Jump to content
Sign in to follow this  
Hugolina

Najbolji klasici

Recommended Posts

[center][font="Century Gothic"]Jedna tema posvecena najboljim klasicima ikad napravljenima od povijesti filma. Kada navedete film, molim lijepo ne samo naslov, nego sta to po vama navedeni film cini unikatnim i jednistvenim? Obratite paznju na mnoge detalje, kako je film radjen, na glumce, radnju i kraj filma..
Bujrum razbkati mastu i sjetiti se starih dobrih filmova koji imaju i dan danas vrijednost! [/font][/center]

Gdje da krenem?! :D

Postoje mnogi filmovi koje smatram zaista umjetnickim djelima, ali za sada mi padaju na pamet samo 2 :)
Budem se nadopunio kad me grom strefi :)

Prvi koji mi je ultra mega super duper genijalan je [b]Citizen Kane[/b] (ili ti Građanin Kane) Orsona Wellsa :)
Jedan od filmova koji ne samo da je imao genijalnu pouku, nego i nacin na koji je snimljen predstavlja savrsenstvo svog a i danasnjeg vremena. Uglavnom, za one koji nisu gledali a vole interesantan film ovo je MUST WATCH. Naravno, ako se nabrijani manijak za akcijom poput one u Bad Boys ili sta ja vec znam, onda ovopreskocite, hehe. Ne bi htio previse spoilati o filmu, ali samo cu rezimirati: film je kao biografska prica jednog od najvecih tajkuna koji je ikad zivio, te se prati kroz seriju sjecanja na njega nakon njegove smrti. Orson Wells je genijalan
Samo cu reci ROSEBUD XD

Dalje, drugi film je [b]Forrest Gump[/b], takodjer film savrsenstvo. Ima sve, akciju, romantiku, preokret, komediju, dramu, uzbudjenje... ma sve :)
Postoji nekoliko citata iz njega koje nikad zaboraviti necu, tipa: Zivot je bombonjera, nikad ne znas sta ces u njoj dobiti xD
Takodjer "kao" biografski film o zivotu Forresta Gumpa, kojeg on sam prepricava na jednoj bus stanici.

Nisam o tome ni razmisljao, ali oba ova filma imaju istu bazu: biografija velikih ljudi xD
Weee... odoh spavati :)

[quote name='[TaKe_dOwN' post='283576' date='10.11.2008, 03:18']Gdje da krenem?! :D

Postoje mnogi filmovi koje smatram zaista umjetnickim djelima, ali za sada mi padaju na pamet samo 2 :)
Budem se nadopunio kad me grom strefi :)

Prvi koji mi je ultra mega super duper genijalan je [b]Citizen Kane[/b] (ili ti Građanin Kane) Orsona Wellsa :)
Jedan od filmova koji ne samo da je imao genijalnu pouku, nego i nacin na koji je snimljen predstavlja savrsenstvo svog a i danasnjeg vremena. Uglavnom, za one koji nisu gledali a vole interesantan film ovo je MUST WATCH. Naravno, ako se nabrijani manijak za akcijom poput one u Bad Boys ili sta ja vec znam, onda ovopreskocite, hehe. Ne bi htio previse spoilati o filmu, ali samo cu rezimirati: film je kao biografska prica jednog od najvecih tajkuna koji je ikad zivio, te se prati kroz seriju sjecanja na njega nakon njegove smrti. Orson Wells je genijalan
Samo cu reci ROSEBUD XD

[b]Dalje, drugi film je Forrest Gump, takodjer film savrsenstvo. Ima sve, akciju, romantiku, preokret, komediju, dramu, uzbudjenje... ma sve :)
Postoji nekoliko citata iz njega koje nikad zaboraviti necu, tipa: Zivot je bombonjera, nikad ne znas sta ces u njoj dobiti xD
Takodjer "kao" biografski film o zivotu Forresta Gumpa, kojeg on sam prepricava na jednoj bus stanici.
[/b]
Nisam o tome ni razmisljao, ali oba ova filma imaju istu bazu: biografija velikih ljudi xD
Weee... odoh spavati :)[/quote]

