4.000 kemijskih sastojaka kao klasična cigareta. Sadrži samo tekućinu s nikotinom. Dim koji oslobađa je u svojoj biti vodena para obogaćena nikotinom. Zbog toga što nisu štetne, u večini zemalja Europske Unije i SAD-u, e-cigarete su dozvoljene za pušenje na mjestima gdje postoji zabrana pušenja klasičnih cigareta. Uz to što prva istraživanja pokazuju da e-cigarete nisu štetne za zdravlje, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da su ta istraživanja još uvijek nedostatna i da je prerano za takav zaključak.E-cigarete se sastoje iz 3 osnovna dijela: baterije, elektronskog raspršivača i nikotinskog punjenja. Baterije su uglavnom litij-ionske, punjive s LED lampicom na vrhu koja imitira žar. Elektronski raspršivač zadužen je za kontrolu rada uređaja i oslobađanje pare obogaćene nikotinom prilikom uvlačenja. Nikotinsko punjenje služi kao spremnik tekućine s nikotinom, te se mijenja kada se potroši. Jedno nikotinsko punjenje traje kao 8–50 klasičnih cigareta, ovisno o proizvođaču i navikama pušenja. E-cigareta se automatski aktivira prilikom uvlačenja, te sa nakon uvlačenja i sama deaktivira.
  • 0
♥♥Save Energy ,Don't talk to me!♥♥
♥♥Ne RaDi OnO

#3 x-men

x-men

odabi bolan

• +VIP MEMBER
  • 9377 Poruke
  • Spol:Muško
  • Interests:radoznal brete
  • Ljubavni status:Neću da kažem

Objavljeno 04 December 2009 - 17:37

ma nema to dok u glavi neregistrujes da moras prestat dzaba svi lijekovi...
  • 0
zivot se zivi zivot se ne uci

#4 _Sany_

_Sany_

...bućavo...

• ModMod Team
  • 1274 Poruke
  • Ljubavni status:Vjenčani

Objavljeno 05 December 2009 - 20:42

poznajem dosta naroda koji je uvjek govorio da nemoze prestati pusiti.
fakat cigaretu il nesto slicno nikad nisam stavila u usta pa i neznam kako je, al uvjerila sam se, da se moze prestati, jer taj narod koji je godinama govorio da nemoze prestati tek tako, ostavio je cigaretu. doslo mu u glavu, moram prestati pusiti, i vise ni jednu cigaretu zapalio nije a govorio je uvjek nemogu...
  • 0

Dobro je kad u zivotu
za nesto se boris, rukama stvoris
dobro je kad u zivotu
nekoga volis, neko te voli

Dobro je kad u zivotu
neko te sluti ti nekoga slutis
ali je nabolje kad u zivotu imas nekog
s kim mozes ovako da sutis

#5 Omercevka_

Omercevka_

..minkic..

• +PREMIUM MEMBER
  • 614 Poruke

Objavljeno 16 January 2010 - 19:15

Svako od nas zna kako je to stetno, i mislim da niko nikome ne treba da govori ajde prstani..

Ima ljudi, pa lako ostave cigare, a nekima treba godina.. nije svako isti.. :)

• 0
[size="6"][size="6"][size="1"][left][size="3"][font="Arial"][size="3"][font="Arial"][size="3"][font="Arial"][size="3"][size="4"]σтяσν ѕє кяιנє υ мαℓιм вσ

#6 security

security

Velika Legenda

• Članovi
  • 706 Poruke

Objavljeno 17 January 2010 - 12:00

Ja sam donedavno pu
  • 0
Slika

#7 vibe

vibe

Velika Legenda

• Članovi
  • 782 Poruke
  • Interests:we seen that !

Objavljeno 01 February 2010 - 21:10

hm,,,protivnik sam pusenja,nikad necu pusiti,drzim se toga,i ne privlaci me to,cak sto vise gadi mi se miris taj,pogotovo kod osoba koje ne drze do sebe,pa kad ti pridje a miris te udari,dodje ti slabo,a kod cura pogotovo,kad vidim curu da ide cestom i pusi ,da je najljepsa na svijetu dzaba joj sve to,to sve muskarce odbija bar ja mislim tako....pozzz :rolleyes:
  • 0
[center]When you left, I lost a part of me, It's still so hard to believe, come back baby please come back, cause we belong together. I&A

#8 imola

imola

alomi

• +PREMIUM MEMBER
  • 2104 Poruke
  • Interests:dva sina,lopta i

Objavljeno 01 February 2010 - 22:29

Ja sam donedavno pušio, ali hvala Bogu na nicorettama, život su mi promijenile i sada ne mogu zamisliti cigar. Slike uništenih pluća, pa i natpisi da pušenje uzrokuje rak ne mogu utjecati na pušača jer je za njega bezvezno upozorenje. I sam znam da sam govorio kad doktori svi puše, što bi meni bilo štetno :icon_eek:

Pa kako su ti pomogle te nikorete, daj malo pojasni
  • 0
KO ĆE OVAKO DO PENZIJE...UZ OVAKAV KAPITALIZAM

#9 ne_znam_ko_sam

ne_znam_ko_sam

Konobar foruma

• +PREMIUM MEMBER
  • 2182 Poruke
  • Interests:...

