Jump to content
Sign in to follow this  
zrinski

Huska Miljković

Recommended Posts

Ja bih zamolio komuniste da se okane kafanskih prica jer takve price ne uvazavam kao argumente. Ako neko zeli da i dalje ostane Dzafer iz bukvara sto nosi dzak na ledjima je njegovo potpuno pravo i nikoga nisam nazvao nemuslimanom tako da se radi o jos jednoj komunistiskoj podvali i njihovom haluciniranju mozga. To sto se neki naroguse kad se spomenu Huska i partizanska losa djela prema njemu ili nestasluci, to je samo odraz njihove indoktriniranosti i nedostatka mogucjnosti kriticnog i objektivnog sagledavanja stvari... Sto hrvatska historija pise o Huski je slicna komunistickoj gdje medju njima nije bilo cestti ljudi koji su se drzali profesionalnih okvira istrage. Huska je spasio Cazin od cetnickog pokolja i likvidirao je cetnicke grupe pod komandom Milana Bukve u selima Osredak i Vrelo. Da nije bilo Huske mi bismo zavrsili kao sto su zavrsili muslimani u Foci. Huska nas je spasio od cetnika a komunisti su 1950 u Cazinskoj Buni ostavrili cetnicki san Milana Bukve strijeljavsi svoje suborce zbog negodovanja otkupa i protjerali na hiljade Cazinjana s svojih ognjista. PRIZNAJTE ZLOCINE PODBORNICI KOMUNIZMA; LAKSE CETE SPAVATI!

Huska Miljkovica su uistinu nastojali neizmjenice pridobiti za svoju stranu NDH i Partizani, [b][ali je on zadrzao distancu i prema jednima i prema drugima sve do 1944, kada je sklopio sporazum s partizanima.[/b]

Medjutim, Huska nije otisao u ustaski pokret, niti je postao ustaski funkcioner, nije otisao u njemacke jedinice, niti je postao njemacki sluga.

[b]Prepsike izmedju Jovice Loncara, operativnog oficira 4. korpusa i Huske Miljkovic.[/b] Jovica je Huski najprije izrazio svoje cudjenje da se mogao odvojiti od svojih drugova. Svoj odgovor je Huska poceo rijecima[b]>>Bivsi druze Jovica-pa i sada druze ako hoces<<[/b], a zavrsio sa [b]>>Smrt fasizmu - sloboda narodu<<.[/b] Izmedju ostalog u pismu je Huska napisao: [b]>>Ja nisam placenik ni sluga okupatoru, nego sin naseg naroda i ne pitam se kada ce se rat zavrsiti, ko ce rat dobiti, poludio nisam. Dolazi do borbe iz dana u dan s patrizanima. Kako vam je vec poznato, nije mi drago, ali je to nametnuto<<.[/b]

Zakljucak Slavke Odica: <<Huska je na dezerterstvo iz partizanskih redova i odvajanje od kordunaskih partizana, po svom uvjerenju, bio prisiljen, bio gurnut nepravilnim stavom pojedinaca prema njemu. On je bio svjestan toga da bi u situaciji do koje je doslo, njegov odnos prema narodooslobodilackom pokretu mogao biti i drukciji, ali isto tako i stav narodnooslobodilackog pokreta prema njemu. Medjutim, po njegovom dubokom uvjerenju, trebalo je neke stvari posteno i otvoreno rascistiti prijateljskim putem. Huska je za svoje odvajanje od narodnooslobodilackog pokreta okrivljavao pojedince, koji su ga po njegovom misljenju iz razloga licnog prestiza, stalno onemugucavali. Cak i onda kada se odvojio od narodnooslobodilackog pokreta i formirao svoje odred, po Huskinom misljenju, ti isti pojedinci su ga ometali u njegovom odnosu prema interesima Partije i partizana, o cemu je on uvijek vodio racuna. Huska je izajvio kako je i ranije ukazivao da su odnosi nezdravi i da se prema njemu ima nepravilan stav, te da bi to moglo dovesti do posljedica koje on ne zeli. Posto u pogledu njegovih zahtjeva, nikad nije nista poduzeto, on vise nije mogao sve to skupa da izdrzi i odlucio je da krene sopstvenim putem<<.

