Jump to content

Recommended Posts

[quote name='selma90' date='26 October 2009 - 18:03 ' timestamp='1256580200' post='345696']
heheh, uh kad bi ja tad tek prestala radjati, koliko bi ja djece imala :D hehe ... ne namjeravam ja imati 10 djece :D al moze jedno recemo 5, sto da ne hihi :lol: :P :P ma kakvi muskarci radjati djecu, forum bi se srusio od vaseg kukanja ovdje :P :P :icon_cheesygrin:
[/quote]
ma nebi se mi hvalili stim kao vi hihih.

[quote name='x-men' date='26 October 2009 - 22:51 ' timestamp='1256593918' post='345718']
ma nebi se mi hvalili stim kao vi hihih.
[/quote]

ne hvalimo se, a pitanje je veliko sta bi vi tek radili da ste na nasem mjestu :P :P :P :P

[quote name='selma90' date='27 October 2009 - 08:32 ' timestamp='1256632320' post='345755']
ne hvalimo se, a pitanje je veliko sta bi vi tek radili da ste na nasem mjestu :P :P :P :P
[/quote]
lijepo je da bebica spava u kreveticu blizo roditelja,a da roditelji mogu da se maze i paze i cuju bebine pokrete hihih,selma dabogda vi nebile na nasem mjestu ko bi vas trpio hihiih...

[quote name='x-men' date='27 October 2009 - 09:38 ' timestamp='1256632699' post='345758']
lijepo je da bebica spava u kreveticu blizo roditelja,a da roditelji mogu da se maze i paze i cuju bebine pokrete hihih,selma dabogda vi nebile na nasem mjestu ko bi vas trpio hihiih...
[/quote]

hahah nas kako god okrenes, tesko je trpiti :D .. pa tako i ja kazem, beba u svom kreveticu al blizu roditelja a kad je veca onda nek ide u svoju sobu :D

[quote name='EcI PeCi PeC' date='25 October 2009 - 19:46 ' timestamp='1256496378' post='345578']
Lakse je parviti djece nego radjat :D
[/quote]

hehe , eci nemoj jih stra
  • Upvote 1

[quote name='Sebina' date='27 October 2009 - 10:10 ' timestamp='1256638259' post='345780']

[quote name='Sebina' date='27 October 2009 - 11:10 ' timestamp='1256638259' post='345780']

[quote name='EcI PeCi PeC' date='28 October 2009 - 21:17 ' timestamp='1256761072' post='345944']
ah zenooo sjecas se one zeze nekad davno :D :D :D

A mogu ti reci da je bas ovaj efekt :icon_eek: :icon_eek: :icon_eek: :icon_eek:
[/quote]

hahaha sjecam sjecam i nikad necu zaboraviti hahaha jos nam pile fali ko nekad :D

Moj se Faris (dvije godine) zavuce jos uvijek kod mene u krevet i ne branim mu. Od pocetka je imao svoju sobu, dok je bio bebica spavao je u svom i u mom krevetu kako kad, tad je njegov krevet bio u nasoj sobi, ima godina dana kako smo ga prebacili. Ipak u toku noci ili pred jutro on dodje i nemam nista protiv toga, voli se maziti i dirati moj nos. Doci ce vrijeme kad ce se zakljucavati u svoju sobu, prema tome sad koristim ono sto mogu. Ja sam prije poroda isto govorila djete ce spavati u svojoj sobi, ali nista od toga. Za bebu nema nista ljepse od majcine topline.