E ovo podpisem

[font="Century Gothic"]Take daun, halal ti cufta, meni je Citizen Kane (1941) O. Welles bio prvi na umu kada sam otvarala temu. Ovo je jedan od najboljih klasika ikad napravljen.
Welles je postigao san svakog film mejkera :D Da napravi ovakvu filmcinu prije 25 godine, a i glavni lik filma je imao 25 godina kada je posta slavni izdavac novina. Kao sto rece moj kolega iznad mene, retrospektivan nacin pripovijedanja, od smrti glavnog lika se vraca radnja u djetinjstvo i film prati pricu ovog cike od rodjenja do smrti. Karijeru, njegov imidz i na kraju posljednje rijeci koje mnogo govore o covjeku, kao sto i sami znamo.
Ovo je remek djelo Tolanda, koji je uvijek htio napraviti neso jedinstveno, pa tako je uspio: pozicija kamere je fescinantna, u prvom planu jedna slika, prica u pozadini treca slika, ono sto je on uveo novo je i treci plan, tako da na ekranu imamo tri radnje u jednom, koje ne izgledaju nametljivo jedna drugoj, i sasvim su dovoljno pitke da bi ih gledalac sve uhvatio okom. Kamera je uvijek u donjem polozaju i snima cijelo tijelo, ponekad i gore, da bi se dobio osjecaj prostora u kojem se nalaze. Takodjer je koristio flash back, poznati dorucak sa njeogovom prvom zenom, necakinjom predsjednika kada je cijeli njihov brak protekao kroz par slika, 3 minute, sto je subjektivna naracija Lelanda. Uh previse se ja zanese, uglavnom film je nepresusan za filmske kriticare, pa tako i za mene, hihi.
Pogledajte, zgodan je Welles pravo ;)

Isto cu reci samo Rosebud! :D[/font]

Mozda se ovo i ne ubraja u klasike, ali ForRest Gump, mislim, za mene savrsenstvo, stvarno samo rijeci hvale mogu reci, nista vise. Film je snimljen 94 (mislim), zivotna uloga Toma Hanksa po meni. Baziran je na novi kolio ja znam, iz 86, stvarno prejak film. Traje jedno 140 minuta i ni jedne sekunde covjek ne moze reci da mu je dosadno ili da nema radnje neke. Mislim da sam ga najmanje 10 puta pogledao, jedino vise sam pogledao "Glup i gluplji" :icon_cheesygrin:

PS: Ako neko hoce Citizen Kane [font="Arial"]a nema ga, mogu mu ja poslati linkove pa da ga skine sebi.

POzz
[/font]

Citizen Kane imas legalno za skinuti u HD-u xD
Naime, film je stariji od 50 godina cime postaje sasvim legalan za free download :)

Sto se Forresta tice, pa cuj, ja njega ubrajam u klasike. Star je oko 14 godina i obavezno je stivo za svakog filmoljubca :)

[quote name='[TaKe_dOwN' post='283736' date='10.11.2008, 17:23']Citizen Kane imas legalno za skinuti u HD-u xD
Naime, film je stariji od 50 godina cime postaje sasvim legalan za free download :)

Sto se Forresta tice, pa cuj, ja njega ubrajam u klasike. Star je oko 14 godina i obavezno je stivo za svakog filmoljubca :)[/quote]
De mi nadji legalan link da ga skinem u HD kvaliteti xD !

casablanca,
ma nema se sta puno reci o ovom filmu, osim mozda samo -- "we'll always have paris", odusevio me!

gone with the wind,
i o ovome je sve suvisno reci, ovo se mora pogledati, dzaba mi pricamo :D

dugo toplo ljeto je isto pravo dobar film.

p.s. i ja bih taj link :D

Budem ubrzo stavio link. Nece biti HD kvaliteta, ali ce biti najbolja raspoloziva (originalna kino snimka ili na naski DVDrip xD). Razlog tome je sto ocito Citizen Kane jos nije remastiran u HD. :D

Editujem ovaj post, pa pazite :)

Ti klasika ima da bi mogli do sutra nabrajati starno su svi dobri od vec pomenutih pa do Rushmore, Most na rijeci Kwai, tacno u podne, sedam samuraja, 12 zigosanih, Bilo jednom na divljem zapadu, The Day the Earth Stood Still ( mada iduce godine izlazi remejk ovog klasika ), prljavi Harry, Papillon, zeljezni kriz, let iznad kukavicijeg gnijezda, sedam velicanstvenih, Taxista, divlja horda... Da ne nabrajam dalje mogo bi u nedogled a tesko mi je izabrati koji mi je najbolji ;)

Stari su filmovi imali jacu pricu i radnju od novijih koji se vise kocentrisu na vizualni efekat ;)

Most na rijeci Kwai, sedam samuraja, 12 zigosanih, bilo jednom na divljem zapadu, Papillon... vecinom se radi o pravdi, ljudskoj izdrljivosti, ljudskoj pohlepi, borbi dobra i zla ( gdje na kraju dobro uvijek pobijedi naravno ), stvaranju prijateljstva i znacenja istog...The Day the Earth Stood Still to je klasik u kojem je pretpostavljeno sta bi bilo kad bi na zemlju dosla neka superiornija civilizacija ( vanzemaljci ) al ne da pokore neg da smire zemlju jer im je vise dosta da gledaju kako neka vrsta samu sebe unistava i svoj planet razara i truje dok vecina civilizacija u svemiru zivi u miru i harmonicnom zivotu a to sve remeti jedna mala plava planeta ( Zemlja ), sa dosta poruka zasto cuvati zemlju, zasto raditi na odnosima medu kulturama i rasama i odmah mi se dopao jer nije bilo klasicno vanzemaljci napadnu zemlju mi se branimo i ostali stereotipi na istu tematiku uglavnom sve ih vrijedi pogledati pa sami iznjeti zkljucke na osnovu istih :)

Nisam se ranije mogao sjetiti ime filma al po meni jedan medu najboljim klasicima al i najbolje scene na kraju filma The Champ:

Haha, ja evo skinuo Citizen Kane DVDRiP, ali arhiva ima password :D, za koji ce mi trebati 3 godine da ga probijem xD, hebem ti aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

[font="Century Gothic"][b]Meet Me in St.Louis [/b] (Vincente Minnelli, 1944)

Mjuzikl i melodrama, istovremeno, zivotna prica jedne porodice, Smith. Kao sto svi znamo Smith je prezime jedne obicne, prosjecne americke porodice, ali njihov zivot bas izgledao prosjecan, sto je htjelo postici efekat "american dream", jer je u to doba bio rat i zeljeli su ovim filmom reci Amerika je i dalje zemlja snova, sigurno mjesto i najljepsa sredina za zivot. Ova, naizgled obicna porodica, zivi u velikoj kuci viktorijskog gotickog stila i film se odvija u cetiri mala dijela, kroz cetiri godisnja doba i u svakom je imidz kuce prikazan drugacije sto i nagovjestava radnju u tom dijelu.. Jako bitno mjesto radnje melodrame je kuca, pa tako i ovdje, gdje kuhinja glavna soba u kuci i objed predstavlja cin zajednistva i sloge. Familija se sastoji od sljedecih clanova: djed, majka i otac, 4 kceri. Druga po starini je sredisnji lik, Esther koja se zaljubljuje u "boy next door" i film prati i njihovu ljubavnu pricu. Na drugo strani imamo i malu Tootie, najmladja kcerka koja se ponasa sve vrijeme jako cudno, agresivno i korsiti rijeci psovke i proste rijeci, sto stvara kako komican efekat tako i nagovjestuje dogadjanja, odnosno rat koji se vani desava, i koji pokazuje da Amerika nije samo zemlja meda i mlijeka i da St. Louis nije vise mali gradic gdje su svi susjedi dragi, pomazu jedni druge i vole se. Tootie je reprezentacija onoga sto bismo u Holiwoodu nazvali "demonic child". U toj krizi otac biva unaprijedjen i familija treba da odlazi u NY. To im je saopstio na Halloween, bas u trenutku kada se trebao jesti tradicionalni kolac i sladoled, medjutim familija biva unistena, razocarana, svi odlaze u svoju sobu (jos jednom, kuhinja, objed simbolise i razlaz familije), nakon toga samo je njegova zena ostala i pocela je svirat klavir i zapjevala pjesmu u jacini familije i da ce svi ostati zajedno, i ovdje imamo kameru koja obuhvata u pozadini cijelu familiju kako je opet na okupu i Esther ostaje sa svojim dragim.

Film vazi za najpopularniji film ikad uradjen u vrijeme rata, kritike su da iscijedile do kraja i dan danas se procuava! Minnelli je majstor meodrame i mjuzikla, tako da se ovo i ocekivalo. Najbitnije je kada se gleda film da se traze one "rupe" koje ne predstavljaju american dream, vec cinjenicu da se nesto lose desava, sto je mala Tootie od pocetka svojim cudnim ponasanjem nagovjestavala.

Enjoy the movie, pravi je :D

Njabolje je kad mala zapjeva:

I was so drunk mother
but if you forgive me mother
I won't drink again :lol: [/font]