Na sastanku s Vecom Holjevca Huska pristaje da on i njegove jedinice budu pod komandom NOVJ i druga Tita. Huska, s suzama u ocima, izjadao se Veci na nedolican postupak prema njemu u toku Cetvrte ofanzive, koji ga je tesko pogodio i odveo putem kojim nije smio ici.

Ako je neko smatra dezinformacijom, slobodno stavite protuargumente, samo se okanite mitova, legendi i prisivanje epiteta. Jedino sta sam od komunista dobio je nesto o meni, a veoma rijetko o temi.
Iskreno mi je zao sto uopste ulazim u rasprave te vrste. Edited by K

[quote name='lucky' date='10 November 2009 - 13:52 ' timestamp='1257853948' post='347548']upravu su mozda bi a mozda i nebi ... to nikada necemo saznati ...
al ono sto mozemo saznati je da se narod puno draze sjeca Huske Miljkovica nego "dobrotvora" tite ...[/quote]

Tako je. Zato imamo kafiće "Huska", spomenik mjestu odakle je Huska Miljković dr

[quote name='Vento' date='17 January 2010 - 16:43 ' timestamp='1263743016' post='355128']
Tako je. Zato imamo kafiće "Huska", spomenik mjestu odakle je Huska Miljković dr

[quote name='lucky' date='17 January 2010 - 19:59 ' timestamp='1263751188' post='355148'][b]spomenik koji spominjes potice iz perioda tog kom je podignut ... a koji nije dao da se cuje za ljude poput Huske ...[/b]
a kada smo kod popisa, [b]mozes li reci koliko danas u Cazinu zivi pravoslavaca[/b] ?
kada spominjes partizane ... [b]koliko je ofanziva bilo u kojoj republici ? pitam se sto nisu te tolike ofanzive vodjenje u srbiji jer najvise je srba bilo u partizanima[/b] ...[/quote]

1.Ovako: uzmi "Ljetopise" Aleksandra Ravlića

[quote name='Vento' date='17 January 2010 - 20:10 ' timestamp='1263755423' post='355162']
1.Ovako: uzmi "Ljetopise" Aleksandra Ravlića štampane u komunističkoj Jugoslaviji, otvori stranicu 52 i pogledaj šta tamo piše. :)

2.Manje od spomenutih 11.000, sasvim sigurno, a mislim da bi bio uspjeh kad bi ta cifra dosegla i 100. Naravno, to ne znači da su svi pobijeni dok su ih lokalne muslimanske ustaše bacale u jame (ipak je 14 cazinskih Bošnjaka završilo u Jasenovcu) no znamo svi šta se pravoslavcima ovog kraja dešavalo 1941. i 1942. dok je ustaška vlast orgijala (tad ih je glavnina pobijena). Imaš sve te podatke u "Cazinskoj buni" koju ne vadite iz usta umjesto da je ponekad, da izvineš, prelistate.

3.Totalno promašeno pitanje. Naravno da će najviše ofanziva biti u BiH jer po svojim geografskim osobinama omogućava vođenje gerilskog otpora. Ta joj je uloga bila namijenjena i u slučaju eventualne sovjetske invazije nakon 1948. Što se tiče Srba-partizana, Srbi žive i van Srbije. Iako su od ustaškog noža najgore stradali bh. i hrvatski Srbi (samo u Jasenovcu je ubijeno preko 12.000 djece srpske nacionalnosti - ovo su prečišćeni podaci sa JUSP Jasenovac), među njima je bilo više Titovih antifašista nego Dražinih monarhofašista. Što se Srbije tiče, tamo su partizani imali manje snaga pa je otud u oslobađanju Srbije presudni doprinos dala Crvena Armija. Inače, četnički simpatizeri u Srbiji često govore kako su okupirani od strane prekodrinskih Srba koji su u oktobru 1944. sudjelovali u oslobađanju Beogradu (u prvom redu, 6.lička).