Ja savjetujem da beba bude u istoj sobi barem do sestog mjeseca zbog spontane djecije smrti, kad je u njenoj sobi lakse majci samo da otvori oci i pogleda, jer nije samo ustati kad zaplace.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='Eve' date='01 November 2009 - 20:00 ' timestamp='1257102022' post='346437']
Moj se Faris (dvije godine) zavuce jos uvijek kod mene u krevet i ne branim mu. Od pocetka je imao svoju sobu, dok je bio bebica spavao je u svom i u mom krevetu kako kad, tad je njegov krevet bio u nasoj sobi, ima godina dana kako smo ga prebacili. Ipak u toku noci ili pred jutro on dodje i nemam nista protiv toga, voli se maziti i dirati moj nos. Doci ce vrijeme kad ce se zakljucavati u svoju sobu, prema tome sad koristim ono sto mogu. Ja sam prije poroda isto govorila djete ce spavati u svojoj sobi, ali nista od toga. Za bebu nema nista ljepse od majcine topline.

Ja savjetujem da beba bude u istoj sobi barem do sestog mjeseca zbog spontane djecije smrti, kad je u njenoj sobi lakse majci samo da otvori oci i pogleda, jer nije samo ustati kad zaplace.
[/quote]

Zar ti stvrno mislis da djete moozes od djecije smrti od Bozijeg propisa spasiti?

[quote name='EcI PeCi PeC' date='03 November 2009 - 03:43 ' timestamp='1257219793' post='346579']
Zar ti stvrno mislis da djete moozes od djecije smrti od Bozijeg propisa spasiti?
[/quote]

Ne mogu eci peci pec od smrti niko pobjeci ne moze.
Bukvalno si shvatila to SMRT, ali cudno mi je da kao majka nikad nisi cula za to, spontana djecija smrt ja sam je prevela direktno sa njemackog, neznam ima li odredjeni naziv na bosanski. Evo na engleski Sudden Infant Death Syndrome" ili njemacki Plötzlicher Kindstod

To moze da dodje ako bi beba lezala na ledjima i slucajno povratila, ako lezi odmah do mene u kreveticu valjda mogu vidjeti ili primjetiti i odmah je podignuti, ako se ne primjeti moze da se ugusi od toga ili ako lezi na stomaku da okrene glavicu i lezi na ustima i nosu isto se moze desiti. Zasto se preporucuje da male bebe ne spavaju na jastuku i da je bolje da spavaju na ledjima? Zatim ima puno drugih razloga koji su ustanovili: ako je rodjeno prije 9 mjeseca, ako je evtl. majka pusila ili uzimala drogu za vrijeme trudnoce, ako nije primilo vakcine itd itd
To ima veze za kiseonikom i mozgom, mozak prestaje da daje funkcije da pluca disu, cak su studije pokazale da je cak duda nesto pozitivno, jer kao dok beba ima cuclu mozak radi. Edited by Eve

[quote name='Eve' date='03 November 2009 - 14:03 ' timestamp='1257253437' post='346624']
Ne mogu eci peci pec od smrti niko pobjeci ne moze.
Bukvalno si shvatila to SMRT, ali cudno mi je da kao majka nikad nisi cula za to, spontana djecija smrt ja sam je prevela direktno sa njemackog, neznam ima li odredjeni naziv na bosanski. Evo na engleski Sudden Infant Death Syndrome" ili njemacki Pl

[quote name='EcI PeCi PeC' date='04 November 2009 - 06:52 ' timestamp='1257317573' post='346712']
Moja kcerka je umrila sa 6 mjeseci od spontane djecije smrti.. ovo beba lezi na ledjima povrati to nije djecija nagla djecija smrt.

zato ti kazem.. Za svoje djete se samo bogu mozes moliti. Podatci isto kazu da skoro svako djete koje majka uspije razbuditi i probuditi ostaju metalno poremecena. Nedostatak kisika u mozgu.

Meni je moj doktor obajsnio to ovako da beba iz pocetka ima imuni sistem od majke znaci preuzima ga do nekoliko mjeseci svog zivota. Posle izvrsnog vremena imuni sistemod majke poce opadati i djete pocinje izgradnjom svog imunog sitema. U tom periodu dodje do neki kao blokadi..prvo pluca pa srce! I dolazi do smrti.

