Jump to content
Sign in to follow this  
snake

BIH lezi na nafti

Recommended Posts

ako je ovo tacno, na putu smo da rijesimo sve nase probleme, naravno pod uslovom da ova mafija na vlasti ne raskrcmi i ovo..
mislim da smo na puto dobijanja odgovora na pitanje : kakav interes su imali i imaju Ameriknaci u BIH danas ? zbog cega nas nisu podijelili i zbog cega se zalazu za teritorijalni integritet BIH vise od nas samih.....zato sto bi im sama eksploatacija izgledala komplikovanija..

Prof. Bašić: Hercegovina leži na nafti kao Saudijska Arabija

Prostor od Glamoča, Livanjskog polja, Drežnice, Nevesinja, do Neuma i dalje prema Crnoj Gori i Sjeveru Albanije, stručnjaci British Petroleuma i američke istražiteljske tvrtke Amoco, smtatraju prostorom s najvećim zalihama nafte u Europi.
[b]SARAJEVO[/b] - Prostor od Glamoča, Livanjskog polja, Drežnice, Nevesinja, do Neuma i dalje prema Crnoj Gori i Sjeveru Albanije, na mapi koju su napravili stručnjaci British Petroleuma i američke istražiteljske tvrtke Amoco, označen je kao prostor s najvećim zalihama nafte u Europi.

Podatak da širi prostor Hercegovine pliva na bogatom naftnom polju potvrđuje i prof. dr. Abdulah Bašić, dekan Tehnološko-rudarskog fakulteta u Tuzli, slikovitom tvrdnjom da se zalihe nafte mogu mjeriti s onima koje se nalaze, primjerice, u Saudijskoj Arabiji ili Iraku.

Premda iznesene procjene zvuče kao neki vic, papiri s kojima barataju inozemni stručnjaci uvjeravaju nas da na dubini od 4.000 i 6.000 metara leži naftni rezervoar sa oko 500 milijuna tona "crnog zlata". Galopirajući rast cijena nafte i naftnih derivata natjerao je ovih dana sarajevsku tvrtku Energoinvest da kao jedan od prijeratnih istražitelja naftnih polja u BiH stari naftni projekt, koji su odrađivali zajedno s Amerikancima, opet pokušaju reaktivirati.

Naš sugovornik prof. dr. Abdulah Bašić tvrdi da bi prvi bareli nafte iz BiH mogli biti izvučeni za 15-ak godina, ako ne i prije, ako domaće vlasti budu imale sluha za projekt o kojem maštaju strani naftni divovi. Kao potvrdu svoje priče on nam je iznio podatak da su prije nekoliko mjeseci stručnjaci British Petroleuma tražili da provedu istraživanje u sjevernom dijelu Bosne, oko Posavine, na tzv. srednjem zemljanom sloju, u području gdje je nekada bilo koncentrirano Panonsko more.

Oni su, tvrdi prof. Bašić, odlučili provesti istraživanje na dubini do 4.000 metara, ali zalihe nafte u Sjevernoj Bosni, oko Tuzle, Bijeljine, Odžaka, Bosanskog Šamca, manje su nego što je slučaj u Hercegovini. Naftni stručnjaci tvrde da na području sjeverne Bosne postoje ležišta nafte od čak 50 milijuna tona. Ostalo je još samo 20 posto završnih istražnih radnji koje bi potpuno jamčile ukupne zalihe i ekonomsku isplativost eksploatacije.

Naftno istraživanje u tome dijelu BiH provest će sigurno ruski stručnjaci, jer su Rusi vlasnici Rafinerije Bosanski Brod tvrdi prof. dr. Abdulah Bašić.

Procjenjuje se da će modernizirana i privatizirana rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, sa svojim stranim partnerima, u skoroj budućnosti prerađivati godišnje više od četiri milijuna tona nafte. Spomenimo da BiH godišnje uvozi milijun i pol tona goriva vrijednog gotovo dvije milijarde KM. Gotovo polovina naftnih derivata na tržište BiH stiže iz rafinerija Rijeka i Sisak, a ostale količine uvoze se iz Srbije, Rusije, Mađarske i Slovenije. Edited by snake
copy/paste cijelog clanka posto neki nemogu da otvore link

nebil bilo ista od tog, ali samo se bojim i ako je to istina, da ce to lopovi sebi opet i narod i drzava od toga nemaju nista.

Nemogu pogledati link, ali sam prije nekoliko godina gledao emisiju gdje su neki stručnjaci geolozi i još neki sa nekog rudarskog fakulteta govorili da se prije rata napravila čak i neka analiza ili studija o tome i da na nekim dijelovima stvarno postoji nafta...

moje skromno misljenje je da cemo tek onda nastradati ..

okomice se na nas......

[quote name='doc' post='235282' date='May 22 2008, 14:24']moje skromno misljenje je da cemo tek onda nastradati ..

okomice se na nas......[/quote]

i ja mislim da nam nece cvijece cvjetati ... a pogotovo sto smo mi plodno tlo za manipulacije ...

moguce da nam tek tada zagorcaju zivot svjetski oligarsi..

a moguce ja da bidnemo ko Dubai :D

e na k.... bosna lezi...

joj sneki samo ti procitaj otaj svoj potpis,i pjevaj borbene...nema od toga nishta,jer da ima,ovi shto sebi kupuju brda pa prave zgrade i ote kerefeke tipa salona namjeshtaja,trgovina,ovoga ili onoga bi odavno to vec nashli...

[quote name='lucky' post='235286' date='May 22 2008, 15:45']i ja mislim da nam nece cvijece cvjetati ... [b]a pogotovo sto smo mi plodno tlo za manipulacije [/b]...[/quote]

A

Navodno je sad istrazivanja vrsila tvrtka British Petrol i potvrdila da su nalazista oko 500 milijuna tona... eto ipak nekako vjerujem stranim kompanijama nego domacim indiana jonesima, osmanagicima i slicnim :lol:
e sad vidjecemo

Ukoliko je ova informacija tacna,a mislim da jest jer kako Incubus kaze stranci su to provjerili :) ,to bi moglo biti blagoslov za nasu zemlju ukoliko nase vlasti budu znale to iskoristiti na adekvatan nacin.Samo sto je to problem,oni trenutno sve rasprodaju strancima a domace stanovnistvo nema nista od toga kao npr. u Nigeriji mislim,ili nekoj drugoj africkoj zemlji koja je vazan izvoznik nafte "crno zlato" nije donijelo nista drugo sem rata,krvi,smrti.

Bosna ima piramide pa sto ne bi imala i naftu? Ha ha ha.

naucnici iz engleske pretpostavljaju da bosna i hercegovina ima velike zalihe nafte,,u hercegovini valjda na dubini od 6000 m se nalazi rezervoar od nevjerovatnih 500 miliona tone nafte(crnog zlata) a na sjeveru da se nalazi oko 50 miliona tona,,te se zalihe mogu mjeriti sa onima u Saudijskoj Arabiji i Iraku,, sta vi kjazete na to,,eto ga na IMAMO PIRAMIDE,,IMAMO NAFTU A JOS NI U EVROPU NISMO OTISLI,,STA CE BITI KAD UDJEMO U EU... :huh: :huh: :huh: Edited by [I-B-R-O]
već smo pročitali, ali. ...

[quote name='danira' post='235363' date='May 22 2008, 21:33']Bosna ima piramide pa sto ne bi imala i naftu? Ha ha ha.[/quote]
ima bosna sveeee
samo da se organizira kako treba da ljudi konacno pocnu razmisljati PAZNJA REKO SA LJUDI tj cijelo stanovnistvo

poskupljena su sad dio kontrole koristernja nafte evo kako je poskupilo pala je potrosnja u kolicini a ostala ili se malo povecala u novcu pumpadzije su na istom a veletrgovci dobro zaradili

hidi narod natjeran na stednju

dobra strana manje zagadjenje

ako je ima u bosni tek smo najebli eto amera i vamo

[quote name='snake' post='235298' date='May 22 2008, 15:15']moguce da nam tek tada zagorcaju zivot svjetski oligarsi..

a moguce ja da bidnemo ko [size=4]Dubai [/size]:D[/quote]

daj Bo

[quote name='udo' post='235373' date='May 22 2008, 21:55']daj Bože da tako bude,,,al nisu prilike,,,moje mišljenje da ćemo prije biti kao iran,irak,

nadam se da sam u krivu![/quote]

Joj kako pogrešno razmišljate :D, najbolje bi bilo kad bi postali Texas :D

ja ovo kad sam procitao prije 2 dana na txt-u rekao sam : "Patka" ... :D

biće biće rata........... bilo bi to lijepo da je to sve tako kao sto je napisano, pa makar i za 15 godina al ovi nasi kakvi su ta ce nafta biti litra 4

Wild Texas = Bosnia&Herzegovina. Pa jes' fino... Eldorado.