Objavljeno 12 February 2010 - 10:08

Ja moram priznati da su meni cigare pomagale u borbi sa astmom. Imao sam problema navece nisam mogao do zraka da dodjem i kad zapalim, dim uvucem i on povuce zrak u pluca jer je dosta tezi od cistog zraka i malo "na silu" prodire u pluca. To mi je XX puta pomoglo i dosta sam im na tome zahvalan. No problem je bio kasnije kada sam poceo da redovno pusim jer sam se "navukao" na cigare i spao bio na 53 kg. I malo po malo vidio da ne valja i rekao DOSTA i stao. Pusio sam i do 3 kutije dnevno. I moram reci da svak moze prestati ako to zeli. I moze prestati samo na nacin da kaze DOSTA. A ono postepeno smanjivanje rijeeetko upali..
  • 0
imam jednu zelju da ti kupim haljinu bijelu ja da budem u crnom odijelu... :D imam jednu zelju da ti skinem haljinu bijelu da te ljubim po cijelom tijelu aaa imam jednu zelju :D

Ljubav je ne

#10 VIZIOS

VIZIOS

Elb Foruma

• +PREMIUM MEMBER
  • 2944 Poruke
  • Interests:Investicije, automobilizem, motociklizem, nautika, tehnologije i

Objavljeno 12 February 2010 - 11:31

Ja neznam jel tko gledo ovaj film?

http://www.imdb.com/title/tt0427944/
  • 0
potpis uredjen od strane administracije

#11 lucy in the skies

lucy in the skies

Majstor

• Članovi
  • 162 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 10:11

Htjedoh novu temu otvoriti, ali bila sam fina pa prvo pretrazila :D Iako ova tema ima naslov pusenje i posljedice, mene zanima kako prestati, ali nisam htjela novu otvarati.
Ja pokusavam prestati svako malo, i mogu izdrzati neke period bez cigareta, taman da odmorim pluca, ali kad mi opet dodje, zapalim je sa merakom.
Ko je prestao pusiti, neka kaze kako, ali ne sa onim flasterima i nicoretama zvakama...
Ima li vas jos ko ja, da biste htjeli, a ne meRete?
Jednostavno znam da je stetno, i kazem jucer prijateljici, vise ruznog od njih imas nego finog, a opet pusis.
I jos jedno pitanje, kako ste poceli pusiti?
  • 0
with diamonds :)

#12 Ciklama

Ciklama

Teta Ciklama

• +PREMIUM MEMBER
  • 2216 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 11:50

Khm ... :D

Srednju sam završila a ponekad sam znala uzeti cigaretu sa društvom, svi zapale, dim oko nas onda i ja, ali to je bilo neovisno. Onda je došlo izbjeglištvo, i svi oko mene su pušili, jutro, podne, noć ... nisam mogla da ih gnjavim i sviju natjerati da prestanu, pa sam polagano uz njih ja počela sve više pušiti. :( Mogu biti po cijeli dan dok radim, obaveze i sl. da ne zapalim, ali dok sjednem s društvom ili kahva, onda ide i cigareta. Npr. uz Ramazan, ne idem odmah zapaliti kad se omrsim, prvo papati, pa tek onda kahva, i ima tih još situacija koje nisu baš u skladu sa pravim pušačima, ali opet su cigare tu, nekad manje nekad više, ovisi i o okolnostima, a nikad nisam ni pomislila da ih ostavim skroz, tako da ne znam ni kako bi mi to išlo. :(

• 0

- 11.07.2014. godine - moj prvi ban na jednom Forumu -

#13 Zelka

Zelka

Nicinca

• +PREMIUM MEMBER
  • 1634 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 12:45

nikad probala to mi je ama bas fuj navika em smrdi em ubijas sebe i okolinu sebe ... a nema mi gore nego kad je zensko trudno i nece da prekine pusit to mi je bljek ... nego moj otac je pusio 4 kutije cigara dnevno dok nije zavrsio u komi i akutnim otkazom pluca bas zbog pusenja i bom isto je uvijek govorio ne moze prekinit i tako dalje bome kako moze cim je doktor reko da se mora prekinut prekino je. Sto kaze x men samo treba to shvatit da se mora prekinut
  • 0

Enej & Nirvana & Amon

#14 denoM

denoM

Shoshin

• +PREMIUM MEMBER
  • 1606 Poruke
  • Interests:Knjizevnost
  • Ljubavni status:Slobodan/na

Objavljeno 22 July 2011 - 15:51

Ko je prestao pusiti, neka kaze kako, ali ne sa onim flasterima i nicoretama zvakama...
Ima li vas jos ko ja, da biste htjeli, a ne meRete?
Jednostavno znam da je stetno, i kazem jucer prijateljici, vise ruznog od njih imas nego finog, a opet pusis.
I jos jedno pitanje, kako ste poceli pusiti?