Usput, spomenuta škola mišljenja ima teoriju po kojoj je Tito "organski mrzio" Srbe što "dokazuju" time što je "navukao" Nijemce da desant vrše na Drvar, gdje većinsko življe čine Srbi; što je "uvukao u rat" Srbe na Kozari pa su u operaciji Weiss tako stradali da je prvi regrut iz Potkozarja došao tek šezdesetih godina; što nije "htio" osloboditi Jasenovac dok sami logoraši nisu izvršili proboj 1945; što je "namjerno" poslao Srbe na Sremski front da izginu i sl. gluposti koje dobivaju ozbiljnu konkurenciju na blesimetru samo ako se uporede sa budaleštinama ispisanim ovdje.
[/quote]

1. ja tebi preporucujem da odes sa Zilhom na kahvu i pitas ga sta znaci pisanje skolarca u skolskom dvoristu ...

2. diplomatski, de mi reci koliko je logora za tih nesto vise od hiljadu srba bilo u Cazinu pa su spali na sadasnju brojku ... ili mozda od tih 11000 iz popisa iz 1931 godine njihovi potomci danas traze u knjigama kako su im se didovi izjasnjavali da mogu dobiti srpsko ili hrvatsko drzavljanstvo ...

3. cinjenica je da se je najveci broj neprijateljskih ofanziva vodio u BiH ... jer su partizani samo u narodima BiH imalu dovoljno logisticke podrske ...

a ako pisem budalestine sto se zamaras s njima ... :P

[quote name='lucky' date='17 January 2010 - 22:42 ' timestamp='1263760935' post='355177']1. ja tebi preporucujem da [b]odes sa Zilhom na kahvu i pitas ga sta znaci pisanje skolarca u skolskom dvoristu[/b] ...
2. diplomatski, [b]de mi reci koliko je logora za tih nesto vise od hiljadu srba bilo u Cazinu pa su spali na sadasnju brojku[/b] ... ili mozda od tih 11000 iz popisa iz 1931 godine njihovi potomci danas traze u knjigama kako su im se didovi izjasnjavali da mogu dobiti srpsko ili hrvatsko drzavljanstvo ...
3. cinjenica je da se je najveci broj neprijateljskih ofanziva vodio u BiH ... j[b]er su partizani samo u narodima BiH imalu dovoljno logisticke podrske[/b] ...

a [b]ako pisem budalestine sto se zamaras s njima[/b] ... :P[/quote]

1.'Be

1. kada ti odes sa Zilhom na kahvu i ja cu se potruditi da procitam to sto si predlozio ...

2. upravu si statistika je neumoljiva ... u cazinu je 1931 godine bilo 11 000 pravoslavaca ... samo me jedno cudi sto ce onda onako mala crkva u osredku ... gdje li su se ti ljudi isli moliti bogu ? prihvatam odgovor i da su bili komunisti svi redom ... :P

3. ti smatras da je reljef a ja smatram da je to sto su partizani imali logistiku od strane naroda BiH ...

4. ipak ces morati prvo sa Zilhom na kahvu da bi ja prosito stivo koje spominjes ... :P

uglavnom Huska Miljkovic je ovom narodu vise valjo i spasio ovaj kraj od cetnicke kame (ipak je 11000 hiljada pravoslavaca bilo u Cazinu 1931 godine ) ...

naravno da je reljef presudan faktor vodjenja gerilskog otpora, a i situacija multietnicnosti Bosne i Hercegovine koja je partizanskom otporu u pocetku bila plodno tlo upravo zbog same ideje jednakosti sviju bez obzira na konfesiju..
na tim temeljima zasnovan je i koncept ZavnoBIh-a kojeg tako rado zaboravimo ( a koji treba da nam bude putokaz kako treba biti uredjena BIH ili je nece biti) jer su ga donijeli upravo Titovi partizani, koji danas slove za glavne krvopije napacenog bosnjackog naroda upravo zbog kretenskih laprdanja i pisanja po razno raznim nacionalistickim portalima , dnevnim novinama i likovima poput onog propalog pisca iz tuzle ( glavnog anti jevrejskog agitatora u bih ), redovnog kolumniste saffa, a i zbog njegovih vrlih mu citalaca..

