Jump to content
Sign in to follow this  
_women_

Bajramski obicaji

Recommended Posts

Dalke svi vi koji slavite bajram kakvi su obicaji u vasoj kuci sta se tice bajrama?!
Znaci koliko god slicno sve familije docekivale bajram sigurno postoji razlika, krenuvsi od jela pa od oblake, pa od obilaska i slicno..
Kod nekog je to pravo veselje, kod nekog malo manje, neko do 12 bajramuje, a kasnije spavanje, a neko sva 4 dana bajrama provede u tom blagdanskom raspolozenju..

bujrum pucati :)
znaci vas bajramski dan kako protice..

kod nas nema bajrama bez baklave , hurmasica ,sarme i bureka, muskinje u dzamiju na bajram , poslije klanjanja prvo kuci zeni na hurmicu i kahvu i onda kod mame na rucak tu se svi iskupimo braca i sestre sa companijom ,majka pripremi sol za 17 osoba i tako rucamo i sjedimo u medu vremenu se salju sms poruke u Bosnu puncu i punici i ostaloj rodbini koje za bajram stignu tek slijedeci dan telefoni zvone na sve strane, poslije rucka obilaze se rodbina i prijatelji to se sve unapred dogovori ko ce kome prvo doci da nebi dosli na zatvorena vrata i tako da dan prodje za secundu ,

nastojimo da odrzimo onu tradiciju koju smo donijeli iz Bosne

selam

Bom, sljedece.

Naravno, muski odu na bajram. Jes da je nekad interesantnije bilo kad se islo u gradsku dzamiju, al' o tome na nekoj drugoj temi.

Nakon toga obavezno odemo iz dzamije dzile na mezare, umrlima roknut po jednu fatihu da i njima bude bajram. Na mezarima obavezno uleti sejtan u nas, pa zna biti i "zajebancije" (de

Ovaj sam bajram bila kod tetke u kladusi :( to je prvi bajram da nisam bila kod kuce svoje i bas sam tuzna bila, ali opet je proslo super i vecinom je tradicija i obicaji koje i kuci imam ispostovano i kod tetke. Tetak i tetka su hadzije pa naravno da je bajram kod njih kao i kod kuce moje bitan praznik.

Ustala sam u pola sedam pomogla tetki da napravi jos hrane sto treba, probudila snahu i rodicu, ja se spremila obukla i onda cekali tetka i tecica iz dzamije, kad smo se svi izbajramovali, popili kafu a onda su ostale tetisne i njihova djeca i ljudi dosli bom i svi smo zajedno ruucali, nas hrpaa, i onda poslije opet jos jedna kafa i kolaci, neizbjezna baklava, za rucak je naravno bila sarma, i maslenica, buredzici, jahnija citava redaljka :))

Onda su se djeca okupila oko dide, mog tetka i neka dobijala bajramluk u parama neka poklone, svi podjelili poklone sta je ko kome nanijetio, pa su poslije dijeca isla sa didom pucati petarde, igrati se na van, a kasnije su otisli podjeliti kurbane i obavezno ono ponavljanje ko kaze halalsum, ko kabulsum :)

Kad se sve obavilo opet svi usli u kucu muski pratili bajramski program na televiziji zanimljive emisije, a zene razbacile pricu, u iscekivanju jos gostiju, pa se onda krenulo u napad (obilazak:)))

I da obavezno zene, cure, su pokrivene..