Poceo pusiti kada sam krenuo u srednju skolu, i tako 4-5 godina.
Onda jednog dana samo rekao "necu vise pusiti", bacio kutiju i zadnji cigar u njoj .... i od tog dana ne pusim.Ima otprilike 2 godine.

Prije toga sam "pokusao" prestati pusiti dosta puta, ali nije uspjevalo, ali sad znam da se zapravo nisam dovoljno potrudio.
Kada nesto stvarno hoces, onda ces to i uspjeti .... :)

Ova tema je uređena od denoM: 22 July 2011 - 15:52

• 1

humpao5.gif
Do not speak - unless it improves on silence

#15 _Ne_VoLiM_jAnUaR_

_Ne_VoLiM_jAnUaR_

ponosni SLATINJANIN

• +Urednici cazin.net
  • 954 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 16:18

ja nisam nikad ni probao prestati,,al mislim da ce doci i taj dan kad hocu,,jos sam tako reci disciplovan pusac,,kutija mi moze biti otprilike dan i pol pa mislim da je to jos ok,,heh
  • 0

"Everything a man can dream.....
...the others can make it real."

#16 Malina

Malina

Ona koja je našla malog princa

• Članovi
  • 1578 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 16:19

Baš tako,može se samo kad se to zaista želi.Volja je tu ključni faktor.
Ja sam počela u srednjoj,i dan danas ne ispuštam cigar iz ruke,jer ne razmišljam da prestanem.Rekla sam da prestajem pušiti onog dana kad mi doktor kaže: čestitam postati ćeš mama. :) A dok to ne dođe,ne odričem se svog poroka. :D
JEdnom sam fol prestala na mjesec dana,dok je sestra na raspustu bila kod tetke,čim se ona vratila,ja propušila opet. :D
  • 0
" Treba da izdrzim dvije-tri gusjenice ako zelim upoznati leptire. Kazu da su leptiri divni. Ako ne oni, tko bi me drugi posjetio? Ti ćes biti daleko. Sto se tiče velikih zivotinja, njih se ne bojim. Imam ja svoje kandze". I naivno pokaza svoje 4 bodlje...a zatim doda: "Ne skanjuj se toliko, to me razdrazuje. Odlučio si da odes. Pa idi!" Jer cvijet nije htio da ga mali princ vidi kako plače. Bio je to PONOSAN cvijet...

#17 x-men

x-men

odabi bolan

• +VIP MEMBER
  • 9377 Poruke
  • Interests:radoznal brete

Objavljeno 22 July 2011 - 20:15

kako se ima volja za poceti tako ima se volja i za prestati,sve je to navika,ja srecom nemam tu naviku niti me sta privlaci na duhan i cigarete,antipusac..
  • 0
zivot se zivi zivot se ne uci

#18 grga

grga

Hobbit Foruma

• +PREMIUM MEMBER
  • 1539 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 20:22

Ja sam pušio više od 30 godina i prestao pušiti prije skoro 2 godine..
Pokušavao sam bezbroj puta:flasteri,bombone,postepeno smanivanje i sve bez uspjeha..
Onda sam na internetu pronašao kjigu:Lako je prestati pušiti, došao do po knjige i batalio cigarete...
Link od knjige šaljem na PP
  • 0

#19 Clark Gable

Clark Gable

gadan.ba

• Validating
  • 4351 Poruke
  • Interests:Ona!

Objavljeno 22 July 2011 - 20:28

Ja sam pušio više od 30 godina i prestao pušiti prije skoro 2 godine..
Pokušavao sam bezbroj puta:flasteri,bombone,postepeno smanivanje i sve bez uspjeha..
Onda sam na internetu pronašao kjigu:Lako je prestati pušiti, došao do po knjige i batalio cigarete...
Link od knjige šaljem na PP

salji
  • 0

Rođen sam, izgleda, za sitne stvari, kao i većina ljudi, i nije mi žao što je tako. Pošten sam koliko mogu, nikome ne želim suviše zla, htio bih da ljude više volim nego što ih žalim..

#20 Dobar_Los_Zao

Dobar_Los_Zao

m3d tvoj

• +Urednici cazin.net
  • 2427 Poruke

Objavljeno 22 July 2011 - 21:57

Neznam polsjedice nit me zanimaju, nikad u zivotu zapalio, ne sto nisam smio ili nesto treće, jednostavno mi to uvijek bilo odbojno..

Nastojao sam tražiti curu koja se ne čuje na duhan i uspio sam... Slika
  • 2

0 Korisnik(a) pregleda ovu Temu

0 Gosti i 0 Anonimnih korisnika