Isto tako poznam dvije majke koje su u grcu tom djete strpale u auto i do Bolnice podlegli. Od mog doktora sin od tri i po godine djecija nagla smrt. Kaze zena ga snila u praxu i nije mu mogo pomoci!

Tvom, mom bilo cijem djetetu ako je propisano da umre od djecije te prokklete smrti, draga niko ga nespasi od toga niko sem BOG.

Djecija smrt bar po mom nema veze sa tim kako djete lezi.. Jer i ovdje po bolnicma svaki put mjenjaju nekad je bok nekad prsa nekad je najbolje na ledjima. Ja mislim da svaka beba sebi nadje pozu koja je dovoljno udobna za spavanje.

Najbitnije je djete neprotopliti neutrpavati, ne u toplim postorijama djetet pustiti da spava.. I naravno najvise od toga koliko mu je dragu bog vjeka prepiso!
[/quote]

Znam imanske sarte i znam da se sve dogadja sa Bozijom voljom i odredjenjem, prema tome jasno mi je da je Allah dz.s. svemoguc!

Zao mi je za to sto si dozivjela, nedaj Boze nikom to samo ti najbolje znas kako je! Mislim da smo se razumjele, u sustini kad se to desi, spasa nema, ali ovi zadnji primjeri sto si navela je da se ipak nesto pokusa da ne daj Boze ne dodje do toga ili na primjer da beba ne boravi u prostorijama gdje se pusi. Navodno to za tople prostorije, ustanovili su da se najcesce desava u zimskim danima i nocu (znaci kad su sobe najmanje izvjetrite), a ako je sudjeno da se desi onda ce tako biti to mi je sasvim jasno!

Da se vratimo temi nek ovo za povracanje bude primjer ovako zasto je bolje da beba spava u majcinoj sobi. I skoro sam citala text u vezi ostavljanja u sobu, pisalo je ipak da je djetetu barem do 6 mjeseca mjesto u sobi kod majke jer niko ne voli da ostane sam. Jako lijep text steta sto ga nema na bosanskom.

[quote name='Eve' date='04 November 2009 - 08:12 ' timestamp='1257318730' post='346720']
Znam imanske sarte i znam da se sve dogadja sa Bozijom voljom i odredjenjem, prema tome jasno mi je da je Allah dz.s. svemoguc!

Zao mi je za to sto si dozivjela, nedaj Boze nikom to samo ti najbolje znas kako je! Mislim da smo se razumjele, u sustini kad se to desi, spasa nema, ali ovi zadnji primjeri sto si navela je da se ipak nesto pokusa da ne daj Boze ne dodje do toga ili na primjer da beba ne boravi u prostorijama gdje se pusi. Navodno to za tople prostorije, ustanovili su da se najcesce desava u zimskim danima i nocu (znaci kad su sobe najmanje izvjetrite), a ako je sudjeno da se desi onda ce tako biti to mi je sasvim jasno!

Da se vratimo temi nek ovo za povracanje bude primjer ovako zasto je bolje da beba spava u majcinoj sobi. I skoro sam citala text u vezi ostavljanja u sobu, pisalo je ipak da je djetetu barem do 6 mjeseca mjesto u sobi kod majke jer niko ne voli da ostane sam. Jako lijep text steta sto ga nema na bosanskom.
[/quote]

Neznam.... Fenomen je kad pricam majkama koje su to dozivjele, nekako to gledaju kao dio sebe dio svoje proslosti i sudbine. Sve i jedna je kao brdo stjena jaka... Ja sam zahvlana bogu sto moj taj strah nije prenio sa mene na moje djete, sto mi je bio potpora da sin neosjeti ni djelic tog straha i tih muka!!

A majke koje to nisu dozivjele jos uvijek zive u nadi da to mogu sprijeciti... :)

Svi smo boziji i bogu se vracamo!!

I odgovorila sam ti na tvoj post da ti samo kazem ma koliko god da se trudila i pokusavala da sprijecis djecuju naglu smrt to je nemoguce!! To je isto kao da je odrastlom sudjeno da pogine u autu i ti to hoces da promjenis!!!