[quote name='Incubus' post='235345' date='May 22 2008, 20:24']Navodno je sad istrazivanja vrsila tvrtka British Petrol i potvrdila da su nalazista oko 500 milijuna tona... eto ipak nekako vjerujem stranim kompanijama nego domacim indiana jonesima, osmanagicima i slicnim :lol:
e sad vidjecemo[/quote]

Nemij grijesiti dusu ;) Domaci strucnjaci, a Semir Osmanagic to nije, uvijek su bili na stavu da je Piramida Semirova obmana zato ja inace vjerujem domacim strucnjacima koji su priznati u svojim oblastima. Po pitanju nafte; nadajmo se da je istina iako se tako ne cini ;)

[quote name='zilho' post='235369' date='May 22 2008, 21:41']ima bosna sveeee
samo da se organizira kako treba da ljudi konacno pocnu razmisljati PAZNJA REKO SA LJUDI tj cijelo stanovnistvo

poskupljena su sad dio kontrole koristernja nafte evo[b] kako je poskupilo pala je potrosnja u kolicini a ostala ili se malo povecala u novcu pumpadzije su na istom a veletrgovci dobro zaradili [/b]

hidi narod natjeran na stednju

dobra strana manje zagadjenje

ako je ima u bosni tek smo najebli eto amera i vamo[/quote]

zbog troskovne inflacije najvise "zaradjuje" drzava ziks, odnosno UIO...vece cijene, veci iznos poreza koji se slije u kasu..

moras razlikovati potraznju artikala cija je cjenovna elasticnost traznje manja ili veca...manju imaju osnovne zivotne namirnice cija potraznja i u krajnjoj mjeri postrosnja ne zavisi od visine cijena..

[quote name='snake' post='235444' date='May 23 2008, 08:40']zbog troskovne inflacije najvise "zaradjuje" drzava ziks, odnosno UIO...vece cijene, veci iznos poreza koji se slije u kasu..

moras razlikovati potraznju artikala cija je cjenovna elasticnost traznje manja ili veca...manju imaju osnovne zivotne namirnice cija potraznja i u krajnjoj mjeri postrosnja ne zavisi od visine cijena..[/quote]

Da li je elasticnost traznje goriva u okvirima osnovnih zivoitnih namirnica ili se kroz osnovne zivotne namirnice proteze njegova potreba. Naime osnovne zivotne namirmice nemaju elasticnosti u traznji jer su prijeko potrebne, ali da bi se one dovezle mora se platiti gorivo. Po tome ni gorivo nema elastičnost traznje?

pa dok se stranci bave kopanjem u dubine nasi grade u visine pa panu u dubine :) o ovom se znalo jos odavno samo pametni stranci cekali su potvrde pa i ovako su se doselili dole i rovare nam zemlju,ameri kopaju gdje im se cefne nase gigante uzmaju rusi,sve sto je dobro prodadese..sa ovim nalazistem vidjecete da ce mo imat probleme sa hrvatima :)

Najskuplje gorivo u svijetu je u BIH.... hmmm dali mi to lezimo na nafti kad nam je toliko skupa :D

[quote name='danira' post='235491' date='May 23 2008, 11:18']Da li je elasticnost traznje goriva u okvirima osnovnih zivoitnih namirnica ili se kroz osnovne zivotne namirnice proteze njegova potreba. Naime osnovne zivotne namirmice nemaju elasticnosti u traznji jer su prijeko potrebne, ali da bi se one dovezle mora se platiti gorivo. Po tome ni gorivo nema elastičnost traznje?[/quote]

istrazivanja su pokazala i dokazala da je cjenovna elasticnost traznje za prehrambenim namirnicama mala zbog ljudskih fizioloskih potreba prehranjivanja..
istrazivanja nisu vezala rast odnosno pad tih cijena zavisno od neke druge robe ciji proizvodni i distributivni ciklus utice na stvaranje tih artikala..

ovde se ne govori o uzrocima rasta cijena tih namirnica, vec o tome da se obim traznje mijenja malo ili nikako u zavisnosti od cijena..
ali postoje razlike kad se govori o strukturi tih namirnica, npr voce, odredjena vrsta mljecnih proizvoda i povrca imaju nesto vecu elasticnost..

trenutna situacija ide u prilog tome da i traznja za energentima ima malu elasticnost s obzirom na cijene ali su te visoke cijene energenata normalna posljedica odnosa potraznje i ponude za energentima na svjetskom trzistu, buduci da su potrebe za energentima svakim danom sve vece, -a vecu traznju mora pratiti rast ponude, koja se opet s druge strane stimulise vecim cijenama..jos kad na ovo sve dodas malo politike situacija je sasvim jasna...barem meni..

pored cjenovne elasticnosti traznje, mozemo pricati i o dohodovnoj ,pa i o ukrstenoj, ali o tom potom..

nego da se vratimo na temu..

Ako se ispostavi da je ovo zaista istina, i da Bosna ima nalazista nafte, Europa ce pohrliti k nama, pa ce ona sala necemo mi u Europu, ona ce doci nama, bas se i ostvariti. Dat ce donacije za puteve i ostale reforme, koliko toliko da ispunimo neke standarde i eto njih da buse :D
Ko zna, ljudi, vidjet cemo, oni na visim foteljima ne bi samo trebali sad da vodjeni pohlepom za mocu, dok im se u ocima cakle ojri dati to bilo kome u ruke..
Covjece, jos samo fali da iskopaju zid neki, ni kineski nam ne bio ravan :lol: