Sign in to follow this  
Followers 0

Pravilno izgovaranje

9 posts in this topic

Napisano

Da li posvecujete paznju pravilnom ucenju sura?

Izgovaranju ...

Da li bi ste ispravili nekog starog didu koji prilikom ucenja ezana pravi veoma veliku gresku,a sam hodza ga ne zeli upozoriti izvlaceci se na njegovu starost...

Ili bilo koji drugi primjer..

Licno ima vec odavno zelim obnovit arapsko pismo al mi nesto omakne gledam na netu se moze naci gdje ima pravilno i izgovaranje..

Misljenja sam da bi bilo bolje da djeca prvo uce arapsko pismo pa tek sure jer bi tako vec naucili pravilno izgovaranje...

VI?
0

Napisano

BISMILLAH,

da bi musliman ispravno ucio Kur'an i dove na arapskom jeziku potrebno je da zna arapsko pismo zajedno sa arapskim izgovorom, jer lako se promjeni znacenje, npr: Allahu [u]kh[/u]aliku kulli
0

Napisano

Dok sam isla u mekteb hodza isto nije obazirao se na to,umjesto 3 razlicita nacina izgovaranja glasa "z" mi smo sve svodili pod isto i tako ostala slova. Ali kad sam krenula u srdenju skolu onda su nastali problemi jer su prof. zahtijevali PRAVILNO ucenje Kur'ana a ja nisam imala pojma od toga,mislila sam da je to ispravno kako nas je hodza naucio.Ali nije tako i stvarno sam se namucila dok sam to naucila,i sad svake prilike ucim po pravilu.A ne kako je hodza ucio ne znam njegov razlog toga,tako je oduvijek kod njega bilo,i i sada je ista stvar sa sadasnjim ucenicima u mektebu.
0

Napisano

ja ipak sam onda u grupi nepravilnih ucaca sura, odnosno citaca arapskog pisma.

kontao sam to jednom popraviti, ali cu i ovaj put sve svaliti na brz ritam zivota, te nestizanju.

svejedno, mislim da ipak Svevi
0

Napisano

[quote]Svejedno, mislim da kod novih generacija, sto je slucaj i s mojim bratom, koji je mekteb zavrsio kod Hafiza ovdje u Medresi staroj u Cazinu, već se počeo primjenjivat pravilan izgovor, tako da oni neće imati problema.
ama, milina slu
0

Napisano

Jedan ciko par postova iznad mene je vec objasnio kako samo jedan harf moze promjenit znacenje rijeci, razlikovanje h, z, s i k. Takodjer fetha, kesra i damma mjenjaju znacenje rijeci, njima se ustvari i tvori nova rijec, onaj koji ne zna arapski jezik vidjet ce napisanu rijec bez oznaka vokala i nece je znat procitat, jer samo jedan vokal moze da izmijeni znacenje. Najbolje naucit pravilno, pa bilo to samo 4 sure ili onih 12 'strandardnih' sto se uce u mektebu. A ko zeli vise, neka uci, sevap je, samo je veliki grijeh zaboraviti nauceno iz Kur'ana, zato se paziti.
0

Napisano

ja sam recimo do skoro pred hatmu ucio ne pravilno, sve dok nismo poceli uciti pravila oko ucenja... misl da je to pogreska hodza [vjeroucitelja] jer bi valjda odmah nakon sufere trebali uciti taj pravilan nacin ucenja.

a inace kad ucim kuran [jasin] citam ga po tedzvidu, i naravno sure kad ucim trudim se ih uciti po tedzvidu.
0

Napisano

po mom bi najbolje bio da se prvo arapski jezik usavrsi da znamo tacno sta kazem...
0

Napisano

bismillah,

da Allah Dragi podari muslimanima da znaju Arapski jezik. ljepota
0