Kako onda objasnjavas postotaka smrtni slucajeva od bebi koje majke nisu pusile, nisu bebu pretpravale umotavale??
Nedo bog nikom!

Sto se tice spavanja i bebi uzivajte u tome kad hoce sami da dodju...

Moj sinovac je veliki pa jos uvijek oddje kod mene i leze.. Edited by EcI PeCi PeC

[quote name='lucky' date='23 October 2009 - 08:40 ' timestamp='1256280000' post='345275']
jopet mi sve krivi ... :lol:

slazem se da ima svoj krevetac ... barem do trece godine a onda da spava izmedju roditelja ... :D
[/quote]

haha taman kad treba da frca u svoju sobu ti bi njega jos trpao seb pod jorgan... :lol:

zeznuto je to, i bolje gledati da se odvajaju kad su vec veci ako nije moguce prije :)

[quote name='EcI PeCi PeC' date='04 November 2009 - 07:24 ' timestamp='1257319476' post='346721']
Neznam.... Fenomen je kad pricam majkama koje su to dozivjele, nekako to gledaju kao dio sebe dio svoje proslosti i sudbine. Sve i jedna je kao brdo stjena jaka... Ja sam zahvlana bogu sto moj taj strah nije prenio sa mene na moje djete, sto mi je bio potpora da sin neosjeti ni djelic tog straha i tih muka!!

A majke koje to nisu dozivjele jos uvijek zive u nadi da to mogu sprijeciti... :)

Svi smo boziji i bogu se vracamo!!

I odgovorila sam ti na tvoj post da ti samo kazem ma koliko god da se trudila i pokusavala da sprijecis djecuju naglu smrt to je nemoguce!! To je isto kao da je odrastlom sudjeno da pogine u autu i ti to hoces da promjenis!!!

Kako onda objasnjavas postotaka smrtni slucajeva od bebi koje majke nisu pusile, nisu bebu pretpravale umotavale??
Nedo bog nikom!

Sto se tice spavanja i bebi uzivajte u tome kad hoce sami da dodju...

Moj sinovac je veliki pa jos uvijek oddje kod mene i leze..
[/quote]

Nisi me skontala ja tebe jesam. Svakom se to moze desiti i majkama koje jednostavno ne puse ili koje ne umotavaju ali nisam ja zapisivala u kojim slucajevima postoji veca mogucnost vec doktori. Ne bubam vec sam to procitala.
Evo dacu ti drugi primjer sta ja mislim, nijedna majka nece pustiti djete od 2-3 godine da hoda samo trotoarom vec ce ga drzati za ruku, jer ako djete ode na ulicu moze ga auto zgaziti, nece ga pustiti zimi da hoda golo jer ne daj Boze moze dobiti upolu pluca ili gore, zasto stitimo coskove kad djete pocne hodati ili zasto ostavljamo otrovne tekucine na mjesta gdje djete ne moze doci do toga. Sve mi to cinimo da zastitimo djete od neceg sto je nedaj Boze. Ili cak zasto mi idemo kod doktora kad se razbolimo pa valjda se pokusavamo spasiti.
Znaci Allah dz.s. nam je dao zdrav razum da razmisljamo sta je dobro za nase djete ili same nas pa ako je za bebu stetno da se pusi u trudnoci ili sobi gdje beba spava, zasto da ja to radim? Znaci ako moras djete drzati za ruku iduci ulicom mozda mozes i s tim nekim primjerima sprijeciti spontanu djeciju smrt. A ako je sudbina da beba umre onda ce to tako biti ma sta se radilo, neke stvari se nemogu sprijeciti ali moze se pokusati.