[quote name='lucky' date='17 January 2010 - 23:23 ' timestamp='1263763395' post='355187']uglavnom Huska Miljkovic je ovom narodu vise valjo i [b]spasio ovaj kraj od cetnicke kame (ipak je 11000 hiljada pravoslavaca bilo u Cazinu 1931 godine )[/b] ...[/quote]

Čestitam. Boldirani komentar je uvjerljivo najogavnija rečenica na forumu koju sam pročitao, ali govori podosta o bo

[quote name='Vento' date='18 January 2010 - 17:31 ' timestamp='1263832305' post='355267']
Čestitam. Boldirani komentar je uvjerljivo najogavnija rečenica na forumu koju sam pročitao, ali govori podosta o bošnjačkoj "toleranciji".

[b]Inače, "11.000 hiljada" je 11.000.000 (slovima: jedanaest miliona).[/b]
[/quote]

ne zamjeri, to je bankarska procedura gdje se iznos mora napisati u brojcanom i slovnom obliku ...

dakle ova generalizacija , ovih 11-hiljada srba, i njihovo markiranje po onoj "svi srbi su cetnici " fenomenalno pristaje onoj " svi muslimani su teroristi", i nije se cuditi sto nas civiliziran svijet tako dozivljava jer mu drugaciju poruku i ne saljemo, doduse cast pojedincima...

generalizirati jednu etnicku populaciju opstine cazin i prejudicirano ih "oblaciti " u cetnike je ljudski nedopustivo ( to je najblaza rijec koju sam mogao pronaci )... Edited by snake

da uvazeni kolega nije pozurio da moje recenice naziva ogavnim, da moje postove naziva glupostima, vec da ih je procitao, razlucio bi da ja nigdje nisam jedan narod (u ovom slucaju pravoslavni) nazvao cetnicima ... u svojim postovima u kojima sam pisao o logistici partizanima pisao sam o narodima a ne o narodu ... a recenica koja je ogavna kolegi ako Huska nije zastitio ovaj kraj od cetnike kame nek dokaze ... a podatak od 11000 (jedanaest hiljada-da nebi bilo zabune) pravoslavaca sam naveo jer cetnicki pokret dolazi iz naroda koji su pravoslavci (sto neznaci da su svi pravoslavci cetnici-da se zna da nebi i ova recenica usla u konkurenciju ogavnih recenica ) i vjerovati je da je u tolikoj grupi pravoslavaca bilo i onih koji su cetnici ...

Huska Miljskovic je za narod krajine pozitivna licnost ... i to ogromnu vecinu ... prihvatam da ima i onih koji ga smatraju negativnom ličnoscu ...

[quote name='lucky' date='19 January 2010 - 19:30 ' timestamp='1263922240' post='355357']da uvazeni kolega nije pozurio da moje recenice naziva ogavnim, da moje postove naziva glupostima, vec da ih je procitao, razlucio bi da ja nigdje nisam jedan narod (u ovom slucaju pravoslavni) nazvao cetnicima ... u svojim postovima u kojima sam pisao o logistici partizanima pisao sam o narodima a ne o narodu ... a recenica koja je ogavna kolegi ako Huska nije zastitio ovaj kraj od cetnike kame nek dokaze ... a podatak od 11000 (jedanaest hiljada-da nebi bilo zabune) pravoslavaca sam naveo jer cetnicki pokret dolazi iz naroda koji su pravoslavci (sto neznaci da su svi pravoslavci cetnici-da se zna da nebi i ova recenica usla u konkurenciju ogavnih recenica ) i vjerovati je da je u tolikoj grupi pravoslavaca bilo i onih koji su cetnici ...
Huska Miljskovic je za narod krajine pozitivna licnost ... i to ogromnu vecinu ... prihvatam da ima i onih koji ga smatraju negativnom ličnoscu ...[/quote]

