NAJVECA IZDAJA U HISTORIJI BOSNE - Stranica 7 - Historija - Cazin.NET Forum

Skok do sadržaja

Slika
- - - - -

NAJVECA IZDAJA U HISTORIJI BOSNE

• Please log in to reply
128 odgovora na ovoj temi

#121 lucky

lucky

majstor za sve, od igle do lokomotive

• root admin
  • 11014 Poruke
  • Spol:Muško
  • Interests:Prazno
  • Ljubavni status:Vjenčani

Objavljeno 13 February 2007 - 20:34

[quote name='jedancoek' date='Sep 20 2006, 14:07']Najve
  • 0

"Vrijedis samo onoliko koliko vrijedi tvoja rijec"

John M. Templeton

#122 lucky

lucky

• root admin
  • 11014 Poruke

Objavljeno 13 February 2007 - 20:36

[quote name='Vento' date='Sep 20 2006, 12:32']Dobro, ne treba pretjerivati. Objektivno, 5.korpus je mogao eventualno zauzeti jo
  • 0

John M. Templeton

#123 lucky

lucky

• root admin
  • 11014 Poruke

Objavljeno 13 February 2007 - 20:41

To se ne moze nazvati izdaja ali najveci gubitak za BIH u novom dobu je to sto je Alija Izetbegovic potpisao dejtonski sporazum koji nas sad **be u mozak,valjda su njemu amerikanci rekli da potpise to jer kao srbija sprema veliku ofanzivu da bi mogla sve vratiti na isto a srbi nisu imali nista vise 5.korpus je bio jak ko zemlja mogo je doci do beograda...al eto Alija se prepo i potpisao to sranje od sporazuma koji nam je nametnuo da nemam zastavu sa ljiljanima i nemam himnu sa tekstom al zato imamo republiku srpsku koja nas **be u svakom pogeldu..... :poke:

<{POST_SNAPBACK}>

najvaznije u tom momentu je bilo zaustaviti rat ... a da bi natjerali srbe da potpisu morali smo ih vojnicki pobjediti(izvrsiti jaku ofanzivu) ... neznam koliko si pratio ili pratila desavanja u ratu kada su god kakvi EU prestavnici donosili prijedlog za mirovni plan nas su srbi napadali i zauzimalidio teritorija i nisu htjeli potpisati zato sto su vojni
  • 0

John M. Templeton

#124 lucky

lucky

• root admin
  • 11014 Poruke

Objavljeno 13 February 2007 - 20:45

mada smo glupi bili, jesmo vala! Alija je jednom rekao da je ocekivao sukob, ali da nije ocekivao genocid! pa imao je Hrvatsku za primjer, sta je mislio da ce u BIH biti bolje??

ni ja ne mislim da smo mogli izbjeci rat, ali moglo se u njega organizovanije uci. pa nama je ,,nas'' Aljo jos u Martu 1992 govorio one suplje fraze da je za rat potrbno dvoje i slicne gluposti.!!

sta mislite, koliko je naivnog naroda po istocnoj Bosni sa tim parolama docekalo cetnicke kame?? gradovi su po istocnoj Bosni padali bukvalno bez ispaljenog metka. u Posavini nije nista bolja situacija bila.

tamo se nesto ko fol i ratovalo, ali vise zahvaljujuci oruzju HVO-a i Hrvata koji nisu bili bas toliko naivni kao mi Bosnjaci. koliko masovnih grobnica Hrvata ima u Posavini??

ja jos ni za jednu nisam cuo..jesi li ti Kemale Nema ih jer cetnike nisu docekali ko' kurbani Bajram kao sto se to nama desilo po Krajini i Istocnoj Bosni.

danas se gruhaju u prsa kako je SDA organizovala otpor i Bosnjacki narod.!. jest malo sutra.... organizovali su onaj copor koji je bio sabijen na 20% teritorije bez oruzja, municije, hrane.