Ovo je moj zadnji post na ovu temu, moderatorima se izvinjavam jer je off topic i Eci peci pec molim te procitaj ga dobro!
  • Upvote 1

ama zeno sve ja to znam sto si napisala, isto kao i ti...

al zima trotoar auto i te neke druge opasnosti nisu ista katagorija kao djecija nagla smrt..

jesam li ja igdje napisala da bi se uz bebu trebalo pusiti kad mi ovako komentiras i odgovaras.. ja samo kazem da je to jedna bolna stvar koja nije vise u nasim rukama.. isto tako kako je djetetu propuisano tako ce mu biti!! znam da se moze pokusati, znam da cak i dan kasnije postoji nada da je san.
opet sta je od boga sladje je od meda kazu, ne...

uzrok mogu biti cigare al cinjenica da je skoro pola djece sto od djecije smrt umiru nisu bebe od zena koje konzumiraju Nikotin.

SPontana djecija smrt se u prilike 3 % sllucajve sprijeci i da bude bez posljedica!!!

Vjeruj mi, ja nisam citala o tome nego sma kroz terapiju i sa svojim doktorom dosta nacuila o tome!!

i da vise muska djeca umiru od nje nego zenska...
  • Upvote 1

[quote name='Sebina' date='22 October 2009 - 13:12 ' timestamp='1256209969' post='345162']
pa i ja sam mislila na svoju bolju polovinu hehe al nisam se ba

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' date='09 October 2010 - 00:08 ' timestamp='1286575736' post='400344']
Nesto gledala na profilu mjenjala i kliknem na teme il sta i naleti na ovu,haj reko da vidim sta sam davila :D

Joj ja zaspem ko...moze krsiti kraj mene,jos se bebac zalipi za mene sama,i jos je nisam fala Bogu zgnjecila :D ipak imas one neke senzore ugradjene hahah.

na ovo htjedoh replirati pa vidjeh da vec jesam samo cu da se kezimmm :) onda

istina od a do z

[b]zena se poradjala i cojk bio s njom,sve ok proslo i na kraju slikaju te s bebom i dobijes sliku..na sliki mama nasmijana ne bi reko da se poradjala a babo oci na pola 12 ko da je on radjao

hahahha[/b]
[/quote]

hahaha ovo mi najjace, tako je to hahahha

de kada imate moc da svu porodiljsku patnju prebacite na nas muske ... :P

[quote name='Sebina' date='09 October 2010 - 09:28 ' timestamp='1286612932' post='400364']
hahaha ovo mi najjace, tako je to hahahha
[/quote]

Sebina imam ja jednu takvu sliku :lol: .. odmah poslije poroda uslikana i bas kao sto je AZB napisala tako je u mene :D

Moji su bili prvih mjeseci kod nas u sobi, ali u krevetiću, u slučajevima nemirnog sna, plača i itd. bebica i ja bismo se povlačile u dnevnu sobu, da babo može u miru spavati, i u prvim mjesecima je bolje biti što bliže, baš zbog čestih ustajanja u toku noći ....... rijetko se znalo desiti da bebu stavim kod nas, cijelu noć sam znala strahovati da će muž rukom poklopiti bebu i nema tu sna ni odmora............a kad je muž bio odsutan obavezno sam bebicu kod sebe stavljala .... i ljepše je kad svako spava u svom krevetu, ok ponekad uživati spavati kraj bebice, ali stalno .... moji i danas povremeno kod nas gostuju, hajde kad je to pojedinačno, ali kad dođu oboje, koji hrkljuš ................ :D

Mehmed samo iz svog krevetica u pola noci preskoci na nas krevet i " raskrili " se kao da je sam, ja se satre onda a zao mi ga vratiti u krevetic kad je sam dosao :D
  • Upvote 2

haj opet imas mjesta moj uzduz spava :)
mi se skrsismo

iako je fino to kad je bebac kraj tebe,ono bacis oko a on pajki pepo najradije bi ga izljubio i zalipio se uz njega,al kad se razbaca i kad te ostane mjesta tek toliko da ne spanes s kreveta e onda i nije tako fino,al zaboravi se brzo :)
  • Upvote 2