Na

[quote name='Vento' date='19 January 2010 - 20:21 ' timestamp='1263928916' post='355365']

i (

da kad se malo detaljnije pogledaju istorijske cinjenice i ratne operacije na ovim prostorima lako se moze doci do zakljucka da su se ovde sukobi uglavnom vodili na relaciji partizani sa jedne, a ustase i nijemci sa druge strane..
sama Bihacka operacija 1942 u kojoj su partizani razbucali ustase na cijelom prostoru USK , oslobodili Bihac i formirali Bihacku republiku koja je trajala do pred pocetak neprijateljskih ofenziva koje su vodile ka neretvi i sutjesci, ide u prilog tome da cetnika nigdje nije bilo ni u prici, mozda tamo malo oko kozare..

cetnicke baze su uglavnom bile koncentrirane u granicnom dijelu sa crnom gorom, dok i njih 1943. partizani nisu razbucali ko beba zvecku...

a huska je valjo ovom narodu utoliko sto danas pokoljenja imaju pricati o toboze nekom muslimanskom junaku koji je eto spasio muslimane ovog kraja..
muslimane su jednim dijelom spasile partizanske jedinice ( one koji su se otrgli od tadasnjih efendija ( i koji su po uzoru na Nuriju Pozderca izabrali NOB umjesto ideologiju u mnogome slicnoj danasnjoj koju propagiraju vjersko-nacionalisticke stranke u BIH ) kojima je jos samo trebalo da na ahmedije metnu kukaste krizeve pa da slika bude potpuna, sto su neki kasnije i uradili prilikom formiranja handzar divizije ), drugim dijelom to sto su bili veoma bliski ustaskom pokretu i trece zbog malog broja cetnickih jedinica na ovom prostoru sto je bilo i prirodno da ih je tada bilo vrlo malo.. Edited by snake

cudni smo mi kad husku okivamo u zvijezde, a u isto vrijeme niti rijeci o nuriji.

imala sam srecu razgovarati sa svjedocima iz ovog vremena i ono sto su svi rekli jeste ono sto sam napisala na pocetku: huska je bio cas ovamo, cas tamo, dok je nurija do smrti, a nasljednici nakon toga, bio dosljedan da se spasi muslimansko, ali i drugo stanovnistvo ovog kraja (zanimljive su epizode o oblacenju osretskih srba u muslimanske nosnje kako bi se spasili ustasa).

zanimljiv je i govor huske miljkovica u stijeni gdje propagira komunizam, a malo prije toga suradjivao sa okupatorom da bi se oni domogli nurije.

po meni, historicari najbolje mogu ocijeniti njegovu ulogu.

ma huska se idealno uklapa kao lik ovdasnjih politicara i vlasti u drzavi uopste, , lazov, pervrtljivac, korumpiran, ..
plodno tlo cijelih mitova i legendi o njemu je danasnja radikalizacija bosnjaka koji u svemu sto je muslimansko dodaju najljepse epitete bez obzira na sustinu i bez obzira na moralnost osobe,djela ili bilo cega drugog, uvelike funkcionirajuci po arijevskom principu : i najgori bosnjak je jos uvjek bolji od najboljeg srbina..

sustina je to da se bosnjaci i muslimani trebaju ugledati na Nuriju Pozderca a ne na jednog seoskog hostaplera husku koji nikad nece biti vise od onog sta je i bio, a to je komunista, ustasa ili wehrmachtovac po potrebi, taman isto ko danasnji politicari u bosnjaka.. Edited by snake

[quote name='snake' date='20 January 2010 - 07:26 ' timestamp='1263972419' post='355407']
ma huska se idealno uklapa kao lik ovdasnjih politicara i vlasti u drzavi uopste, , lazov, pervrtljivac, korumpiran, ..
plodno tlo cijelih mitova i legendi o njemu je danasnja radikalizacija bosnjaka koji u svemu sto je muslimansko dodaju najljepse epitete bez obzira na sustinu i bez obzira na moralnost osobe,djela ili bilo cega drugog, uvelike funkcionirajuci po arijevskom principu : i najgori bosnjak je jos uvjek bolji od najboljeg srbina..

