Jump to content
Sign in to follow this  
zrinski

Huska Miljković

Recommended Posts

[quote name='lucky' date='10 November 2009 - 13:08 ' timestamp='1257854933' post='347557']
kahvu s ljudima sam naveo kao jedan od primjera ...al to vrijedi samo u slucajevima kada covjek ide na kahvu na razna mjesta a ne na samo jedno mjesto ... a predlozit cu da se anketa stavi na cazin.netu da vidimo sta ljudi kazu o Huski i "dobrotvoru" titu ...
[/quote]

To nebi bila fer anketa, jer ipak je Huska bio lokalna ličnost, i njegov doprinos u ratu i nije toliko poznat širim narodnim masama.

moze, s obzirom da cazin net posjecuju u vecini autonomasi i pravi istinski bosnjaci ne dvojim kakav ce rezultat ankete bit :lol:

ko kaze da anketa uzeta sa jednog izvora ( kafane ) ne moze biti mjerodavnija od one uzete sa vise izvora ( vise kafana ), hahhahahaa :icon_cheesygrin:

[quote name='jedancoek' date='10 November 2009 - 13:15 ' timestamp='1257855310' post='347559']
To nebi bila fer anketa, jer ipak je Huska bio lokalna ličnost, i njegov doprinos u ratu i nije toliko poznat

pa po komentarima koje posjetioci ostavljaju po raznoraznim vijestima na cazin netu- sve se na kraju svodi na vjecitu bitku dobra i zla, izmedju alijinih i babinih, sta je kome dobro a sta zlo to je druga stvar,meni nije ni jedno ni drugo..

ja ne posjecujem niti jednu od gore spomenutih kafana, svoje misljenje inace ne formiram po [u]tipskim[/u][b][/b] usluznim objektima vec citajuci knjige, casopise, googlajuci po netu itd..

zamisli kako bi smijesno zvucalo da neka anketna kuca u izvjestaju kaze : anketa prikpuljena metodom kahvendisanja :lol:

uopste nije bitna metoda prikupljanja ... vec je bitno ko to objavljuje,odnosno koje taj sto je prikupljo informacije ... jer na ovom forumu su neki clanovi pisali da imaju ankentna ispitivanja od jedne agencija ... kada sam nazvao tu agenciju i na pitanje o toj naketi ... dobio sma odgovor da nikada nisu vrsili tu anketu ...

koji clanovi i koje( cije ) ankete?

[quote name='snake' date='10 November 2009 - 14:06 ' timestamp='1257858385' post='347570']
koji clanovi i koje( cije ) ankete?
[/quote]

Zanimljivo, niko u agenciji vjerovatno nije ni čuo za Husku Miljkovića. Nego da se vratimo unazada, ko je na ovako finoj temi sa lokalnom tematikom spomenuo Titu. Predlažem da izbrišemo taj post i sve ostale koji skreću sa teme :)

[quote name='jedancoek' date='10 November 2009 - 15:47 ' timestamp='1257860870' post='347578']
Zanimljivo, niko u agenciji vjerovatno nije ni čuo za Husku Miljkovića. Nego da se vratimo unazada, [b]ko je na ovako finoj temi sa lokalnom tematikom spomenuo Titu[/b]. Predla

[quote name='jedancoek' date='10 November 2009 - 14:47 ' timestamp='1257860870' post='347578']
Zanimljivo, niko u agenciji vjerovatno nije ni čuo za Husku Miljkovića. Nego da se vratimo unazada, ko je na ovako finoj temi sa lokalnom tematikom spomenuo Titu. Predla

Partizani / NOB
Huska Miljkovic

Krajem 1942, pocetkom 1943 osnovana je " Muslimansk Milicija " u Cazinskoj Krajini. Njihov zadatak je beio da brane mMuslimanski narod od cetnika i partizana.
Bilo ih je oko 3000 a komandant je bio Huska Miljkovic.
Koliko ja znam u to doba bio je Huska legenda za Muskimanski narod u Cazinskoj krajini !
Krajem 1943 uspeli su partizani da ga ubed da predje u NOV. Ukazom Vrhovnog Staba NOV-POJ od 1.11.1943 dobio je Huska cin pukovnika NOV.
Od njegove milicje postala je Unska Operativna Grupa koja se sa partizanima borila protiv ostalih formacija u dolini Une.
Ako se ne varam negde 1944 Huska je odlucio da se okrene opet protiv NOV ?

Mozda gosp. Cengic zna nesto vise o Huski i kako je zavrsio ?
Edine, hvala unapred :-)
by Kirbi 71/72 @ 2003-09-19

>>> dopiši...

Podaci o Huski Miljkoviću vrlo su oskudni jer ondašnja vlast, iz njoj znanih razloga, nije dala da se o tome piše. Književnik Skender Kulenović, koji je kao partizan tokom rata imao kontakte sa Huskom, pred smrt je najavljivao da namjerava napisati roman o Huski, ali ga je iznenadni odlazak spriječio u tome. Prava šteta, jer Huskin život je, po svemu sudeći, bio pravi akcioni film i riječ je, bez sumnje, o jednoj od najkontroverznijih ličnosti Narodnooslobodilačkog rata.
Naime, ono što se zna, bilo bi ukratko slijedeće : Huska Miljković ( rođen 1905. ) bio je ustvari još prije rata član KPJ, član okružnog komiteta KPJ za Karlovac, jedan od organizatora ustanka na Kordunu 1941., a zatim komandant mjesta Velika Kladuša i prvi sekretar Sreskog komiteta za Cazin.
1943. napustio je partizane i osnovao vlastitu vojsku ( tzv. "Huskina vojska" ), koja je radila na principu Muslimanske milicije i u različitim vidovima sarađivala sa okupatorom i ustašama.
1944. je ponovo prešao partizanima, sa kompletnom svojom vojskom ( oko 4000 ljudi ) i postao partizanski pukovnik. Ubrzo nakon toga ubijen je pod sumnjivim okolnostima. Prema zvaničnoj verziji, ubila ga je ustaška zasjeda. Šta je se uistinu desilo, ostalo je do danas, koliko ja znam, nerasvijetljeno.
by Edin Čengić @ 2003-09-19

Već sam napomenuo da je Skender Kulenović namjeravao napisati knjigu o Huski Miljkoviću, ali ga je smrt u tome spriječila. No, ipak sam uspio pronaći jednu interesantnu Skenderovu anegdotu o Huski, koju je ispričao Miroslavu Krleži, a ovaj je prenio svom prijatelju i izdavaču,novinaru Enesu Čengiću, koji ju je i zabilježio. Priča ide ovako :
Kada je Skender kao partizanski delegat boravio u Huskinom štabu, spavao je sa njim u istom krevetu u nekoj seljačkoj kući. Jedne noći Huska se vrti, ne može da spava. Dosadi to Skenderu, pa ga priupita štamu je. Huska mu odgovori :
" Slušaj Skendere, Švabo kaže dobiće rat. Rusi kažu dobiće ga oni. Ama, jebe se meni i za Švabe i za ustaše i za četnike i Ruse, nego ti meni Skendere reci kao pametan čovjek, šta će biti s nama Muslimanima ?"
by Edin Čengić @ 2003-09-23

Huska je u politickom smislu bio velika lisica, seljacki prefrigan, i kada se je raspala Bihacka republika, napustio je partizane i osnovao svoju vojsku. (By the way, bio je doslovno opcinjen njemackom vojskom i ratnom masinerijom, njihovom mravljom ustrojenoscu.) Onda je pregovarao istodobno sa svima obecavajuci im da ce se staviti pod njihovu komandu, nastojeci tako nabiti si sto vecu cijenu, a Nijemci su naoruzali njegovu vojsku modernijom opremom. Narod je govorio: Huskina vojska. Ne kaze se u ovim poslijeratnim, ubudjalim nacionalnim romantizmom obojenim pricama o Huski kako su njegovi pljackali i ubijali u toku rata (cak i Muslimane). Bilo je tu dosta samovolje. Gledao sam dopis vlade tzv. NDH gdje se od Huske trazi da prestane sa politikom nasilja i hajducijom. Svjesno je narodu prodavao pricu o sebi kao spasitelju. Kad je nacisticka Osovina pocela pucati, odlucio je preci partizanima. Jeste, veli se da ga je ubio ustaski agent u znak osvete za izdaju (i njima je, u skladu sa svojom politickom filozofijom, obecao da ce se staviti pod njihovu komandu). Medjutim, tesko je progutati tu pricu. Vjerovatnije su ga ucmekali partizani: mnogo se je Huska kompromitirao i presvukao previse kosulja. Legenda ga je nacinila nekom vrstom heroja. Sad ga se pokusava proglasiti nekom vrstom muslimanskog Emilijana Zapate. Ali nemojmo zaboraviti da je i Fikret Abdic (koji se je, ocito, barem malcice nadahnjivao Huskom) u jednom dijelu Krajine jos uvijek heroj.
A sluzi kaznu od 20 godina robije zbog ratnih zlocina.
by Jugurta, Biscanin @ 2004-06-28

Treba istaknuti,da se njegova ličnost uopće nije spominjala u povijesti NOB-a,za vrijeme socijalizma.Komunistima vjerojatno nije bilo jednostavno objasniti postojanje jedne kompleksne osobe,koja je bila i ustaša,i partizan,i zeleni kadar,puno je jednostavnije imati samo good boys i bad boys.
by fred @ 2006-03-17

MOLIM VAS NABROJTE MI SVE LOSE STRANE CETNIKA!!!STO GORE TO BOLJE!!!TREBA MI ZA ISTORIJU, DAJTE DA SE DECA OBRAZUJU!
by partizanka @ 2007-03-27

DOSTA JE TOGA O HUSKI NAPISANO.PRAVE SE I LEGENDE.MEDJUTIM ISTINA JE I MALO DRUGACIJA.HUSKINA SESTRA JE BILA UDATA ZA MOJIM DJEDOM.IZ NJENIH PRICA SAM MNOGO TOGA SAZNO O HUSKI,ALI NE BI SADA O TOME.I O NJEGOVOJ SMRTI SE MNOGO PRICALO,ALI ZNA SE TAZNO KO GA JE LIKVIDIRAO.
by KLADUSCANIN @ 2008-02-23

Zanimljiva mi je ova anegdota koja se vezuje za Skendera Kulenovica. Koliko znam, Skender nije imao puno veze s Huskom, vec jedan drugi Kulenovic, Hajro (kasnije pukovnik za razliku od drugog Hajre Kulenovica, general pukovnika i ljekara)
Ova pricu, sto ce biti s nama muslimanima, prema pricanju rahmetli Hajre, dogodila se izmedju Huske i njega u vrijeme pregovora da Huskina vojska predje partizanima. Hajro je kasnije bio politicki komesar 1.muslimanske brigade Unske operativne grupe, dok je Hakija Pozderac bio polit.komesar 2.muslimanske brigade.
Huseina (Husku) Miljkovica, tada vec pukovnika partizanske vojske,prema najpoznatijoj verziji, ubio je ustasa Bajro Baba. Dio neprovjerenih prica govori da je Huska ubijen iz zasjede dok se vracao od ljubavnice. Ako je istina, to je dokaz da i najveci frajeri stradaju zbog one zenske stvari :)
Huska je prije rata bio aktivan clan KPJ i trebao je na zasjedanju AVNOJ-a biti delegat Cazina. Umjesto njega kao delegat je postavljen Nurija Pozderac, gradjanski starojugoslavenski politicar, jer je partija procijenila da ce joj Nurijino sudjelovanje donijeti vise politickih poena. Kad je Huska pitao zasto je Nurija delegat, a ne on, odgovorili su mu da je to partijska direktiva i da, ako Partija naredi, on ce Nuriji Pozdercu i cizme cistiti. Huska je na to, kao pravi Krajsnik, pobjesnio i otisao je osnovati svoju vojsku.

Kazu da je bio strahovito hrabar i da se nije nicega plasio, osim aviona. Hajro je pricao da su jednom zgodom pregovarali i da se na nebu pojavio njemacki nenaoruzani izvidjacki avion Storch (Roda)
Bili su u kuci i nije bilo opasnosti, no Huska se od straha zavukao pod stol.
I Huska i Hajro su danas mrtvi, tako da ovo stavljam kao anegdotu, bez tvrdnje da je to povijesna istina.
Mladen Caldarovic, partizan i sociolog, pricao mi je da je jednom vidio Husku uzivo. Bilo je to u nekoj partizanskoj bazi izmedju Karlovca i bosanske granice. Mladen Caldarovic je tu dosao nekim poslom i usred logora vidio covjeka vezanog lancima za drvo. Pitao je tko je to, te dobio odgovor da je to Huska Miljkovic. Lokalni partizani su se toliko plasili Huske da su ga vezali lancima za drvo iako im je on u logor dosao donijeti nekoliko pusaka i mitraljez za bor Edited by x-men

[quote name='x-men' date='10 November 2009 - 18:12 ' timestamp='1257873163' post='347648']
Huska je u politickom smislu bio velika lisica, seljacki prefrigan, i kada se je raspala Bihacka republika, napustio je partizane i osnovao svoju vojsku. (By the way, bio je doslovno opcinjen njemackom vojskom i ratnom masinerijom, njihovom mravljom ustrojenoscu.) Onda je pregovarao istodobno sa svima obecavajuci im da ce se staviti pod njihovu komandu, nastojeci tako nabiti si sto vecu cijenu, a Nijemci su naoruzali njegovu vojsku modernijom opremom. Narod je govorio: Huskina vojska. Ne kaze se u ovim poslijeratnim, ubudjalim nacionalnim romantizmom obojenim pricama o Huski kako su njegovi pljackali i ubijali u toku rata (cak i Muslimane). Bilo je tu dosta samovolje. Gledao sam dopis vlade tzv. NDH gdje se od Huske trazi da prestane sa politikom nasilja i hajducijom. Svjesno je narodu prodavao pricu o sebi kao spasitelju. Kad je nacisticka Osovina pocela pucati, odlucio je preci partizanima. Jeste, veli se da ga je ubio ustaski agent u znak osvete za izdaju (i njima je, u skladu sa svojom politickom filozofijom, obecao da ce se staviti pod njihovu komandu). Medjutim, tesko je progutati tu pricu. Vjerovatnije su ga ucmekali partizani: mnogo se je Huska kompromitirao i presvukao previse kosulja. Legenda ga je nacinila nekom vrstom heroja. Sad ga se pokusava proglasiti nekom vrstom muslimanskog Emilijana Zapate. Ali nemojmo zaboraviti da je i Fikret Abdic (koji se je, ocito, barem malcice nadahnjivao Huskom) u jednom dijelu Krajine jos uvijek heroj.
A sluzi kaznu od 20 godina robije zbog ratnih zlocina.
[b]by Jugurta, Biscanin @ 2004-06-28[/b]

ovako misli leksikon yu-mitologije :)
[/quote]
tako misli clan koji upisuje na yu-mitologije ...

al jedni pricaju jedno jedni drugo a ucenje u skoli trece :icon_cheesygrin:

[quote name='lucky' date='10 November 2009 - 16:52 ' timestamp='1257868331' post='347627']
pa moderator si ovog podforuma ... radi svoj posao ...
[/quote]

Kad supermod skreće sa teme i odvodi raspravu u pogre

Husku Miljkovica su komunisti likvidirali na svoj poznati kukavicki nacin - puscani metak u Huskin potiljak.

U Vojnicu, na trecoj konferenciji Okruznog komiteta KPH za okrug Karlovac, Anka Vujicic, organizacioni sekretar, govoreci o kadrovima, spomenula je Husku Miljkovica: [b]>> U pocetku borbe potrebe u kadrovma bile su velike, a ljudi se nisu provjeravali prije nego sto su se uzdigli, te je bilo pogresnih uzdizanja. Primjer Huske za koga su se znale samo dobre stvari. Poslije se vidjelo da on ne koristi i ne odgovara svojoj funkciji i pogreska je OK sto ga prije nije uklonio<<.[/b]

da li je huska saradjivao u odredjenim momentima sa kvislinzima i njemackim snagama ??
ne vjerujem da bi partizani tako olako odbacili njega i njegovu tkzv miliciju iz cista mira kad im je svaka puska bila potrebna..

Rahmetli Huska Miljkovic je u toku drugog svijetskog rata branio Svoj Grad i svoju Fameliju. Kako ke poginuo? Da li je suradjivao sa nacistima, ustasama, komunistima, cetnicima? To su pitanja na koje danas niko ne moze dati konkretan odgovor. Za nekog je on heroj, za nekog izdajnik, za nekog komunista, za nekog ustasa ili cetnik.... Mnogi poznati Krajisnici, pogotovo Kladuscani nemaju vecinski status ili su heroji ili izdajnici ili nesto drugo zavisi od naseg misljenja. Mi Krajisnici smo pokazali da jednostavno ne mozemo pronaci zajednicki stav kada je u pitanju istorijska, politicka ili vojnicka znacajna licnost iz naseg kraja. Niko od nas nema isto misljenje i stav kada su u pitanju Poznati Karjisnici: Mujo Hrnjica (heroj ili razbojnik), Huska Miljkovic (heroj ili komunista ili ustasa ili cetnik ili izdajnik), Fikret Abdic (dobar ekonimista, izdajnik, heroj...) Izet Nanic (heroj, muzdahedin, ratni zlocinac....) Hamdija Pozderac, itd itd....

Kada cemo se jednom sloziti i naci zajednicku rijec? Mozda nikad ali opet zivi bili pa vidjeli...

[quote name='snake' date='12 November 2009 - 19:48 ' timestamp='1258048109' post='347966']
da li je huska saradjivao u odredjenim momentima sa kvislinzima i njemackim snagama ??
ne vjerujem da bi partizani tako olako odbacili njega i njegovu tkzv miliciju iz cista mira kad im je svaka puska bila potrebna..
[/quote]

Dovoljan dokaz da Huska nije suradjvao s fasistima je njegov napad na ustaske i njemacke jedinice stacionirane u Cazinu, te zarobljavanje ustaskog satnika Grabovca, Herakovica i Dilica. Na drugoj strani ustaski pukovnik Lukac pokusao je hapsenjem talaca s cazinske i bihacke krajine ishodit pustanje na slobodu Grabovca, Herakovica i Dilica, te dostavio pismo Huski preko deputacije Cazinjana. Lukac je zaprijetio Huski da ce taoce strijeljati 28. marta u 12 sati. Svojom prijetnjom je obuhvatio strijeljanje poznatih komunista po Zagrebu, likvidiranje u Jasenovcu, daljnjim hapsenjem novih talaca.

Na ultimatum, koji mu je dostavljen, Huska je ovako odgovorio:[b] >> Mi se ne bavimo pregovaranjem. Ako nekoga zarobimo mi znamo zbog cega smo to uradili. Sto nam pisete da cete i vi hapsiti nase pripadnike, to vi ne mozete uciniti, jer su nasi pripadnici s nama. Treba da znate, ako se budete bavili s takvim poslom, smatracemo vas odgovornim i odgovaracete pred narodnim sudom. Procitajete nase vijesti. Smrt fasizmu-sloboda narodu!

Mante se corava posla, necete nam umaci.

Smrt fasizmu-sloboda narodu!
Komandant Huska Miljkovic<<[/b]

[quote]ne vjerujem da bi partizani tako olako odbacili njega i njegovu tkzv miliciju iz cista mira kad im je svaka puska bila potrebna[/quote]

Huska je bio iskreni antifasista ali ne i iskreni komunista. Sad znas razlog zbog cega su komunisti ubili Husku i osporavali njegovu licnost i dobrinos NOB. Antifasizam i komunizam su dva razlicita pokreta, i ideoloski su razlicita a na kraju rata sasvim su se slucajno nasli na istoj strani. Antifasisti nisu komunisti, a niti su ubijali ljude kao sto su to radile pojedini partizanske jedinice - Zlocine koje je 29. partizanska-hercegovacka udarna divizija pocinila. Edited by K

[quote name='zajko' date='13 November 2009 - 16:34 ' timestamp='1258122864' post='348070']
Spomenute dogadjaje o hapsenjima i Huskinom ucescu u istim desili su se kada...Po tebi Huska je cijeli rat bio takav,antifasita,partizan itd.Nije tacno.Istina je da je saradjivao sa fasistima i to je istorijska cinjenica.Bio je uskogrud,jer je stitio samo odredjenu grupaciju ljudi na terenima gdje su zivjeli mnogi narodi.Ubili su ga njegovi saradnici zbog krajiskog nama jer mu nisu mogli oprostiti uspjeh u vlastitom narodu.Bio je jednonacionalno orjentiran sto se kosilo sa tadasnjom politikom SKJ,a sto danas imamo na sceni i vidimo kako nam je.
Sto se tice tvog elaboriranja fasizma i komunizma,jako respektabilno,nema sta.Teza da su sasvim slucajno se na kraju rata nasli na istoj strani je krajnje primitivna i nicim neutemeljena.Onda su istinski antifasisti po tebi bili četnici i usta

Ovaj vitez pise nebuloze.Pun je kontradiktornosti.Partizani spremni suradjivati sa fasistima zbog iskrcavanja saveznika.Ko nije se desili iskrcavanje saveznika,a saradnje nema.Huska sa mislimanima preko ZAVNOBiHA pravio drzavu.Pa cija je tvorevina ZAVNOBIH.Huskine milicije.,Ako ti komunisti nisu antifasisti,a onda kako kazes ni cetnici ni ustase,pa ko onda jest sa prostora Jugoslavije.Huskina milicija,mozda.I na kraju dosli partizani da koju u Cazin a Huska ih spasio.Vidim ogorcen si na komunisticki rezim u bivsoj drzavi.Velis Aliji podvalili nogu.
Istina iz svega sto si napiso je ta da se jedino izmedju Alije i Huske moze povuci paralela.Sto se tice muslimanskog naroda i jedan i drugi u svoja vremena zivljenja su svom vlastitom narodu odrubili glavu.

Kad komunisti sebe pravdaju onda su to osmisljena omlavazavanja ili prijetnje pojedinim clanovima baniranje, a ne dementi. Rekao sam da je Huska s ostalim muslimanskim borcima [b]izborio ili obnovio[/b] preko ZAVNOBIH-a bh. drzavnost, a ne da je on stvorio. Jos jedan pokusaj komunsitcke podvale.
25. novembra 1943. je obnovljena bh. dr

nevjerovatna konstatacija :
partizani i nijemci bi zajednicki nastupali prema saveznicima u slucaju njihovog iskrcavanja na balkanu !!!

u kojem dijelu "mladomuslimanske " literature postoji ovakva istorijska "cinjenica", i ko je idejni tvorac ove teorije ??

zbog cega su onda pokrenute ofanzive, pocev od slamanja Bihacke republike, pa neretva ,sve do operacije CRNO,kad se htjela unistiti tkzv. jugoslovenska gerila u pozadini balkanskog poluotoka...

nemoj se i ti viteze prosipati ko jedan sto tvrdi da je sve ono oko partizana i NOB-a bila cista bjezanija od 41-45...
gubis vlastitu vjerodostojnost , ili ces je imati onoliko koliko su je imali i domobrani kao vojska , koji su bili logisticka podrska partizanima u pocecima drugog svjetskog rata :icon_cheesygrin: Edited by snake

jutros na kalendaru , inace emisija koja ide na HTV , je bilo rijeci o tome da nijemci i partizani zajedno zeljeli sprijeciti iskrcavanje saveznika na tlo bivse jugoslavije ...

Huska miljkovic je bio pravi i istinski zastitnik muslimana ovog kraja ...

htjeli htjeli sprijecit jer ono sto nisu svabe srusile srusili su saveznici[img]http://forum.cazin.org/public/style_emoticons/default/dry.gif[/img]