Oni su u tu cijelu pricu usli previse naivno i oslanjali se na podrsku svijeta, ne na sebe same. za taj propust odgovornost snose tadasnji politicari od kojih su mnogi i danas na vlasti.

pa mozeli mi neko reci sta je to Alija uradio tokom rata sto bilo kome drugom nebi poslo za rukom??

pa njegov rejting i rejting Bosnjaka je bio toliko nizak, da su nam amerikanci cak 1995 prijetili bombardovanjem ako ne zaustavimo 5. korpus u napadima prema Banja Luci..!. i tu ga je 'usro' momacki, a kako i ne bi kad je dopustio da se slika o Armiji BIH pretvori u predodzbu razvampirenih mudzahedina koji kolju sve pred sobom.!

da je barem i sa tim mudzahedinima isao do kraja, da ih je doveo javno, pokazao u pravcu Banja Luke i rekao ,,oni tamo miniraju dzamije'' ali jok, da je kako dodvoriti se i istoku i zapadu! ( ma muka mi je od svega toga, pogotovo kad vidim kako se Crna Gora razidje sa tom Srbijom bez ispaljenog metka....preveliku smo cijenu platili za slobodu koje ni na mapi nema, za drzavu koju **be svako kako hoce, za himnu koja nema teksta, za reprezentaciju kojoj se zvizdi na 70% teritorije....

<{POST_SNAPBACK}>

ovo za **banje ...ti si probo pa ti se njestoomaklo ...
  • 0

John M. Templeton

#125 -BOZZ-

-BOZZ-

_Bosanski_Psiho_

• Članovi
  • 1180 Poruke

Objavljeno 08 March 2007 - 22:34

Ma u ratu najveću izdaju je napravilo predsjedni
  • 0
"Proganjam te nocu dok sanjas kao A NIGHTMARE ON ELM STREET"

"A hip-hop, The hi-be, To the hi-be, The hip-hip-hop, You don't stop rockin'."

[size=3][color="#000000"][b]

#126 Game King

Game King

Novi član

• Članovi
  • 9 Poruke

Objavljeno 19 August 2008 - 02:11

najveca je izdaja bosna sama od sebe

Au sta rece u pm ! Sta bi ti volio da zivis u velikoj srbiji i kliče
  • 0

#127 sonda

sonda

Hobbit Foruma

• Validating
  • 1816 Poruke

Objavljeno 19 August 2008 - 18:30

[quote name='Game King' post='254110' date='Aug 19 2008, 02:11']Au sta rece u pm ! Sta bi ti volio da zivis u velikoj srbiji i kliče
  • 0

#128 siroko

siroko

Doktor Foruma

• Članovi
  • 831 Poruke

Objavljeno 21 September 2008 - 04:07

Nediraj te u siljkovaci oni nisu tema, neka im je rahmet ,ja im halalim. I pazi nije krajzler bio sa cetnicima to zaboravi ja sam vec tad bio doso do Norveske. A to sto Aliju optuzuju bas ti koji su sanjim bili svaki dan nemoras mene da krivis a sebe da rasterecujes stim sto ces reci da je krajzler bio kod BABE.

za te u Siljkovaci je kriv Alaga Topic jer je na predizbornom mitingu na Sani porucio cetnicima:"ojjjj... cetnici uzgajajte brade,cupace ih Aline brigade"

tako se je hvalio na Ostroscu po povratku sa Sane kad je govorio na mitingu.tako mu se i predsjednik izlaprndao u Foci prije rata i zaprijetio cetnicima da Drina nikad vise nece teci crvena od muslimanske krvi.rezultat svi znamo.
  • 0

#129 sonda

sonda

Hobbit Foruma

• Validating
  • 1816 Poruke

Objavljeno 21 September 2008 - 04:59

MUHAMED CENGIC

Alija Podrug je pripadnik jedne od najvecih i jedne od najtuznijih izbjeglickih populacija u Bosni - one focanske. Njegova osobna drama svjedoci o razmjerama izdaje, pohlepnosti, pljacke, neodgovornosti, nekompetentnosti, nedodirljivosti Halida Cengica, Senada Sahinpasica Saje i Muhameda Cengica, koji su, uz podrsku Alije Izetbegovica, u crno zavili desetine svojih najvatrenijih sljedbenika i hiljade Focaka koji su vjerovali Stranci demokratske akcije i njenim liderima

KAKO ME JE PRETUKAO SAJA: Pretprosle godine sam kao odbornik Stranke za Bosnu i Hercegovinu u Ustikolini popisivao kuce koje se i pored svih donacija ne popravljaju, a nisu ni do danas, zato sto su njihovi vlasnici napustili Stranku demokratske akcije. Jednog dana sam sjedio u kafani Smaje Cengica u Ustikolini i uopste se nisam nadao da ce me neko napasti. No, udaren sam iza vrata, ne znam cime, i pao sam na patos. Svjedoci su mi kasnije rekli, jer sam ja izgubio svijest, da je Saja tada izletio iz dzipa i udario me nogom u usta. Bio sam sav krvav. Kad sam dosao sebi, prijavio sam policiji da sam kao odbornik Opstine Foca, u svojoj opstini, u kojoj uzivam imunitet, pretucen. Prijava i danas stoji kod nacelnika policije Esefa Mulahasanovica, koji nije ni prstom mrdnuo da istrazi slucaj. Sve se to dogadjalo kada je za Sajom vec odavno bila raspisana crvena potjernica Interpola, koju je nacelnik sklonio. Kad sam dosao u Sarajevo, otisao sam kod svog predsjednika Silajdzica. Nije me primio u kancelariji, nego na hodniku. Vec je bio obavijesten i pitao me sta se dogodilo. "Dobro", rekao mi je, da bih ja nakon deset-petnaest dana saznao da mu je dolazio i Saja i da mu je rekao: "Jeste, tukli smo ga i opet cemo ga pretuci, sve cemo Podruge unistiti!" Ovo mi je iz svojih usta rekao efendija u Ustikolini, potpredsjednik Stranke za BiH Safet Jahic, kojem je Saja rekao: "Bio sam kod Silajdzica i rekao sam mu da cemo opet pretuci Aliju Podruga."

O SAJINOM BOGATSTVU: O svom bogatstvu prije nego sto je usao u SDA Saja moze da prica samo ljudima koji nisu iz Foce. Nije tacno da je imao ikakvo bogatstvo. Ja sam za njega bio bogatas, prvi sam u Foci imao svoj kamion, kiper,"cepela", 1967. godine. Poslije mene je kamion "mercedes" iz Njemacke dovezao Smajo Bekto, a vozio mu je Halim Jusufovic. I sad je covjek ziv, ima kod njega slika kad nama Saja tovari sljunak na Sastavcima. Po cijeli dan je kod nas radio, davao sam mu jednu "crvenu". Vidite koliko je bogat bio. Poslije toga je nabavio nekog "spaceka", odlijetala su mu vrata, pa ga je milicija gonila. Do stranke je najvise zaradio prodajuci knjige Vuka Draskovica, a najvise je zaradio na Nozu. To mu je bila odskocna daska. Kada se ozenio, punac mu je napravio piljaru, da ne bi paprike i lubenice prodavao na betonskoj tezgi, sto je do tada radio. Sa osnivanjem stranke, glavni magacin mu postaje dzamija kod kafea "Bor". Prve velike pare je zaradio prodajuci sokove i cevape na mitinzima SDA, sto mu je omogucio Muhamed Cengic. No, najvise je zaradio radeci sa Matom Bobanom, koji je sa njim bio poslanik u Vijecu gradjana Skupstine BiH. Zajedno su iz Hrvatske svercovali naftu i oruzje. Mi nismo ni znali sto smo vezali hrvatsku i muslimansku zastavu na Pijesku, kada je bila promocija SDA. Tada je Saja doveo Barbu, oca Mate Bobana, koji je sjedio blizu Izetbegovica. I danas imam tu videokasetu, na kojoj se sve vidi. Sajina sestra, koja je nedavno umrla, bila je udata za Bobanovog rodjaka Zlatka, sa kojim se sad Saja spori oko banke. Sva pljacka je isla preko Saje i Bobana. Najjeftinije oruzje koje je Saja prodavao u Foci islo je po 1.200 maraka. Imao je oruzja koliko je htio i prodavao ga je kome je htio, ukljucujuci i Srbe. Slavo Ivanovic je poginuo, a ubili su ga ljudi sa kojima i Saja danas saradjuje, da se ne bi saznalo kakvi su kanali prodaje oruzja postojali. Halid Cengic je prodavao kalasnjikove sa plasticnim kundacima, koji su mu ostali zakopani, jer ih nije htio dati ljudima bez para. Kasnije je govorio da Focaci nisu htjeli da se bore. Nije tacno! Dva puna autobusa ljudi iz Gorazda su stigla u Focu da nam pomognu u borbi, ali im nije dao Halid Cengic. Rekao im je: "Proucite Fatihu i svi nazad." Petnaestog cetvrtog devedeset druge ja dolazim ranjen u Ustikolinu, on me grli i kaze: "Majore, dobro ste se borili!" Ja poceh plakati i pitam ga: "Ko nas ovo izdade, Halide?" Uto zazvoni telefon, kazu govori sa Alijom. Ja ga pitam: "Ko nam je sad komandant u Ustikolini?" On mi kaze: "Evo, Alija mi je sad rekao da je komandant Dzemo Omerbasic." Ja sam zakukao: "Kuku nama! U Foci je bio piljar, i za deset dana - palo. Sad ovdje traktorista, konjovodac Dzemo - i to ce pasti." I tako je i bilo. Ali, nije se on tu ni pitao - sad je jasno da je sve odlucivao Halid Cengic. On nije dao metka opaliti u Ustikolini. Da se nije pokupio sa svim bogatstvom, sa plijenom, i da traktorom nije otisao u selo Zeljevo, iz Zeljeva u Jabuku, mi smo mogli odmah kasarnu uzeti.

NEMA NAMA POVRATKA U FOCU: Ni u Focu, ni u istocnu Bosnu, dok god su ovi ljudi na vlasti. Halid Cengic je postavio Ibru Poplatu da on preuzme svu focansku vlast, navodno po dekretu Alije Izetbegovica, i tako je do danas. On je samo rodjen u selu Jabuci, nije Focak, niti je ikad bio clan SDA Foce. Nakon izbora Stranka za BiH je pokusala sa mladim, sposobnim inzinjerom Abidom Borovinom. Preuzeo je duznost, mjesec dana je radio i odmah je uspostavio kontakte sa srpskim vlastima u Foci, dogovarajuci dvosmjerni povratak. No, dosao je Halid Cengic sa navodnom naredbom od Alije Izetbegovica i odmah je smijenio Borovinu i postavio ponovo Poplatu. A dok je on na vlasti, nijedan Srbin se ne moze vratiti u Ustikolinu. Tacno je, jedna srpska kuca je bila opremljena u Ustikolini. Kad je obnovljena - zapaljena je. Dobro se zna ko ju je zapalio. No, nikada niko nije, pa ni nacelnik SUP-a, podnio prijavu protiv tog covjeka, a zna ko je. Focaci vjeruju u povratak u Focu, ali se mi nikada necemo vratiti dok je Halida Cengica. Pogledajte samo Dejtonski ugovor: pa, on je samo ogradio zemlju Halida Cengica. To je jedan cirkus, njegov ni cepenak nije presao u drugi entitet. Granica nije povucena ni nekim brdom, ni rijekom Kolinom, ni nekom prirodom. Podjela je napravljena iz nekog kaprica, da se vidi sta je silni Cengic. I Srbi bi htjeli da se vrate, ali Halid-beg hoce u svom zamku da uziva smirom. Ako bi se Srbi njima vratili u Odzak, i mi bismo se vratili u Focu. Kad su mene zatvorili, bio sam komandir obezbjedjenja na Termoelektrani u Kaknju. Halid Cengic je poslao svoje ljude i istog dana su u Visoko odvezli sve "Hidrogradnjine" masine (u kojoj sam radio prije rata), hiljadu litara benzina, dvije hiljade litara nafte, deset buradi ulja. Sve su odvezli u Visoko, da prave aerodrom. Nikada nista od toga nije placeno. Ja nigdje ne mogu da dobijem posao, a cetrnaest plata iz "Hidrogradnje" jos nisam primio. Evo, neka izvole Mehmed Drino i inzinjer Mehmed Sukalo, neka naplate od Halida sve sto nam je odneseno.

RAZOCARAN SAM I U SILAJDZICA I U SDA: Kad smo se razocarali u SDA, nas grupa ljudi - Ferid Buljubasic, Muhamed Podrug, Idriz Kamenica, Safet Jahic, ja, brat mi Salko - otisli smo Silajdzicu, jos dok je imao kancelariju u "Unisu". Rekli smo mu da bismo svi presli kod njega ukoliko nece biti u koaliciji sa SDA. Obecao nam je da nece nikad ici u tu koaliciju. Prevario nas je. A ja sam i SDA napustio radi nepravde. Na kraju, ovih dana se otkriva sta je SDA: korupcija, pljacka, lopovluk. Ja danas nemam nista, a imao sam najljepsu radnju u Foci, teretni kamion i dva luksuzna automobila. Jos imam potvrdu od Sima Cosovica da sam Halidu Cengicu 1991. godine iz Perucice odnio sporet na cvrsto gorivo. Halid taj sporet jos nije platio. Molim vas, devedeset prve nije mogao kupiti sporet, a sad ima avione?! A u mojoj kuci je bila kancelarija SDA, ja sam bio sef obezbjedjenja. Zna Halid, ja sam donosio pakete mandarina da se jedu u kancelariji, a on je za sve to vrijeme jednom donio paket jabuka sa Odzaka. U mojoj kuci je odrzan sastanak na kojem su izmolili Fikreta Abdica da Aliji ustupi mjesto prvog u Predsjednistvu. Na Fikreta je navaljivao i Ganic, govorio mu je da pusti Aliji da rascisti sa ovima sto su ga zatvarali. Tada je Fikret rekao da ce mu prepustiti godinu dana i prepustio mu je.

O SVEMU SAM OBAVIJESTIO IZETBEGOVICA: Kad sam ranjen dosao u Hrasnicu, kao odbornik SDA u Opstini Foca, nazvao sam Izetbegovica da mu sve ispricam. Rekao mi je da mu posaljem faks i da ce on vidjeti. Iz "Merhameta" u Hrasnici sam mu poslao faks, jos imam original kod sebe. Napisao sam mu da su Focu izdali Muhamed Cengic i Senad Sahinpasic, komandant odbrane. Za deset dana je Foca pala, Saja ju je izdao, pobjegao iz nje. Ostavio je narod na nemilost, posteni su ljudi stradali. Kako mi je glava bila probijena gelerom, morao sam na lijecenje. U Visokom sam naisao na Halida Cengica. On meni kaze: "Ti si pobjegao sa Grepka!" Ja mu kazem: "Odakle si ti pobjegao? Iz Ustikoline. I ti si odbornik kao i ja. Kako tebe ne treba zatvoriti? Pobjegao si kao i Saja. Sta ces ti u Visokom?" Ponio sam mu i odobrenje od Alije Izetbegovica da nam d
  • 0

0 Korisnik(a) pregleda ovu Temu

0 Gosti i 0 Anonimnih korisnika