sustina je to da se bosnjaci i muslimani trebaju ugledati na Nuriju Pozderca a ne na jednog seoskog hostaplera husku koji nikad nece biti vise od onog sta je i bio, a to je komunista, ustasa ili wehrmachtovac po potrebi, taman isto ko danasnji politicari u bosnjaka..
[/quote]
Tvome opisu Huske Miljkovica dodao bih nekoliko citata iz knjige koja je objavljena 1968 godine od strane Sukrije Bijedica, a na osnovu njegovih sjecanja iz tog doba. Pocet cu sa ovim citatom:

"......je neprestano tinjalo, ali je i zataskavano, da se o tome ne zna. Huska je imao nepravilan odnos prema mnogim drugovima, a narocito prema Omeru Duranovicu. -Hajde, "kljako", cuti, sta ti znas! - Tako mu je, u......"

Izvor informacija:

"Ratne slike iz Cazinske krajine"
Biblioteka "Oslobodilački rat"
Autor:

[quote name='Punisher' date='20 January 2010 - 09:23 ' timestamp='1263979391' post='355412']
Tvome opisu Huske Miljkovica dodao bih nekoliko citata iz knjige koja je objavljena 1968 godine od strane Sukrije Bijedica, a na osnovu njegovih sjecanja iz tog doba. Pocet cu sa ovim citatom:

"......je neprestano tinjalo, ali je i zataskavano, da se o tome ne zna. Huska je imao nepravilan odnos prema mnogim drugovima, a narocito prema Omeru Duranovicu. -Hajde, "kljako", cuti, sta ti znas! - Tako mu je, u......"

Izvor informacija:

"Ratne slike iz Cazinske krajine"
Biblioteka "Oslobodilački rat"
Autor:

[quote name='snake' date='20 January 2010 - 08:48 ' timestamp='1263970088' post='355405']ide u prilog tome da cetnika nigdje nije bilo ni u prici, mozda tamo malo oko kozare.[/quote]

U filmu "Doktor Mladen" ima lik Radovana Tadića (ko hoće da izvlači simboliku iz toga...) koji je rađen po liku Rade Rodića, četničkog komandanta koji je ostavljao i pisane tragove saradnje sa ustašama. Četnici iz kozarskog kraja su tako bili podređeni "NDH".

[quote name='snake' date='20 January 2010 - 09:26 ' timestamp='1263972419' post='355407'] sustina je to da se bosnjaci i muslimani trebaju ugledati na Nuriju Pozderca a ne na jednog seoskog hostaplera husku koji nikad nece biti vise od onog sta je i bio, a to je komunista, ustasa ili wehrmachtovac po potrebi[/quote]

Eto, sad si sam sebi odgovorio na pitanje zašto su Bošnjaci glasali za Bandića, a ne za Josipovića. U neku ruku, onaj Stojićev tekst iz Dana koji pokušava Bandića prikazati kao nekog tragičnog junaka umjesto kao klasičnog negativca je možda najbliži priči o Huski, posebno u poređenju sa Josipovićem/Pozdercem. S jedne strane, stoji populist, "čovjek iz naroda", sirov, ali sa onom uličnom, šibicarskom inteligencijom, koji je bio član Partije onda kad se za to dobivao put u Kerestinac ili Jasenovac...a sa druge strane čovjek aristokratskog backgrounda, obrazovan, individualac koji teži široj i obuhvatnijoj slici pravde, pomalo iritirajuće bezgrešan i milostiv.

Kad malo bolje razmislim, meni je savršeno jasno zašto su Bošnjaci (i uopće balkanski narodi) odaniji ovom prvom tipu nego ovom drugom. Ovaj prvi im djeluje kao jedan od njih, on je njihova slika i prilika - prevrtljiv, sklon isključivo kratkoročnom razmišljanju, šibicarski pametan.

A niko ne da na svoju sliku. Edited by Vento

Osim dirljivog otpora pravopisu, mo

[quote name='Vento' date='23 January 2010 - 23:55 ' timestamp='1264287317' post='355942']
Osim dirljivog otpora pravopisu, mo

No dobro, hajde sad fino: